Prehnana cena za rekonstrukciu bytu - 7000e

Dobry den, prerabal som nedavno byt. Vsetko robili majstri od priatelky. Co urobili: murari - prerabala sa kupelna (1.5x2.5m) (obkladacky zo steny som si dal dole sam, oni dali prec vanu, stena bola kriva a dali polystyren a na to obkladacky na jednu stranu steny, dali novu vanu, celu kupelnu oblozili a znizili strop) - prerabal sa zachod (1x1m2 - vymontovala sa zelezna kontrukcia, menil sa privod vody, menil sa zachod- obycajny nie stavany, robili dlazbu a obklad) - polozili plavajucu podlahu v chodbe (5m2) + kuchyna (11m2) - v kuchyni vymurovali spajzu (1m2 spodok po strop 2.6m) - v chodbe vymurovali priecku 1x2.6m - vyspravili drazky, kde sa dala elektrina - jednu stenu v izbe zateplili z vnutra polystyrenom (5x2.6m) a dali omietku - v kupelni a v kuchyni menili rozvody vody - pomahali elektrikarovi robit drazky do stien pre kable elektrikar: - spravil komplet elektrinu v 3 izbovom byte 73m2 - robil s murarmi drazky do stien - natiahol kable, namontoval zasuvky a svetla + spravil rozvodnu skrinu a reviziu Mala to byt suma, ktora bola po znamosti. Murari boli u mna 3 tyzne a elektrikar necele 2 tyzdne. Chlapi prisli z vychodu do BA. kolko si vypytali: - elektrikar 600e - murar 1600e - druhy murar nepytal nic, lebo to je otec priatelky No stala sa taka vec, ze sme sa s priatelkou rozisli a teraz chcu aby som im zaplatil viac lebo to robili za kamaratske ceny. Toto chcu (pripominam, ze je to len robota): - elektrikar 1600e - murar 3000e - otec priatelky, ktory vypomahal murarovi 1500e Nemam za ich robotu ziaden blocek a este mi tecie odtokova rura, ktora sa napaja do kanalizacie, lebo ju nezaizolovali, ale len tak zasunuli. Nie je tam velky spad a teraz to cele tecie do kocikarne :( Mne sa uz ta povodna cena zdala akurat - elektrikar pytal naozaj dobru cenu, murar podla mna tak normalne, ale zaujimalo by ma kolko by ma podla vas nieco take stalo, keby som si zaplatil ludi v BA (iba robota). Chcel by som vsetko so zarukou. Mozno sa skrelene na to pozeram, ale podla mna tak by to vyslo polovicu z toho, co si pytaju. Dakujem
Odpovedať
Nech je ako chce, uz nikto nema co pytat. Riziko rozchodu tam bolo. Osobne by som nedala nic. Ved cena ma byt znama dopredu.
Odpovedať
tu druhu cenu, to su trhove ceny v bratislave....to je dnes cena remesla...vodar si za den vezme 300eur...zlate casy uz skoncili...
Odpovedať
:-) tak to je dobrý námet na telenovelu.:-) Kamarátske ceny, to je čo? Poznám cena dohodou a tá sa dojednáva vždy vopred. No a aj ústna zmluva je zmluva a tá hovorila na začiatku niečo iné. Ak by urobili iný rozsah prác a tento ti odsúhlasí a potvrdí stavený dozor možno. Daj im ako protinávrh, nech ti to všetci pekne vydokladujú a ty im vložíš proti daňovému dokladu peniaze na účet.
Odpovedať
Ak by som nebral to, ze nieco pytali predtym a teraz je to ina suma, je naozaj realne, ze za ten rozsah prac by som len za robotu normalne zaplatil skoro 7tisic? vela so tam pisal o tom v skratke je to prerobenie kupelne, zachodu, pokladka plavajucej podlahy, izolacia steny polystyrenom a elektrina? 7 tis len za robotu, nie material.
Odpovedať
@ansendo pomocny murar 1500 cisteho za 3 tyzdne prace ? Bez blockov ? To je 8, 90evri na hodinu (3x7dnix8h).... odpoved asi vies ;) Elektrikar si mm pyta celkom sumu 2200. Dajma tomu, ze cosi je za revizku, peciatku...dajma tomu 100evri, nech sa to dobre pocita. Takze zostalo 2100, co je 12, 50evri/hodinu Murar ako tak dobre pocitam si vypytal dohromady 4600evri...27evri na hodinu ? No, len mozem suhlasit s pripado001 ;)
Odpovedať
:))) skodoradostne by sa hodilo milemu tatkovi vycislit, co ta stala starostlivost o dceru :))
Odpovedať
@zuzka60 oni si na zaciatku vypytali jednu sumu a teraz chcu doplatit aby vysledna suma bola - elektrikar 1600e - murar 3000e - otec priatelky, ktory vypomahal murarovi 1500e
Odpovedať
@ansendo neviem, co riesis raz ste sa dohodli a basta, ved si s nou nebol preto, aby si lacnejsie zrekonstruoval a potom ju poslal prec..., jedine, ze si si nasiel inu a teraz mas vycitky svedomia :) ale na cenu vycitiek sa nas zbytocne pytas :) pripadne daj jej tatkovi 500€, za tri tyzdne je to v cistom super placa a ostatni dostali, co si pytali...
Odpovedať
Ja by som ich poslala do prdele. Co ta zazaluju? Ked sa to raz robilo za kamaratsku cenu, nebudem predsa potom nikomu nic doplacat.
Odpovedať
@ansendo ja viem :) ale dohromady to robi tolko . Suhlas aj s @peta_petruska .neries
Odpovedať
Kamaratske ceny. :-D :-D To znamena, ze nebola spisana ziadna zmluva,ziadna dohoda o cenach na papieri,ani ziadna faktura , ci blocky za vykonanau pracu. Takze chlapci robili na cierno,neodviedli dane. Neverim, ze by sa obratili na sud,aby vymahali nieco, co neexistuje. Sli by proti sebe! Takze ich posli kade lahsie! Ved kolko si zapytali vtedy,tolko dostali.Nemaju ziaden narok si pytat nieco navyse. To, ze si sa rozisiel s priatelkou nie je podstatne a nemeni situaciu.
Odpovedať
viem, ze by som sa mohol na to cele vykaslat, ale nechcem byt nikomu nic dlzny a kvoli tomu som chcel vediet, akej pribliznej ceny je hodna ta prerabka. Osobne si nemyslim, ze to je skoro 7tis. Viete mi dat niekto priblizny odhad?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ansendo Otec priatelky je u toho murara, ktoremu vypomahal, zamestanany/na dohodu/brigadu? Odvadza za neho murar odvody? Asi nie. Toho by som skrtol ako prveho a pohrozil murarovi udanim cierneho zamestnavania, otcovi udanim za neodvedenie dane z prijimu. Ak chces odhad, tak podla mna 1600€ komplet elektrika /praca/ v 72m2 byte je dobra cena. K ostatnemu sa ti zial neviem vyjadrit, nakolko niesom murar, ale elektrikar :) Ale nasim prerabali bytove jadro /kupelna+zachod, vsetko zburat, postavit priecky nanovo, obklady, dlazby, sprchac skleneny, zachod, umyvadla, nova elektrina v bytovom jadre,.../ a vyslo ich to 4800€. A podotykam, ze to vybavovala segra, ktora robi v jednej velkej stavebnej firme v BA, takze tiez mala kamaratske ceny... @zuzka60 elektrikar si pyta 1600€ za cely byt 72m2 /nie 1600€+600€/. Nakolko robim elektroinstalacie, je to normalna cena /dokonca by som povedal, ze super cena/. Aj tie ostatne ceny za pracu su ok. Tu je skor problem to, ze dohodnuta cena ustne bola niekde inde. A ako vieme ustna dohoda nikde neobstoji ako argument. A urcite nie na sude... Ale to hadam tak daleko nedotiahnu. ;-)
Odpovedať
@megdesign :) OK, pocty. ale suhlasis, ze ta cena v cistom... ? bez papierov, bez odvodov.... murar a pomocnik - prehnana suma, na slovenske pomery urcite. ci dodatocne - to je dalsia vec. a na sud sa nedostanu...ledaze by ich zazaloval za ublizenie na zdravi, to tu myslim viac hrozi ;)
Odpovedať
Mne to cele pride ako vydieranie, dohoda bola bola, vyplatilo sa. Moj nazor vypomoc murarovi (cize brigadnik co poda tehlu, namiesa lepidlo za 1500eur??) pri odrobenych hodinach 168 je velmi slusna fuska a k tomu bez DPH, bez odvodov...cisty zisk, vidim to skor na 1/3 tej ceny, to mi pride fair.. Murar za 3000eura opat bez dane, bez faktury a bez nejakej cenovej ponuky, zmluvy vopred , niet o com: nedoplatil by som ani cent. Ak by chcel na fakturu potom co 3000+20perc. t.j. 3600eur ? Elektrikar: zase chybajuca dohoda, platis na hodinu ci na rozsah prace (ulozenie metra kabla, montaz zasuvky...)ale tych 600eur mi prislo celkom v pohode. SUMARUM: Doplatil by som 500eur pomocnikovy alebo navrhol ze pridem ako pomocnik tiez za 1500eur (cena prace na rok 2016)
Odpovedať
Profilova fotka
Chlape, NEMAS CO RIESIT cena bola stanovena, ze ste sa rozisli, to nema ziaden vplyv na to je to cista chujovina, ze teraz chcu inu cenyu poslal by som ich do prdele ! a este ziadne blocky, to je nacierno praca ! takze ak by sa ta snazili DALEJ VYDIERAT len im povedz to telefonu, ze to robili nacierno a ze ci chcu mat problemy s danovakmi a podobne. Nedaj sa, GL. 8-)
Odpovedať
tak ako vravi clean ------- ato buť rad žaže nespoplatnili spoločne spanie a nešermujte že neplatia odvody poistne rozpravame o cene prace
Odpovedať
Profilova fotka
treba na nich vytiahnut tych danovnikov a uz to mas vyhrate :-)
Odpovedať
sami sku...ní pokrytci
Odpovedať
Môj pohľad :) To čo pýtajú, je proste veľa. Si v pozícií, kedy sa na nich môžeš úplne vykašlať a nemusíš im dať ani cent. Ale to už je presne o tebe a tvojom svedomí či výčitkách ... Ak by sa toto stalo mne, tak by som: Zaplatil otca, ktorý to robil zdarma. 3 týždne, dajme tomu, že robili aj cez víkend a dajme tomu, že pracovali 8 hodín denne (čo je čistá hypotéza, nakoľko keby tolko naozaj pracovali, tak majú postavený dom a nie prerobený byt) ... Takže 21 dní x 8 hodín = 168 hodín. Pomocník na stavbe má bežne cca 3 Eur na hodinu. Duplom z východu ... 168 * 3 = 504 Eur. Takže tolko by som mu dal, svedomie by mi nedovolilo mu nedať nič ... Hlavnému murárovi, si dal pri rovnakých hodinách (168 hod) plácu cez 9,5 Eur na hodinu !!! Tomu by som už nedal nič a to doslova ... Koľko ľudí z východu by prijalo za 3 týždne 1600 Eur ... Navyše, ako tak pozerám, žiadnu náročnú prácu nemal :) Dokonca by som jej otcovi napísal, nech mu tento hlavný murár niečo dá ešte zo svojho ... Elektrikár = 600 Eur je naozaj veľmi málo za takúto prerábku ... 1600 Eur by bolo OK, no na druhej strane murári mu robili drážky, následne to vyspravovali, takže mu kus práce spravili ... Takže tu by som polemizoval, či mu niečo dať. Ak áno, tak by som mu dal tak max 2x toľko, tj 1200 Eur ... Ale osobne by som vyplatil iba otca. Obidvaja hore spomínaný, si cenu stanovili a cena sa nemení podľa toho, či je niekto kamarát alebo nie ... Jedine otec to robil zdarma, takže ja osobne by som max tých 500 E mu dal ... Celková cena prerábky sa u teba nedá moc dobre určit, preto ty píšem skorej hodinovú sadzbu ... Nakoľko všetky veci naokolo majú sadzby iné. Napríklad mne obkladač obkladal za 11 eur / m2 a bolo jedno, či je to dlažba alebo obklad. Následne v kúpelni aj muroval múriky, tam si bral 5 Eur za hodinu ... A podotýkam, že to robil za tieto peniaze na papier ...
Odpovedať
@lubk0 dakujem velmi pekne. nieco podobne som potreboval pocut. dakujem aj vsetkym za rady. viem, ze nemusim dat nic, ale su za tym aj ine veci a kvoli tomu som chcel mat argument od viacerych ludi, ktori s tym maju skusenosti, lebo ak oni povedia, ze pytaju malo a ja poviem, ze vela, tak to je len vzajomne dohadovanie. oni ale sami urcite vedia, ze pytaju vela......
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?