Najlepsie okna proti hluku?

Profilova fotka
Ahojte, Potrebovala by som poradit. Mam byt pri krizovatke a do bytu mi je extremne pocut premavku - na byte su uz 13-rocne plastove dvojsklove okna , ktore by som si chcela vymenit za 3-sklo. Mate s tym nejake skusenosti, myslim z pohladu hluku? Pomozu 3skla? Na co si davat pozor? Plus ak mate nejake firmy,ktore by ste vedeli odporucit ,tak budem vdacna. Dakujem pekne 🙂
Odpovedať
@kristinka_pralinka okna neviem, nestudoval som, no v takomto byte by som riesil aj nutene vetranie (rekuperaciu s filtrami napr.) Aby si okna nemusela vobec otvarat.
Odpovedať
Profilova fotka
@kristinka_pralinka treba hľadať okná s protihlukovým trojsklom.....tabule skla majú rôznu hrúbku (napr. https://www.slovaktual.sk/clanky/zvuk...)
Odpovedať
@kristinka_pralinka Zázraky od toho nečakaj. Ale trojsklo izoluje hluk trochu lepšie, ako dvojsklo. Môžeš si dať aj zvukovo izolačné trojsklá. Nie je to žiadne špeciálne sklo, ale podstata je v tom, že zvuk je vlastne vlnenie. Sklo, ako tvrdý materiál prenáša vlnenie. Ak sú jednotlivé tabule toho trojskla z rôzne hrubého skla, tak tie vibrácie sa inak prenášajú cez jednotlivé tabule a trochu sa stlmia. Hluk z ulice budeš počuť stále, ale v inej frekvencii.
Odpovedať
Bežné trojsklá majú v podstate rovnaký útlm zvuku ako dvojsklá, pozor na to. Akustické trojsklá musia byť zložené z tabúľ rôznej hrúbky skla. Je to za príplatok, tie okná sú potom už riadne ťažké ale máš tam napokon vo vnútri ticho. Iná vec je, že stačí, aby okná nedostatočne tesnili, a hluk, rovnako ako aj studený vzduch sa šíri medzi rámom a krídlom okna. To platí rovnako aj pri dvojsklách samozrejme. Tým by som asi začal. Dokážeš zasunúť medzi rám a prvé tesnenie papier?
Odpovedať
@miso555 nesuhlasím, mám trojsklá u rodičov dvojsklá a zvukový útlm je aj na počutie silnejší 🙂 sú v tom istom ráme (salamander 76)
Odpovedať
@kristinka_pralinka samozrejme, že akékoľvek trojsklá izolujú lepšie ako dvojsklá, a sú aj špeci so zvýšeným útlmom (hrubšie sklo) @miso555 @sousedekovci89
Odpovedať
Profilova fotka
Trojsklo by malo byt celko dobre v tomto pripade, kazdopadne sa treba poradit aj vo firme ci vedia odstranit hluk
Odpovedať
Pri 13r oknach by som dal aj vymenit tesnenia. Nastavit okno, skontrolovať pritlak, kovanie. Zrepasovat.
Odpovedať
@sousedekovci89 no tlmia viac ako dvojsklá ale ten rozdiel nie je priepastný. Ťažko budeš porovnávať dve montáže, hoci v jednom type rámu, pretože domy isto nestoja na rovnakom mieste, aby boli rovnako exponované hluku. Navyše, ako som už písal, stačí, že sú jedny okná trocha viac pritiahnuté pri zatvorení v ráme a už to robí veľký rozdiel, pretože hluk sa šíri aj tými tenkými špárami, neielen vibráciou tabúľ. Ak by si porovnal dvojsklo s roznymi hrúbkami tabúľ a bežné trojsklo tak s najväčšou pravdepodobnosťou budeš mať lepší útlm pri tom dvojskle. Lenže to by si musel naozaj profesionálne merať a vyhodnocovať, pretože zdroje hluku majú rôzne kmitočty a ľudské ucho ich vníma "rôzne obťažujúco". Teda nepopieram, že by mohla jestvovať aj špecifická frekvencia, ktorú by to trojsklo mohlo tlmiť lepšie ako akustické dvojsklo. Každopádne, akustické trojsklá existujú, a ak by sme už mali ísť do extrému, tak to stredné sklo by malo byť naklonené. Lenže to sa používa iba v špeciálnych aplikáciách na bežných stavbách to nie je reálne.
Odpovedať
@miso555 ja len tvrdím, že počuteľný rozdiel je už aj pri dvojsklo/trojsklo... dom s dvojsklom pri žlezničnej lokálnej trati (asi 20 metrov od domu) a na pomerne frekventovanej ulici (príjazd k nákladnej rampe zvozárov dreva) dom s trojsklom 15 metrov od hlavnej cesty v dedine (pomerne frekventovanej) 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Nejde o počet skiel, ale ich hrúbka a pomer hrubok plus pomáha ak sú laminátovane. Najčastejšie sa zvukovo izolačné sklá vyrábajú v 2 sklovom prevedení, pretože keby tam dáte ďalšie sklo tak váha krídla je extrémna... Svojho času som riešil podobný problém a zvolil som dvojsklo hrúbka tuším 13mm a 9mm medzera neviem aka, nesmú byť násobky jeden druhého.. Toto sklo malo Rw 49dB
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@tomas_timo_timoransky zdravim, mozete mi napisat o vasej skusenosti s oknami, po case, ked pisete, ze 49dcb vyslo rw? Byvam na hlavnej ceste, vdaka
Odpovedať
Článok sa načítava...
https://www.plasticportal.sk/sk/preka... https://www.rakystav.sk/sk/pridana-ho...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?