Koľko stojí výmena elektroinštalácie v 3 izbovom byte?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Viem, že už tu take diskusie boli, ale k nicomu prilis neviedli - nedozvedela som sa, kolko tak moze stat kompletna vymena elektroinstalcie. Moj pripad je 3i byt v tehlovom dome - 68m2. Je to 60rokov stary dom, pravdepodobne odvtedy neprerabana elektrina.. Vsimla som si, ze za pracu bolo uvadzane od 500eur vyssie, ale zaujimal by ma odhadom aj material. :-)
Odpovedať
1
8
9
@marian_8 EATON, SCHRACK nie sú prémiové ani špeciálne komponenty ale dokážu ochrániť život, komponenty ktoré sú lacne ako noark alebo XBS sú len pre oko a papier... To znamená že fungujú chvíľu ale po roku majú chrániče vypínacie časy defacto nekonečno (vlastná skúsenosť). Takže v byte rozvádzač za 1000ku (3i byt) nie je nič výnimočné spolu s prácou a dokumentáciou. Takisto nehovoríme o miernej prerabke ale kompletnej rekonštrukcii. Hovoríte takisto že to nie je žiadna jadrová fyzika ale by ma zaujímalo ako (ak ste len kutil) definujete a skontrolujete napr. odpor PE vodiča alebo impedanciu poruchovej slučky. Áno ono to vyzerá jednoducho ale vedieť to spraviť aj bezpečne, skontrolovať to a ručiť za to to je už iná káva. Bezpečnosť a funkčnosť sú dve diametrálne odlišné veci.
Odpovedať
@merak @neutrino pisem veci zo zivota,nebudem sa tu mecovat ci ci neci. v panelaku som si urobil elektriku sam a nikoho som sa nepytal. dom novostavba som si tiez robil sam a zijem tu vyse 10 rokov.tiez som opravoval elektriku po expertoch s peciatkou,ked som videl ako zapaja varnu dosku clovek z ikea partie s peciatkou odborneho zapojenia neveril by som ak by som tam nebol. takze v mojom dalsom dome bude urcite stary budem zase robit elektriku sam. priznavam vsak ze mam 21paragraf ale v skole ma naucili len zapajat neonku ,prudovy chranic som videl prvy krat ked som si robil el v dome
Odpovedať
@sonau no neviem ak zvládate robiť podľa legislatívy tak je to ok, aj keď mne by vyhlásenie o vlastnej zodpovednosti od človeka s par.21 nestačilo, keď vášmu revizakovi stačí tak je to v poriadku. A IKEA partia nie sú elektrikári.
Odpovedať
@marian_8 "Za 5000 si vezmem na mesiac neplatene volno a do 2 tyzdnov zbucham ele v trojizbaku." Ver tomu, že by som sa do toho pustil, ale potom tu hovoríme o nelegálnej EI, čomu by som sa chcel vyhnúť. Keby šlo o nejakú búdu na záhrade, tak bez debaty, ale toto je bytovka... A je to téma na iné vlákno. Tu ma zaujímajú súčasné ceny legálnych EI, aby som vedel lepšie posúdiť ponuky, prípadne zvážiť iné možnosti. "Nic si nezasluzite len osklbanie sko kura." Ďakujem, ďakujem, ďakujem, bratovi Slovákovi! 😄
Odpovedať
@neutrino "keď použijete materiál ako noark alebo xbs tak áno 5000 je veľa ale keď použijete materiál ako EATON alebo SCHRACK tak len prepäťová ochrana stojí viac ako 100€, alebo RCD A stojí ti z okolo 100€. Pri kvalitnej výbave len rozvádzač je okolo 1000€..." Len pripomínam, že tých 5000 € bola ponuka len na prácu, pričom na materiál bolo ďalších 2500 € (dohromady teda 7500 €, bez projektu a revízie, viď vyššie). Cena 5000 € za komplet prerábku aj s kvalitným materiálom je teda, samozrejme, výrazne lepšia.
Odpovedať
@neutrino vcera som pre teba odfotil pracu profi el firmy,obchvat r4d7,skolaudovany,takmer rok v prevadzke.to ze ma niekto papier ako matovic,kolar neznamena kvalitu.ako clovek co razitkuje zarucne listy.bol to elektrikar.
Odpovedať
@olivetti90 5000€ za prácu? Uf tak to si pán majster vie čo zapytat a keď to robí ešte bez papierov (inak povedané bez zodpovednosti) tak sú to šialené peniaze. To keby už bola aj inteligentná elektroinštalácia vrátane rozvádzača tak za prácu by to bolo veľa. Prečo ale nechce dať k svojej robote papiere? Však mu to prikazuje norma a aj keby sa odvolal že norma je dobrovoľná 😄 tak mu to prikazuje vyhláška 508/2009 príloha 3
Odpovedať
@sonau nehovorím že papier naleje rozum ale že ak vykonávam revíziu po človeku bez papiera tak to v podstate podľa normy STN 33 2000-6:2018 ani nesmiem spraviť. Takže ano je veľa blbcov s papierom a nevedia o tom nič ale legislatíva je legislatíva a keď ju ako revizak obchádzam beriem zodpovednosť aj riziko na seba. Keď ma niekto papier a dá my vyhlásenie o vlastnej zodpovednosti tak v rámci revízie mu dám zoznam nedostatkov a musí ich opraviť na jeho zodpovednosť, riziko aj náklady.
Odpovedať
@neutrino "Prečo ale nechce dať k svojej robote papiere?" Vyššie uvedené ponuky, ktoré som dostal od dvoch firiem (7500 € a 5900 €), sú na oficiálnu, legálnu prerábku EI, teda predpokladám, že so všetkými papiermi, ktoré sa od realizátora EI očakávajú. Nie je v nich ale zahrnutý projekt a revízia - tie si musím zabezpečiť osobitne. Na projekt som zatiaľ dostal dve ponuky, a to na 300 € a 200 €. Revíziu som zatiaľ nedopytoval, ale na základe informácií tu na fóre predpokladám, že by mohla stáť okolo 100...150 €.
Odpovedať
@olivetti90 ok chápem, áno keď budete mať všetky papiere v poriadku tak revízia bude niekde medzi 100-150 euro. Držím palce aby to boli ozaj profíci 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@olivetti90 pokiaľ Vám chcú robiť EI, tak jedine na základe projektu. Nie že oni to spravia ako ich napadne a vy si budete potom naháňať projektanta, ktorý to skreslí.
Odpovedať
Profilova fotka
@sonau vy píšete veci zo života, ja tiež a tiež aj z praxe. Ja ako RT nemienim ísť do basy, lebo niekto to chcel obabrať, keď sa niečo zopsuje.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@olivetti90 ešte jedna vec, zožeňte si RT a nech si chodí kontrolovať prácu danej firmy a všetko riadne fotiť a dokumentovať.
Odpovedať
@merak Áno, chcem mať spravený najprv projekt a na základe toho realizáciu EI. A vďaka aj za ten druhý tip. Minimálne budem všetko fotiť, ak by aj RT nechodil na kontroly v priebehu realizácie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@sonau @sonau dajte nejaké foto zápojenia tých prúdových chráničov
Odpovedať
@merak áno, a toto je problém s ukrajincami, u nás spôsobilosť nemôžu mať a ešte to ani nerobia poriadne. Kontrolujeme a opravujeme robotu po babrákoch
Odpovedať
zdravim pripájam sa k tejto téme. je 5000€ podľa vás veľa za komplet elektroinštaláciu v byte o rozlohe 80m2 ? okres TN bez vypínačov zásuviek a svietidiel
Odpovedať
@frodo28 mne sa to zdá veľa, ale ak je to s materiálom, frezovanim do panelu, vy nepohnete ani prstom, nemate znameho elektrikára a ste z okolia TN...tak buď bude hladat niekoho iného, alebo sa s tou sumou zmierite
Odpovedať
Podľa mňa brutal veľa si s počítaj kolko je tam materiálu za aké peniaze
Odpovedať
@mellie111 oprava zle som to pozeral je to aj zo zásuvkami a ďalšími blbostami ako pozerám
Odpovedať
@frodo28 na to ze ide o byt 80m2, tak tam mate dost vela m kablu zarataneho nam na 2 podlazny dom 200m2 naratal elektrikar dokopy skoro 900m cyky kablov ale mozno sa to len mne neznalej problematiky zdá veľa, ja sa až tak nevyznám
Odpovedať
No teda toho káblu je mamám na 2 poschodovej chalupe mne sa zdá ze ho dla 2 x toľko
Odpovedať
A ten rozvádzač za 800 eur, tiež by som chcel vidieť co tam všetko je na 3 izbovom byte🙂
Odpovedať
@frodo28 za mňa cena ok. Aj čo sa týka ceny za m kábla. To, či je káblu veľa alebo málo, je irelevantné a záleží od aktuálne situácie. Ako sa budú káble ťahať, dispozícia bytu,..
Odpovedať
@rudy5 zdravím zrušil som plyn tak všetko je na elektrinu,2 klimatizácie, vykurovacia rohož v kupelni plus veľa podsvieteni tam je
Odpovedať
@mellie111 architekt čo navrhuje komplet byt sa tam trochu vybláznil so svetlami podsvietenia atd
Odpovedať
pozeram, ze aj so zasuvkami. trosku moc mi to pride, hoci nepoznam situaciu, resp navrh elektroinstalacie. Ale budes to mat premakane 😄
Odpovedať
1
8
9
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?