Fond opráv a starý byt

Profilova fotka
ahojte, chcela by som sa spytat, ked idem rekonstruovat 40 rocny byt v ktorom jakziv nic nebolo spravene, hoci sa poctivo platil celych 40 rokov fond oprav mala by som mat pravo pozadovat nejaku cast nakladov rekonstrukcie od druzstva? napr vymenu vane, umyvadiel, WC, baterii a tak? viete o tom niekto nieco ako to prebieha?
Odpovedať
my riesime nieco ine, ale popri tom sme sa dozvedeli, ze odkupene byty do vlastnictva uz netvoria fond oprav bytu ale iba fond oprav budovy, t.j. co sa tyka panelaku samotneho a spolocnych priestorov... a v case kedy sa byty odkupoval bola suma predtym fondu oprav bytu vyplacana majitelom... mohlo to byt par korun samozrejme, kt. mohli aj zapocitat tomu, kto odkupoval byt do vlastnictva s dokupnou cenou...
Odpovedať
Fond opráv slúži na udržbu spoločných priestorov.Zo zákona je dané že iba spoločných priestorov.Družstvo občas prepláca jedine kúpu a opravu radiátorov keďže to je spločné vlastne v celom dome...
Odpovedať
Profilova fotka
uhm, ale preco potom ked je byt v ov tak sa dalej vo vymere objavuje fond oprav? no ale teda to som sa nepotesila :-(
Odpovedať
No tak aj družstvá musia z niečoho žiť... asi...
Odpovedať
belle: to je fond oprav domu, nie bytu :) preto ho platis, aby bolo z coho opravovat vytah, strechu, schodiste, vchod...
Odpovedať
veru tak, fond opráv a údržby sa tvorí pre opravy spoločných priestorov. to, čo je za dverami bytu, prípadne od merača na stupačke (vodomer na TUV, SV a pod) je už tvoje vlastníctvo a to sa z fondu opráv nehradí... (t.j. oprava sanity v byte, radiátorov, dlážok, a pod.)
Odpovedať
Profilova fotka
pekne teda. a ked tam je napr na balkone hav. stav - tak to by ale malo calovat druzstvo nie?
Odpovedať
Profilova fotka
mno a ked napriklad vymenime okna a oni budu chciet robit celkovu rekonstrukcie domu tak to mi tie okna potom preplatia nie? lebo ako nemienim platit za 2+1 najom 7 000 ...
Odpovedať
belle: mas krasne predstavy, viaceri by sme brali, keby to tak bolo... :-D ;-) k tym oknam len tolko, nezabudni pri vymene nato, ze samotny ram okien ma byt sirsi, aby v pripade zateplenia si nemala utopene okna...
Odpovedať
Profilova fotka
no nie ze predstavy u nasich to tak nejak bolo, ze niektori si vymenili okna sami a druzstvo im to potom preplatilo ...
Odpovedať
aq., situácia je trocha zložitejšia - u starších členov bytového spoločenstva môže byť vyšší zostatok vo fonde opráv, z tohto dôvodu môže byť čerpanie aj na preplatenie nákladov, nesúvisiacich zo spoločnými priestormi, štandardne sa to však nerobí
Odpovedať
...štandardne sa to však nerobí. Správne popísané.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?