Dajú sa prerobiť radiátory v starom byte na podlahové kúrenie ?

Zobraz úvodný príspevok
Prerábam starý panelový dom na 3 poschodí ktorý je vlastne aj posledným poschodím a chcel by som vediet ci sa dajú staré radiatory ktoré majú vstup od spodného bytu prerobit na Podlahové kúrenie . A ak áno tak ako . Dakujem za kazdú radu . A ak nie tak aká alternatívna varianta existuje .
Odpovedať
@jakubskipo moze byt, ved vyskusaj na domovej schodzi a potom na stavebnom urade a poinformuj nas ako si dopadol
Odpovedať
@jakubskipo z plynoveho kotla kde odvedies spaliny? Vyrobis dieru do strechy a postavis komin? Alebo to das na LIX dierou cez fasadu? Do odvetrania pre digestory to strcit nemozes. Ani do odvetrani kupelni a WC...
Odpovedať
Jasne že sa to dá... my mame v byte podlahové kúrenie a dokonca aj plynový kotol 😮 prekvapivé ja viem. (Ironia) spaliny vychádzajú cez komín kt. vychádza z fasády. Komín, aj geberit aj všelijaké trupky nutné k podomietkovej batérii mi zamurovali do novej steny a všetci sú spokojný. Aj estetika aj nutné technologické postupy. Nenechaj sa odradiť ja som trvala na podlahovom z toho istého estetického dôvodu. Ako sa dá osamostatniť od UK neviem, ale možné to je určite.
Odpovedať
@paulinkaf to ste murovali komin v panelaku? Panelaku z betonu s plochou strechou?
Odpovedať
@paulinkaf dakujem urcite to skusim . A pozrem si aj vas album len som este nemal na to cas .
Odpovedať
@paulinkaf teraz som pozrela album z vasej rekonstrukcie. Tak jasne, mate podlahovku aj plynovy kotol. Lenze vy ste boli uplne v inej situacii. Plynovy kotol ste mali vlastny aj pred rekonstrukciou, z neho ste mali aj teplu vodu aj kurenie do radiatorov. Nikdy ste neboli napojeni na UK ci uz domove, alebo mestsky teplovod. Pri vymene kotle za novsi, ste mohli vyuzit povodnu dieru na odvod spalin z kotla. Vasa situacia je diametralne odlisna od situacie zadavatela, ktory sa za prve chce odpojit od UK, za druhe zriadit vlastny zdroj tepla a za tretie robit vodnu podlahovku v byte, kde to mozno ani nie je mozne zrealizovat kvoli unosnosti stropov a mozno aj stavebnym vyskam. Ak sa rozhodne pre elektricke rohoze, tak sa len chce odpojit od UK, co tiez nie je take jednoduche ako si to poniektori predstavuju.
Odpovedať
@majkoj Len zabúdaš na jednu vec - že on nemá k dispozícii celý vykurovací systém. On má len 2 potrubia - prívod kúrenia a spiatočka. Ako tam chceš zakomponovať zmiešavač? Tá schéma, čo si pridal, má komplet rozvody - od kotla, cez vykurovacie telesá až po spiatočku. Jediné, čo by mohol urobiť je, že by do svojho obehu pridal čerpadlo, ktoré by točilo vodu v jeho podlahovke, až kým by nevychladla a až potom by pridala vodu z centrálneho kúrenia. Ale to je zase investícia navyše.
Odpovedať
@jakubskipo "Dovod je ze sa mi to esteticky nepaci . .." Tak tento byt predaj a kúp si iný, kde už je od novoty podlahové kúrenie. Prípadne kde každý byt má už vlastný kotol a každý sú kúri aj zohrieva vodu sám.
Odpovedať
@zita19 Ty, a nebude to len nejaký trol? =-)
Odpovedať
@chrobak7 Rado? Moze byt. Ale ak ano, tak si strasne dava pozor aby mi do senilnych nevynadal. Rado by to uz mal zmaknute :-D
Odpovedať
@jakubskipo Nikdy ti nedovolia sa odpojit od spolocneho kurenia
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 nezabudam :) a ak sa dobre pozries ta schema je presne to co popisujes :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@richard71 Evidentne tomu nerozumies,ako funguje zmiesavanie v podlahovke .pouziva sa nato trojcestny termostaticky ventil,NIE VODA Z VODOVODU.
Odpovedať
@paulinkaf Teraz uz nepovoli stavebny urad komin cez fasadu.
Odpovedať
@majkoj OK, už to vidím.
Odpovedať
@jakubskipo Tak poviem ti svoj názor na to. 30 rokov som býval v paneláku a 27 rokov som robil predsedu samosprávy a môžem ťa uistiť, že ten tvoj nezmyselný zámer sa ti legálne NIKDY nepodarí zrealizovať. Nepodarí sa ti získať súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a správca sa o tom s tebou ani baviť nebude.
Odpovedať
@chrobak7 najlepsia lokalita , predavat je blbost . @dusan72 Dalo by sa teda jedine z toho UK prerobit na podlahovku len nema mi co ochladzovat do zmiesavaca hej ? Cez ten trojcestny termostaticky ventyl? Skusim sa poradit s kurenarmi . @ruren Ked ziskam suhlasy tak ziskam ked neziskam tak neziskam budem to riesit inak . Chcel som vyskúšať vsetky moznosti .
Odpovedať
Profilova fotka
Na čierno je to realizovatelné, ale staticky a ekonomicky nezmysel. Podlahovka predsa krúti stále rovnakú vodu a teplú pridáva len keď sa ochladí, žadne ochladzovanie studenou vodou neexistuje. Oficiálne tento zásah nieje reálny. Ani s elektrickým kúrením. Nikto to nepovolí. Ani pri úplatkoch to nemôžu povoliť. Riešenie je vymeniť radiátor - oficiálne. Alebo sa presťahovať niekam kde to je bez radiátorov, alebo je vlastný zdroj kúrenia a statik povolí takúto rekonštrukciu.
Odpovedať
@juanex a ako ti ochladi krb kde ti dava 100 stupnovu vodu a do podlahovky potrebujes 40 . A preco by mi neschvalili elektronicke kurenie ?
Odpovedať
@chrobak7 a stym cerpadlom by to slo ? ak by sa tam dali elekteomagneticke ventyli ovladane ze by to islo cez cerpadlo hnalo by to kym by to nevychladlo a zas by iba nieco pripustilo podla teploty a nadbytocnu vodu vypustilo cez spiatocku . Len by to muselo uz mat aj ovladanie nadatavene .
Odpovedať
@jakubskipo Ten ventil sa vola aj rtl ventil,a potrebujes tam este cerpadlo,ktore ti bude tocit vodu v podlahovkovom okruhu.Ventil podla nastavenej teploty na nom primiesava horusu vodu z radiatoroveho okruhu do podlahovky,aby dosiahla pozadovanu teplotu.Schemy su na nete.Ale neviem,ci ti nieco take v panelaku povolia.
Odpovedať
Profilova fotka
@jakubskipo načo chces ochaldzovať 100°C vodu? @dusan72 ti vysvetlil ako to funguje a je jedno aký je zdroj teplej vody. Elektrické kúrenie ti nepovolia, lebo ten barák má celý projekt na plyn a nemôžeš si v ňom meniť svojvolne typ kúrenia. Neverím že toto hocikto legálne sprevádzkuje...
Odpovedať
Nvm aky veľký je ten bytový dom, ale. Všetci riešia len tvoj byt. Čo tak skúsiť presvedčiť ostatných majiteľov na odstrihnutie od centralneho rozvodu tepla a zriadenie vlastnej kotolne? Aj keď myslim, že už sa aj na to sprísnila legislatíva, ktorá chráni vačších výrobcov tepla, aby to nerobili.
Odpovedať
@pistikus ale aj ked budu mat vlasnu kotolnu (mozno uz ju maju) tak ta bude asi nadimenzovana na kurenie cez radiatory. Takze mu to v snahe zbavit sa radiatorov bude uzitocne jak mrtvemu perina Uz vidim (v najkajsich duhovych farbach) ako presviedca zvysok baraku: Susedia, podme do toho. Zbavime sa hnusnych radiatorov, dame podlahovky... Vsetci. Vsak len nejakych par tisic na byt to bude stat. Netvrdte, ze nemate pod strožokom odlozene :-D A rozburame barak na cele leto, kym to spravime, postavime stany v parku za barakom a budeme sa skolektivnovat...
Odpovedať
@zita19 to nie, ale zalezi podla bytov. Viem o 2 poschodovych starych bytoch, asi 3 vchody, kde si poriesili vlastnu kotolnu a kurenie je riesene tak, ze si kazdy vie ovladat svoju teplotu, resp. tu ktora mu ide. Ale ja nvm ako. Len pisem, ze viem o tom.
Odpovedať
@pistikus akoze jasne, vsetko sa da, tchnicky je to realizovatelne, je to len otazkou penazi. A prekopat celu vykurovaciu sustavu v baraku od piky, tak na to tych penazi treba vela, este viac a furt ich nebude dost...
Odpovedať
@zita19 v pripade co poznam ich aj splatka uveru a kurenie spolu, kvoli uspore stoji menej, ako centralna dodavka od monopolneho dodavatela.
Odpovedať
@dusan72 " Ten ventil sa vola aj rtl ventil,a potrebujes tam este cerpadlo,ktore ti bude tocit vodu v podlahovkovom okruhu.Ventil podla nastavenej teploty na nom primiesava horusu vodu z radiatoroveho okruhu do podlahovky,aby dosiahla pozadovanu teplotu.Schemy su na nete " Keby si bol taky dobry nevies sem hodit tu schemu alebo mne do spravy , ze by som si to zacal skusit vybavit ? Ak nie tak nevadi ale za vyskusanie nic nedam . A to das akoze rtl ventil potom cerpadlo a za to podlahovku ? Alebo najprv cerpadlo a potom ventil ?
Odpovedať
@pistikus nie je problém vyriešiť investične, oveľa väčší je finančne za prevádzku, musí sa vyriešiť poplatok za m2 podľa polohy cez konštantu, každý byt má iné straty i zisky ,alebo každý platiť rovnako za m2 no i ten najchladnejší byt bude vykúrený vždy rovnako , čiže tý v najteplejšom budú doplácať na toho nachladnejšieho, vedľa mňa sú bytovky ktorý už nemajú kotolňu , nemajú na rekonštrukciu, a každý kúri individuálne, cena bytu je tak rozdielna už pri kúpe podľa polohy
Odpovedať
@pistikus mať vlastnú kotolňu sa podarí len ak sa robí rekonštrukcia veľkej kotolne i rozvodov,ak by sa postupne každý panelák odpojil pre cenu, veľký dodávateľ sa bráni, býval som v takom,nepovolí odpojenie záleží od zmlúv pre dodávku tepla, trvalo to takmer 7 rokov, teraz zas je rozdielny poplatok za plyn pre veľké teplárne lacnejší i ked nevyrábajú el. prúd a v neprospech malých miestnych
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?