Zmena zákona - 212/2018 - kedy sa môže zapísať rozostavaná stavba do katastra

Ahojte, Možno sa niekomu hodí. Ak ste ako my v štádiu stavby môže vás nemilo prekvapiť nasledovná zmena zákona: 212/2018 Z. z. Časová verzia predpisu účinná od 01.10.2018 do 30.09.2019 Citujem: Rozostavaný byt alebo rozostavaný nebytový priestor sa do katastra zapíše, ak je a) stavba, v ktorej sa rozostavaný byt alebo rozostavaný nebytový priestor nachádza, ohraničená obvodovými stenami a strešnou konštrukciou a jednotlivé rozostavané byty alebo rozostavané nebytové priestory sú stavebnotechnicky oddelené, b) podzemná stavba, v ktorej sa rozostavaný byt alebo rozostavaný nebytový priestor nachádza, uzavretá stropnou konštrukciou stavby a jednotlivé rozostavané byty alebo rozostavané nebytové priestory sú stavebnotechnicky oddelené. Teda už nestačia podľa môjho chápania len múry do 1m ale aj koštrukcia strechy. Y
Odpovedať
tak toto je veľmi zaujímavé ... ja som dával 2.10 takto zapísať stavbu tak som zvedavý čo bude ...
Odpovedať
@karol6777: daj potom vedieť ako si pochodil...
Odpovedať
@ms_ toto malo byť ustanovené už dávno.. nebolo by tak veľa rozostavaných stavieb zapísaných v KN
Odpovedať
@karol6777 na tvoju stavbu sa vzťahuje už novelizácia, lebo návrh nebol podaný do 30.9.2018.. Som toho názoru, že OÚ - katastrálny úrad ťa vyzve na odstránenie nedostatkov v podaní - návrhu na vklad a katastrálne konanie preruší.. zrejme v znaleckom posudku bude musieť byť uvedená rozostavanosť už podľa nové znenia §§
Odpovedať
nedalo mi a volal som znalkyni čo vypracovala znalecký či je toto pravda. Hovorila že áno je tam takáto zmena ale že sa to netýka na zápisov rozostavaných domov na kataster ...som zvedavý ... za pár dní to budem mať potvrdené či vyvrátené z katastra :D
Odpovedať
Ahojte @karol6777 @janetbla , v uvode je citat §46 odsek 5, ktory hovori o "Rozostavaný byt alebo rozostavaný nebytový priestor...". Pre hypoteku na dom si pozrite ten isty paragraf, odsek 3. V tomto som laik, cerpam odtialto: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpi...
Odpovedať
Toto sa ale týka bytov a nebytových priestorov, t.j. väčšinou firiem, čo "developujú" byty. Zápisu rozost. RD sa to netýka
Odpovedať
Profilova fotka
@inge19 dúfam, že máš pravdu...
Odpovedať
Čo je stavba vychádzame z ustanovení stavebného zákona, podľa ktorého § 43 ods. 1 SZ znie: (1) Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. a ďalej čo je bytový dom a rodinný dom podľa § 43 b SZ (2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie. (3) RODINNÝ DOM je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac TRI BYTY, dve nadzemné podlažia a podkrovie. Čiže novelizácia podľa § 46 týkajúca sa zmeny zápisu rozostavanej stavby podľa zák. 212/2018 Z.z. sa týka stavieb všetkých bytových stavieb aj nebytových priestorov. § 46 (2) Stavba sa do katastra zapíše, ak je ohraničená obvodovými stenami a strešnou konštrukciou. Pri zápise stavby do katastra sa ako vlastník zapíše osoba uvedená v listine podľa osobitného predpisu,15) ak sa inou verejnou listinou alebo inou listinou nepreukáže, že vlastníkom alebo inou oprávnenou osobou je iná osoba. Ak ide o stavbu, ktorej sa neurčuje súpisné číslo, ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v kolaudačnom rozhodnutí alebo osoba, ktorá je v oznámení stavebného úradu uvedená ako osoba, ktorá stavbu ohlásila, ak sa inou verejnou listinou alebo inou listinou nepreukáže, že vlastníkom je iná osoba. (5) písm. a) a b) iba bližšie popisuje ako to je pri bytoch a nebytových priestoroch
Odpovedať
Profilova fotka
@janetbla možno som blbý, ale stále si nejak nevysvetlila, či sa to týka rozostavaných domov, ak nebudem mať strechu, nezapíšem takúto stavbu DOMU do katastra ergo nedostanem hypo s postupným uvoľňovaním?
Odpovedať
46ods.3 Rozostavaná stavba sa do katastra zapíše, ak z predloženého znaleckého posudku je zrejmé stavebnotechnické usporiadanie a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia. Pri zápise rozostavanej stavby do katastra sa predkladá právoplatné stavebné povolenie a znalecký posudok o stupni rozostavanosti a ako vlastník sa zapíše osoba uvedená ako stavebník v právoplatnom stavebnom povolení, ak sa inou verejnou listinou alebo inou listinou nepreukáže, že vlastníkom je iná osoba. To co rozoberate vyssie, sa tyka len drobnych a inzinierskych stavieb. Alebo inak povedane, po novele sa daju do KN zapisat drobne stavby, ak maju obvodovu a stresnu konstrukciu + aj rozostavane byty a nebytove priestory.
Odpovedať
Pred 2 týždňami mi zapísali stavbu do katastra tak že v čase znaleckého posudku boli len obvodové múry a vnútorné nosné múry ... takže stačia len múry :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?