Vlastný návrh

12. apr 202150

Ahojte, chcel by som poprosiť o radu/názor. Ideme stavať na rožnom pozemku 561m2 (22mx25,8m). Môžme si vybrať vstup na pozemok z 2 strán, ale nakoľko by sme chceli mať na záhrade slnko, plánujeme vjazd od hlavnej cesty z JV. Hlavná cesta nebude frekventovaná, je to slepá ulica a bude tam max 12 ďalších domov za nami. Musíme dodržať odstup 5m od hranice pozemku, z pravej strany zatiaľ nikto nestavia, takže záleží od toho či tam budú okná z obytných alebo nie a z hora už budú stavať 2m od plotu, takže môžme ísť na 2m bez okien alebo 5 s oknami. Na pozemku musíme mať min. 2 parkovacie miesta za plotom + jedno na pozemku, ale mimo oplotenia. Nakoľko bude väčšia časť pozemku "vedľa" domu, potrebujeme ho dostatočne zakryť od ulice. Prikladám nejaké návrhy, akým smerom by ste sa uberali?
Prvé 2 varianty sú s terasou v prednej časti, čiže bližšie k ceste. Tu by sme vedeli preslniť celú dennú časť od rána do večera, detské izby poobede a spálňa by bola taká chladná miestnosť. Vchod je z boku zo SV. Rozdiel je v umiestnený kúpeľne, myslíte že je rušivé ak je kúpeľňa medzi izbami?
Tretí variant je terasa v zadnej časti, 3m od susedovho plotu. Obytné miestnosti v prednej časti, slnko ráno do spálne a od obeda do izieb a na terasu. Tu sa obávam, či by bola obývačka a kuchyňa dosť presvetlená, nakoľko pri 10m šírke domu je veľké terasové okno na jednej strane a na druhej strane okno z kuchyne orientované na SV.
Štvrtá varianta by bola ešte rovnaká ako tretia, ale s tým, že vchod by bol opäť z boku a tým pádom by sa dala aspoň trochu oddeliť nočná časť, resp. by sa cez ňu neprechádzalo.
Ktorý variant sa vám viac pozdáva?

 • Ešte raz pripájam obrázky, prvé uploadlo neviem prečo čierne.

 • Ja by som dom pootocil o 90°, co najviac natlacil na severnu stranu a na otvorenu slnecnu juznu stranu orientoval izby.

 • suhlasim s jurajom, taktiez by som to tak riesil, ze by som dom pootocil..

 • Sponzor fóra
 • Suhlasim s ostatnymi, tiez by som to pootocil

 • @marselino7  mne pride ten prvy navrh, ktory si do komentaru pridat ako najlepsi 🙂

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Efektívna architektúra a výstavba energeticky pasívnych a nízkoenergetických domov vrátane PHPP.
  Ak vás oslovili moje vizualizácie a návrhy, neváhajte ma kontaktovať. Spolu pre vás vytvoríme jedinečné miesto zvané DOMOV.
  Projekty, návrhy, vizualizácie, výroba a montáž nábytku na mieru pre moderné aj klasické interiéry rod. domov a bytov. Cenník na www.inovacio.sk 
  Články od našich partnerov
  Dva domy jednou tehlou HELUZ FAMILY
  Tradičné puzdro a jeho netradičné varianty
  Prečo čakať, keď najlepší čas na ochranu klímy je už teraz?
  Archív článkov od partnerov