Veľkosť prestupu pre vetranie/rekuperaciu

V projekte nemám rekuperaciu riesenu, ale plánujem ju urobiť. Model ešte nemám vybratý, ale chcem vynechať otvor v strope pre prestup na poschodie a v stene na dvor. Akú veľkosť mám vynechať? Ide o dvojpodlažný dom, plocha podlažia cca 80m2. Najmä ten v strope je dôležitý, lebo sa podľa toho umiestnia stropné nosníky. Mam to pri schodisku, kde je veľa nosníkov. Na poschodí plánujem rozdeľovač. Bude stačiť 2x20cm?
Odpovedať
@vilo38547 Na rekuperáciu je lepšie spraviť si stručný projekt. Takto z tvojho popisu ani neviem, čo presne chceš. Chápem, že ty to máš v hlave, ale my do nej nevidíme, neviem, ako si predstavuješ celý systém. Píšeš o nejakých otvoroch na dvor - predpokladám, že máš na mysli otvory, na ktoré bude napojená rekuperačná jednotka, teda prívod a odťah vzduchu. Tam sa treba prispôsobiť veľkosti napájacích otvorov rekuperačnej jednotky. Ak tam sú otvory 150 mm, tak je dobré mať celé potrubie v tomto priemere, alebo väčšom. Ale všeobecne pre rodinný dom by hlavný prívod a odťah mal postačovať s priemerom 150 mm. Čo sa týka vnútorných rozvodov - aký systém chceš mať? Hviezdicový alebo okruhový? Kadiaľ budeš viesť rozvody do jednotlivých miestností? Pod SDK stropom? Kde budeš mať rekuperačnú jednotku? Ak tým otvorom v strope myslíš hlavnú vetvu rozvodu do nejakého rozdeľovača, tak tam potrebuješ tiež väčší priemer - taký, ako má hrdlo rekuperačnej jednotky. Rozvody do jednotlivých miestností sa používajú pri hviezdicovom systéme potrubia o priemere 72 alebo 90 mm. Pozri v mojom fotoblogu - mám tam nejaké fotky z inštalácie rekuperácie, možno ti to pomôže.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň. Ak by ste mali záujem o rekuperačný systém vyrábaný v Nemecku, kľudne nás kontaktujte a radi Vám pomôže pri výbere ideálneho systému pre Vás 🙂
Odpovedať
@vilo38547 Pokiaľ myslíš prestup na distribučný box cez ŽB strop, tak v mojom prípade je to nasledovné : distribučný box (viď.príloha) plánujem zalievať do ŽB stropu, volím plastový variant. Potrubie mám priemeru DN90. Box je v prevedený DN90/DN125. Vonkajší priemer DN125 je 136mm a na základe toho veľkosť prestupu cez filigrán bude 140mm. (filigrán je súčasťou ŽB stropu)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?