Rekuperácia v chalupe

Dobrý deň. Chystáme sa stavať chalupu a nevieme sa rozhodnúť, či dať rekuperáciu alebo nie. Budeme tam cez víkendy, aj to tak max.2x mesačne, možno nejaké sviatky. Na dôchodok (ak dožijeme o 30 rokov) sa tam chceme presťahovať. Je to kuchyna s obývačkou a dve spálne, kúpeľňa, technická miestnosť. Ďakujem za rady a zdieľanie skúseností.
Odpovedať
1
2
11
podla mna to za tie peniaze nestoji, ak peniaze nie su problem, moze to byt fajn.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, nedavala by som. Za 30 rokov sa toho vela zmeni. Za 10, 20 tiez. Technologia bude ina. Dala by som mrezu a sietku na okno v kupelni a dom sa moze "vetrat" aj ked tam nie ste. (U nas je samozrejmostou mat mrezu na okne v kupelni)
Odpovedať
@lusyc rekuperácia je hlavne na výmenu vzduchu s menšou stratou tepla- okysličovanie, ked tam nik nebude pre koho to budeš robiť?, tie peniaze daj na dovolenku
Odpovedať
Ďakujem za postrehy.Tak peniaze sú vždy problém. Chceli by sme tu chalupu takú sebestačnú, vlastná voda, čistička, "vlastná" elektrina, krbové kachle, plyn tam nie je. Ja by som tam rekuperaciu tiež nedávala, vsak vyvetrame, lebo to je zas niečo, čo sa môže pokaziť, vyžaduje udrzbu a starne.
Odpovedať
@lusyc s vlastnou el. energiou si neporadíš, na celodenné pokrytie, jedine tak na svietenie v zime, povolia ti len FV , vodu vôbec nie je tvoja a vietor len ak nebudeš obťažovať okolie a či povolia zelení pre úhyn vtákov
Odpovedať
Profilova fotka
@lusyc mali by ste investiovať do proejktu a z toho odvodiť náklady realizácie
Odpovedať
@jan45 projekt uz máme aj s rozpoctom. Ale pri rapidne stupajucich cenach vsetkeho uz urcite neaktualny.
Odpovedať
Profilova fotka
@lusyc chápem, ale možno je aj iná konštrukcia a lacnejšia, nešetrite na projekte pár stovák aby ste stratili tisíce.
Odpovedať
Profilova fotka
@lusyc Ak tam budete chodiť málo tak si nedávaj ani čističku, lebo nebudeš riešiť nič iné iba vykapaté baktérie keď tam prídeš.
Odpovedať
Profilova fotka
@lusyc rekuperácia nie je zla vec ale ked to mate takto, ze budete to mat zatial len take prilezitostne, tak by som mozno poriesil len nejake decentralne jednotky, aby sa vam vetralo aspon v kupelni a dajme tomu v kuchyni. Ak ju ale idete rekonstruovat, tak si to poriadne premyslite, ci by sa neoplatilo vsetko uz poriadne spravit, aby ste za par rokov nemuseli znovu riesit rekonstrukciu. Kazdopadne rozhodnutie je na vas, no my sme s rekuperaciou velmi spokojni.
Odpovedať
@brenimus ďakujem. Všetko sa stavia nanovo. A rozhodli sme sa nedať. Keď tam budeme, vyvetrame. A ked tam nebudeme, aj tak by sme nenechali pustené.
Odpovedať
@brenimus rad by som sa pripol, kedze riesime presne tento isty problem a dost sa pohravam s myslienkou decentralnej jednotky. mohol by si mi v tom poradit, teda uz ked citam, ze take nieco mas aj ty
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Ak to ma byt len vetranie, co sa malej chatky tyka, tak to podla mna nie je na skodu.@markus67 o aku velku chatu by sa malo jednat a uz si si aj pozeral nejake systemy?
Odpovedať
nie je to velka chata cca 74m2 a je to tam tak proste spravene, ze vacsina priestoru je otvorenych, tak by mi tam takato jednotka pasovala. pozeral pozeral sice som nemal teraz na to az tak moc casu ale hej, len na 100% nie som este rozhodnuty
Odpovedať
Profilova fotka
Taka dobra decentralna jednotka, by sa tam podla mna zisla. Uz aj kvoli vetraniu, vies, nie je to miesto, kde travite sice vela casu cez rok, no je fajn, ked aj napriek nepritomnosti stavba dychla. Lepsie pre vas ked tam pridete, no tak isto aj pre samotnu chatu. Obzeral si sa uz aj po nejakych jednotkach?
Odpovedať
vies co ani moc nie, nejak na to nebol cas, kedze som potreboval poriesit ine dolezitejsie veci no kontaktoval som pred par dnami jednu firmu, tak uvidim s akym riesenim pridu a podla toho uvidim
Odpovedať
ak by si vsak potreboval este poradit a chcel by si kludne sa mi ozvi. sam mam decentralnu jednotku a mozno by som ti vedel co to poradit. najskor som mal predstavu, ze si to vsetko spravim sam, no nakoniec vdaka dobremu vyberu mi to vsetko zabezpecila firma, tak som nemal ziadne starosti navyse
Odpovedať
heh co sa ti to nedarilo, nechcelo alebo jak. som pocul, ze to ako nie je tazke si to namontavat sam. toho sa ani nejak moc nebojim, len ten vyber aku to ma dost haci. nechcem na nej ani setrit, no ani zas nejak zbytocne preplatit, chapes
Odpovedať
no co dali ti vediet. teda ani neviem, koho si to kontaktoval, no ak tak by som ti poradil obratit sa na wolf. sam mam od nich rekuperacny system a pomer cena kvalita super. o vsetko sa postarali, vysvetlili, ukazali mi dokonca aj projekt, ako by bolo najlepsie tahat rozvody a umiestnit jednotku, takze som vsetko vedel dopredu
Odpovedať
Profilova fotka
@markus67 no co ako si to nakoniec poriesil? Cez aku firmu si isiel? Lebo som si vsimol, ze si predtym pisal, ze este nie si rozhodnuty, tak ci si s tym nejako pohol 🙂 Co sa tyka toho co si napisal, ze montovat si to sam, to by si do toho isiel? Ja osobne by som sa asi obaval ci by som to dobre nejako zapojil a tak, chapes clovek ktory nie je z fachu by mohol spravit viac skody ako uzitku pokial sa do toho nevyzna na 100%.
Odpovedať
@brenimus vies co nakoniec som to neporiesil este nijako. presne tak, este nie som rozhodnuty, jedine co sa zmenilo je, ze si to nenamontujem sam, to nebudem riskovat, ako si pisal. az ked budem rozhodnuty, tak to dam spravit vsetko jednej firme. teda, ked si samozrejme premyslim, ze aka to bude 🙂 @ernesti4 podla coho si sa rozhodol prave pre nich?
Odpovedať
@dominod nič v zlom no tvoj dom má pľúca že musí "dýchať", rekuperácia šetrí teplo pri vetraní , je potrebná pre človeka , no nie pre dom
Odpovedať
@markus67 vies co lebo my mame od nich poriesene aj vykurovanie, tak to nejako asi automaticky islo ruka v ruke aj s rekuperaciou 🙂 ale presne ako si napisal, tiez som na zaciatku hovoril, ze si vsetko spravim sam, no nakoniec mi to zabezpecila firma a som rad, takze si myslim, ze aj ty si sa rozhodol dobre, ked chces aby ti to spravila firma 🙂 ci to dominod nemyslel tak, ze ked je dom zatepleny straca prirodzenu schopnost vymeny vzduchu, ze vtedy "nedycha", inak si to neviem vysvetlit ani ja.
Odpovedať
Vy ste si tu vsetci riesili centralnu rekuperaciu pri stavbe domu? 🙂 Snazim sa si porovnat vyhody, ci ist do nej hned alebo neskor si dat aspon tu decentralnu. Kto sa do toho viac rozumie, pripadne ze on ma jeden typ a pozna niekoho, kto ma ten druhy? 🙂
Odpovedať
A zvazujes to kvoli comu? Financiam? Lebo podla mna vacsina ludi, ked stavali sa rozhodli pre nu hned, ci uz len kvoli usetrenemu dalsiemu casu na riesenie. Akoze ak ti mozem poradit, tak je lepsie ist do nej hned. Vyberies firmu, posles im ako chces mat rieseny dom a oni ti navrhnu kadial tahat rozvody, si predstav to riesit casom a hladat vhodne miesto, ak take vobec niekde budes mat.
Odpovedať
Nie, nie len kvoli financiam ale celkovo po vsetkych strankach by ma to zaujimalo. Co by bolo v principe aj jednoduchsie, rychlejsie 🙂 Hadam to nezalezi len na tom, ze usetrim cas nie? Mozem sa aj sam rozhodnut, akoby som chcel, aby isli rozvody pri tej centralnej, ci to mi firma navrhne a bodka?
Odpovedať
Ale kdeze, jasne ze to nie len o usetrenom case. Ide o to ake vyhody ti to bude poskytovat. Usetrene vzacne teplo, ziadne riziko plesni, ziadne zdravotne problemy, pripadne smrad z vonku, ked si uz ludia zacinaju kurit. No ci sa mozes uplne sam rozhodnut, to uz ti neviem zarucit. Ako mozes si povedat, kade by si ich chcel tahat, ale su na to odbornici, ktori ti odporucia ci to tak bude dobre alebo nie 🙂
Odpovedať
@jaroonkel rychlejsie a jednoduchsie je urobit si lokalnu rekuperaciu. Jedna diera do steny (popripade dve), osadenie a hotovo. Akurat treba mat urobeny privod elektriny na miesto kde neskor bude rekuperacia. Lokalna je vsak iba do jednej miestnosti a ani tak nemusi svojim vykonom postacovat. Popripade na plny vykon aj bude stihat avsak bude ju pocut az to bude rusive. Na spanok pri lokalnej rekuperacii zabudnite. Centralna rekuperacia sa navrhuje podla parametrov domu a predpokladanemu poctu obyvatelov + rezerva. Tak isto sa planuje umiestnenie vyduchov/nasavania a rozvodov este pred zacatim stavby a pri samotnej realizacii sa s tym rata (prechody medzi miestnostami, prechody medzi poschodiami a pod. ). Dotatocna montaz centralnej rekuperacie je bez vacsieho zasahu do byvania/do konstrukcie (ciastocna demontaz znizenych stropov, vrtanie prechodov...) nemozna. Cize ak planujete stavat ci kompletne rekonstruovat a rozmyslate nad rekuperaciou, tak smelo do nej, do centralnej. Existuje mnoho firiem, ktore vam to naprojektuju a aj zhotovia. Aj tu na fore sa viete dopatrat ku nemenovanemu cloveku 🙂 ( @asex ) a referencii na neho.
Odpovedať
Tak super, centralna bude teda dobra volba 🙂 Hej, ako sa tu uz pisalo isiel by som do nejakeho projektu, navrhu hocicoho, co by mi ukazalo, akoby sa to vsetko dalo. Len neviem teda ci si mam dopredu nejaky konkretny typ vybrat sam, alebo to vsetko nechat na firmu.
Odpovedať
Podla mna, ked si spravis aspon ako taky prehlad, co kto ponuka, ake su moznosti, ako to cele funguje. Dalej nejake to ovladanie, nastavenie, servis a potom sa uz budes vediet priblizne orientovat, ze co by si chcel a zvysok doladis s firmou.
Odpovedať
1
2
11
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?