Rady k dispozícii projektu

Zdravím, vedeli by ste mi prosím poradiť, či je tento projekt praceschopny? Orientácia vstupu bude S-SV, šírka domu nepustí, počet izieb tiež chcem zachovať. Doplnená bude ešte mini pracovna, zvažujem ju umiestniť medzi kúpeľne, aby bola hlavna kúpeľňa bližšie k detským izbam a zároveň oddelí spálňu od detských. V dennej miestnosti chcem vymeniť kuchyňu s jedálňou kvôli denne mu svetlu v kuchyni, urobiť linku s ostrovom a do rohu k technickej urobiť špajzu (aby bolo okno). Zmenšiť garáž pre jedno auto a podla toho mierne upraviť veľkosť vstupnej chodby. A tam, kde sú nakreslené schody na chodbe dať vstavanú skriňu (akože šatník). Poradíte mi prosím, ci by boli tieto nápady v dobru alebo ako inak ,lepšie to upraviť? Denne svetlo chcem v každej miestnosti, aj v spajzi vetranie, preto takto. Nebude hlúposť mať jedálenský stôl na mieste terajšej kuchyne? Ide mi aj o praktickosť, ak budem vynášať jedlo napr na grilovacku, nech nebeham cez celú miestnosť. Ďakujem za rady, postrehy.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
nie je to zly projekt, no s tvojimi upravami to bude si myslim vyzerat o cosi lepsie. ma to hlavu aj patu. toto je uz postaveny dom ci budete robit projekt na novo
Odpovedať
@mirecka3 môžeš mať okná do všetkých svetových strán?
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, podorys je premysleny a prakticky. Podla tvojho opisu chces nieco ine, skus este pohladat. Pracovna medzi kupelnami ti vysunie lavu cast a zvacsi chodbu. Nechces dvojgaraz, pracovna by sa dala namiesto miesta v garazi, vstup zo zadveria. Alebo pracovnu namiesto TM a Tm do garage. Vymenila by som skor obyvacku s kuchynou, spajza pri stene so spalnou, okno na terasu a rozvody vody by boli blizko.
Odpovedať
@steffan33 toto je inšpirácia z netu, poslala som ju projektantovi, že najviac sa mi toto pozdáva dispozične, zatiaľ mi má urobiť štúdiu a budeme pokračovať. Základné požiadavky na okná v každej miestnosti má, len si chcem premyslieť dopredu aké zmeny ešte urobiť, možno on bude mať lepší nápad, ale chcem byť pripravená pre prípad, že nebude 😄 toto je projekt z poľskej stránky, na svk ich je mizerne málo a všetko pre nás široké
Odpovedať
@zltalienka teoreticky áno, zľava stavia dom kamarát, avšak okná tam nebude mať žiadne a problém s našimi nebude myslím. Z pravej strany a zozadu je pole
Odpovedať
@lenkito10 tie rozvody vody áno, to mi napadlo, takto budú síce bližšie k technickej, ale zase nebude to hlúpy pohľad z chodby rovno do hrncov?
Odpovedať
Profilova fotka
Nie, lebo tak daleko nedovidis. Priecka nebude v strede miestnosti ale na kraji. Namiesto vstupu bude mozno kupelna, alebo izba, kedze pri spalni chces pracovnu a vstup namiesto jednej garaze. Moznosti je viacero, projektant mozno ani nebude vychadzat z tvojho obrazku ale navrhne ti nieco ine, podla poziadaviek. Nezastavuj sa nad myslienkou "bude mi vidno do hrncov, nedam ju tam". Ale, "ked ju tam dam, ako prisposobit, aby mi neboli vidno do hrncov". Finalny podorys bude uplne iny.
Odpovedať
@mirecka3 ak tam chceš mať okná z obytných miestností tak musí byť susedný dom minimálne 7 metrov od Tvojho domu. To že je do 2 strán teraz pole, ostane to tak navždy? Čo ak tam časom vyrastú domy a pred vašimi oknami z dennej časti susedove 2m vysoké betónové ploty? Len na margo toho, že si písala že šírka pozemku viac nepustí.
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka sak ale teraz nie je tak, no mas pravdu, casom moze prist aj taky problem, ze namiesto pekneho vyhladu, sa budu divat len do vysokeho muru
Odpovedať
Mne sa paci aj ten projekt, co si pridala. Ale je zrejme, ze potrebujes porobit z tvojho pohladu viacero uprav, takze to by som priamo konzultoval s projektantom a akoze ak ma prax a vyzna sa, tak by ti mal vediet poradit, aj vysvetlit co a ako by bolo lepsie.
Odpovedať
@lenkito10 nuž, viac hláv,viac rozumu 🙂
Odpovedať
@zltalienka zo strany terasy bude dvor, za ním pokračuje náš pozemok, síce nevysporiadany, každopádne tam nič nevyrastie a za ním chránené územie. Z ľavej strany stavia kamarát z detstva, áno, budú tam okna obytných miestností, ale z pravej strany ich dať nemôžem, práve kvôli tomu, že tam je pole, kde predpokladám bude dom raz.. pozemok majú úzky a keď tam dám ešte ja okná, tak už ozaj sa nebudú mať kde pomestit, lebo z ich pravej strany je tiež dom a blízko pri hranici. A do cesty budú okná na sever, to je podla mňa zla orientácia, mala som tak detskú izbu a bola tmavá a chladná. Preto takto. A so susedom zľava sme sa náhodne zhodli, že betónové ploty nechceme, ale zeleň, hrozno alebo niečo iné úžitkové, tak verím v slovo chlapa.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mirecka3 takže ako to vlastne je? Píšeš že z pravej strany nemôžeš mať okná z obytných miestností....ale na obrázku máš 2/3 okien z dennej časti orientovaných vpravo. Môžeš ich tam mať alebo nie? Lebo ak nie, tak za mňa bude denná časť tmavá, jedno okno (hoci aj veľké) aj to zcasti zatienené druhou časťou domu to tak nepresvetli. Ešte možno aj terasu zastresite a bude ešte menej svetla.
Odpovedať
@zltalienka písala som, že chcem vymeniť jedáleň a kuchyňu s tým, že v kuchyni bude okno, hoci len ten taky kamrlik miesto zasteny ,aby tam prenikalo denné svetlo. V rohu pri technickej bude spajz s malým okienkom. Na tej stene bude t3da okno z technickej a jedno z kuchyne, prípadne s mliečny sklom
Odpovedať
Profilova fotka
@mirecka3 pri pracovnej ploche mať okno, to je najlepšia vec. To akože úplne máš moju podporu, lebo najmä teraz keď je aj dlhšie svetlo, tak sa lepšie robí, aj keď ovocie čistíme alebo niečo, lepšie vidíme.
Odpovedať
@mirecka3 a stôl bude v kúte bez okna? Oficiálne je kuchyňa pokiaľ je spojená s obývačkou považovaná za obytnú miestnosť a teda okno z nej (hoci aj malé) by nemalo smerovať takto k susedom. Výnimku má len kuchyňa ako samostatná miestnosť aj to len do určitej veľkosti, nie som si teraz istá koľko m² maximálne môže mať. Okno z TM neosvetli denný priestor. Za mňa toto nie je dobré, denná časť bude mať málo denného svetla. Ak by si mohla mať také okná ako máš v úvodnom obrázku tak tam nie je o čom. Na začiatku si písala že chceš mať denné svetlo všade a práve v tej najdôležitejšej časti domu ho takto budeš mať málo. Dennú časť máš vyše 60m², to jedným hoci 5m oknom až po zem schovaným pod zastrešenou terasou neosvetlíš. Ale keď sa inak nedá, sú strešné svetlovody napríklad.
Odpovedať
Profilova fotka
Prihod potom plan projektanta a pohneme sa viac dalej.
Odpovedať
@zltalienka práve preto som sa chcela poradiť, lebo sa tiež obávam o dostatok svetla
Odpovedať
@lenkito10 dúfam, že sa k nemu dopracujem čoskoro, lebo mi ho mal poslať pred mesiacom a nič. Dnes mi odpísal, že nemal čas... všetko dobre ide a to sme ešte len pri projekte
Odpovedať
@srssen ja mám teraz okno za chrbtom a je to teda hlúposť, ak cez deň si zapinam bodovky nad linkou, keď je zamračené
Odpovedať
@mirecka3 veď uvidíš čo Ti navrhne projektant. Ja mám podobne orientovaný pozemok, vstup zo SV a za mňa aj okná na SV majú svoje výhody, hlavne v lete 😉 kľudne by som takto orientovala napríklad spálňu, veď i tak sa tam chodíme len vyspať.
Odpovedať
Profilova fotka
@mirecka3 nooo tak to je taka normalka, nik nema cas a potom to tak dopada. ale neboj ono sa to pohne, len ako chapem, ze clovek je niekedy z toho cakania na nervy
Odpovedať
@mirecka3 nam jedalen tiez vysla v strede domu, tak sme do tohto priestoru pridali svetlik. Tie sme dali aj na chodbu. Takze ked nemozes mat okna na tej strane tak urcite by som to takto riesila. Za mna nie velmi stastne riesenie je umiestnenie kupelni k izbam. Ale ked vsetci mate dobry spanok tak ok 🙂. Hlavne by som premyslela na ktoru stranu umiestnit zachod aby v noci splachovanie velmi nerusilo. Este sa projektanta popytaj na zvukovoizolacne tehly. Asi by som z nich niektore steny urobila.
Odpovedať
@mirecka3 joj, poslem spravu a vtedy si spomeniem ze sa volaju akusticke tehly 😄 no co uz piatok vecer je
Odpovedať
@wivik presne svetlovody na chodbu zvažujem, projektant mi rovno povedal, že teda bud kúpeľňa, technická, wc v sttedw domu bez okna alebo chodba, zvolila som chodbu, videla som niekoľko riešení so svetlovodmi a vyzeralo to veľmi pekne a účelne Čosi som už zachytila, to sú tie siky či silky či ako sa to volá? Toto máš na mysli? 😄 no rozmiestnenie kúpeľne bude ďalšia veda, do veľkej chcem dostať ešte aj práčku, susicku a nejakú skriňu na prádlo, prášky atď, mne sa veľmi nechce to trepať do technickej, zdá sa mi praktickejšie v kúpeľni, aj keď to možno nebude také čisté vzhľadovo
Odpovedať
@mirecka3 prvotne sme planovali svetlovody aj my. Dali sme predbezne nacenit a efekt/cena nam prisiel slaby. Tak sme to zmenili na svetliky, okna v strope. A vyzera to paradne hlavne v modernom interiery. Na aku tehly sa pytas? My sme dali akusticke porotherm medzi spalnu a detsku ale vyskusane to este nemame, nebyvame este. Ja by som nad prackami este porozmyslala. Ja ani teraz v byte nemam v kupelni ale skrytu v stavanej skrini na chodbe a nad nou kos na pradlo a polica s cistiacimi. V dome budem mat samostatnu miestnost pracovnu. V kupelni by som ich skryla aspon za nejaku ciastocne otvorenu alebo posuvnu stenu aby bolo zabezpecene vetranie. Na pintereste je vela inspiracii. Som zvedava na vysledok od projektanta, nezabudni potom tu pridat
Odpovedať
@mirecka3 v kupelni som myslela nieco take a svetliky mame nejak tak ako je na obrazkoch na chodbach a tam kde mame skrine tak nam s nimi licuje
Odpovedať
@wivik tiw svetlíky vyzerajú výborne, ale pri rovnej streche, čo my nebudeme dávať, asi by ma aj porazilo, keby to bolo špinavé a nemohla som to umyť 🤣 každopádne vďaka aj na info o svetlovodoch, všade som čítala len chvály, v okolí to nikto nemá, tak sa nemám s kým poradiť. Práčku a susicku chcem nejako vizuálne oddeliť, prvotne som premýšľala aj na nad pracovnou, ale potom mi došlo, že keď si predstavím, aký poriadkumilovny je môj muž a kde všade by som za ním musela hľadať prádlo, plus to prenášať,tak som si povedala, že kašlem 😄 teraz mam v kúpeľni a nijako mi nevadí, sú obe tiché q výnimočne periem v noci, tak ešte uvidím. Projekt potom pridám, budem rada za nápady
Odpovedať
Nooo tak to vyzera teda fakt vyborne. Krasne to presvetli priestor a navyse to vyzera dizajnovo. Tak taketo nieco by sa mi teda moc pacilo
Odpovedať
@mirecka3 neviem ci si dobre spominam nam orientacne vychadzal jeden svetlovod do plochej strechy 600€ asi pred dvomi rokmi. Pri sikmej streche to bude viac, svetlovod musi byt dlhsi. A potrebujes ich niekolko aby urobili zelany efekt. Kamarati maju poschodovy dom s otvorenou galeriou nad jedalenskym stolom a tam maju svetlik. Moznosti je vela. U nas je v ramci satnika v spalni jeden suflik vycleneny na spinave pradlo 😄 snad nebudem zbierat veci po celom dome. Inak som videla dobre videjko kde v stene izby bola diera nieco ako vysavac a vtiahlo to spinave pradlo 😄
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?