Potreba požiarnej nádrže

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím, mám otázku na tých čo riešia novostavbu a musia mať požiarnu nádrž keďže v okolí pozemku sa nikde nenachádza požiarny hydrant. Mne navrhol projektant nádrž avšak potrebujem ju keď preteká cca 50 metrov pred domom potok a pozemok je môj až poň? Potok je taký väčší, voda je v ňom celoročne. A cca koľko eur vás vyšla takáto nádrž? Ďakujem.
Odpovedať
1
2
u nás v okolí sú lazy kopa roztrúsených domov , väčšina už ako chalupy ale žiaden hydrant nieto ani v obci , požiarnici čerpajú vodu z potokov či z Hrona no v lete ked neprší je tam vody tak žabe po riť
Odpovedať
@martosko nemusí nič projektant žiadnu požiarnu nádrž zakresľovať, toto je podľa právnych predpisov povinnosť obce aby bola požiarna voda zabezpečená v rozvojovom území, pri rodinnom dome poisťovňa neskúma vo vzťahu k poistníkovi vzdialenosť požiarnej vody, napr. v obciach s vodným tokom poblíž sa málokedy hasiči vôbec na hydrant napoja (častejšie v zime), nakoľko tú vodu by aj tak niekto (zvyčajne obec) musel zaplatiť, ale radšej berú hasebnú vodu z prírodných a poloprírodných vodných zdrojov (potoky, jazerá, retenčné nádrže) a dopravu riešia kyvadlovo.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Keď myslíš, ja som len písal ako to reálne je.
Odpovedať
@martosko no reálne to je ako som napísal. To že technici PO nemajú právnické vzdelanie a teda nemusia správne chápať zákony, vyhlášky atď. sa stať môže(s tým majú dokonca niekedy problém aj osoby s právnym vzdelaním). Ak by ti poisťovňa krátila poistné plnenie z dôvodu ktorý si uviedol, celkom seriózne si to môžeš vymôcť prostredníctvom súdu, nakoľko nemáš ako fyzická osoba povinnosť riešiť zabezpečenie stavby požiarnou vodou. Táto povinnosť sa vzťahuje na obce, právnické osoby alebo fyzické osoby-podnikateľov. A obec túto kompetenciu nemôže preniesť na zodpovednosť fyzickej osoby. Môže tak maximálne v prípade väčšej výstavby developerom preniesť na developera zodpovednosť vybudovať takýto zdroj požiarnej vody. Ty ako fyzická osoba nepodnikateľ máš povinnosti len v rámci Vyhlášky MV SR č. 94/2004 Z. z. ktorá ale nerieši zásobenie budovy požiarnou vodou, rieši len otázku výstavby budovy (ľudovo nestavať tak aby som zvyšoval nebezpečenstvo požiaru) a užívania budovy (t.j. rôzne opatrenia ako vzdialenosť horľavých predmetov od kozubu kotla, rôzne postupy v užívaní budovy, atď.). Vyhláška MV SR č. 699/2004 Z. z. sa vzťahuje ako som napísal iba na právnické osoby (tou je aj obec, aj napr. spoločenstvo vlastníkov bytov) a fyzické osoby- podnikateľov. Pokiaľ ide o obec má mať štandardne tieto otázky riešené v požiarnom štatúte resp. protipožiarnom poriadku obce (záleží ako si to nazve). V prípade že obec zistí nedostatočné zásobenie obce resp. niektorých lokalít požiarnou vodou je povinnosťou obce odstrániť tento nedostatok v najkratšom možnom čase nakoľko ide zo strany obce o protiprávny stav- tento však zaťažuje výlučne obec.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Tak asi žiješ v inej realite ako mi ostatný, teória čo si napísal je síce pekná ale v realite to funguje inak. Chceš stavebné povolenie potrebuješ požiarnu vodu, máš dve možnosti alebo čakaj kým ti to zariadi obec v menších obciach kľudne aj nikdy alebo sa zariaď sám. A ak dostaneš stavebné povolenie a ty nedodržíš niečo čo v ňom máš stanovené chcel by som vidieť ako sa súdiš s poisťovňou o poistné.
Odpovedať
@martosko povedz mi jeden právny predpis ktorý mi prikazuje požiarnu vodu. Mne-fyzickej osobe.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Povedz mi ako to v reálnom svete riešiť keď chcem ako fyzická osoba dostať stavebné povolenie a nikto iný mi tú požiarnu vodu nedotiahne.
Odpovedať
@martosko ale veď v stavebnom povolení otázku požiarnej vody fyzická osoba nerieši. Že obec nevydá stavebné povolenie lebo si je vedomá že tú požiarnu vodu nemá to je na inú diskusiu. Každá obec (rozumej aj mesto) si musí byť vedomá svojich povinností, svojho územného plánu a požiadaviek na jednotlivé oblasti, ktoré určuje na plochy na bývanie. Požiarna vody nie sú napríklad splašky že ty ako ich "producent" v stavbe musíš s nimi nakladať v zmysle zákona a preto ak obec nemá v danej lokalite kanalizáciu, musíš to riešiť inak. Ak vôbec obec od teba požaduje riešenie požiarnej vody, treba to riešiť zvyčajne písomne (správne konanie ktorým je ak konanie o stavebnom povolení je konaním prednostne písomným) a upovedomiť obec, že takýto povinnosť nemáš. Možnosťou by bolo tiež vyžiadať si kópiu požiarneho poriadku obce (nie je to tajný dokument) kde sú uvedené zdroje požiarnej vody a okopčiť to od nich. Ak si ale obec na úseku protipožiarnej ochrany neplní svoje povinnosti (a nie je to zas až tak výnimočná vec) nemôže ti ukladať viac povinností nad rámec zákona. Len čisto realisticky, zriadiš si požiarnu nádrž, XY m3. Musíš ju naplniť vodou a nemáš vlastnú studňu (povedzme že v danej lokalite sú hlboké spodné vody a bolo by to ekonomicky neúnosné), teda napustiť ju zo svojho domového rozvodu vody- samozrejme napojenie za meračom. teda ty musíš ešte platiť za vodu, o ktorú sa má postarať obec a ešte to musíš pravidelne dopúšťať (voda sa predsa len odparuje), hrozí tam šírenie rias, atď., nakoľko kontaminácia takejto zakopanej nádrži v zemi je príliš ľahká, myslíš si že keď prídu hasiči sa ti do toho močiaru napoja? to určite nie. Takže v konečnom dôsledku je tá nádrž buď úplne zbytočná alebo teba stojí nemalé náklady udržiavať ju v použiteľnom stave.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Parádna teória ale ako takéto reči dostanú človeka bližšie k stavebnému povoleniu pokiaľ mu obec nevie zariadiť požiarnu vodu netuším. Preto to ja zo svojim požiarnym technikom riešim tak aby dostať stavebné povolenie bolo reálne a nie možno aj roky čakať na obec kým to vyrieš za stavebníka. Toto dávame do stavebného povolenia do technickej správy a každý si vie vybrať čo si zabezpečí. Potreba vonkajšej vody na hasenie požiarov bude zabezpečená jednou z týchto možností: · novým vonkajším nadzemným požiarnym hydrantom, napojeným na hydrantovú sieť verejného vodovodu. V zmysle §8 ods. 11 vyhlášky č. 699/2004 je najbližší vonkajší požiarny hydrant osadený na vodovodnom potrubí, ktoré má najmenšiu menovitú svetlosť DN 80 vo vzdialenosti do 200 m od posudzovaného rodinného domu. · jestvujúcim vonkajším podzemným požiarnym hydrantom, napojeným na jestvujúcu hydrantovú sieť verejného vodovodu. V zmysle §8 ods. 11 vyhlášky č. 699/2004 je najbližší vonkajší požiarny hydrant osadený na vodovodnom potrubí, ktoré má najmenšiu menovitú svetlosť DN 80 vo vzdialenosti do 200 m od posudzovanej stavby. · z nádrže vody na hasenie požiarov. V zmysle vyhlášky č. 699/2004 prílohy č. 1 a tabuľky č. 2 v STN 92 0400 bude mať nádrž na hasenie požiarov 14 m3, pri ktorej sa vytvorí čerpacie stanovište podľa STN 73 6639 Zdroje požiarnej vody, vhodné pre používanú hasičskú techniku, ktoré budú označené dopravnou značkou „ZÁKAZ STÁTIA“ v súlade s §4 ods. 3 vyhlášky č. 699/2004 a čl. 7.4. v STN 92 0400 vo vzdialenosti do 200 m od posudzovaného rodinného domu. A samozrejme že požiarna nádrž sa dá riešiť oveľa jednoduchšie ako si písal, ale kto nechce hľadá ako sa čo nedá a kto chce hľadá riešenia, v tom je asi medzi nami dvoma rozdiel.
Odpovedať
@martosko povedz mi ešte raz, na základe čoho riešiš v rámci SP vyhlášku 699/2004 Z. z.? lebo tá vyhláška samu seba hneď v úvode definuje: "Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 5 písm. a) zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi ustanovuje: " a § 5 písm. a) zákona č. 314/2001 Z. z. hovorí: Právnická osoba a fyzická osoba-podnikateľ na účely zabezpečenia podmienok na účinné zdolávanie požiarov je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, obstarávať a inštalovať v objektoch, zariadeniach a priestoroch so zreteľom na nebezpečenstvo vzniku požiaru vhodné druhy požiarnych zariadení, hasiace látky, hasičskú techniku, vecné prostriedky ochrany pred požiarmi, prevádzkovať ich v akcieschopnom stave, zabezpečovať vykonávanie ich kontroly a údržby osobou s odbornou spôsobilosťou, ak tak ustanovuje tento zákon, viesť a uchovávať dokumentáciu o ich prevádzkovaní; vlastnosti, podmienky projektovania, inštalácie, označovania a prevádzkovania požiarnych zariadení a vlastnosti a podmienky prevádzkovania hasičskej techniky, vecných prostriedkov ochrany pred požiarmi vrátane podmienok zabezpečenia ich akcieschopnosti a podmienok, za ktorých je možné dočasne neprevádzkovať uvedené zariadenia, obsah kontroly vrátane lehôt, rozsah údržby, spôsob vedenia dokumentácie o ich prevádzkovaní, vzory dokladov o údržbe a kontrole týchto zariadení ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo. Čiže teba ako fyzickú osobu (nie podnikateľa) vôbec nemusia zaujímať ustanovenia vyhlášky 699/2004 Z. z. Ak ti stavený úrad prikáže nejaké veci v súvislosti s touto vyhláškou, jednoznačne prekračuje svoje kompetencie a je to potrebné napadnúť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch

Odpoveď na príspevok od slavoslav:

@chilim už len čakám kedy tu niekto príde, že mu …
@slavoslav ahoj tak už si sa dočkal , nám navrhol 4 hasiace prístroje rozmiestnené v dome a ešte že dokonca majú byť označené ako niekde v hale 😔
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od 1i1v1k1a:

@slavoslav ahoj tak už si sa dočkal , nám navrhol…
@1i1v1k1a ... a to buď ešte rada, že si natrafila na premotivovaného debila, ktorý by Ti nariadil nabiť po dome ceduľky s nápisom: NÚDZOVÝ VÝCHOD, požadoval Evakuačný plán a Plán protipožiarnej ochrany,... a jasné, že nad chodbovými dverami ešte poplašné svetlá 🤣
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?