Opätovné vyňatie z pôdneho fondu na stavbu domu

9. máj 2018210

ahojte, vie ma niekto uviest do problematiky, lebo sa nevyznam...

chceli sme stavat dom na pozemku, kde chcel pred rokmi stavat svokor, no zislo z toho. on vtedy vynal nejaku cast ako stavebny pozemok, tak sme to rovno chceli dat na to iste miesto. no samozrejme, tesne pred podanim SP nam povedali, ze ono je to vynatie uz neplatne (hoci v katastri to je, vsak preco by to aktualizovali, vsakze), lebo to po case vyprsi ci co. no proste pecka.

teraz sme teda vlastne uplne na zaciatku. zase. a to sme mysleli, ze budeme uz kopat zaklady 😃 😃 😃 no naivita tisicpatsto 🙂

zvazujeme, ci ist po tom, co uz vynate bolo, alebo ze ci je to teraz vlastne jedno a mozeme si vynat, co chceme. co myslite? je tam nejaky bod v procese, kedy by to bolo jednoduchsie podla toho svokrovho povodneho planu?

vsetko na SP uz mame nachystane. - predpokladam, ze architektka bude musiet prerobit par veci, ak to zmenime. ale co napr. profesisti? museli by to robit nanovo? pripajam obrazok, co vynal svokor a ako do toho osadili nas domcek (domcek je mensi ako to, co on planoval).

ja za seba, cisto pocitovo, by som dala domcek (na obrazku: SO I) blizsie k ceste, nech mame viac zahrady za domom.

 • @venividivikinka  píšeš že v katastri to vyňaté je. Ak zapísali vyňatie do katastra, tak žiadne ďalšie riešiť nepotrebuješ. Pozri druh pozemku 560/124 a /125 na LV. Ak je zastavaná resp ostatná plocha, máš to vyňaté.

 • @venividivikinka  Zrejme v rozh. o vyňatí bolo uvedené, že toto stratí platnosť pokiaľ sa do určitej doby nebude realizovať stavba.. Pokiaľ je pozemok v intraviláne, tak požiadajte Okr. úrad, pozemkový a lesný odbor o vyj. k vyňatiu.. súhlasné stanovisko s vyňatím sa predkladá spolu s kolaudačným a až potom v katastri zapíšu zmenu druhu pozemku z PPF na zastavaná plochu podľa GP na prealizačné zameranie stavby (pokiaľ nechcete vynímať celú výmeru).. Pri vyňatí celej výmery netreba GP, v žiadosti uvediete iba parc. č. a LV a kópiou z kat. mapy, spr. poplatok.. V extravilane je iný režim.. najlepšie je zájsť za konkrétnym prac. a opýtať sa.. Ono sa menia zákony...
  Čo sa týka návrhu na umiestnenie stavby na pozemku, tak toto musí riešiť PD pre SP.. 🙂

 • @janetbla  pozemok nie je v intravilane.


  @tino2  v katastri to vynate bolo, kym sme neprepisali pozemok zo svokra na muza. pri prepise to "zmizlo". uz to tam nie je.

 • Sponzor fóra
 • @venividivikinka  Tak potom treba sa obrátiť na OÚ - katastr. odbor, aby vykonali opravu na LV. Na katastri majú históriu zápisov .. Rozhodujúce je ešte čo sa týka možnosti stavať, či podľa platného územného plánu je územie určené na zastavanie?

 • @tino2  este dodam, ze sme to prepisali len teraz nedavno. vobec nam nenapadlo, ze to moze stratit platnost, fakt som nemala nacitany cely zakonik a cely cas sme projekt riesili s katastrom, kde to bolo pisane takto... :/ ked sme uz vsetko mali, prepisali sme to na muza a dalej nekontrolovali, nebolo treba. snazili sme sa aj tety na urade obmakcit, ved toto iste este raz vynimat za prinajmensom 300 eur! ale teta nam povedala, ze ona specificky upovedomi stavebny urad, ze aj keby sme skusili SP podat, tak aby to urcite nepreslo...

 • @venividivikinka  v zmluve, na základe ktorej bola vykonaná zmena vlastníctva je pri parc. č. pozemku uvedený aký druh ?

 • @janetbla  neviem, co bolo v rozhodnuti... teta na urade povedala, ze to vyprsi zo zakona do troch rokov.

  čo je PD?

 • @janetbla  je tam toto:

  a) parcela č. 560/104 o výmere 763 m2, druh pozemku: orná pôda, spôsob využitia pozemku: 1, umiestnenie pozemku: 2, parcela registra “C“ evidovaná na katastrálnej mape, v podiele 1/1,
  b) parcela č. 560/124 o výmere 168 m2, druh pozemku: Ostatné plochy, spôsob využitia pozemku: 37, umiestnenie pozemku: 2, parcela registra “C“ evidovaná na katastrálnej mape, v podiele 1/1.
  c) parcela č. 560/125 o výmere 59 m2, druh pozemku: Ostatné plochy, spôsob využitia pozemku: 37, umiestnenie pozemku: 2, parcela registra “C“ evidovaná na katastrálnej mape, v podiele 1/1.

 • @venividivikinka  projektová dokumentácia, t. j. projekt rod. domu.

 • @venividivikinka  Však máte 2 časti pôv. pozemku vyňaté. Ide o to, že umiestnenie RD chcete bližšie ku ceste a v tom je "problém", že nové navrhované umiestnenie stavby bude aj na pôv. parc. č. 560/104..Každopádne toto riešte s OÚ pozemkovým, ktorý by mal vydať rozh. na ďalšiu časť oddelenú od pôv. parc.

  Osobne by som ako projektant RD v situácii stavby na podklade z katastrálnej mapy osadila "presne" na hranici medzi parc. 560/104 a 560/124.. Beztak Vám bude treba ku kolaudácii RD doložiť GP na porealizačné zameranie stavby. Podľa nového GP sa z ostatnej plochy stane zastavaná plocha - skutočná podľa zast. plochy RD, ktorému bude pridelené nové parc. č.. 🙂

 • @janetbla  my v principe nechceme nic menit, chceli sme to nechat tak, ako to je, ale tvrdia nam, ze to vynatie neplati, tak to pre nas meni situaciu. ja tomu asi sama nerozumiem, pretoze ked rozkliknem mapku alebo katasterportal, tak su to tri rozne parcely, tak jak ze to neplati? ak by to platilo, nechceme nic menit a nechavame tak. ale proste problem je v tom, ze nam tvrdia, ze vynatie z podneho fondu stratilo platnost. a neviem sa dopatrat, ze ako sme na to mali prist, kde je to zapisane, alebo co... proste sa v tom nevyznam.

 • @venividivikinka  pokiaľ stavba má byť umiestnená len na pozemkoch s parc. č., ktoré sú zapísané na LV v KN ako ostatné plochy, tak Vám žiadne vyňatie netreba..a toto čo tvrdia na SÚ je blbosť a nevyznajú sa v tom ani oni. V tomto prípade OÚ, odbor pozemkový a lesný v územnom konaní spojenom so stavebný konaním ani nie je dotknutým orgánom..Keď tak mi vlož do súkr. správy zoskenovanú situáciu z projektu..prípadne mi napíš aj kat. územie. ..mrknem na to..

 • @venividivikinka  skús sa opýtať na katastri prečo pri prepise zmenili kultúru, toto rieš s katastrom nie na SÚ. Ak chybou, žiadosť o opravu chyby, a viac odňatie riešiť nemusíš

 • @venividivikinka  V rozhodnutí o vyňatí sa píše, že pokiaľ sa do nejakej doby nepostaví, tak to stráca platnosť. Avšak, keďže rozhodnutie zasiela pozemkový a lesny na kataster, tak ten to vyjme, aj keď ešte stavebník reálne nezačal stavať. A ostava to v katastri zapísané ako ostatná plocha. Ale keby kataster išiel podľa toho rozhodnutia, tak by mal po tych troch rokoch skontrolovať, či sa začalo stavať a vrátiť stav do pôdovného aj v katastri ale pri tom množstve práce to žiaden kataster určite nerobí.

 • @moratibru  no presne nieco take nam tvrdili, presne. ale neviem sa dopatrat skutocnosti, inde som nasla, ze poda sa vynima na trvalo.

  dolezite je, ze ci SU potrebuje nieco ine ako len to, co mame z katastra. lebo ak nie, tak mozeme kaslat na to. ale ak ano - ak potrebuje nejake rozhodnutie o vynati z pozemkoveho fondu na specialnom papieri - tak tam moze byt problem.

 • Sponzor fóra
 • @venividivikinka Áno, pôda sa vyníma na trvalo - ale len vtedy, ak sa splní účel vyňatia, t.j. postaví sa na vyňatom pozemku dom. Ak sa nepostaví, tak vyňatie stráca platnosť. Je to v súlade s ustanovením zákona č. 220/2004 § 17 ods. 10:

  (10)
  Rozhodnutie o trvalom odňatí stratí platnosť, ak do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia nebola pôda použitá na zámer uvedený v rozhodnutí o odňatí. Strata platnosti rozhodnutia o trvalom odňatí nie je dôvodom na vrátenie odvodu.

  Je to uvedené aj v rozhodnutí o odňatí pozemku. Aspoň ja to tam mám. Určite to máš tam aj ty, ak máš to rozhodnutie v ruke.

 • @venividivikinka  SU rieši iba to, či parcela, na ktorej sa ide stavať je vedená ako zastavaná plocha alebo ostatna plocha - vtedy netreba rozhodnutie ani stanovisko pozemkoveho a lesneho. Pokial je dom osadeny aj čiastočne na parcele vedenej ako orna pôda, zahrada, trvaly travny porast, vinica ..., tak potrebuje rozhodnutie alebo stanovisko (podla toho či je intravilan/extravilan) pozemkoveho. Dôlezite je to, čo teraz vidíte na katastri. ked je tam pisane ostatna plocha, tak tam mozete stavat bez toho aby SU pytal čokolvek od pozemkoveho. Pokial dom osadite aj častou na poľnohospodarsku pôdu, tak potrebujete vyjadrenie PLO.
  Pokial vam z katastra zmizlo to vynatie, teda pri prepise pozemku kataster vratil z ostatnej plochy na povodny druh pozemku, myslim, ze tak mohol urobit, kedze to rozhodnutie stratilo platnost. Ale to by musel mat podklady, ze realne sa tam nic nepostavilo a v reale si to ani neviem predstavit, ze by sa tomu kataster takto venoval, maju dost roboty aj bez toho aby skumali, ci niektore rozhodnutia stratili platnost.

 • @moratibru  bola by som rada, keby to bolo tak, ako pisete, ale nie je - minimalne na nasom SU to tak jednoducho nie je.

  SU nepozaduje LEN kataster, chce aj dokument s nazvom "rozhodnutie o vynati pody..."

  pozri napr. tu: http://maronekpartners.sk/pozemky-a-nehnutelnosti-blog/vynatie-pozemku-z-polnohohospodarskej-pody-ako-postupovat/

  "Rozhodnutie o trvalom odňatí poľnohospodárskej pôdy má platnosť iba 3 roky. Po uplynutí tohto obdobia stráca platnosť, ak pôda nebola použitá na zámer uvedený v tomto rozhodnutí."

  a

  "V zmysle novšej právnej úpravy je rozhodnutie o odňatí tiež podkladom na vydanie stavebného povolenia na realizovanie stavby na odňatom poľnohospodárskom pozemku."

  cize oni toto potvrdenie na SU vyzaduju, maju na to pravo, no a u nas tomuto potvrdeniu uz vyprsala platnost... 😞

 • @moratibru  cize ano, kataster to neprepisal, tam to figuruje po starom - ale SU si ziada aj vyjadrenie podneho fondu. a tam nastane ten problem nezrovnalosti udaje v katastru vs udaje z podneho fondu

 • @venividivikinka  máš odpoveď v ss k tejto celej záležitosti.. Ešte odporúčam požiadať OÚ, odbor pozemkový a lesný o stanovisko k PD RD k vydaniu stavebného povolenia..
   SÚ nech nevymýšľa teplú vodu.. platí právny stav, ktorý je zapísaný v KN na aktuálnom LV 🙂.

 • @chrobak7  záleži od toho, kedy bolo rozh. o vyňatí z PPF vydané, niekedy platilo 5 r.
  A podľa § 17 ods. 11
  (11) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) oznámi účastníkom konania stratu platnosti rozhodnutia o odňatí a príslušný orgán štátnej správy na úseku katastra na základe oznámenia vyznačí zmenu druhu pozemku v katastri.
  Pozemkový odbor by mal podľa § 23 kontrolovať plnenie podmienok svojich rozh., nestalo sa tak, čiže nebolo vydané rozh. o strate platnosti rozh. o vyňatí pôdy, na základe kotorého by bol kataster zmenu vyznačil.
  Platí právny stav, ktorý je v KN zapísaný na aktuálnom LV a SÚ tým, že žiada opätovne rozh. o vyňatí z PPF koná nad rámec zákona, čiže n e z á k o n n e. Pre SÚ je záväzne to čo je uvedené na najnovšom LV aj keď došlo k pochybeniu pozemkového odb, že nekonal v zmysle § 23 a nasl. podľa ! 17 ods. 11

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Vizuálne návrhy záhrad, fasád rodinných domov a interiérov podľa Vašich požiadaviek. Vypracovanie projektovej dokumentácie pre potreby realizácie.
  INTERIÉROVÝ DIZAJN A REALIZÁCIE INTERIÉROV NA MIERU
  Články od našich partnerov
  HELUZ ocení víťaznú fotografiu tabletom Apple iPad
  Podľa čoho si vybrať schody na povalu?
  Ultratenká izolácia Kingspan – Najúčinnejšia tepelná ochrana
  Archív článkov od partnerov