Energeticka trieda A0

V projekte sa ratalo s el.bojlerom s TC pre TUV s COP 2,6 ale nakoniec som sa rozhodol pre fotovoltaiku. Dom ma byt s mernou potrebou tepla na urovni 10kwh/m² ,cize pasiv. Ale kedze je na elektrinu ,tak bez toho COP 2,6 sa nezmesti do A0 . Nikde neviem najst aky ma koeficient fotovoltaika na vynasobenie s celkovou potrebou energie za rok. Ako sa to pocita? Odcita sa energia potrebna na vyrobu TUV ( fotovoltaika) od tej celkovej a vysledok vynasobim 2,7 ( elektrina) ?
Odpovedať
Projektant nedvíha? 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@jedendvatri tak ako písal @kejsix - prečo to neriešiš s projektantom domu ? Tak ono to už tak je, ako náhle odobrali z možností krb a podobné nezmysly kde nebolo deklarované vykurovania primárne na daný zdroj, už je problém dostať sa do A0. Skôr ako investovať do fotovoltiky by som odporučil zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti stropu a obvodových stien - a ak zostanú prachy tak aj do podlahy. 😉
Odpovedať
@dominik_galaba 🤣🤣 ty si srandista , alebo si pozorne necital co som napisal ,ak mi odporucas zlepsit tepelnoizolacne vlastnosti domu , popripade absolutne nerozumies o com pises ...😉
Odpovedať
@jedendvatri Ty si tiez srandista, v dobe ked je A0 tazka ryza pre vsetkych zucastnenych cakat bezplatnu radu na fore, kde je temou dna dotacia na fve a ako postavit 70m2 bungalov do 65000 😂
Odpovedať
@kejsix ved je to uplne primitivna otazka ,ziadna raketova veda ,len sa k nej musi dostat niekto kto aspon tusi o com pisem aby mi mohol potvrdit alebo vyvratit co si myslim ...
Odpovedať
Profilova fotka
@jedendvatri teraz citam, hej som sa sekol. Nič to nemení na veci...
Odpovedať
Profilova fotka
@jedendvatri fotovoltaika - 0,0 kotol spaľujúci drevo - 0,1 kotol na drevnú štiepku - 0,15 kotol na drevné pelety - 0,2 plyn - 1,1 elektrina - 2,2 A potom je dalsia vec a to je ucinnost vykurovacieho telesa... Co ma zase svoje cisla....
Odpovedať
@sappa Takze ako som si myslel. Z celkovej potreby energie za rok odratam energiu potrebnu na vyrobu TUV pretoze to sa bude riesit fotovoltaikov a zvysok vynasobim koeficientom pre elektrinu a hned som v A0
Odpovedať
Profilova fotka
@sappa google je mocný nástroj 😉
Odpovedať
len cas ukaze spotrebu
Odpovedať
@jedendvatri to už dnes vieš koľko TUV budeš kedy potrebovať?alebo len priemer ktorý sa odporúča na rodinu z 2 či 10 členmi ?alebo len aby si ozaj vošiel do A0 na papieri
Odpovedať
Profilova fotka
@jedendvatri fotovoltaika ti neohreje vodu celý rok, takže ako môžeš odrátať celkovú sumu na ohrev TÚV ? Mas v tom riadny guláš ani nevies o čom píšeš , hlavne že tu urazas diskutujúcich a robis zo seba machra Takému arogantnemu človeku škoda radiť ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
On nepisal lokalitu ani aku velku FVE bude mat (ci ma) a ani aku spotrebu TUV, takze teoreticky tam ma moznost. Takze zas je to len o tom, ako to ako celok je navrhnute, ako sa to vsetko prepocitalo a urobilo.
Odpovedať
@duzu len na papieri ku kolaudacii aby neboli zbytocne problemy ... @dexter89 tak ma zasvat ked mas pocit ze sa v tom orientujes ! Nikoho neurazam ,ale ,ak ti niekto pri pasive odporuci investovat do lepsieho zateplenia ,tak je to na zamyslenie ... Skus citat s pochopenim , jedna vec je logika a druha legislativa. Ak ma FVT koeficient 0,0 s ktorym sa nasobi spotreba ,tak aky vysledok ti moze vyjst ?😉
Odpovedať
@jedendvatri máš stavebné povolenie? Súčasťou dokladov k stavebnému povoleniu by si mal mať tepelnotechnický posudok. Tam máš čísla, ktoré potrebuješ. Tam máš napísané s akou spotrebou vody za ráta v Tvojom prípade. Koeficient Ti už napísali. Koľko mesiacov ohrevu vody môžeš "papierovo" ošetriť FVE, to neviem.
Odpovedať
Profilova fotka
@jedendvatri áno máš koeficient 0,0 ale nie na celý rok , cez zimu keď ti FVE nevyrobí ele na ohrev TÚV nejaké 4-5 mesiacov v roku ako ju ohrejes ? Akým systémom ? Nula ti teda logicky nemôže vyjsť
Odpovedať
@dexter89 kde to mas zadefinovane na kolko mesiacov v roku alebo na kolko % z celkovej potreby energie na pripravu TUV mozes pouzit koeficient 0,0? Daj konkretne znenia zakona,vyhlasky , ... nech to ma nejaku vypovedaciu hodnotu! Lebo zatial je to len na urovni nejakych tvojich dojmov a presvedceni , ... co ma absolutne nezaujima.
Odpovedať
@jedendvatri nie je to zadefinované v zákone, to je potrebné vyrátať na základe konkrétnych údajov presne podľa Tvojho domu a FVE ktorú chceš. Vstupuje tam viacero premenných. Ak to chceš mať presne, oslov človeka, ktorý vystavuje tepelnotechnické posudky. Ale zadarmo to nebude. Ostatní Ti môžeme napísať tak akurát odhad. Teoreticky je možné že vyrobí aj 100% potreby kwh na ohrev vody v zimných mesiacoch (leto nie je problém), záleží od toho, koľko kwh mesačne potrebuješ na ohrev vody a od výkonu Tvojej FVE na Tvojej streche orientovanej tak a tak a umiestnenej tam a tam. Ale..... také informácie si nedodal a keby aj, tak neviem či Ti to bude niekto na MS zadarmo preratávať. Máš k dispozícii tabuľku koľko cca kwh vyrobí Tvoja FVE v zimných mesiacoch?
Odpovedať
@zltalienka Mokry sen kazdeho majitela par panelov, ze v zime s tym "aspon" ohreje tuv 😅
Odpovedať
Ibaze mam dojem, ze jemu je to fuk, on iba nejakym sposobom potrebuje papierovo sa dostat do A0. Ze realita bude ina, to tu asi nebolo temou zamyslane rozoberat. Iba dostat ten papier…
Odpovedať
@kejsix čisto teoreticky môže mať nízku spotrebu vody (býva sám) a kúpi si predimenzovanú FVE, že mu to papierovo vyjde. Či je to finančne výhodné je už druhá vec. Že to v reále tak nebude, to ho teraz netrápi. On potrebuje dosiahnuť A0 na papieri.
Odpovedať
ale no ak bude mať dostatočný výkon a VB, môže ohrievať vodu i v čase ked nesvieti,bude platiť len polovicu ja spotrebujem na vodu asi 200kWh /mes
Odpovedať
Podla autora tepelnotechnickeho posudku vysledok bude lepsi ako sucastne s el.bojlerom s tc.Ziadna atomova veda sa nekonna, koeficient 0 vsetko vyriesi ... 😉
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?