Dom A0

Ahojte, chcel by som poprosiť o radu. Ideme stavať dom, začiatok marec 2021, momentálne riešime kúrenie a TUV. Ako všetci viete, musím stavať už dom A0, chcel by som nejaké rady ohľadom kúrenia, čo je dobré, čo je fajn..kam sa musím dostať aby som splnil A0. Projekt je hotový, mali sme tam TČ a rekuperáciu, pomaličky upúšťam od TČ a zostáva teda rekuperácia ako vzduchotechnika ale aj ako zdroj tepla. Takže som vymyslel ako by to mohlo vyzerať a určite si nechám poradiť 🙂 Rekuperácia Infra podlahové kúrenie Krbové kachle so zásobníkom na pelety - fotovoltaika a virtuálna batéria TUV jedine teda asi boiler 80l by mal postačovať na bežné žitie, keďže upúštame od TČ - ponuka na TČ s rekuperáciou 18500€ bez montáže, samozrejme -dotácia. Dom 140m2, 30 tehla a 20 grafitový, strecha plochá zateplenie 40
Odpovedať
Profilova fotka
Ponuka na TČ bez reku bola aká suma... Takto, záleží na tebe, za chvíľu si dám pukance a počkám si na debatu o TČ 😄 Moja rada, 80litrov je málo, veľmi málo. Ja mám 300l na TČ (Dražice, nepriamoohrevný), sme dvaja, teplota nastavená na 45st a môžem povedať, že si dáme s manželkou aj kúpeľ. Dvakrát, bo som pribral a dvaja sa už do tej vane nezmestíme. Švagor má 125l s dvoma deťmi, klasický elektrokotol (má nepriamoohrevný zásobník TÚV) a kotol nestíha.. K tomu TČ, ak si dáš to akožeinfra (vždy je to len elektrické podlahové, infra isto nie, nenechaj sa ojekabátiť), tak 1kW elektriny ti urobí 1kW tepla, to neojekabátiš nijak. Rekuperácia je fajn, ja ju nemám, ale verím že je to fajn na dve veci, čerstvý vzduch a úspora tepla (tzn. ohrev prichádzajúceho vzduchu tým, ktorý vychádza von, zas len fyzika). K tvojím parametrom domu, ja mám zastavanú a vykurovanú plochu 189m2, 30 múry, zateplenie stien 15cm, strop 40cm, podlaha 15cm a elektrické podlahové by som nedal ani za fras. Do A0 sa isto zmestíš, to netvrdím (rekuperácia, fotovoltaika a tie krbové kachle), ale za 18500 by som šiel do TČ s rekuperáciou. Klasický krb, fotovoltaika ja osobne považujem ako bonus. Celkovo mi to príde, že na 140m2 dom sa snažíš urobiť z toho perpetum mobile 😄 nič v zlom
Odpovedať
@mareno5 Napíšem ti môj názor. Rekuperácia áno ale len na vetranie. Infra podlahovka nie radšej teplovodnú variabilita možností do budúcna meniť zdroj či už elektrina, plyn, slnko. Ako zdroj by som v prvej fáze použil elektrokotol. Krbové kachle nie. Fotovoltaika nie.
Odpovedať
Profilova fotka
@mareno5 len aby si to s tym elektrickym podlahovym kurenim dostal do A0 kedze sa primarna energia takmer strojnasobi.... Ale asi sa to ojebabre s tym ekohraskom to je nvarhnuty taky mackopes..
Odpovedať
Profilova fotka
@mareno5 Ja by som ti na to povedal asi toto, preberaj takéto veci s projektantom a potom ti s toho nebudú vychádzať také divočiny ako elektrická podlahovka a krb na pelety plus elektroboiler. Podľa mňa si to mal na začiatku dobre vymyslené akurát tá cena sa mi zdá strašne prestrelená, neviem kto ti urobil takú ponuku ale to čerpadlo by muselo mať výkon aspoň 20 kilowat aby bolo tak drahé.
Odpovedať
@martosko samozrejme, že to riešim aj s projektantom aj s kurenárom ktorý robil projekt na vykurovanie. Určite mi je lepšie sa poradiť aj keby s 1000 ľuďmi ako len s dvoma..TČ vôbec neriešte pretože ho dávať nebudem. Potrebujem poradiť ako to proste spraviť najlepšie, nemusia ísť podlahové rohože pretože viem, že majú veľmi veľký odber
Odpovedať
@quintes no možno sa to snažím prešperkovať ako sa len dá, ale tak to asi každý a samozrejme hladím aj na prachy pretože ale skôr na tie ktoré budu nasledovať, čiže mesačne vydavky na vykurovanie, TUV a ostatne el. spotrebiče budu musieť byť A++ minimálne. O tom zásobníku na vodu, ok suhlasím 80L je málo, ale momentálne sme v starom dome u rodičov kde sme 4 a stačí nam 80L 😉, každý sa veselo sprchuje a ja sa lubim velmi dlho sprchovať a nikdy sa nestalo, že nebola tepla voda.
Odpovedať
@mareno5 a cim hrejes tu TUV u rodicov?
Odpovedať
@mareno5 neriešiš TČ pretože si dostal blbú cenovú ponuku ale namiesto toho chceš do baráku natrepať 5 veci, v ktorých kombinácií nevidím žiadny rozumný zmysel. Výsledná cena? Určite viac ako cena TC aj s montážou. Schválne skús poslať aký model TČ ti nacenili a odkiaľ približne si.
Odpovedať
Profilova fotka
Mňa by zaujímalo, ako sa bude zisťovať zmena druhu paliva, prípadne zdroja tepla po kolaudácii? Lebo už keby som chcel ušetriť tak by som si dal do domu kotol na tuhé palivo a som v A0. A potom po kolaudácii zmením za elektrokotol ? Alebo rovno dám obidva a zapnem si ten, ktorý mi bude vyhovovať. Kotol na drevo cca 1500, elektrokotol 1000. Touto kombináciou ste v A0 určite aj bez rekuperácie. Ale inak ak si dáte kvalitné tepelné čerpadlo vzduch-voda tak bude cena max. 8000 a to je jedno z najdrahších. Inak ešte otázočka, rada k rekuperácii. Mám v dome centrálnu rekuperáciu a mám problém, že mám super suseda, ktorý kúri nonstop s drevom bo nemá plyn a nemá dobre zateplený dom, preto by pri el. skrachoval. Avšak mám problém s tým čerstvým vzduchom s rekuperácie. Žiaľ mám aj najlepší uhlíkový filter a jednoducho musím v extrémoch rekuperáciu vypínať, pretože by sme boli ako v údiarni 🙂 Žiaľ, s týmto nikto neráta.... Čiže všetko má svoje ALE....
Odpovedať
@sysell plyn
Odpovedať
@tyrinko 5 vecí? 1. Rekuperácia cca 3500 aj z rozvodmi 2. Výhrevné rohože HEATdecor cca 2000 aj s termostatmi montáž svojpomocne 3. Fotovoltaika s virtuálnou batériou cca 2500 aj to som prestrelil pretože treba iba solár, menič a virtuálna batéria 2€/mesiac.. malo by to žnížiť náklad skoro o 50% na dome keď rátam 10 panelov Takže som na 8000€.. tu nastáva problém že keby dávam iba TČ tak nedostanem A0 a tým pádom neskolaudujem dom..možno sa mýlim či?
Odpovedať
@plamen dobre najskôr sa vyjadrím k rekuperácií, dom bude stáť v záhrade susedia z oboch strán no ani jeden nekúri pevným palivom, vpredu rodičia a tí kúria pevným palivom iba v krbe a v dielni. Samozrejme rátam s výmenami filtrov.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mareno5 ja mám CP na rekuperáciu + TČ dokopy aj s montážou za 10tis, tebe to vyjde dokopy na 8 čo nie je taký rozdiel. Som však zvedavý čo urobíš keď si uvedomíš že elektrické rohože nie sú také terno ako sa veľa ľudí snaží prezentovať (ja môžem zdroj vykurovania meniť ľubovoľne). Fotovoltaika je zlatý klinec - pri virtuálnej batérií si síce energiu vyrobenú ukladáš do virtuálnej batérie ale stále platíš za distribúciu - najskôr že ju odvedieš a potom keď ju budeš naspäť privádzať (keď už uvažoval by som o batériach v domácnosti). Ale to je len môj názor 😉
Odpovedať
@mareno5 Nechápem prečo by si len z TČ nedosiahol A0? Ja mám tiež len TČ síce zem voda a mám A0+
Odpovedať
@treborztv vedel by si mi poslať nejaké špecifikácie? Domu + TČ od značky atd, kolko ta to celé vyšlo? Mne bolo povedané, že po roku 2021 nedosiahneš A0 bez rekuperácie
Odpovedať
@tyrinko značku si už ani nepamatam, ale je to nepodstatné, nedal som si robiť viac cenových ponúk z dôvodu že som doslova vystrašený tým, že čo sa stane ked nedosiahnem A0 a neviem na koho sa obrátiť aby sa to stalo skutočnostou so skvelými mesačnými nakladmi atd to je debata na neskutočne dlho
Odpovedať
Profilova fotka
Ešte k tej A0. Rozdiel prízemný dom - ten len z TČ nedosiahneš, poschodový ak je dobre zateplený dosiahneš.
Odpovedať
@mareno5 A0 som mal v projekte s TČ + rekuperácia pri zateplení stien 15cm Isover Greywall, strop 36cm Isover Domo, podlahu 10 cm EPs + 6cm systémová doska... Toho by som sa nebál. P.S. Strachom tú A0 nedosiahneš. Treba sa pýtať, inofrmovať a hľadať. Určite by som prehodnotil postoj k TČ.
Odpovedať
@mareno5 Nepochopili sme sa mám TČ aj s rekuperáciou ´.Vyšlo ma to spolu 13k aj s montážou. Staval som bungalov čiže prízemný dom a dosiahol som poctivo urobeným certifikátom hodnotu primárnej energie na 29kWh(m2.a) čiže A0+. Kolaudoval som v minulom roku čiže ešte som nemusel mať A0 ale chcel som skôr postaviť dom tak aby pri ešte rozumných nákladoch na stavbu bola prevádzka domu ekonomicky najvýhodnejšia s ohľadom aj na komfort. Podľa mňa na to treba śť presne opačne tak ako ty najprv si ujasniť skladbu konštrukcií a potom prejsť na výber zdroja tepla.
Odpovedať
@mareno5 tak je rozdiel ked TUV hreje 20 kw kotol a ked mas 80l zasobnik a hreje tio tam 2 kw el. spirala, pripadne este na nocny prud.. Rekuperacia je standard, tam nemas co riesit,.
Odpovedať
@plamen presne tak rekuperacie je super az na to aby ste nemali susedov ktory kuria drevom mokrym a pod ..pretoze potom mate v dome s rekuperaciou UDIAREN vlastna skusenost a taktiez mam uhlikovy filter ....a nic takze rekuperaciu za 2.500 e mam OFF
Odpovedať
Profilova fotka
No ja som dal 3000 🙂 Ale používam ju stále, no cca 1x do týždňa musím vypínať kvoli tomu smradu 😞 Čo už.
Odpovedať
@quintes , @mareno5 , pozri profil @blacksr , @mio23 , má pasív už niekoľko rokov a kúri 2kW bojlerom, infra v podlahe neexistuje šíri sa len cez volný priestor ako zo slnka neviem či je dnes dotácia nad120m2 pozri stránku životného prostredia dotácie sú značne pomenené, bojler na 80l pre dvoch je až až ak sa môže voda ohrievať nonstop, mám ho strata je 20-30% ked chladne a nepoužíva sa
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?