Menu Forum

Čo nie je súčasťou podlahovej plochy domu?

11. apr 2014  • 
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
 Rozmyslam nad projektom domu financovany ciastocne cez SFRB na buduci rok. Ale tento rok sa urobili zmeny ktore budu platit od 1.1.2014. Konkretne:
Zakon 150/2013 upravuje po novom podmienky poskytnutia podpory zo SFRB, kde v §10 ods.1b) je uvedené ze podlahova plocha nesmie presiahnut 120 m2. Nevie niekto co vsetko sa da z tych 120 m2 odratat?
Studoval som na nete a nasiel som iba STN 73 4301 kde som v odseku 2.14 nasiel definiciu ze ide o sucet podlahovych ploch miestnosti bez ploch balkonov, lodzii a teras ale nezapocitava sa plocha kde je vyska stropu pod 1300 mm (podkrovie ci priestor pod schodami) a plocha pod obvodom vstavaneho nabytku (okrem kuchynskej linky).

Teraz dotaz: Pri stanoveni podlahovej plochy v zmysle horeuvedeneho zakona sa vychadza z tejto STN alebo mozu mat uradnici svoj vlastny vyklad? Pripadne ma niekto inu definiciu a vypocet podlahovej plochy? DAkujem.
14. nov 2013 o 12:24  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
 Pridaj príspevok
fotoportrét
fotoportrét
pemix
12
Registroval sa 5. mája 2009 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridal 311 príspevkov. Má 5 priateľov.
  • Staviam dom
fotoportrét
fotoportrét
pemix
12
Registroval sa 5. mája 2009 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridal 311 príspevkov. Má 5 priateľov.
  • Staviam dom
 @niless ... sucet plosnych vymer vsetkych miestnosti (od WC po spalen),,,ak je sucastou RD garaz do 25 m2 tak sa nezapocitava, ak > 25 m2 tak sa zapocita rozdiel (teda >25-25).
14. nov 2013 o 12:39  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
 @pemix Dakujem, to je jasne je to v zakone, mne ide o ten vstavany nabytok (lebo aj teraz mam takmer vsade kde to ide vstavany nabytok) lebo v podstate to je vyhodne lebo mi to znizi celkovu plochu. Takze hlavny dotaz je ci definicia podlahovej plochy vychadza z normy alebo si to uradnicek schvalujuci prispevok zo SFRB vysvetli po svojom?

Podľa zákona č.264/1999 Z.z. prestali byť STN od 1.1.2001 záväzné. To však neznamená neplatnosť. Nezáväznosť technickej normy sa prejavuje v tom, že pri danej problematike je možné použiť aj iné riešenie ako stanovuje norma s tým,že nové riešenie musí kvalitatívne zodpovedať minimálne pôvodnej požiadavke.
V krajinách EÚ nie sú normy štátne ani záväzné v celom rozsahu. Ich plnenie je považované za splnenie všeobecnej požiadavky stanovenej právnym predpisom. Sú jednak závislé a nezávislé na tržných podmienkach obehu tovaru, ale súčasne dávajú základ pre prevádzkovú spoľahlivosť a bezpečnosť.
Súčasne vydávané STN preberajú európske normy.
Platí hierarchia predpisov:
zákon
vyhláška
STN
iné predpisy.(Nižší predpis môže byť prísnejší ako vyšší. Naopak nie.)
Zákon č.264/1999 rozlišuje pojmy:

technický predpis
- všeobecne záväzný právny predpis, ktorý obsahuje technické požiadavky na výrobky a služby, ktorých dodržiavanie je povinné.
technická norma
- súhrn pravidiel, usmernení, charakteristýk, výsledkov činností zameraných na dosiahnutie ich najvodnejšieho usporiadania v danej oblasti a pri všeobecnom opakovanom použití. Technická norma je verejne prístupná a špecifikuje osobitné druhy technických noriem:
harmonizovaná STN
- STN sa stáva harmonizovanou, ak preberá harmonizovanú európsku normu a vo vestníku je oznámená možnosť jej použitia na posudzovanie splnenia technických požiadaviek na výrobky, ktoré ustanoví vláda SR nariadením, alebo na posudzovanie splnenia požiadaviek na výrobky ustanovené osobitným predpisom
STN vhodná na posudzovanie zhody
- ÚNMS SR určuje vhodnú STN na posudzovanie zhody v prípade, že je to nevyhnutné na prevzatie technického predpisu orgánmi európskych spoločenstiev. Po prerokovaní s ministerstvom oznámi ÚNMS SR určenie normy vo vestníku. V prípade, že úrad zruší určenie STN vhodnej na posudzovanie zhody, oznámi súčasne,ktorá STN ju nahradila.
14. nov 2013 o 12:47  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
pemix
12
Registroval sa 5. mája 2009 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridal 311 príspevkov. Má 5 priateľov.
  • Staviam dom
fotoportrét
fotoportrét
pemix
12
Registroval sa 5. mája 2009 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridal 311 príspevkov. Má 5 priateľov.
  • Staviam dom
 @niless malo by ist o cistu podlahovu plochu, povedzme vymedzenu obvodovymi stenami, prieckami...inak by sme od podlahovej plochy mohli odratat vsetok vstavany nabytok ci prislusenstvo (vanu, WC)...a takto by sme mohli pokracovat, az by sme prisli na to, ze aj dom s podlahovou plochou 220 m2 ma "prepocitanu" podlahovu plochu 105 m2...ale mozno sa mylim
14. nov 2013 o 12:55  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
 @pemix Takze som to nasiel, v zakone je odvolavka na zakon c.443/2010, §2, tam je to detailne rozpisane aj so stavanym nabytkom (iba 1.5% z celkovej plochy, t.j. pri povolenych 120 m2 mozte to navysit o 1.8 m2).
20. nov 2013 o 14:51  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
zdenka2518
Registrovala sa 10. septembra 2012 na modrastrecha.sk. Pridala 4 príspevky. Okres Lučenec.
fotoportrét
fotoportrét
zdenka2518
Registrovala sa 10. septembra 2012 na modrastrecha.sk. Pridala 4 príspevky. Okres Lučenec.
 Ahojte,

Potrebovala by som informáciu či sa schodisko v prípade mezonetového bytu započítava do podlahovej plochy bytu.

Za odpovede vopred ďakujem
11. apr 2014 o 15:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to