Bungalov 333s - názori na riešenie materiálov a kúrenia

Zdravím Vás, Kedže už mám riadny zmätok z množstva informácii prosím skúsených, pro, majstrov a tých čo si prešli stavbou o radu. Ideme stavať Bungalov 333s - kedže mám plyn v dosahu 60 metrov a náklady na pripojenie sú enormne vysoké, budem kúriť elektrinou. Chcel by som sa čo najviac priblížiť čo najnižším nákladom na kúrenie.... asi ako každý aj ked viem že sa bavíme o bungalove potrebujem vedieť či je to vôbec efektívne v takomto namodelovaní : 1. Obvodove steny su v projetke v hrubke 300mm uvažujem nad 250mm tehla a na to 150mm min vlny alebo ostanem pri 300mm tehla a dám taktiež 150mm min. vlny, 2. Do stropu uvažujem o 500mm alebo tehlový neviem sa rozhodnúť čo bude efektívnejšie vzhľadom k tepelným stratám. 3. Kúrenie najväčšia neznáma pre mňa : ale premýšlam nad El. kotlom so zásobníkom a vodnou podlahouvkou + krbovú teplovodnu vložku. Možno časom solar ale nepríde mi to ekonomické riešenie. Poprípade ešte do detských izieb olejove radiatory pre prípadné dokurovanie ale to už asi preháňam... 4. Okna samozrejme 3 sklo ale skor drevene ako plast. 5, Rekuperácia investovať či nie ? 6. Vonkajšie žalúzie rovnaká otázka či majú význam... Vie mi niekto vyrátať cca spotrebu domu ? Za všetky rady a návrhy zmien vopred ďakujem
Odpovedať
Dobrý deň, v prvom rade treba povedať, že bungalov je na prevádzku z hľadiska energetického vždy náročnejší. Ide o to, že obostavaný priestor má väčšiu "obálku", dvojpodlažný dom je kompaktnejší, najviac sa približuje ku kocke, ktorá má pomer ochladzovaných vonkajších plôch a objemu vnútri najlepší. Samozrejme, že energetickú bilanciu môžete vylepšiť kvalitnejšími oknami, lepšou izoláciou atď, ale to sú všetko vyššie vstupné investície. Z toho, že uvažujete o tehle 250 alebo 300 mm je zrejmé, že váš pohľad je laický. Ak staticky stačí 250 mm tehly tak tých 5 cm sú vyhodené peniaze, tehla v porovnaní s min. vlnou je veľmi zlý tepelný izolant, je oveľa rozumnejšie dať o 5 cm viac vlny, tá vám bilanciu zlepší mnohonásobne viac. Nepíšete nič o založení stavby, opäť bungalov má pri tej istej podlahovej ploche oveľa väčší styk so zemou, ak ho zakladáte klasicky na pásoch je to obrovský tepelný most pod obvodovými stenami a aj pod ďalšou nosnou stenou. Okná s trojsklom sú samozrejmosťou, dôležitejšia je kvalita rámu, tam sú úniky, ale hlavne je dôležitá technológia a spôsob osadenia (oknami sú najväčšie úniky). 500 mm tepelnej izolácie do strechy je dobre pri bungalove najmä kvôli letu. Rekuperácia vám výrazne ušetrí prevádzkové náklady, ale pri stavbe treba dbať na vzduchotesnosť (vtedy to má naozaj zmysel) - detaily osadenia okien, detaily styku stien a strechy resp. stropu atď. Vonajšie žalúzie na juh a západ samozrejme, inak sa vám bude priestor v lete prehrievať, ale nezabudnite, že za "kastlíkmy" pre žalúzie treba dať tepelnú izoláciu s rovnakým účinkom ako je v obvodových stenách inak tam vznikne tepelný most. Samozrejme, že sa dá celá bilancia zrátať, ale to je súčasť projektu.
Odpovedať
@shadow39 Posielam ti link kde som uvádzal nejaké údaje z TZB. http://www.modrastrecha.sk/forum/rozp...
Odpovedať
@architektkr
Odpovedať
@architektkr Hmm dakujem za poznatky, poschodový dom nechcem z rôznych dôvodov... Bol by teda lepší iný stavebný materiál ? Nechám si poradiť úprimne mám dôveru v klasickú tehlu avšak nepozdáva sa mi nová technologia lepením pur penou... V prípade Ytongu sa mi viacej pozdáva že sa upevňuje klasickou maltou... Ano staticky je možné použiť až 250mm material. Ako odstraním tie tepelné mosty ? A čím najlepšie zaizolovať okná ? Ďakujem
Odpovedať
Neodpustim si, dotiahnut plyn by bolo drahe ale teplovodne vlozky, olejove radiatory, rekuperacia, el kotol a podlahovnka toto vsetko kvoli kureniu? Tak asi asi radsej dostiahni ten plyn kamo alebo tam daj ako pises tu podlahovku vodnu a nespekuluj. Ako odstranis mosty? izolovat okna, nech sa paci pouzi hladanie a studuj alebo sa porad s projektantom a dajs pravit robosom ako treba. Sa mi pacia taketo otazky cakas ze ti ludia vysvetlia ako postavit dom v 5 vetach...
Odpovedať
@sysell Hmm pánko sa asi zobudil zlou nohou. Tuším toto forum bolo založené za účelom " radenia, informácii a pomoci!!" Som laik nerozumiem tomu čítal som tu kopec informácii ale musím povedať že som skôr zmätený ako informovaný čo ako ako spraviť. Ak máš potrebu si niečo dokazovať rieš si komplexy inde. Ten kto chce odpovie a poradí. Z tvojej odpovede som velmi nezmudrel teda uprimne je mi na hov....no! Takže bude taký láskavý a už mi tu radšej nič neraď.
Odpovedať
@shadow39 AKo si zmatny, pomaly v kazdej teme sa riesi ze uzsia stena a viac izolacie a kazdej o oknach sa riesia pasky a spod. Len staci citat, ak mas konkretnu otazku sa pytaj ale nie ze ako postavit dom? vsak je tam milion veci co treba riesit. Ako si cital ked pises ze tehly sa lepia penu, lepia sa samozrejme aj maltou, tiez som ale ked som isiel stavat precitals som diskusie o tehlach a rozhodol sa a nie napisat 1000x tuistu otazku. Nechapem tento pricip ze sa kazdy rozculuje ked sa mu povie pravda do oci. Mimochodom je tu tema s nazvom bungalov 333 a ma kvantumstran, nidy som to nepozeral ale myslim ze tam najdes vela uzitocny veci,.
Odpovedať
@sysell No samozrejme viem o týchto témach ale je tam 94 strán mezmyslom a osobných komentov a málo k veci. Chcel som vedieť odpovede na konkretne otázky ktoré zaujímajú mňa. Nie čítať že niekto z KE ma tehlu za xx a niekto MT za Y . Pozrel som si tvoj album .... ako vieš že si teda tepelne mosty na oknách spravil dobre ? Mal si tam niekoho s termovíziou alebo si si dal urobiť blowdoor test ? Píšeš že by si si už nedal montovať okná firmou tak mi prosím povedz ako na to.... ono je samozrejme lepšie raz vidieť ako 3 počuť ale za každú radu som vďačný.
Odpovedať
@shadow39 tak ti poviem nejaky test a termovizia je mi ukradnuta. Nebudem.sa hrat na uchyla a nebudem sa odbavovat na tom kde usetrit nejaky wat. Nezaujimamaju tu reci o velkych nakladoch ked byvam v 3 poschodovej kocke s 5 cm polystyrrnu bez izolacie strechy a za plyn sa plati cca 80€. Takze aj najhorsi novy dom bude radovo lepsi a naklady nizsie. Ci som sprravil dobre okna? dali sa mozno lepsie ale.je to tak ako som chcel. O akom tepelnom moste hovoris tak sa spytaj konkretne na konkretnu vec. Ako montovat okna si pozri navody najdes urcite aj na toutube. Ja ti vravim v dobrom pytaj sa na konkretnu vec ale nik ti nebude vysvetlovat ako postavit komplexne cely dom ked je tu o kazdej veci uz viac tem. Ale ak neveris pytaj sa uvidis kolko odpovedi dostanes.
Odpovedať
1. Obvodove steny: vzhladom na trend energetickych poziadaviek na nove stavby sa v sucasnosti preferuje co najtensi mur a hrubsia izolacia (25+20, 30+20 atd.), ci tehla alebo porobeton je na rozpocte/preferenciach 2. Strop: 500mm ok 3. Kúrenie: elektrika + vodna podlahovka, my mame solar aj kvoli www.siea.sk/zelena-domacnostiam/ (snad nieco preplatia) 4. Okna: 3-sklo a material je na preferenicii/rozpocte 5, Rekuperácia: jedna z najlepsich investicii pre dom (minimalna potreba vetrania oknami = uspora, menej vlhkosti = menej plesni, lepsie odvetravanie pachov, atd.) 6. Vonkajšie žalúzie: zavisi na ake svetove strany budu okna Spotrebu domu najlepsie vyrata projektant
Odpovedať
len tak pre porovnanie http://mojdom.zoznam.sk/cl/10051/1483...
Odpovedať
Profilova fotka
@architektkr milujem "cisla" typu "nizke" , "nie vysoke", to je fakt problem pouzivat staromodne cisla a jednotky ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@shadow39 Ahoj. Spotrebu si vies vyratat aj sam. Napriklad tu:http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/128-on-line-kalkulacka-uspor-a-dotaci-zelena-usporam Okrem toho ti to vypluje aj tepelnu stratu, prestup tepla jednotlivymi castami konstrukcie (s tym dokazes vhodne nakombinovat hrubky zateplenia a okna). Ale osobne si myslim, ze ani s tymi hrubkami, co pises, to furt nebude na optimalne kurenie elektrinou. :-|
Odpovedať
1. Obvodove steny nechat 300, ak bude keramicky strop, mozno ani to nebude stacit. 15 cm Nobasil staci. 2. OK, keramicky strop pomaha proti hluku a prehrievaniu ale preverit statikom 3. zacat elektrokotlom, alebo rovno kupit tepelne cerpadlo vzduch voda, aj na ohrev TUV /znova tento rok zlacneli, do 5000 E bude aj bojlerom/ 4. drevene profil 92 5, Rekuperácia urcite ano, ale spiro rozvody a vykonna jednotka aspon 300 m3/h s dohrevom alebo predohrevom vzduchu 6. Vonkajsie zaluzie nemaju vyznam, ak je dostatocny previs strechy, aspon 80 cm. Stoja rovnako ako eurookna, takze pod 5000 E urcite nebudu
Odpovedať
@shadow39 teplovodny krb je najhorsi napad, uplne nevhodne riesenie do bungalovu kvoli extremnemu prehrievaniu priestoru na nabitie akumulacky, radsej rychlo zabudni. Krb staci jednoduchy, alebo stacia krbove kachle.
Odpovedať
@peto99 Tak aky iny typ kurenia navrhuješ ? myslím mimo elektriky ešte ako alternativu k nej.
Odpovedať
@peto99 Sorry až teraz som si všimo TP. pouvažujem aj nad touto alternatívou...
Odpovedať
@shadow39 Cim viac znizis tepelne straty, tym mensi zmysel maju prekombinovane riesenia. A hlavne, Bungalov 333S (ak som nasiel spravny) vlastne nema technicku miestnost, vidim tam len kotol + zasobnik na teplu vodu umiestneny v skrini v zadveri, takze ti prakticky ostavaju len riesenia bez nutnosti akumulacnych nadrzi a zlozitych armatur: 1) kondenzacny plynovy kotol - pisal si ze nechces, orientacne by ta taky beznejsi kotol (nie spickove znacky) so zasobnikom a pripojkou mohol stat povedzme 5000 euro, po skonceni jeho zivotnosti (povedzme 15 rokov) potom uz menis len kotol a zasobnik, cize povedzme 2000 euro (v cene samozrejme nieje cena samotneho podlahoveho kurenia a dalsich prac). 2) elektrokotol plus zasobnik - ultimatne investicne najlacnejsie riesenie, orientacne 1000 euro, avsak ma zmysel jedine ak este znizis tepelne straty, ergo 15cm vlny na stene nieje dost. 3) moderne invertorove tepelne cerpadlo, ktore ma pokrocilejsiu regulaciu (t.j. nie len on/off) a teda nepotrebuje akumulacnu nadrz, tieto TC su zatial drahsie, povedzme aspon 7000 euro, pricom po ukonceni jeho zivotnosti je predpoklad, ze budes musiet kupovat zase komplet nove, je tam predpoklad klesania ceny, ale je otazne pokial.. Co sa tyka uspory a navratnosti rekuperacie, tak pri tychto rieseniach, kde kuris vodou, celkovo nic neusetris (za predpokladu ze ti rekuperaciu bude dodavat a instalovat firma a nie ty sam svojpomocne). Zdravie a komfort sa zvysi (cerstvy a cisty vzduch), ale investicne + udrzbove naklady po dobu zivotnosti vyrovnaju zvysenu potrebu kurenia pri vetrani oknami, cize to usporu neprinasa. Mozno, ak by TS sposobene vetranim prevysovali TS sposobenu prestupom, tak by uz aj prinasala rekuperaciu realnu usporu v celkovych nakladoch. 4) hypoteticka moznost, rekuperacia + TC vzduch-vzduch, pomocou ktoreho sa bude v zime ohrievat a v lete ochladzovat vzduch, cize plnohodnotna vzduchotechnika - medium je vzduch a teda uplne odpada armatura a rozvody podlahovky. Investicne naklady odhadujem ze budu nizsie ako hociktora z prvych troch moznosti + rekuperacia + klimatizacia, treba vsak na to najst specializovanu firmu, ktora to dobre navrhne. V amerike sa v novych zateplenych domoch takto riesi kurenie aj chladenie bezne, na slovensku to je zatial bezne len v novo postavenych kancelarskych budovach. Krb je v modernom dome drahy nezmysel co bude lokalne prekurovat a pokial by bol nebodaj s vymennikom zapojeny do vodnej sustavy, alebo mal vzduchove rozvody, tak nema ani zmysel ako zaloha, kedze bez elektriny to fungovat nebude a s vodnym vymennikom to bez cirkulacie moze byt az nebezpecne. Mozes akurat zvazit male kachle ako zaloha pre pripad uplneho vypadku a s okienkom posluzia aj na tu atmosferu ohna. Orientacne ta kachle + komin mozu stat 1000-2500 euro (podla toho ake kachle a aky komin vyberies).
Odpovedať
@shadow39 zatial kurim elektrokotlom a klimou, moderne klimy kuria velmi lacno. Cakam na zlacnenie tepelnych cerpadiel. Ako zaloha stacia male krbove kachle, alebo elektrocentrala, ktora utiahne TC na kurenie aj ohrev TUV. Elektrocentrala by utiahla samozrejme klimu na kurenie. Vodnik je somarina.
Odpovedať
@cache No plyn nie že nechcem ale jeho pripojenie vo vzdialenosti cca 80m mi bolo predbežne len ústne nacenovane na 10000€ čo si myslím že je nenávratná investícia. Preto sa snažím zistiť čo je najoptimálnejšia alternatíva. Z toho čo som sa tu dočítal mi zatial najlepšie vychádza teda TČ + klíma. Pomohla by ešte napríklad zmena skladby materiálu teda miesto tehly použiť Ytong Lambda alebo niečo podobne na zníženie nákladov na kúrenie ?
Odpovedať
Profilova fotka
@shadow39 My chceme mať nízkoenergetický bungalov, možno dosiahneme i pasív.. Stavať ideme z termalice 25cm, zateplenie grafitovým 30cm. Okna 3-sklá sú v dnešnej dobe úplne štandard, čiže budeme mať predvsadenú montáž okien, aby boli úniky tepla čo najnižšie. Kúriť budem elektrinou - čerpadlo a rekuperácia nemôže chýbať. Straty tepla nám vychádzajú 2,4 kw, to sme si dali tiež prepočítať.. Inak plyn máme na pozemku, ale neriešime ho. Zrušili sme i komín a budeme mať biokrb. Ono je to ťažko, minulé leto sme kúpili pozemok a odvtedy priateľ veľmi veľa študoval čo a ako, pomaly až doteraz. Chce to veľa trpezlivosti a hlavne mať predstavu čo od domu očakávaš :-). Ale držím palce.
Odpovedať
@shadow39 ak bude TC od zaciatku, klimu na kurenie netreba. Tc sa da chladit aj podlahou.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?