Zaseknuté čerpadlo v studni - prosím o rady

Zobraz úvodný príspevok
Čaute Strecháči, mám bohovský problém, skúsim čo najstručnejšie popísať: máme vrt - studňu (hĺbka 12 m, šírka 125 mm). ktorú sme kúpili s pozemkom, kde staviame dom. Studňa sa pred našou kúpou cca 5 rokov nepoužívala.Teraz ju využívame na stavbe ale je v pláne ju mať aj ako zdroj pitnej vody, keďže vodovod je u nás nereálny. To či je tam pitná voda alebo nie je teraz jedno (podľa susedov však áno). Studňu som dal vyčistiť odborníkom, ktorí z nej vysokým tlakom vymyli usadeniny a nečistoty. Ja som potom nechal v studni ponorné vibračné čerpadlo (priemer 100 mm), aby prečerpávalo vodu do blízkeho potoka a tým som chcel studňu vyčistiť. Púšťal som ho vždy iba cez deň, keďže v noci ešte mrzne a v hadici nad povrchom by mohla voda zamrznúť. Včera sa mi ale stalo, že som chcel čerpadlo vytiahnuť, no zhruba 6,5 m pod povrchom sa mi zasekne. Nech skúšam pootáčať hadicou akokoľvek, čerpadlo proste cez nejaký zúžený bod v rúre neprejde. Keďže je v studni 7 m stĺpec vody, je čerpadlo ešte stále pod vodou a aj keď baterkou zasvietim dnu, nevidím tam žiaden problém. Mimochodom čerpadlo som chcel vytiahnuť z dôvodu, že nečerpalo vodu, ale neviem prečo - je to nové čerpadlo, ktoré som tam dal pred 3 dňami. Je to síce tá lacná ponorka z tesca, ale pred tým som mal také isté a vydržalo v pohode vyše roka - a to sa nepokazilo, len už na ňom zhrdzaveli skrutky, tak že za 20 € kúpim nové Mňa napadlo, že vibrácie nejak museli urobiť okolo spodnej časti rúry priestor tým, že postupne vyplavovali zeminu okolo nej a tým sa spodná časť rúry od vrchnej nejak pohla v spoji a tým sa priemer 125 mm zmenšil tak, že to 100 mm čerpadlo už jednoducho neprejde. Myslím si to lebo, keď ťahám čerpadlo von a dosiahnem bod, kde udrie o prekážku, je to taký náraz ako keď sa stretne s plastom, a okrem toho je jasne v hrdle na povrchu cítiť úder ako sa prenáša po dĺžke rúry. Opačne - dole dokážem čerpadlo v pohode spustiť až na dno. Nechcem ho ustrihnúť, lebo nechcem aby som potom celý život pil vodu o ktorej viem, že v nej hrdzavie staré čerpadlo. Okrem toho som mal v pláne k domu dať do studne originál ponorku, ktorú tam teraz teda nedostanem isto ani zhora...Neviem, fakt ma nenapadá nijaké rozumné riešenie, ale rád by som sa vyhol vŕtaniu novej studne kvôli nákladom, tak hľadám radu. ďakujem
Odpovedať
1
2
@yakkuza No super teda, takze presne ako som radil. ☺
Odpovedať
@yakkuza mozes si ho strcit kam len chces, ale nie do vrtanej studne. Jeho vibracie sa v uzkom priestore prenasaju cez vodu do stien studne a obsypu, narusaju strukturu vrtu, ucpavaju perforacie rur, studna straca pritok, kaluje. Do vrtanej studne patria vretenove cerpadla, ktore dovoluju kalu vytvorit kalnik na dne studne = cista voda bez piesku a dlha zivotnost studne. Vrtana studna nieje lacny spas, sam som za 50 metrovy vrt zaplatil 4000€, preco si studnu posrat cerpadlom z tesca? Daj si poradit
Odpovedať
@originalx áno, dobre si poradil :) ako keby si bol jasnozrivý :)
Odpovedať
@dzamino ok ja chápem ako to myslíš a teoreticky je to možné. Nevieš mi poradiť, aké čerpadlo by som mal voliť, ak chcem ťahať vodu úplne odspodu (12m)? A aby som ho hneď nezadrel, keďže je v studni ešte kalná voda? Isto to musí byť teda ponorka, ktorá zvládne aké také nečistoty. Samozrejme za rozumnú cenu
Odpovedať
Profilova fotka
@yakkuza to, čo platí na jednom mieste, na druhom nemusí. dzamino je zo Záhoria, kde sú pieskové zeminy, tam sa voda posúva s veľkým obsahom piesku a veľké zrná zlikvidujú čerpadlo. Na Kysuciach je iná situácia. Po ukončení vrtu sa má nasadiť čerpadlo s väčšou kapacitou ako prítok, aby odsalo narušené častice a vytvorilo kavernu - zásobník pre budúce čerpadlo. Vaše čerpanie je len na udržanie pohybu vody, väčšinou odsáva zeminu ílovitú a tá neobsahuje toľko abrazívnych častí ako pieskovitá. Ak je výkon čerpadla nižší ako prítok do studne, môže tam byť aj membránové čerpadlo, nedovolí ílu usádzať sa. ˇK vibráciám : vibračné čerpadlo pracuje s rovnakou frekvenciou ako rotačné a rotačné tiež spôsobuje vibrácie, len vibračné má výkon 200 W a rotačné 1000 W, aj keď vibrácie pri ňom vznikajú ináč, sú možno väčšie ako pri vibračnom. Naviac zanášanie je podmienené rýchlosťou vody a tá je pri výkonnejšom vyššia.
Odpovedať
@yakkuza vodu nemozes tahat uplne odspodu, cerpadlo umiestni az nad perforaciu studnovej rury.
Odpovedať
@yakkuza pri vrtanej studni sa cerpadlo neosadza az na dno studne, mame tiez srudnu 125 mm, a pouzivame 3" vretenove cerpadlo, ktore je nadstavene tak aby neprekracovalo objem pritoku, vrtana studna sa nesmie "vysavat" len cerpat, a to kludne 24 hodin denne bez zmeny vysky hladiny. Ak budes danym cerpadlom tahat vodu par dni vkuse, 5 minut cerpas a 5 minut stojis, vytvori sa ti kalnik a pojde cira voda, vybracnym cerpadlom studnu skorej znicis ako vytiahnes pitnu vodu s ktorou si nezrusis aj rozvody v domacnosti, baterie a filtre atd.
Odpovedať
@jan45 som sice na zahori, konkretne Rohov, a aj ked su tu pieskove zeminy, vrtali sme 35 metrov mastneho hnusneho ilu, 5 metrov kamena a 10 metrov strku ( v roznom striedani materialov )
Odpovedať
jasné, že vibračné čerpadlo tam v budúcnosti neostane. Kúpil som ho čisto len na stavebné účely a sem tam ho nechám bežať pár hodín. Išlo mi o to, aby som vyplachovaním nezničil vretenové čerpadlo, lebo zo studne stále išla kalná voda a rôzne nečistoty.
Odpovedať
@yakkuza radsej znicis vrtanu studnu za par tisic? Neblbni ja to vybracne pouzivam tak akurat na vytahovanie ibc kontaintera aj to ma irituje hluk, ked sa mi nahodou oprie o stenu nadoby a preto hrdo vysi :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@rkorba prečo by tam nedaval vibračné.Mal som ho vo vrtanej studni 7rokov.Za 25€ a postavil som s ním dom.Na plnenie sudov,pre miesacku priam ideál.
Odpovedať
@strecho je to o podloží. my na Kysuciach máme ílovité. Tam vibračné čerpadlo neurobí škodu. Na juhu je piesčité a tam by som to už zvážil. Tu odporúčajú na čistenie studní po vyvŕtaní studniari väčšinou vibračné. Zatiaľ sa mi nedonieslo, že by mal z toho niekto nejaký problém
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?