Zapojenie varnej dosky

Dobry den prajem. Chcem sa spytat a poradit. Mam varnu dosku a trcia z nej kable vid foto. 2x faza spolu, 2x nulak spolu a raz uzemnenie. Zo zasuvky v stene mi trcia rovnake droty ale samostatne. Napojil som teda hnedy s ciernym do jednej svorky a spojil s 2 spojenymi kablami z varnej dosky. To iste na nulaku jedine solo prepojenie bolo uzemnenie. Ked som to spustil vyrazilo poistky. Neviete co som spravil zle ? Preco to vyrazilo ked podla mna to bolo ok ci mal som spojene kable z dosky rozdelit a napojit solo ?
Odpovedať
prepac ale nemas sajnu o elektrike,zavolaj si niekoho pre tvoju bezpecnost
Odpovedať
@paolo86 ten šedý nieje nulak, ale tretia fáza. Keď dáš všetko na jednu fázu nemusí to robiť dobrotu. 😛 Daj si to spraviť, aspoň ti nevyhori barak.
Odpovedať
Ok vsak je jasne ze som urobil chybu ale teda ako by to malo byt spravne napojene ? Treba tie kable co je teda nulak s 3 fazou rozpojit alebo ako ? Je to len pre zaujimavost rad by som to vedel. Jasne elektrikar musi prist lebo potom ked som zapol vyhodeny istic isla mi iba polka elektriny doma nejake svetla a nejake zasuvky nieco som odpalil, poistku alebo co som mohol dodzubat ? Snad nic vazne 😞
Odpovedať
@paolo86 Odfoť, čo ti trčí zo steny...
Odpovedať
@paolo86 to co sa pokazilo elektrikár zisti ak nie tak revizak určite. Podľa popisu predpokladám ze mate 3 fázu a teda keď ste ich spojili na jednej štvorke tak to zoskratovalo. Doska sa štandardne predáva na jedno fazove zapojenie. Pri zapojení na dve fázy je potrebné rozdeliť hnedý a čierny, nakrimpovat dutinky a následne prepojiť hnedý s hnedým a čierny s čiernym. Nulak (modrý so sivym) pripojiť na modrý zo steny a následne zltozeleny so zltozelenym. To co sa stalo bol tvrdý skrat vyrazilo to teda istič zrejme až na privode. Niekedy sa stáva že ľudia majú nanič ističe proste vypne ho ale páčka zostane hore. Skúste všetky precvakat. Škoda ze ste sa nepýtali za takúto prácu by som ja osobne nezobral viac ako 20 euro a každopádne vám to musí elektrikár podpísať aby platila záruka. @tom329 ten šedý je nulak 🙂. Varná doska funguje na dve fázy a aj to nie na zdruzene napätie (400V AC) ale na 2x230V. Trojfazovu varnú dosku som ešte nevidel 🙂
Odpovedať
Dakujem pekne pani. Ale nemalo by sa pri mojom nerozvaznom zapojeni nic vazne pokazit iba tvrdy skrat hej ?
Odpovedať
@paolo86 správne dokonca aj doska by to mala v pohode prežiť 🙂 lebo ten skrat bol priamo na svorke takže do dosky sa žiaden prúd nedostal.
Odpovedať
@paolo86 akurát by som to nenazval že "iba" tvrdý skrat.
Odpovedať
@neutrino dojdi ti ukazem
Odpovedať
@paolo86 aku mas varnu dosku presne?
Odpovedať
@paolo86 táto varná doska je pripravená na zapojenie pre 230V a nie 400V. Hnedý z čiernym vodičom z varnej dosky napojiť na hnedý zo steny, modrý zo sivým z varnej dosky z modrým zo steny a zeleno žltý zo zelenozltym. Radšej volať elektrikára ako odpáliť niečo za xy € ak sa v tom človek nevyzná
Odpovedať
@tom329 napíš typ, rad si pozriem 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Zavolaj si elektrikara, sposobil si pravdepodobne skrat medzi fazami, ak mas v rozvadzaci 3-polovy istic, a kedze ti po nahodeni hlavneho istica niektora faza (y) nefunguju, tak si s pravdepodobnostou bliziacou sa istote odpalil poistky este pred elektromerom (na stlpe, alebo v PRIS-ke). Pri skrate medzi fazami je podstatne vyssi skratovy prud a tam klasicky nadimenzovana selektivita medzi isticmi moc nefunguje. Takze mas poucenie do buducnosti, nastastie sa nikomu nic nestalo.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@neutrino su aj 400 voltové
Odpovedať
Profilova fotka
@marelektro jedna technická ako urobíš skrat madzi fázami (400v) u jednofazového prívodu 🙂
Odpovedať
@dada_boris na združené napätie? Prosím link
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino link ti nedám tiež som bol prekvapkaný ked som si pozrel zapojenie, hladal som na nete a podla typu to tak bolo.... naštastie mali dotiahnutý 5x4 cyky ja davam štandartne 100 krabicu a prívod 2 x cyky 3x4mm hentie varné platne sú nevyspitatelné
Odpovedať
@dada_boris Normalne, zhodou okolnosti som podobnu zapajal zhruba pred 2 tyzdnami (SIEMENS). Boli tam 2 moznosti zapojenia (1 a 2-fazove). Pri jednofazovom su vodice spojene (hnedy/cierny, sedy/modry), tak, ako v prvom prispevku. Pri dvojfazovom zapojeni sa rozdeli hnedy a cierny vodic ( -> medzi hnedym a ciernym je zdruzene napatie 400V). Ak mal @paolo86 zo steny vyvod 400V napr. 5x2,5 (podla popisu mal) a zapojil to farba na farbu, mal skrat mezi fazami (hnedy, cierny 400V) a zaroven skrat mezi (sedym a modrym 230V), ak mu to vyrazilo poistky az pred elektromerom, doslo pravdepodobne na skrat mezi fazami. Vyslovene napisal, ze ma take iste farby vodicov, len samostatne. 😉 Pripajam schemu zapojenia tej mojej dosky.
Odpovedať
@dada_boris google nenašlo žiadnu jednu ind. cievku na 400V pre ohrev na varnú dosku, 400V tak na ind. zváračku na 2 fázy
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?