Zabezpečenie IS k domu cca 100m

Dobrý deň, kúpili sme pozemok, na obrázku poznačený 200/1. Pozemok je bez IS. Chcem sa informovať ako mám postupovať pri vybavovaní IS (voda a elektrika). Voda sa nachádza za obecnou cestou a elektrický stĺp pri prvom pozemku od cesty. Pozemok je kupený aj s podielom na budúcej ceste. Predané sú len 2 môj a oproti. Mám najprv si vybaviť projekt domu a tak riešiť IS, alebo najprv IS a potom projekt domu. Na koho sa mám obrátiť aby som to vybavila a ako postupovať a približne koľko by to stálo ak niekto riešil takúto situáciu. Ďakujem Tímea
Odpovedať
@timike55 k stavebnému povoleniu potrebuješ aj súhlas od dodávateľov energií.
Odpovedať
@timike55 Ja neviem ludia to je o hovne kupovat taketo pozemky, predavajuci to mal spravit ked boli jeho a nie ze predam a dovidenia robte si co chcete, treba to riesit komplexne, predpodkladam ze bude treba spravit komplet pripojky ku kazdemu pozemku ale kto to zaplati? Pochybujem ze pripoja na vodovod len teba a potom sa bude pripajat kazdy sam na jedno miesto. treba proijekt na celu oblast a hotovo. Siel by som to risit na vodarne s majitelom pozemkou, alebo ked nie najdi si cloveka co taketoveci vybavuje.
Odpovedať
Takéto pozemky by sa mali predávať s komplet IS. Neviem si predstaviť že vykopeš vodu, kanál dotiahneš elektrinu,prípadne plyn a potom na ďalšie pozemky každý bude kopať to isté. Z môjho pohľadu nevhodna kúpa, ale je to tvoje rozhodnutie. Všetky vybavovačky budú dosť komplikované.
Odpovedať
Tiež si myslím, že najlepšie je spojiť sa s majiteľom pozemku oproti a majiteľom tých ostatných pozemkov a riešiť to spolu a naraz. Druhá možnosť, ak vás čas netlačí a beriete to ako investíciu do budúcnosti, tak počkať, kým sa všetky pozemky predajú, a potom to riešiť spolu. Alebo ešte je tu tretia možnosť, že to vy dvaja majitelia posledných pozemkov zafinancujete, a keď sa v budúcnosti na vaše siete budú chcieť napojiť ostatní, tak vám nejakú vypočítanú pomernú časť nákladov preplatia a vy im dovolíte napojiť sa.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme tak kupovali pozemok, ze susedia na jednej strane spolu vybudovali vodovodnu a aj kanalizacnu pripojku. Povodny majitel nasho pozemku sa na tom nechcel podielat v tom case. A ked my sme pozemok kupili, tak sme odkupili pripojku od tych susedov, co to robili. Elektriku sme si tahali celu novu od bodu pripojenia.
Odpovedať
@timike55 to je síce pekné že tam je stĺp ale či vas pripoja odtial je vec uplne iná. Bod napojenia určuje prevadzkovateľ distribučnej sústavy. Najlepšie by bolo aby ste sa spojili vsetci mate o nieco vyssiu moznosť že by to spravili elektrarne ako rozsirenie distribucnej sustavy. Inak to bude dosť drahe. V prvom rade treba osloviť vodarne a elektrarne.
Odpovedať
Veľmi pekne ďakujem za všetky rady a informácie :) idem sa pustiť do toho! Držte palce.
Odpovedať
@timike55 A ostatných 5 pozemkov je ako pripojených na siete? Alebo ešte nie sú pripojení? Potom by som ich oslovil a navrhol, aby ste spoločne vybudovali prípojky na verejné siete.
Odpovedať
Profilova fotka
Fuu, tak vela stastia, ak to budete riesit s ostatnymi pozemkami tak ratajte 5 rokov kym vas na vsetko pripoja. Radsej skuste najst moznost ako sa pripojit len vy. To snad bude rychlejsie...
Odpovedať
@nicicka a aj výrazne drahšie.
Odpovedať
Profilova fotka
@lukino55555 Určite, ale skôr som myslela či tam nie je možnosť pripojenia cez iných susedov. Takto je to na figu ale riešiť to cez nejaké spoločenstvo vlastníkov tiež nie je bohviečo...Máme to chvalabohu za sebou ale v našom prípade tam boli aj vlastníci ktorý zatiaľ ani nechceli stavať a ani to predať a odmietli financovať budovanie IS. Takže tak či tak nás to vyšlo viac keďže sme museli vložiť prostriedky aj za nich 🤔
Odpovedať
@nicicka - ako ste to nakoniec vyriesili, ked sa budu chciet vlastnici pripojit na vase siete, vyuzivat vasu cestu? Je to nefer, kupite pozemok za trhovu cenu, obetujete niekolko rocnych platov, zdlhavo vybavujete pripojky a nakoniec ich musite aj zafinancovat sami. Povodni vlastnici to kupili ako pasienky, alebo rolu za par korun, prededili, za tei roky neinvestovali do toho ani korunu a nakoniec sa im vsetko donesie ako na podnose.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@roman_x áno je to nefér...ale myslím že je to nejak ošetrené tým že na vodu je nejaká plomba a keď nezaplatia do združenia adekvátnu čiastku za IS - buď títo pôvodni alebo pri predaji noví majitelia tak nebudú pripojení.
Odpovedať
Ahojte, ďakujem za Vaše názory a máte pravdu... Pozemok sme kúpili za dobrú cenu že náklady spojené na IS budú za to stať. Zo 6 pozemkov sú 4 predané a nikto nemá nič. už som napísala vodarnam aj elektrárnam kde a ako sa napojiť a ako situáciu riešiť, tak čakám na odpoveď. Zo susedom oproti by sme to aj zainvestovali že potom tie pozemky ktoré nie sú predané sa už budú predávať s inžinierskymi sieťami ale pred tým bude musieť aj predávajúci prispieť... No najprv počkáme na vyjadrenie a tak dohodneme s ďalšími a predavajucimi.... A presne v zmluve by bolo ak sa chce napojiť musí najprv zaplatiť to už by bolo zakotvené v zmluve pri kúpe pozemku. No tiež som sama zvedavá koľko a ako sa to vyrieši a dám vedieť 😉
Odpovedať
@timike55 dajte potom vedieť, čo Vám napísali. Máme podobnú situaciu. Ďakujem :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@timike55 este budes musiet riešiť najdôležitejšiu vec - pristupovu cestu pokial tam nie je medzi tymi pozemkami uz skolaudovana resp vydane stav.povolenie ahoj
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?