Veľkosť ističa v dome

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť a opýtať či tu neodpovie nejaký fundovaný človek na moju otázku. Idem žiadať o elektrickú prípojku. Dom ešte sa len bude stavať. Ide o to, aký veľký istič mám požadovať do domu od distribúcie. Elektrikári mi radia 3x25A a iný zase že hoc aj 3x32A. Ale pri pripojení je rozdiel sto eur za poplatok a zároveň ročne za väčší sa platí o 28 eur viac. V domu bude iba elektrina. Vykurovanie tepelným čerpadlom a taktiež bude vlastná studňa s čerpadielkom a aj tepelné čerpadlo na vykurovanie bazéna a taktiež rekuperácia, okrem iným spotrebičov v kuchyni. Zopakujem, že jedny mi hovoria že 3x25A to utiahne ale zase iný, že hoc keď ma to veľa nestojí tak nech dám 3x32A. Prosím o Vašu radu. Ďakujem.
Odpovedať
Urcite dat silnejšie kable do budúcna, co mate v projekte? Mala by tam byt spotreba a velkost istica.
Odpovedať
@supiiik kúrim špirálami na 90% času mi stačí výkon do 3 kW , pri mojej spotrebe je TC nerentabilné a kľudne by som mohol nabíjať v noci i auto aj na 3 fázy pri 3x25A, vtedy ostatné veľké žrúty nepoužívam, v SSD sa platí rovnaká cena za veľkosť hl. ističa,aj keby som mal 63 A, iná cena mes. poplatku je len pri rôznych sadzbách
Odpovedať
@marcus777 vymeň elektrikára nový ti povie že i 3x25 bude pre teba veľa, a k tej FV, môžeš ju mať ozaj len pre efekt na streche no pre svoju spotrebu v pasívnom dome ju nesplatíš nikdy, iba ak by si ihned kúpil el. auto a nabíjať len cez deň ale nie v zime
Odpovedať
@marcus777 Neodpovedal si na moju otázku, aký máš projektovaný istič v projekte elektrickej prípojky. Ako som písal, o inom ako v projekte sa so mnou nechceli baviť.
Odpovedať
@kajo873 a ked dokúpiš nové žrúty el. ? budeš sa musieť baviť, zisti už teraz akú max kapacitu tam môžeš mať a podľa toho sa zariad, veľkosť Hl. ističa prideľuje distribúcia podľa žiadosti nie podľa projektu, v ňom nemáš uvedené aké máš spotrebiče, v projekte sa plánuje počet okruhov podľa tvojho želania, no je na distribúcii koľko max ti pridelí
Odpovedať
@kajo873 Projekt som dal nakresliť ešte len. Čakám na vypracovanú štúdiu. Majú mi urobiť aj projekty na pripojenie do sietí. Elektrinu, vodu a kanalizáciu a osadenie domu na pozemok. To mi len povedali, že potrebujú bod napojenia od distribúcie, aby vedeli následne urobiť aj projekt elektro prípojky. Napr. v ZSD sa dá požiadať o informáciu, kde ti odpíšu, aký ti dajú bod pripojenia a koľko môžeš mať kapacitu ističa atď. ALE. U VSD sa také niečo nedá. Bod pripojenia ti dajú a aj kapacitu ističa ti schvália až pri konkrétnej žiadosti o pripojenie, kde už treba napísať aký požadujem istič. Preto, som sa opýtal následne projektantky, aký veľký istič mám zažiadať a ona povedala všeobecne 3x25A. Podotýkam projekt je len vo fáze štúdie pripravovaný, ale aby sa dal následne urobiť projekt pripojenia elektriny a nečakalo sa na zdĺhavé vypisovanie si s distribúciou, tak mám zažiadať. Volal som asi piatim elektrikárom, čo robia elektroinštalácie, i bazenárovi a potom som sa obrátil na modrú strechu a následne sa mi podarilo spojiť s elektrikárom, lebo je v zahraničí, ktorému chcem zveriť montáž elektroinštalácie, lebo robí inteligentné domy pre Loxone, tak mi ho odporučili ako najbližšieho. Takže niektorí elektrikári povedali, že ak ma to nebude nič stáť, tak nech dám 3x32A, ale zase väčšina, že nech 3x25A. Ale ono to niečo stojí taký špás v konečnom dôsledku. Modrá strecha bola väčšinovo za 3x25A a elektrikár ktorého uvažujem na moju elektroinštaláciu, ten čo robí aj Loxone mi v smske odpísal, ako som tu už písal, že určite potrebujem istič B3x32A. Že nech zažiadam že potrebujem výkon 20kW. Záver? Už ma to unavuje ešte len toto som začal riešiť, že niekto isto iste kompetentný aby mi to vyrátal a povedal ako to má vlastne byť. Či to len na základe hlasovania si mám vyberať?
Odpovedať
@marcus777 Ved mas svojho elektrikara a neveris mu? Fungovat budu oba varianty. S jednou nabijes skor el. auto a budes platit viac za istic mesacne a zriadenie. Predimenzuj to a mas pokoj na dusi.
Odpovedať
Už som tu aj napísal že idem na 3x25A požiadať a vtedy sa mi ozve "môj elektrikár" budúci a že isto určite B3x32A. No babo raď 😶 Myslím, že zrejme to musím riešiť s projektantkou nech na rozum jej poviem čo chcem nielen v dome ale že aj bazén s tepelným čerpadlom a vrt studne s čerpadlom a nech mi to záväzne a kompetentne, hádam povie čo si žiadať za istič? Aj keď myslím, že elektrikár čo robí aj revízie, to je ten "môj budúci" čo povedal že isto 3x32A tak ten by to mal vedieť, veď asi aj projektantka sa len musí opýtať elektrikára. Či?
Odpovedať
Toto uvádza distribučka: Aký istič si mám objednať? Výška ampérovej hodnoty hlavného ističa pred elektromerom závisí od odberových pomerov na vašom odbernom mieste. Ak využívate elektrinu napr. iba na ohrev vody a bežné spotrebiče (biela a čierna technika) mal by vám postačovať hlavný istič 25 A. Ak elektrinou aj vykurujete a používate spotrebiče s vyšším inštalovaným príkonom (napr. cirkulár a podobné stroje v dielničke) je vhodný 32 A istič. Ak máte bazén alebo saunu, potrebujete aspoň 40 A. Pre lepšiu orientáciu tiež odporúčame spočítať výrobcom deklarované príkony uvádzane vo wattoch resp. kilowatoch, ktoré zvyknete mať zapnuté naraz. Potom platí pravidlo, že príkon spolu zapnutých spotrebičov do 16 kW potrebuje istič 25 A, do 21 kW si vyžaduje 32 A, do 26 kW sa hodí 40 A a pri 33 kW je potrebný 50 A hlavný istič, aby vám „nevyhadzovalo istič“.
Odpovedať
@marcus777 loxone, bazén, tepelné čerpadlo, fotovoltaika, rekuperácia, vlastná studňa s čerpadlom, poprípade elektromobil... to sú všetko tak drahé zariadenia, že baviť sa o 100 eur naviac pri pripojení a 28 eur ročne je vyslovene smiešne. vôbec nechápem čo riešiš. máš možnosť dať lepší istič, tak daj. ešte sa zasmeješ, keď začneš riešiť interiér domu, že si tu dumal nad 100 € 🙂
Odpovedať
@marcus777 existujú ističe, ktoré majú napísané 25A. Ale v skutočnosti sú väčšie. Opýtaj sa svojho elektrikára, bude vedieť. A ak nebude vedieť, zmeň ho. Niečo väčšie ako 25A je napríklad šrotovník 5,5kw. 25A by ti vyhodilo. Ináč pre bežné použitie ti stačí 25A bohate.
Odpovedať
@marcus777 pri stavbe sa este vyskytne kopec ovela zavaznejsich problemov a rozhodnuti (a kazdy ti bude tvrdit nieco ine 😄 ), ze cim skor prestanes stracat cas nepodstatnymi vecami, tym lepsie bude tvoje psychicke zdravie 😉 25A/32A je jedna z tych celkom nepodstatnych veci 25A staci, ale ak mas kvoli tomu zle spat a nezruinuje ta jednorazovo +100€ a cena jednej kavy mesacne, tak si poziadaj 32A. Mozno to za teba vyriesi distribucka a schvali aj tak len 25A 😄 Je to vec, co sa da kedykolvek zmenit a fakt je ten, ze lahsie sa v buducnosti pojde 32->25, ako naopak, lebo tu kapacitu uz nemusia mat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zefe No to mi povedal aj známi, ktorý už kolauduje dom, že on pár úvodných mesiacov riešil všetky položky na stavbe, priam tendre a výberové konania robil, ale po niekoľkých mesiacoch ho to prešlo, lebo to bolo časove a psychicky náročné to zvládať a ešte aj ako tak vôbec "žiť". Stavba ho pohltila, ale našťastie to má už skoro, takmer za sebou. Musím asi aj zmeniť prístup ako hovoríš a nestrácať čas a hlavne nervy s takýmito vecami. Lebo to psychické zdravie je asi dôležité si udržať aj naďalej 😬 Vďaka za rady 🙂
Odpovedať
Celý dom na elektriku (TČ, reku, indukcia..) - dával som 3x32. Dôvody 2: 1) Bolo to v projekte 2) Do budúcna plánujem elektro-auto A samozrejme z dlhodobého pohľadu je isto lepšie viac ako menej, hlavne keď v budúcnosti nemusí distribučka schváliť prechod z 25 na 32. Navyše, pri investícii akou je dom, je ten cenový rozdiel úplne zanedbateľný..
Odpovedať
@marcus777 od leta mam fv a 1f/ 10 000W a cely dom to bez problemov potiahne (bez indukcie lebo je 2f a nechcem zenu obmedzovat). Takze v podstate by ti postacovalo (1x50A) cize 3x25A s prehladom a 3x32A pre pokoj v dusi, ale distribucka ti ukaze smer 🙂
Odpovedať
@lrdk Ďakujem za reakciu a odpoveď. Ako bolo spomenuté vyššie, mám elektrikára, ktorému chcem zveriť elektroinštaláciu, tak mu budem veriť a idem hneď teraz zažiadať na 3x32A. Možno ako píše rkorba, distribučka mi ukáže smer a celú túto diskusiu vyhlási za zbytočnú, keď mi odpíše, že .... Dám vedieť ako to s ňou dopadne, či sa tešia na vyššie poplatky odo mňa alebo o ne nemajú záujem 😬
Odpovedať
Takže dal som žiadosť do distribúcie na 3x32A. Do dvoch hodín už prišla aj odpoveď so zmluvou a určeným bodom pripojenia na istič B 3x32A. Zavolal som tam a ak by som chcel znížiť kapacitu ističa tak je to zadarmo. platím iba za opätovné zaplombovanie. Takže takto a potom ak bude dom postavený tak zistím reálne spotreby a ktovie ako sa to celé v dome ešte nakombinuje, takže zatiaľ spokojnosť so službami a ochotou distribúcie.
Odpovedať
@standa1981 3x25A je pre celkový výkon cez 17 kW, no cez to všetko niektoré motory napr. na 5 kW neroztočí , je to spôsobené vysokou záťažou pri rozbehu, tie sa musia zapínať cez prepínač hviezda-trojuholník,
Odpovedať
Profilova fotka
inak nabíjanie el.auta zo zásuvky 220v konkrétne Renault ZOE z 20% na 100% trvá 26 hodín aj ked palubný počítač píše 18 - 19h. dojazd cca 330km. EQS na 220 až 37h. a v príručke píšu ,že sa to neodporúča používať denne 😢
Odpovedať
@marcus777 Stačí v pohode 3x25 A. Ide o to aké spotrebiče budete v domácnosti používať (ich súčes v v prevádzke súčasne). Od uvedeného sa rezervuje aj výkon od distribútora. Bežná domácnosť = stačí 3x25 A. Na pripojovacom bode je 60 A istič!
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik 3x 16A ale cenník začína až na 3x25, jeda by som nepostrehol zmenu
Odpovedať
@dada_boris cenník pre hl. istič začína na 1A na fázu,v SSD nezáleží na veľkosti, platí sa len mes. poplatok podľa sadzby
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Osobne si myslím, že ak nie je problém, tak si radšej zažiadať pred stavbou o 3x32A ak to dovolí distribučka, zmenšiť sa dá neskôr vždy. My sme dali 3x25A a počas stavby nastal prvý problém s mašinou na penobetón a u suseda pri omietkároch a ich stroji. Museli sme narýchlo meniť na 3x32A, aj keď len dočasne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@ondrej70 3 fázy 25A istič znamená ze každú fázu môžeš zaťažiť maximálne 5,75kW. Ak pretazis jednu vyhodi istič. Preto trosku nechápem ľudí čo tu píšu ze stačí B25/3, však taká elektrická rúra sama o sebe zoberie 3,5kW (je zapajana na jednu fázu) . Čiže na tej fáze ostáva už len miesto 2,25kW a to nemusí stačiť... Varná doska sa zapája na viac faz, ale z tej jednej fázy ukroji značnú čast. Potom ak máš ešte bojler to je aspoň 2,5kW na jednu fázu , tak súbežne by to ani nemohlo ísť, len keď som tieto základné veci uvazil. @duzu Áno okolo 17kW je pre 25A istič 3 fázy, ale rovnomerne rozložené, keď jednu fázu prekročí viac ako 5,75kW tak vyhodí istič, a ver tomu ze prekročiť sa to dá.
Odpovedať
@martinko85 tam bol problem s charakteristikou istica, nie s jeho hodnotou
Odpovedať
@tomas89374 ja to mám už x rokov a ešte sa mi nestalo aby niečo niekedy vyhodilo pre vyšší odber, už pri prvej inštalácii musíš všetko rovnomerne rozdeliť a konkrétne nikdy nenastane situácia aby išli všetke veľké žrúty naraz na max výkon ,indukcia len pokiaľ sa uvedie do varu a rúra pokiaľ ju nahreje, bojler len dohrieva môže ohrievať nonstop, práčka len pokiaľ ohrieva vodu atd
Odpovedať
@tomas89374 Jasne ze pre bežný dom 3x25A bohaté stačí, už to tu bolo písané dôležité rovnomerne zapojenie ja som mal 11 rokov takýto istič na chalupe a dlho som z toho ťahal ešte aj dielnu a to mam doma že úplne všetko na elektriku a stalo sa mi ze mi vyhodilo 25A istič len vtedy keď som robil servis na zvaracku a skúšal som ju na plné gule.
Odpovedať
@duzu ale prekrocit sa to da, dvoma az troma spotrebicmi to prekrocim ako nic... napriklad ta varna doska, do toho pracka plus daka kanvica a je to vybavene
Odpovedať
@rudy5 Zváral si napr. aj obaľovanou elektr. priemeru 4 - 5 mm pri zaťažiteľnosti aspoň 60 % a vyvariť trebárs štvrť balíčka v kuse ?
Odpovedať
🙂Zvaral som. Napríklad migom 450A, 20 min v kuse, ja robím na mašiny servis 😉
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?