Spotreba elektriny v rodinnom dome za mesiac

Zobraz úvodný príspevok
Chcem sa vás opýtať, akú máte spotrebu elektriny v kw za mesiac v rodinnom dome. Máme novostavbu (90m²) kde máme všetko na elektrinu. Aj ohrev vody a aj kúrenie. Perieme cca 2x do týždňa, umývačka ide tiež 2x do týždňa, vari sa každý deň, tv ide polku dňa. Snažíme sa stále zhasinat svetlo... No príde nám ,že máme veľmi vysokú spotrebu elektriny... Za týždeň to zachádza cca 400kw s tým že kúrenie máme zapnuté stále na 22°. Akú máte týždennú alebo mesačnú spotrebu elektriny ??? Ďakujem
Odpovedať
@duzu mne je jedno koľko stupňov máš v dome Ty 😉 Vladka96 to má nastavené inak. Ak každý večer "polovička" zakúri do krbu a na radiátoroch majú nastavené 19,5°C, tak tie sa celú zimu najskôr nezapnú ani raz a ich spotreba elektriny v domácnosti bude "len" za bežnú prevádzku, plus ohrev vody, ale bez kúrenia.
Odpovedať
@hockto nové cenové rozhodnutie nemá SSD ,ani SSE ako dodávateľ takže žiaden dodávateľ nemôže mať celkovú cenu
Odpovedať
@duzu Ved to je v poriadku, ja som ani nikde nepisal ze je niekde zverejnena celkova cena za ee na buduci rok u dodavatelov. Len ze Magna zverejnila cenove rozhodnutie na rok 2022, v ktorom je uvedena ich cena za MWh a ta je o 30% vyssia ako v roku 2021. Na celkovu cenu za MWh, ako aj za odberne miesta si treba este pockat (ZSE mi napriklad odpisali ze zverejnia v priebehu az decembra)
Odpovedať
@hockto daj link na tú magnu ,pozrel som ich ofi. stránku majú tam len cenník na tento rok
Odpovedať
@duzu maju to rovno na homepage
Odpovedať
@hockto čítal som je to návrh do 40 dní sa môže podať odvolanie, preto je nie v ofic. cenníku, no zvýšenie o tretinu už nebude sranda na kúrenie, tie ostatné cenníky sú pre mňa nezaujímavé VT je doobeda i poobede podstatne drahšie oproti iným, NT len v noci a ja mám najvyššiu spotrebu len cez deň, počkáme si ešte na distribúciu
Odpovedať
@duzu no ja s rátala že ročne sa nám to okolo tých 8 Mwh bude točiť. Máme zatiaľ DD2, po ročnom zúčtovaní si to prerátame a buď ostaneme DD2 alebo zmeníme na DD5. Keď sme si vyberali sadzby, som niekde postrehla že sa veľa platí za istič pri dd5 (máme 3*32) tak preto sme šli najprv DD2. SSE ešte nemá cenník na 2022 ale VSE už napríklad na webe zverejnený cenník má.
Odpovedať
Teda opravujem, majú na webe uvedenú zmenu cien k ele.
Odpovedať
@vladka96 v SSD sa neplatí za veľkosť hl. ističa, platí sa len mesačný poplatok ktorý je závislý od sadzby ale nie od veľkosti hl. ističa DD2 má nižší mes. poplatok ale vyššiu cenu za energiu DD5 má o málo vyššiu cenu za mes. poplatok no nižšiu cenu za NT, VT je u väčšiny dodávateľov vyššia cena ako za DD2 no platí pri DD5 len 4 hod denne, ked musí byť blokované kúrenie a ohrev vody, vtedy nemusíš používať veľké žrúty, počas 20 hod je všetko na NT SSD ešte nemá cenník za distribúciu , no napr. Magna už má návrh ceny za sil energiu VSE ktorý si uviedla je doddávateľ silovej môžeš ho mať i ty, no všetci tradičný dodávatelia silovej ako ZSE, SSE, a VSE majú najvyššie ceny až budú mať všetci vyberieme najlacnejšieho takého ktorý už pôsobí dlhšie, aby napr. neskončil ako Sl. Energy alebo Conte už zrušili predaj
Odpovedať
@duzu "VT je u väčšiny dodávateľov vyššia cena ako za DD2 no platí pri DD5 len 4 hod denne, ked musí byť blokované kúrenie a ohrev vody, vtedy nemusíš používať veľké žrúty, počas 20 hod je všetko na NT" Toto nie je pravda, nic nemusi byt blokovane pocas VT (komunikoval som to napr so ZSE), len si to proste zaplatis v tej vyssej tarife
Odpovedať
@hockto v podmienkach SSD je to uvedené že pri celom dome len na elektrinu musí byť v sadzbe DD5 kúrenie i ohrev vody blokované v čase VT a spotreba vo VT nesmie presiahnúť 16% za pol roka, pozriem schválne podmienky pridelenia v ZSD
Odpovedať
dnes v pravde článok o nových cenách elektriny i plynu, koncové ešte stále nie sú
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@minnie0 My máme cca 90m² všetko na elektrinu, tretina je podpivničená, pivnica nevykurovaná. Montovaný dom (steny sendvič s izoláciou vo vnútri) kúrime elektrickými podlahovými rohožami, priemerná teplota v dome je 22 -23° občas dokúrime krbom, ale to tak len 2x za týždeň po večeroch. Vonku teploty november od 8 do -2, spotreba elektriny za mesiac november cca 750MWh. @duzu Ďakujem za info o IMS, ani som nevedela a máme to nainštalované pravdepodobne už od začiatku. Je to paráda,i keď u SSE nám zatiaľ nefunguje podrobný výpis spotreby, ale viem si odkontrooovať aspoň mesačnú.
Odpovedať
@venusa915 750kWh / 0.75MWh predpokladam 😄
Odpovedať
@venusa915 ak je to ozaj 750 kWh potom dobrá spotreba , to je u mňa zatiaľ 75 Eur v DD5,to len v zimných mesiacoch ešte január a február v lete mám asi 180 kWh/mes. neviem koľko od nového roka, vlani bola cena už koncom novemra,
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 áno tak to je. Máme elektrický priamovýhrev nastavený hkavne v obývačke a kuchyni na 23 stupňov , 120l bojler, umývačka 3x do týždňa, práčka 2-3x do týždňa, TV tak 5x do týždňa celý deň. Čakala som viac, nerozumiem ale spotrebe 0,4MWh za týždeň...to sa mi zdá veľa.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu práve včera som cez IMS pozerala spotrebu, od augusta máme okolo 1660kWh. Predtým od jari sme ešte nebývali, takže spotreba bola minimálna. Prvá normálna vyúčtovacia faktúra príde až v lete. Platby máme nastavené na 100e zatiaľ, odkedy bývame. Dodávateľ SSE. Počítam, že v decembri to bude zase o nejakých 100kWh viac podľa aktuálnej spotreby za týždeň, ale ochladilo sa.
Odpovedať
spotreby v Megawattoch ...ved to je hrozné....
Odpovedať
@venusa915 SSE uz ma zverejnene ceny za dodavku EE od 1.1.2022, vyplyva z nich zdrazenie o cca 30% v kazdej tarife aj za kWh aj za OM. Uvidime co este spravi s cenami distribucka, ale neverim ze by nejak extra znizili oproti 2021, takze treba na to potom mysliet a pripadne upravit zalohy nech clovek nie je velmi prekvapeny pri rocnom zuctovani
Odpovedať
Profilova fotka
Teším sa že 30% 😵‍💫 vedeli sme o tom že pojde hore, ale veru zálohu zo 100 na 130 sa mi zvyšovať nechce... Uvidím spotrebu donkonca roka a prípadne na začiatku a uvidím... keď v lete nebudeme kúriť spotreba bude menej, zase nechcem mať zbytočne vysokú zálohu...
Odpovedať
Profilova fotka
Prosím udávajte aspoň bližšiu lokalitu stavby lebo je hlúposť porovnávať dom v Oravskej Lesnej a dom v Šahách. Sú to úplne iné teplotné oblasti.
Odpovedať
@dominik_sturek Vaše tvrdenie sa týka iba rodinných domov, kde sa nevykuruje elektrinou. Pokiaľ sa bavíme o klasickom rodinnom dome priemernej veľkosti s priemerným využitím, tak je jedno či je na Orave alebo v Hurbanove. Osobne (okolie BB) máme rodinný 160 m2 dom bez elektrického vykurovania, no elektricky varíme a ohrievame TÚV (nemáme plyn). Ročnú spotrebu máme v priemere 2800 -3200 kWh. Môj názor je, že elektrické (okrem tepelného čerpadla) vykurovanie je totálne predražené a neefektívne. Vykurovanie elektrinou má najhorší možný faktor z pohľadu energetickej efektívnosti, nakoľko tu dochádza k najvyšším stratám pri konverzii energie. (len moja poznámka - produkovať elektrinu z plynu/jadra/uhlia s 25% účinnosťou, následne transportovať elektrinu zo stratami, aby následne bola premenená na teplo je z môjho pohľadu ekologicko-environmentálny nonsens).
Odpovedať
Profilova fotka
@minnie0 Spotrebovanych za november 693kwh vykurovana plocha 227m2, 4osoby, kurime na 23°, kurenie TC vzduch voda, Lokalita TT, manzelka na materskej telka denne cca 14-15 hodin, pracka so susickou denne ja pracujem s domu takze dva velke monitory a notebook cca 10h denne
Odpovedať
Profilova fotka
@jano93 mozete prosim rozvinúť prečo to neplatí všeobecne ked je rozdielna priemerná teplota v roznych oblastiach?
Odpovedať
@venusa915 Tak samozrejme to su len ciastkove cisla celkovej ceny, uvidime aky bude nakoniec final cennik kompletny. Tiez treba brat do uvahy ze Vase buducorocne vyuctovanie v lete bude pol na pol ceny 2021 a 2022, takze sa to az tak tragicky neprejavi na tej fakture zrejme. Horsie to bude zrejme s cenami na rok 2023, ale to je daleko
Odpovedať
len tak pre info: oblast TN 2 poschodovy dom( 200m2) , kurenie drevom , podlahove kurenie 200L bojler (2kw spirala) kotlove cerpadla 2x chladnicka ,1x mrazak indukcia , svetla, telka, umyvacka, - denne = priemerna denna spotreba 28kWh po prepnuti bojlera na kotol a uplne odstavenie ohrevu vody elektirnou priemerna denna spotreba cca 18kWh
Odpovedať
@venusa915 o 30% isla hore silova zlozka (asi 50 % z konecnej ceny) - distribucia by nemala, dokonva tlacia na to aby sa o nieco znizila... a tym padom vo vysledku bude zvysenia cca o 15 %.
Odpovedať
@devices primerna spotreba .. myslis ze kazdy jeden den v roku mas taku spotrebu?
Odpovedať
@mr79 ja som to len tak pre zaujimavost napisal ze ked som odpojil bojler tak isla spotreba o 30% dole. To si vela ludi neuvedomuje ze bojler je najvacsi zrut 🙂 Zuctovacie obdobie 02/2020 - 02/2021 = 11914 kWh Samozrejme ze kazdy den je spotreba ina ... raz za cas si stav opisem z hodin ked idem okolo.
Odpovedať
@dominik_sturek V mojom príspevku som mal preklep. Myslel som tým, že udávať lokalitu má zmysle len tam kde sa vykuruje elektrinou. Ostatná spotreba je porovnateľná či sme v Hurbanove, alebo na Orave. Na Orave idú viac obehové čerpadlá v zime, nov Hurbanove ide viac klíma v lete. Takže výrazný rozdiel bude iba tam kde ide elektrické vykurovanie, no takých domácností je menšina.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?