Solárne panely - skusenosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, rozmýšľam nad inštaláciou solárnych panelov na dom. Staviat ešte len budeme. Ako ste s tým spokojní v práci? Kúrenie plánujem plyn. Solar by som využil na ostatne bežne používanie, klimatizáciu a pod. Pripadne rozmýšľam či by sa oplatilo kúpiť malé mestské auto na elektriku. Potiahne to solar? Čiže ak máte niekto skúsenosti. Pripadne aj rady a info kolko vás to stalo na bežne používanie ako som pomenoval, pripadne aj s tým autom. Vďaka za rady a odporúčania.
Odpovedať
@boris46 ahoj, zatial nie ale poznacim si kontakt, dakujem 🙂
Odpovedať
@boris46 Ak chceš ponúkať služby alebo tovar, tak sa musíš registrovať ako PRO užívateľ, čo je platený profil. V opačnom prípade budú tvoje príspevky ako nepovolená reklama a budú vymazané.
Odpovedať
Profilova fotka
ak niekto chce pomoc, alebo poradiť,už je profi? Potom treba vymazať polovicu príspevkov
Odpovedať
Mne sa páči ako sa tu všetci hádate či sa vôbec FVE vyplatí a vplyv na TČ. Ak Vám poviem že sa dá legálnou cestou dosiahnuť návratnosť menej ako 1 rok? Pri šikovnejších majiteľoch dokonca aj na samostatnom začiatku výroby? Nie, neprezradím ako. To si nechám pre tých čo majú pripravené peniaze a reálny záujem.
Odpovedať
@dalll ok. Najlepšie bude keby sme si zavolali. Alebo mailom
Odpovedať
@dalll mám známeho čo sa tomu venuje a robí pre jednu spoločnosť. Vie ti urobiť presný rozpočet presne povie koľko potrebuješ zameriavajú to cez satelit je to maximálne presne. Máš tam záruku 30 rokov a platíš to formou splátok na domácnosť cca 80 _€
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@ymbo1 no jo, pozeram ze firma 2021 prepisana na inu firmu, a ta dalsia virma je od 2022 v konkurze, takze baj baj..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
ahojte, zaujimala by ma vasa realna skusenost so solarnymi systemami ako takymi. ci sa to oplati v dnesnej dobe, nakolko mi to pride dost efektivne riesenie. pytam sa ako laik, dik za vsetky postrehy, rady, tipy.
Odpovedať
@lennaa to je taká otázka ako: "aký máte názor na autá. zaujíma ma to ako laika..." skús byť konkrétnejšia. zaujímajú ťa len solárne panely? alebo celý fotovoltaický systém? chceš si vyrábať elektrinu? alebo neviem, zatepliť dom solárnymi panelmi? 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@lennaa Jasné, záleží, na čo konkrétne to plánujete využívať🙂 Čo sa týka tej efektivity, efektívne to skutočne je, ale treba asi vedieť, ako to prípadne skombinovať ešte s iným zariadením.
Odpovedať
@ssp ty mas s tymto realnu skusenost?🙂 mna skor zaujimal cisto len solarne panely, ci je fajn zvolit iba tie, ci sa do toho vobec oplati investovat. nam staci uplne pouzivat ich vylucne na vyrobu tepla. alebo ci uz je lepsie riesit rovno cely fotovoltaicky system.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@lennaa no podla mna ak to neplanujete vyuzivat na ine veci, tak cela fotovoltaika je vam v takom pripade zbytocna.
Odpovedať
@uhrovkova prečo zbytočne? Keď im to bude od jari do jesene ohrievať len teplú vodu, čiže nemusia už vôbec inak kúriť...to je zbytočne? Veď to ušetrí kopec roboty a peňazí.. ide skôr o to či sa to oplatí vzhľadom na vstupnú cenu tých panelov.. asi na to sa pýtala @lennaa Máme známych čo si takto ohrievaju len teplú vodu, do podlahovky aj na kúpanie.. od jari do jesene, nekúria v peci. Tiež to zvažujeme.. skôr sme chceli ale niečo úplne nezávisle na elektrine. Ten solárny panel ti síce vyrobí energiu ale funguje len keď je v zásuvke, teda tak to chápem, že to musí byť napojené na sieť. Čo ale keď nebude elektrina, aký záložný zdroj vybrať na jej výrobu. Veternú turbínu?
Odpovedať
@tabitka337 ohrev teplej vody - u nás sa deti kúpu večer, kačice minú všetku vodu. Takže bojler zohrieva vodu v noci. Panely pri ohreve vody v noci úsporu neprinášajú. PS: Od jari do jesene málokto kúri v peci...
Odpovedať
@tabitka337 Prečo by nebola elektrina? Akože dlhodobo?
Odpovedať
@melleus vacsi zasobnik na vodu? Samozrejme ze sa to neoplati menit len kvoli tomu, ale ak si to niekto este len navrhuje tak jednoducho moze dat vacsi zasobnik a vyhne sa tomuto problemu. Cenovy rozdiel tam je minimalny
Odpovedať
@melleus Treba akumuláciu. Či pri solárnych paneloch, alebo FV. Pri solárnych sa dáva aku nádrž aspoň 200litrová podľa výkonu.
Odpovedať
@henry_sk a v zime keď svieti málo alebo vôbec tak zohrievaš 200 l bojler hej? ono si to týmto spôsobom človek na jednej strane dačo ušetrí, no na druhej si spôsobí ešte vyššiu spotrebu... veď doprajem si, prečo nie..
Odpovedať
@melleus a to sa nedá nastaviť aby bojler nezohrieval.v noci ale až cez deň solar? Mám suseda čo kúri každý druhý deň celý rok, lebo ma bojler spojený s pecou a nie na elektriku. Ale to už dávno majú postavené. Teraz isto kúri sa väčšinou elektrickou cez leto..
Odpovedať
@toky1 a máš niekde záruku, že bude stále?
Odpovedať
Mame solare na ohrev vody a vyuzivame to pre dve domacnosti, dvojgeneracny dom. Vyhreje vodu aj v tomto obdobi, ak je slnecno a cele leto vobec nepotrebujeme ohrev vody. To iste ideme davat so noveho domu, ktory staviame. Ja som max spokojna.
Odpovedať
Profilova fotka
@uhrovkova Nemyslím si, že fotovoltaika je zbytočná, nakoľko ju využíva kopu mojich známich a dosť si pochvaľujú. My máme ale napríklad len tie solárne kolektory, tie som kupoval od Wolfu a ja by som teda vôbec nemenil. Takisto nám pekne zohrieva vodu, absolútne nám to vyhovuje.
Odpovedať
@tabitka337 Kolega keď kupoval auto tak jednou z podmienok bolo, aby bolo v aute ručné sťahovanie okien, nie elektrické. Keď som sa ho pýtal na dôvod - vraj čo ak spadne s autom do rieky a vyskratuje elektrický pohon sťahovania okien? Ako sa dostane z auta? Na to som sa ho spýtal, že koľkokrát spadol do rieky s autom on alebo niekto koho pozná. Ani raz, ale čo ak.... Samozrejme istotu nemáš nikdy. Napríklad ale ja mám 49 rokov a výpadok prúdu doma som za posledných povedzme 15 rokov postrehol tak odhadom 5x - krátkodobo. Tým myslím rádovo v minútach. Dlhodobo nepamätám. V práci keď nám v lete prerábali priestory tak to áno, stavbári si odpájali prúd kedy považovali za nutné - samozrejme bez predchádzajúceho upozornenia. 🙂 Máte doma aj sud s naftou pre istotu?
Odpovedať
@toky1 Čím si starší potrebuješ väčšie a väčšej istoty napr sa ráno zobudiť 🙂 Žena si naposledy všimla poldňový výpadok keď jej nešla indukčná doska lebo je dvojfázová. Celý dom fungoval vrátanie studne lebo nemáme obecnú vodu. Susedia to tak nevnimali 🙂 Pri ďalšom výpadku išiel otec na návštevu a že celá dedina mŕtva len u nás ho vítalo vianočné osvetlenie 🙂 Všetko má svoje pre a proti. Ani ja keď som žil v meste si nepamätám výpadok, lebo som bol v práci ale vrátil som sa domov a nasiel som resetované hodiny na spotrebičoch.
Odpovedať
@rkorba OK, možno je u nás sieť stabilnejšia ako inde, to nerozporujem. Možno predsa je niečo u nás na tom Východe napriek pochybnostiam politikov. 🙂 Akože nikdy som nepovedal že solárne panely sú blbosť. A mám kolegu, ktorý si fotovoltikou ozaj riešil časté výpadky elektriny u nich v dedine pred x rokmi. Kvôli tým výpadkom sa mu zničil kotol na tuhé palivo - vypadol im prúd a záložný zdroj potiahol obehové čerpadlo možno 10 minút. Potom mu ho vyplo a kotol sa prehrial, rupol mu výmenník. Od výmeny trafa v dedine problémy s výpadkami nemajú.
Odpovedať
@rkorba Tak ale zasa priznajme, ze na preklenutie obcasneho vypadku je predsalen lacnejsie mat v sope benzinovu centralu...
Odpovedať
@kejsix ked uz tak na lpg a musi byt na automatiku pri vypadku, lebo ja sa o vypadku dozviem max z miestneho rozhlasu 🙂
Odpovedať
Tak odkedy ju mame sme usetrili 600kw,a aj v zime vyrobila 1kw,ked snezilo vo velkom tak nevyrobila,ale ked muz ten sneh da dole,vyraba pekne.Od noveho roku uz mame 200kw vyrobenych,a mame denny a nocny prud,takze max vyuzijeme nocny,lacny prud.Len muz mi hovori,ze skoda,ze sme nedali 10kw,isli by sme len na fotovoltaniku.
Odpovedať
Profilova fotka
@ssp a solarne kolektory su vyslovene len na to zohrievanie vody, nie? my sme takisto nad nimi uvazovali. to sa da predsa aj dodatocne, nielen pri novostavbe, zatial sme to teda neriesili.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?