Rekuperacia, vetranie

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dobrý deň, Prosím vás neviete mi poradiť, či potrebujeme rekuperaciu, kvôli kolaudácie domu? Stav povolenie je s roku 2019, predprípravu mame, ale nechceli by sme ju ak to nieje nevyhnutné, kurime elektrickým podlahovým kúrením, nemáme plyn nikde,, zateplene mame, okna sú trojskla... Ďakujem za každé info, radu
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@jurkoboss ty génius minulú zimu som kúril len elektrickou podlahovkou novostavba ... Spotreba 6100kwh bez dvoch mesiacov elektrika komplet ... Teraz mám klímu takže úspora bude na kúrení zatiaľ som oproti minulému roku o 70% nižšie takže áno klímou šetrím výrazne Ešte napíš kde máš novostavbu ? Klimatická oblasť ? Sever juh ? Nadmorská výška ? Akú teplotu máš v interiéri ? Ja mám nonstop 24 a chodím v trenírkach ale keď si doma vo svetri a teplákoch celú zimu tak ti verím tu spotrebu ... Ale podľa mňa bliakas rozprávky starej matere 😀
Odpovedať
@akcul13 Smrad sa da poriesit uhlikovym filtrom. Sice sa motor namaka viacej, co ma za nasledok vyssiu spotrebu elektriny, uhlikovy filter tiez nieco stoji a nevydrzi vecne. Ale riesenie existuje a myslim, ze stoji za to aj napriek zvysenym nakladom na prevadzku.
Odpovedať
@ralf364 kde sa dá kúpiť?
Odpovedať
@zltalienka Skus sa opytat dodavatela rekuperacie. Mavaju aj prislusenstvo a budu ti vediet poradit najlepsie. Povedia ti aj kolko stoji aj priblizne kolko vydrzi.
Odpovedať
@matosl exaktne neviem určiť, koľko je len čisto na kúrenie. Možno len odhadom, že cez leto, keď sa nekuri, tak je spotreba cca 170 - 200 kwh. Počas vykurovacích mesiacov 700 - 1100 kwh. Ja si robím len mesačný odpočet z elektromera. Nemám žiadne merače. Dom standart A0, dostal som aj dotáciu, tepelné straty okolo 2kw, Zateplenie stien 25 cm grafit polystyrén, strecha 60 cm sypaný polystyrén, základova doska zaliata v polystyrénovom koryte.
Odpovedať
@dexter89 stačí, keď si génius ty. Na takých borcov ako si ty fakt nemam :-)
Odpovedať
@jurkoboss nevadi, len som chcel nejako vyhodnotit a porovnat ci sa oplatilo investovat do domu na obalovom zatepleni, cerpadle...atd. A zaujalo ma tvoje riesenie (elektricke kurenie). Urobit si skratka nejaky zaver co sa tyka energetickej uspory a navratnosti, lebo ked som zacal stavat, tak som nemal carovnu gulu a nevedel som ako laik co je spravne riesenie, kde investovat viac a kde menej.. Aj ked na nete bolo odbornikov na tieto temy pozehnane 😄 Dakujem
Odpovedať
@monika_suranyiovanyevigyanszk trochu mimo temy. Ten Vas nick si viete zapamatat, alebo ho pri prihlasovani kopirujete? Lebo ak si ho pamatate, tak klobuk dole 🙂
Odpovedať
@matosl a čo ak sa tak volá?
Odpovedať
@zltalienka wou..kludne moze byt. To ma len tak napadlo v ramci odlahcenia, pretoze je to nieco co nevidim kazdy den.
Odpovedať
@matosl ja som v stavebníctve tiež čistý laik. Preto som projekt a stavbu domu zveril do rúk odborníkom. Mal som svoje požiadavky, tie boli implementované, ostatné som nechal na nich. Samozrejme vždy je čo vylepšovať.
Odpovedať
@matosl to si ešte nevidel napísanú jednu naj nadávku v madarčine, v preklade do slovenčiny to nie je žiadna nadávka- sedempáskovaný bengálsky tiger no bežný slovák si nepamätá hláskovanie v HU a vysloviť už vôbec k tvojej otázke je na fore ktorý už majú pasívne RD dosť protichodných tvrdení napr @mio23 tvrdí že pasívny sa dá postaviť za porovnateľné náklady ako bežný, len je potrebné dodržať správne technologické postupy, materiály a precíznosť, majkoj zas že je jednoduchšie dať prostriedky do technologií a @blacksr zas vykuruje len 2kW bojlerom
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@matosl áno, je to prihlásenie cez fb a moja mamina sa tak volá 😂😂
Odpovedať
@monika_suranyiovanyevigyanszk no otca a školu musíš mať slovenskú aj ked som nepočul prízvuk, no v obciach kde je vaľa madarov majú i slováci madarský prízvuk ak sú tam dlho, mám známu narodenú ako slováčka a 20r ináč nehovorila teraz i madarsky aj ked nechcela sa naučila a prízvuk má už madarský
Odpovedať
@duzu jemine slováčka - slovenka 🙂
Odpovedať
@zltalienka "jemine" odkiaľ si?
Odpovedať
Profilova fotka
@jurkoboss stačí keď napíšeš fakty na akú teplotu vykurujes interiér a v akej oblasti máš dom ? Lebo sú to dosť podstatné údaje čo do spotreby ...
Odpovedať
@dexter89 Termostaty mám nastavené na 21,5. To je pre mňa optimálna teplota. Ako doma, tak napr aj v aute. Ako v zime, tak aj v lete. Oblasť okolie Trencina
Odpovedať
@dexter89 a ako ti tieto dva parametre povedia nieco o spotrebe? To ma celkom zaujima 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@jurkoboss ok kus som prehliadol že máš pasívny dom , tam by som teoreticky vzhľadom aj na nízke straty a nízku investiciu do kurenia išiel zrejme v tvojom prípade aj ja priamovýhrevnej elektriky... no ja som mal spotrebu keď som kúril podlahovkou podobné ako ty ale ani zďaleka nemám pasívny dom... tak ale tiež som kúril na pdoobnú teplotu 21- 22 a v izbách prázdnych len na 18... + kúril som aj do krbu ale certifikát mi vyšiel B, čo ani zďaleka nie je pasív aj keď bez klímy a bez rekuperácie... inak s rekuperačkou by to bolo A1 @matosl ako ti parametre klimatickej oblasti a priemernej ročnej teploty vzduchu a údaj o interierovej teplote povedia niečo o spotrebe? To sa ma pýtaš ako vážne či žartuješ? Takže podľa teba ak si zoberieš dve identické domy s rovnakým typom kúrenia a jeden bude postavený v Komárne a dnu sa bude vykurovať na 21 °C a ten druhý bude postavený povedzme v Námestove a dnu sa bude vykurovať na 24 °C tak tieto domy budú mať po roku rovnakú spotrebu elektriny na vykurovanie?
Odpovedať
@dexter89 ano to sa pytam uplne vazne. Prosim ta, vypocitaj mi moju rocnu spotrebu energie mojho objektu. Mam nastavenu automatizaciu na 23stupnov a dom sa nachadza v BA. To su dva parametre, ktore si si pytal od @jurkoboss. No pod ty kuzelnik. Ukaz mi ako vypocitas spotrebu objektu s tychto dvoch parametrov? Ach boze...
Odpovedať
Profilova fotka
@matosl nie jasné že len z týchto dvoch parametroch to nevypočítaš 😄 , on napísal akú má ročnú spotrebu el. energie na všetko a že má pasívny dom... pričom údaje o interiérovej teplote a klimatickej oblasti kde je dom postavený nebol... tak som sa na tieto údaje pýtal, lebo sú v celkovej rovnici dosť podstatné... čo sa týka rekuperácie v lete, čo si písal vyššie, osobne som bol v dome čo nevetrali v lete oknami, lebo majú rekuperáciu.... nedalo sa tam dýchať a skoro som skapal... neviem čím to bolo , či zlá rekuperácia, či zatuchnuté filtre proste otras... ja v lete vetrám nonstop a okná sú otvorené nonstop aj v noci na vetračku... pokiaľ nie je extrémne horúce leto a cez obed... vyjadrenie, že vetraním v lete pustíš dnu 40°C hyc je riadny blud... maximálna nameraná teplota na Slovensku bola v júli 2003 a to 40,3°C, väčšinu vlanajšieho leta bola priemerná teplota okolo 20°C, nežijeme na Sahare ... čo sa vetrania týka tak bolo tu prezentované, že vetrám 2x do dňa, to je blud nárazovo možno hej ale vkuse sa chodí hore dole na terasu a vonku a vždy sa vetrá, vzduch sa obmieňa prirodzene vždy... na to nepotrebujem žiadnu rekuperáciu, písal som svoj subjektívny názor, že mne to netreba, roky som žil v bytovke bez toho a milióny ľudí žijú na Slovensku bez toho a žijú, zem sa točí, nemajú plesne ani zatuchnutý vzduch a normálne fungujú... tým chcem povedať suma sumarum rekuperácia samozrejme nie je zlá vec a nezatracujem ju, ale mne ju netreba a nemyslím si, že je to až taká podstatná vec. Ja som stará škola, proste okno je okno a vetrám ním a je to rozhodne vzduch čerstvejší a lepší a sviežejší ... toť môj subjektívny názor aby sme sa držali témy a tomu čo chcela vedieť zadávateľka tohto príspevku
Odpovedať
@dexter89 tak ja mám presne opačne skúsenosti, že kdekoľvek kde prídem na návštevu do domu bez riadeného vetrania tak pociťujem nekvalitu vydychaneho ťažkého vzduchu. Skúsim ti to ešte dať v porovnaní napr. s autami. My, staré školy sme odchovaní na autách s manuálnou prevodovkou. Doba však pokročilá a môžeš si kúpiť auto už nielen s automatom, ale aj s autonómnym riadením. Tiež to nie je pre život potrebné. Ale keď si také auto vyskúšaš, povieš, že už iné auto bez toho všetkého by si nechcel. A toto platí aj o tej rekuperáciou v dome. Nepoznám nikoho, kto to v dome má a nadával na to. Zvyčajne na to nadávajú ľudia, ktorí s tým nemajú skúsenosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@jurkoboss má to logiku 🙂 máš sčasti samozrejme pravdu, nedá sa s tým nesúhlasiť ako som napísal ja to nezatracujem, nemám neviem sa k tomu objektívne vyjadriť, ja len že pre mňa subjektívne sú to tak trochu zbytočné peniaze na viac...toto jediné som tým chcel napísať... aj som napísal jasne zadávateľke témy, ak býva v smrade, kde žijú "kuriči" osobne by som aj ja šiel do rekuperačky... zas s tým vydýchaným vzduchom po noci je to pravda, trocha ten diskomfort vnímam aj ja to by som klamal, keby som teraz tvrdil, že je to blbá, či zbytočná vec... Lenže žijeme pri lese a poväčšine roka mám čerstvý vzduch z vonku. Ja chápem, že keď tu niekto žije 20 Km od Slovnaftu , či v priemyselnej zóne so "smogom na raňajky" v oblasti Blavy, tak nech si dá aj 4 rekuperačky s titánovo apatitovými filtrami 😄 Ale poväčšinu roka sa aj tak zdržiavame v byte 1000 metrov nad morom, v lese ... Opodiaľ mám sanatórium na pľúcne choroby, kde chodia tuberaci a ľudia s pľúcnymi chorobami, kvôli vzduchu... povedz mi, načo by som si sem pchal rekuperačku?
Odpovedať
@dexter89 Tak ti napíšem postrehy užívateľa😀 Eliminácia prachu zvonka Žiaden hmyz v interiéry Rovnomerna a kontinuálna výmena vzduchu Tak ako šetrí energiu v zime, tak aj v lete
Odpovedať
@dexter89 "vkuse sa chodí hore dole na terasu a vonku a vždy sa vetrá," vážne v januári chodíte vkuse na terasu? A vonku chodíme aj my, a aj všetci ostatní čo majú rekuperáciu. Nám keď technik montoval rekuperáciu, bol mierne skeptický, že či budeme spokojní, či nie sme "stará škola". Že ľudia majú zafixované, že vyvetrané je vtedy, keď je v izbe studený (čerstvý) vzduch. Vyslovene sú naučení, že má byť vzduch studený. V našom prípade sa mýlil, studený vzduch v dome nikomu nechýba.
Odpovedať
Profilova fotka
@jurkoboss diky no ja nevylučujem že to do budúcna do domu aspoň domontujem a ako som písal ako si niektorí domyslaju nikde som nenapísal že je to hlúposť ... Pre mňa by z tvojich bodov malo význam jedine rekuperácia v zime , kvôli možno eliminácii strát tepla a obmienanie vzduchu v lete horúčavy nemáme a okná mám dokonca v lete otvorené takmer nonstop , klimatizáciu na chladenie som napr. V toto leto ani nepoužil , neboli na to u mňa teploty ... Tropické noci sa nevyskytli žiadne a tropické dni spočítam na prstoch jednej ruky ... Proti hmyzu mám sieťku 😀 a koľko teba vyšla rekuperácia , lebo ja nemám predstavu koľko to stojí, ale radšej investujem do veci , ktoré v mojom prípade v zmysle cost - benefit majú väčší význam a reku zatial medzi ne nepatrí ... Napr klíma mi filtruje vzduch a čisti tiež ale túto funkciu tiež veľmi nepotrebujem ... Ide mi hlavne o kúrenie ňou a keby som sa mal ako ti píšem rozhodnúť či dokúpiť do ďalších izieb ďalšie jednotky klimy pre väčší komfort , alebo rekuperáciu tak u mňa jednoznačne vyhráva klíma ... Lebo reku mi príde na to čo to dokáže jednoznačne predražené a vzhľadom na technológie a systém v tom použité , by to malo stať podľa mňa menej omnoho menej , ale marketing robí svoje, ale momentálne ako som písal nemám prehľad v čerstvých cenách .... @zltalienka ano aj v januári chodím často na terasu 😀 Dneska u mňa napr. Vykurovanie klímou tak: pridávam fotky , vonku ráno -10 a momentálne cca -6 , v interiéri príjemných cez 23 stupnov, klíma je nastavená na 23, spotreba za 24 hod. Na elektrinu za kúrenie je pri takýchto teplotách 10kwh, čo pri mojej sadzbe činí 1,20€
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu ja žijem 6 rokov v NR, žiadny prízvuk, a školy samozrejme slovenské 😂a stým prízvukom, ano to sa stáva 😂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Ahojte, aby sme vám uľahčili rozhodnutie, 😉 či rekuperáciu potrebujete alebo nie, opýtali sme sa odborníkov na najčastejšie otázky a mýty spojené s rekuperáciou v dome. 📌 Článok tu: https://bit.ly/rekuperacia-v-dome V článku nájdete ⤵️ . ✅ Čo je rekuperácia ✅ Klasické vetranie alebo vetranie rekuperáciou? ✅ Výhody rekuperácie ✅ Nevýhody rekuperácie ✅ Je potrebná klimatizácia pri rekuperácii? ✅ Rekuperácia a zápach z exteriéru ✅ Rekuperácia do zrekonštruovaného domu – oplatí sa? ✅ Musí mať dom v energetickej triede A0 rekuperáciu?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?