Na čo je potrebná spiatočka na radiátoroch?

Dobrý deň majstri a laici,ja som laik čo sa týka plynového kúrenia v rodinnom dome a preto vás poprosím o info,že načo je potrebná a na čo slúži SPIATOČKA na radiátoroch.Ja titiž žiadnu spiatočku nemám a kúrenie jr OK,ale môj známy kúpil starší rodinný dom a má problém s kúrenímmradiátory-3kusy mu hreju iba v hornej polovici,má tam na spodku radiátora aj spiaočný ventil a teraz nevieme na čo slúži a hlavne nevieme,či má byť otvorený,či zavretý.vopred dakujem za každú radu...
Odpovedať
@serpa len či si ty nemýliš pojmy. Ak máš ústredné kúrenie (s kotlom) tak radiator je pripojený dvomi trubkami v ktorých je voda zohrievaná v tom kotli, Ak nemáš spiatočku, tak v trubke je prívod plynu a ten sa spaľuje v tom tvojom "radiatore" než budeš hýbať ventilami ujasni si o čo ide 🙂
Odpovedať
@serpa odfot ten svoj radiator aj s tym ako je pripojeny na kurenie, aj susedov.
Odpovedať
Do normálneho radiátoru na vodu nemôže ísť jedna rúrka, musí byť prítok a odtok
Odpovedať
@antoni_sk možno má nenormálny 😛
Odpovedať
@foox @foox áno foox,dve rúry,to sedí,mám,laicky by som povedal horná- prívod teplej vody z kotla a spodná t.j. spiatočka,to všetko sedí,ja to mám ale bez ventilu a sused má na dolnej rúre,čiže spiatočke aj ventil na imbusák a práve to som sa chcel spýtať,že načo slúži ten ventil na spiatočke a či má byť otvorený,či zatvorený.Ako vidím,tak hore som zle popísal,díky foox,čakám odpoved.Ja som sa s tým spodným ventilom na spiatočke-rúre-stretol prvý krát díky...
Odpovedať
@serpa zaujíma ma ten ventil na spiatočke-rúre-...
Odpovedať
Profilova fotka
@serpa je na to ked menis radiator zavries a nemusis vypustat celu sustavu.
Odpovedať
@serpa ked mu kuri vrch radiatora je to v poriadku. Fyzika nepusti. Najteplejsia voda je hore, ako chladne klesa dole a vracia sa do kotla.
Odpovedať
@serpa ten spodný - na spiatočke sa používa ako ti už napísali na odstavenie radiatora pri výmene (zavrieš obidva) a dá sa použiť aj na vyregulovanie kúrenia, keď ho privrieš, má menší prietok a zároveň sa zvýši prietok v ostatných radiatoroch. Funguje to pri kúreni s čerpadlom a ak sa do toho nerozumieš nechaj to tak. Inak musí byť otvorený. (ak ho musíš uzavrieť poznač si koľko otáčok si zavrel a pri otváraní ho zase otvor ako bol)
Odpovedať
áno, FOOX má pravdu
Odpovedať
Ďakujen´m Vám ľudkovia,už mám v tom jasno,čo sa týka toho spodáku-ventilu a ešte by ma zaujímalo,že spomínaný sused-má 4,nie 3 radiátory ako som prv písal-a odvzdušňovák má iba na jednom a to poslednom radiátory,môže to byť aj tak?Ja totiž mám na všetkých šiestich,dakujem...
Odpovedať
@serpa ak sa napúšťa systém od spodu cez spiatočku, musí stačiť jeden otvor na najvyššom mieste aby sa vytlačil vzduch z celého systému, v paneláku býva na celej stupačke len na vrchu
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu díky duzu...
Odpovedať
další dotaz véžení (é),z vykurovacieho systému vypustím cez kotol vodu,to je OK,opätovne ho naplním a to cez kotol tlakovou hadicou napojenou na vodovod Ok,odvzdušním systém na poslednom radiátory-je iba jeden odvzdušňovák-.Systém je naplnený a odvzdušnený a teraz prichádza to hlavné a to,pri kotly je uzavretá expanzná tlaková nádoba a teraz neviem,čo dalej,je potrebný aj nejaký zásah do expanzky,myslím zmeranie tlaku a podobne,že čo dalej,alebo je to už OK?dakujem....
Odpovedať
Pri meraní tlaku v expanzke musí byť tlak v systéme nula. Niekedy majú expanzky taký špeciálny ventil na tento účel. Ale ak je napriamo do systému, tiež je to OK, len asi bude treba systém vypustiť...
Odpovedať
@serpa expanznú natlakuj napr, na 1,5 atm , ešte pred doplnením vody, po naplnení systému a uzatvorení ventilu skontroluj tlak vodného stlpca, . t. j. tlak na spodu na manometri v systéme, následne znižuj tlak v exp, cez vzd. ventil až klesne tlak v systéme k takmer nule,vtedy odmeraj tlak v exp, pri kontrole sa musí dotlakovať na takú hodnotu, práve vtedy sú rovnaké tlaky v systéme i v exp.pôsobia proti sebe,výsledok je nula, to je pri studenej vode, vtedy nesmie byť voda v exp. , pri zohrievaní vody stúpne tlak v systéme a voda sa pretláča do exp, tlak v systéme bude vždy o niečo vyšší, pokiaľ je teplá voda
Odpovedať
áno duzu,lenže tam nie je žiadny manometer a tlak v exp.odmeriam iba klasickým tlakomerom príkl,na autá...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?