Jedno alebo dvojtarifny elektromer?

Ahojte, čo by ste poradili pri bungalove 4 izbovom, ktorý bude elektrizovany? Kúrenie bude podlahové vodné, budeme mat domácnosť bez plynu. V Zapadoslovenskej distribučnej odporúčajú dvojtarif, avšak architekt navrhol jednotarif takže máme dilemu. Za každú reakciu ďakujem
Odpovedať
1
2
Ak elektrokotol, tak dvojtarif, ak tepelne cerpadlo tak jednotarif. Akurat s elektrokotlom neviem ci splnite poziadavku A1.
Odpovedať
@lenkanigrovicova Architekt nieje energetik (väčšinou). Akú máte vypočítanú tepelnú stratu? Resp. akej kategórie má byť dom?
Odpovedať
Urcite dvojtarif, aj ked si to nedas hned tak aspon skrin a kable mozu byt nachystane, ako potom to dodatocne robit
Odpovedať
@patriky V sse napr. uz dvojtarif skrinu na dvojtarif merac dlhsi cas netrba, vsetko je v hodinach ktore maju priamo vyvedeny bezpotencialny kontakt. V zse to este neni?
Odpovedať
Profilova fotka
Mame dvojtarif od zse v plne elktrifikovanom dome.
Odpovedať
@kejsix Čo to? Teraz mám DD2 a podal som si teraz žiadosť v sse na prechod na DD8 a chcú odo mňa toto: Pre požadovanú zmenu sadzby je potrebné mať: -pripravený rozvádzač na osadenie dvojtarifného elektromera -pred elektromerom nainštalovaný hlavný istič s charakteristikou typu B v odsúhlasenej hodnote -pripravený vývod na blokovanie pre HDO (podľa podmienok pre priznanie požadovanej sadzby na odbernom mieste) + priestor na osadenie HDO -pripravený istič pre HDO v zapnutej polohe s charakteristikou typu B v hodnote 2A, samostatne plombovateľný -pripravené (namontované) oddeľovacie relé, ktoré musí byť umiestnené pod plombovateľným krytom
Odpovedať
@lenkanigrovicova mne tiez zse povedala 2tarif, dala som ziadost na 2T..a elektrikari, co mi robili odberne miesto, ze stacilo dat 1 tarif.. ze sa obohacuju na tom :-D ..budeme mat TC..clovek uz nevie co ma davat..
Odpovedať
@roboza A potom ti daju hodiny, co dvojtarif rozvadzac nepotrebuju a hdo prijimac maju vstavany ;-) Ten 2A istic ani nepouzili.
Odpovedať
@lenkanigrovicova koľko m2 je zastavaná plocha stavby. Je to jednopodlažný dom alebo dvojpodlažný dom. Aký máš výpočet primárnej energie v energetickom hodnotení? Už pri ročnej spotrebe 5000kWh za kúrenie a ohrev TÚV elektrikov je pri tarife DD5 rozdiel 90-100€ ročne v prospech dvojtarify. A to budeš ešte svietiť, chladiť a používať spotrebiče... Podľa mňa nemáš čo riešiť. Od nového roka ako pôjde cena hore na kWh budú rozdieli ešte väčšie
Odpovedať
@kejsix však uvidíme ako to dopadne. Pani na klientskom centre mi tvrdila, že moja akumulačná nádrž je priamovýhrevné vykurovanie a nie akumulačné. Môj mozog toto už nestíha vstrebávať. Možné je všetko.
Odpovedať
@lenkanigrovicova ja mám nočný prúd, nedávaj si tarifu DD5, lebo za hodiny platíš o 10euro mesačne viacej ako za DD8, to znamená, že za rok preplatíš 120euro navyše a ked kilowat stojí 8,4centa, tak máš 1400 kW zadara... aj silná tarifa je lacnejšia ako v DD5... a cez deň máš 2hodiny na kúrenie....
Odpovedať
@roboza Ja s SSE zasadne postou, vsetko stiahnem z netu vyplnene poslem a mam pokoj :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, riesili ste niekto tuto temu v poslednom case. pozeram to aktualne a mam z toho teda riaden gulas. budeme mat TC, ale stale nachadzam protichodne informacie ci sa dvojtarif oplati. Vdaka
Odpovedať
@jamur ja som to vlani počítal a vychádzalo mi že do 70€ jednotarif a nad dvojtarif porovnával som sse dd2 a dd5
Odpovedať
@jamur v ZSD sa oplatí DD5 až od 7 MWh aj to len ak budeš mať minimálnu spotrebu vo VT a len 3x25 A hl. istič,pri 3x35 až pri 10MWh, pozri si porovnanie na www.vyhodnaenergia.sk nie sú tam už všetci dodávatelia a všetke sadzby, no dá sa cez nich dojednať najvýhodnejší dodávateľ tí sú tu: http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Ag... Magna ti môže dodávať el. energiu až v 8 sadzbách, no každý dodávateľ je najvýhodnejší pri inom pomere VT a NT a rôznych časoch a sadzbách podľa odberu rôznej kombinácie spotrebičov, mne vyšlo najvýhodnejšie v SSD od Conte Energy DD5 cez spoločný výber NT 45 Eur/MWh, VT 60 Eur/MWh, bez DPH len silová energia,distribúciu má každý danú adresne
Odpovedať
@duzu Dakujem za radu prerataval som si to teraz cez www.vyhodnaenergia.sk Orientacne som si to tam preratal pre 12MWh a 10 MWh (netusim vobec aku mozem mat spotrebu) Pre ZSE tam uz rozdiely su (kludne aj cez 100 euro, podla toho aky istic). Pre Magna su ceny v podstate totozne (+- 20 euro). Cize ak pojdem do Magna tak ten dvojtarif nema zmysel riesit. Velka vdaka @duzu @jumt
Odpovedať
@jamur v Magne pozri i dalej majú cenník pre IMS EM a tam je až 8 sadzieb alebo cenník pre TC či el. auto ktorý dodávateľ bude pre tvoju spotrebu najvýhodnejší?
Odpovedať
Potrebujem poradit ohladom zapojenia. Developer mi stavia dom ale zapojenie elektriky riesim ja. Momentalne som v tomto stave. Mal by som ist do ZSE a dat uzatvorit zmluvu? Vonku mam el. skrinku ale bez hodin. ZSE mi pri uzatvoreni zmluvy pridu namontovat hodiny? Co ak by som dal ineho dodavatela? Neviem kedy sa co u koho riesi. Zatial by som dal len DD2 aj ked tam plyn nieje. Kurenie podlahove el. kable. Bolo by to mozno na rok a po case by som uvidel co sa viac oplati. Podla porovnania mi najskor vychadza RIGHT POWER. Moc recenzii som na nich nenasiel.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahojte, plánujem prípravu elektromerového rozvádzača pre bungalov, obytná plocha 115m2. Dom sa ešte len bude stavať, takže bude v energetickom štandarde A0. Dom bude elektrický, typ vykurovania tepelným čerpadlom. Lokalita Západné Slovensko. Neviem sa rozhodnúť čo zvoliť vyhotovenie pre jedno alebo dvojtarif. Tepelné čerpadlo bude v chode cez deň a práve v noci by som obmedzil jeho prevádzku, tu si myslím, že by postačoval jednotarif. Otázka je tiež do budúcna, ak napr o 10r bude auto na baterky tak ten odber bude vyšší a teda neuvažovať rovno s dvojtarifom.
Odpovedať
@marian_8 dnes je úplne jedno akú budeš mať sadzbu, jedno či dvoj tarif,elektromer má takmer identické rozmery, to ktorá sadzba bude pre teba najvýhodnejšia je celková spotreba , teda i ostatné spotrebiče, v D2 máš po 24 hod. rovnakú cenu na všetko, je najvyššia za spotrebu ,ale najnižšia pre mes. platbu hl. ističa , pre TC sa viac oplatí DD6 máš až 22 hod nižšiu sadzbu pre všetke spotrebiče, pri dome A0 je spotreba na kúrenie minimálna no spotreba za ostatné je oveľa vyššia , naviac je plno dodávateľov sil. energie tých si môžeš vybrať každý ponúka inú cenu , pre každú spotrebu je tak najvýhodnejší iný
Odpovedať
@marian_8 určite dvojtarif. napríklad v dd6 ako písal @duzu máš 22 hodín nízky tarif, v dd5 máš ho 20 hodín. Ja som teraz v starom dome prerábal prípojku a nakoľko kúrim elektrickým kotlom (dobudúcna bude TČ) tak som riešil rovno dvojtarif (nejde ani o elektromer ako o EM skrinku aby ti tam dvojtarif vošiel- môžem mať skrinke na dvojtarif aj jednoarif EM) a u dodávateľa som si dohol DD5 sadzbu 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 dvoj tarif je v EM nepotrebuješ väčšiu skrinku, tá bola potrebná ked bol zvlášť prijímač signálu pre prepínanie VT a NT, ak máš EM na hranici pozemku potrebuješ k napájacému káblu do rozvádzača ešte jeden vodič na ovládanie Stykača
Odpovedať
@marian_8 Co bude za 10 rokov budes riesit o 10 rokov. Je zbytocne platit nieco 10 rokov navyse len aby si to uz v buducnosti mal. Vymena medzi 1 a 2 tarifom je bezproblemova, ak sa s tym pocita. Treba spravit predpripravu. Po prvom roku prevadzky budes vediet, aku mas spotrebu a nasledne zvazis, co sa ti oplati viac. Skrinku treba dat urcite vacsiu, podmienky sa stale menia, ale mozno za 2 roky budes chciet fotovoltiku a tam su podmienky vselijake. Ja som mal podmienku, ze musi byt velka skrinka (vlani) Dvojtarif ma sice lacnu nizku tarifu, ale platis velky mesacny poplatok za istic. Preto sa 2tarif niekedy nemusi oplatit ani pre TC! @duzu zapadne slovensko nema DD6
Odpovedať
Ďakujem pekne za vysvetlenie, takže keď to zhrniem, je výhodnejšie nainštalovať väčšiu dvojtarifnú skrinku a využívať ju ako jednotarifovú s tým, že budem mať možnosti do budúcna?
Odpovedať
@marian_8 nie, staci jednotarifova.....uz aj dvojtarif elektromer ma rovnaky rozmer ako jednotarif...chlapci ti to uz pisali
Odpovedať
@cukrik25 Tak ale páni vyššie píšu, že je potrebná predpríprava a prepojiť ešte nejaký kábel z rozvádzača. Rozvádzač z hlavnej siete bude na druhej strane cesty. Ja chcem do plota osadiť skrinku a nie neskôr meniť za vačšiu alebo ťahať nejaký kábel z rozvádzača. Možno sa nesprávne vyjadrujem, nie som elektrikár. Nie je lepšie mať osadenú väčšiu skriňu trojfázovú a používať iba jeden tarif s tým, že neskôr môžem mať dva tarify?
Odpovedať
@marian_8 ok, tak este raz, ci budeš mat jedno alebo dvoj tarif, elektromer sa zmesti do skrinky rozmeru pre jednotarif...tam sa nebude menit nic ak sa rozhodnes v buducnosti dat si dvojtarif. To vsak neznamena ze si nemozes dat aj dvojtarifnu skrinku, rozdiel je cca 15 - 20 eur, napr kvoli fotovoltaike ako píše supik, ja som ziadal jednotarif a podmienka bola tiez dvojtarifna skrinka...tak si vyber Ten kabel medzi tvojim elektromerom a domovym rozvadzacom, resp miestom kde bude kotol/TC si mozes nachystat, minimalne vsak prazdnu chranicku aby si v buducnosti nemusel rozkopavat svoje chodniky
Odpovedať
@supiiik DD6 má celé slovensko tarifa pre TC, nemá akurát niektorý dodávateľ, no o dvojtarifnom EM rozhoduje distribúcia
Odpovedať
@marian_8 ak budeš mať niekde na pozemku, bližšie k EM ako k rozvádzaču zásuvky alebo svetlo,pohon brány a pod je vhodné kúpiť kombinovanú skrinku i z ističmi a zásuvkami a odtiaľ to napájať i vhodnými káblami vtedy býva bod rozdelenia TNC-na TNS už tam a budeš potrebovať kábel s viacerými žilami 6 do rozvádzača, o tom by mal vedieť projektant
Odpovedať
@duzu Ktory dodavatel ma DD6 pre zapad? Pozeral som zopar tych znamejsich, ale nic som nenasiel...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?