Fotovoltaika skusenosti po určitom čase

Zdravím. Rozmýšľam dať fotovoltaiku zaujímajú ma vaše názory, aj za aj proti....čo to už mate možete poprípade dať nejaké čisla ako to zhruba vychádza.... Spotreba domu cca 250kw mesiac. Okrem kúrenia sa robí na elektrike všetko. Mam nejakú ponuku zatiaľ na 3.5 kw bez bateríí. Ide mi aspoň o čiastočne zmenšenie nákladov + ma to zaujíma mať na dome a investovať do niečoho "rozumneho". Som SSE takže prebytky by išli do TUV alebo nikde.
Odpovedať
@leito pouzivatelske skusenosti nemam, no moj nazor je ze treba pockat, bude aj vhodnejsia doba na tuto investiciu.
Odpovedať
@nicearty prečo by mal byť aj vhodnejšia doba? ta bude stalé
Odpovedať
@leito cena FVE pojde dole, elektriny hore, k tomu dotacie.
Odpovedať
@nicearty to všetko je prave aj teraz už nie?
Odpovedať
@leito ciastocne hej, vsetko zalezi co chces. Ma to mat ekonomicky zmysel, ci chces to lebo na to mas a uz nevies kde dat peniaze. Ak ti to mesacne usetri 70kWh, co je 10€ budes spokojny? Kebyze mas bazen a neviem co este na elektrinu co hlavne v lete ide, tak ok.
Odpovedať
@nicearty taketo veci nemam ako bazen..... nič naviac. Skor mi ide o to že akože na to mam auto zatial funkčné 😄 a beriem to ako uloženie € ? aj ked nie tak celkom no.
Odpovedať
@leito podobne premyslam no zatial mam takyto nazor, nikoho nepresviedcam.
Odpovedať
@nicearty keď tak troška mi to príde tiež práve že ťa návratnosť veľmi ďaleko ani tých 10-15 rokov ako udávajú.
Odpovedať
Profilova fotka
@leito parkurista, daj akú si dostal ponuku. 3 000kWh ročne je na fotovolt už OK vhodná spotreba. Ja osobne by som na nič nečakal čo sa týka cien, alebo vývoja ceny elektriny, alebo výšky dotácií a to z toho dôvodu. 1. čakám na pokles cien ? Pff... príde novšia technológia ktorá nahradí staršiu a tá sa vypredá. Načo by som čakal ? na spasenie ? toto nie je argument, ak by som takto mal zmýšľať, tak si FVe nikdy nekúpim. 2. ceny elektriny kolíšu, aktuálne 2020/2021 cena elektriny klesla.... to je loto ruleta, a tie desatiny / stotiny centa sú zanedbatelné. toto nie je argument. 3. výška dotácií má klesajúcu tendenciu, nie stúpajúcu. To, že niekto získal 30 miliárd alebo miliónov ? (nepamätám si) na zelené riešenia a oze, neznamená že sa tam nalejú - sme kua na Slovensku ... to si treba uvedomiť. Ja by som ti poradil počkať, ale ani z jedného z hore uvedených dôvodov, počkal by som keď SSD konečne spustí prepúšťanie prebytkov do d. siete, potom si vyberieš správneho dodávateľa ktorý ti poskytne služby na ukladanie prebytkov, a nebudeš musieť riešiť wattroutre a kraviny ktoré navyšujú návratnosť (ak ti ide prioritne o tú). Treba počkať, ak máš peniaze ktoré nemusíš nutne nikde investovať, počkaj kým sa zmení situácia v rámci distribuúcie a potom rieš. Načo kúpiť FVe s technologiou na ukladanie prebytkov do TUV keď za pár mesiacov je dosť možné, že prebytky spustia aj v SSD. (SSE je dodávateľ - toho môžeš mať aj v BA kraji...)
Odpovedať
@dominik_galaba Ponuku som dostal 3,5 Kw panely Q-CELLS 350W MONO BLACK FRAME QPEAK-DUO-G8 + Hybridný Menič Huawei SUN2000-4KTL MO kedykoľvek môžete dopojiť batérie. cena cca okolo 3100€ 1. nejde mi ani tak o pokles cien ale samozrejme s odstupom času príde čosi lepšie... 🙂 len skor mi ide o to SSE čo je problem s prebytkom elektriny. 2. ceny klesli velmi, velmi minimalna za 2 roky spätne zase dali cca 10% a potom daju 1% dole 🙂 iba taktika A ako pišeš už som to sem tam čital ževraj to SSE bude chcieť riešiť tak na to by som si možno aj počkal. Napr tie virtuálne batérie sa mi celkom pozdavajú čo maju ZSE keby spravili to iste. Len moj hrubý odhad je že elektrinu potrebujem prevažne ked slnko nieje. Jedine čo by sa dalo cez den prať, sušiť, variť ale neberem to tak tragicky tie nove spotrebiče sú na tom dosť dobré. Do buducna keby som chcel aj TČ tak kurím prevažne ked slnko nieje, ked je tak je v dome dosť teplo pocitovo aj pri -10 cez den.
Odpovedať
Asi od 60-tich rokov existuje daň z výroby energie (napríklad z benzínu, z plynu, atď.), ktorá ma aj nejaké "ekologické" výnimky (zľavy). Pred pätnástimi rokmi ju chceli vyrúbiť známemu, ktorý doma pripojil elektrocentrálu na prípojku zemného plynu a ohrieval 9m3 nádrž s vodou v pivnici pre UK. "Zaregistrovaním" sa u elektrární s fotovoltaickým systémom si v budúcnosti koledujete o pravidelnú platbu dane po úprave výnimiek (napríklad podľa dosahovaného výkonu). Pred rokmi napríklad prešla daň z vody, keď chceli poliaci natiahnuť rúru s Oravy do Poľska. Táto daň už tuším je aj vo vyúčtovaní za vodu, len je taká malá, že je nulová.
Odpovedať
@leito od 15.2. moxes davat prebytky do SSD https://www.ssd.sk/aktuality/oznameni...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@cmelor hej o tejto možnosti som počul lepšie ako nič ale aj tak je to všetko Otras ponuka
Odpovedať
@leito potrebuješ 3MWh ročne , no z FV využiješ tak polovicu lebo v zime a cez upršané dni nemáš takmer nič, takže získaš pre svoju potrebu len 1,5MWh- za to zaplatíš dodávateľovi asi 200 Eur v DD2, kedy sa ti vrátia náklady do systému? nikdy, ak budeš dávať prebytky do siete na tých zarobí bez akejkoľvek investície len distribútor, ty ale budeš pri odoberaní prebytkov platiť i distribučné poplatky, tie sú asi 60% celkovej ceny el.
Odpovedať
@duzu ja to vidim ešte horšie ako polovicu. Elektrina sa použiva prevažne ked nesvieti slnko. Jedine čo by som si pomohol že by som ohrieval tým TUV tam by som sa dostal na lepšie čisla ale je to tak. Navratnosť asi tak 20 rokov.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?