Ethernet vertikalne rozvody

ahojte, v ramci rekonstrukcie domu sa pokusam vymysliet, ako potahat ethernetove kable. dom je dvojpodlazny, kompletne podpivniceny. precital som hadam vsetky tunajsie suvisiace diskusie a vsade sa riesili horizontalne rozvody a osobitny switch na kazdom poschodi. bola by somarina mat router a vacsi switch v pivnici a cez husie krky tahat kable vertikalne? izby su pekne nad sebou. a ked v pivnici nebudu kable skryte v stenach, ale len vo vodiacich listach, nebude to vizualne prekazat.
Odpovedať
kludne tahaj kable z jedneho miesta do vsetkych izieb. Hadam, ze na poschodi to bude maximalne 5-6 kablov (ci skor 3-4).
Odpovedať
Nemá zmysel dávať na každé poschodie zvlášť switch, pokiaľ nemáš nejakú obrovskú haciendu o veľkosti hotela. P.s.: Ako riešiš WiFi v dome? V novostavbe by som si určite spravil predprípravu aj pre osadenie stropných AP, jeden kus pre každé podlažie, v prípade veľkej rozlohy, alebo hrubých stien aj viac.
Odpovedať
@e1ba Na vrchnom poschodi je wifi router, ktory sluzi ako AP. V pohode pokryje cely dom aj kus zahrady. Vdaka tomu su mobilne zariadenia (a susedia) v inej sieti nez prikablovane pocitace.
Odpovedať
Keď už dávaš prístup susedom do wifi siete/na internet, určite by som vytvoril pre nich zvlášť VLAN (ako pre hostí) a s izoláciou klientov. Svoje zariadenia je dobré mať na jednej sieti, inak prichádzaš o veľa smart riešení. Napr. ak je TV cez kábel a mobil ide cez wifi a je v inej sieti, tak nemáš možnosť ovládať TV z mobilu (dobrá vec napr. pre prehrávanie videí z YouTube) a podobne je to u smart zaridení. Ďalšia vec je rýchlosť wifi siete. Jedna vec je, že máš signál z vrchného podlažia, ale rýchlosti na prízemí alebo vonku už asi nebudú moc dobré. Preto sa doporučuje osadiť AP pre každé podlažie. Náročnejší ľudia dnes už dávajú jedno AP pre každú miestnosť, ale to už je extrém. To má skôr zmysel v hoteloch.
Odpovedať
Taktiez zastavam nazor aby si tahal vsetko do hviezdy a na jednom mieste mat vacsi switch. Sam to tak mam, ale u mna isli 4 kable len do kazdej izby.. v obyvacke ich mam asi 8.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?