Cirkulácia TPV - samotiaž

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň Po roku sa obraciam sem na koľko mi do teraz nikto nevedel poradiť. Pri rozvodoch vody nám vodár poradil urobiť tretiu rúru na cirkuláciu vody. Na rúrke je ventil pre prípad, že ak ju nebudeme chcieť použivat tak si ju zastavíme. Pod batériou je prepojená s teplou, na konci vetiev nie sú žiadne regulačné ventily, bojler má horný vývod na dopojenie cirkulácie. Problém je: Cirkulačné čerpadlo je pustené, ventil otvorený a voda ide za 2 sek teplá všade čo je správne. Vypnem čerpadlo, zastavím ventil tak cirkulácia prestane ale keď kdekoľvek pustím vodu tak voda netečie iba k odbernému miestu ale začne cirkulovať ku každej batérii a čakám 2min kým všade precirkuluje + extrémne to ochladzuje bojler. Ako keby to chytalo samotiažny okruh tým, že vetvy sú poprepájane. Robí to aj dvom susedom kde robil ten istý vodár. Teplá so studenou nemá prepoj, nerobia to ani podomietkové batérie, keď zavriem teplú alebo studenú vodu tak voda netečie. Ďakujem za akúkoľvek radu.
Odpovedať
@kejsix :-D
Odpovedať
@jaros87 (odfot zozadu/ z boku) kam mas dopojeny ten koniec rury z cirkulacneho cerpadla? lebo mne to dopojili ako keby na Tecko na '' zimnu vodu''..
Odpovedať
@jaros87
Odpovedať
@majonez všetky 3 rúry len pokračujú do steny. Foto nepomôže
Odpovedať
@jaros87 rura dole pod cirkulacnym cerpadlom to ide asi zo steny ( tadial vytahuje cirkulacka) a potom v smere sipky. Kam ti ide ta rura za vnutornu jednotku? Daj este nejake foto ked tak z dialky nech je tam viac vidno. Z tejto jednej foktky co si dal asi nebudeme mudrejsi..
Odpovedať
Bol som za vodárom a nakreslil mi dve zjednodušené schémy akým spôsobom robia cirkuláciu. My máme variantu 1. Ale nech kukám akokoľvek tak v schéme nieje možné aby to cirkulovalo a cirkuluje. Aj nám aj susedovi.
Odpovedať
@jaros87 ok, ja mam variantu 2. Odfot prosim tu vnutornu jednotku zhora, nech je vidiet kam ide ta rura. Tebe ide akoby dovnutra, ale tam ziadne dopojenie nieje. Pozi si bielu nalepku ako su dopojenia z lava: vystup TUV, vystup do podlahovky, (Tvoja rura- neviem kam) , 2x medenna rura k vonkajsej jednotke, privod studenej, spiatocka podlahovky.
Odpovedať
@jaros87 napis este aj presny typ vnutornej jednotky..
Odpovedať
@majonez @jaros87 pozeral som navod na instalaciu toho TC a tam vzadu ma napojenie cirkulacie, takze to bude podla vsetkeho OK. Ked vypnes cirkulacne cerpadlo a hlavne zatvoris ventil, nema to ako prirodzene cirkulovat. Skor to tvoje zapojenie asi nemusi pri pouziti nespravnych dimenzii potrubia fungovat. Je to zahada :-o
Odpovedať
Schema 1 je uplna ujovina. Comu to ma akoze pomoct? Ventil na cirkulacke v technickej sice zatvoris, ale vyvod ktorejkolvek baterie bude pouzivat ciastocne aj potrubie cirkulacky. Fyzika nepusti.
Odpovedať
Profilova fotka
1 skus si s fotiek ktore sisi hadam pri stavbe porobil alebo s projektu pozriet ake je cca vzdialenost jednotlivych baterii od seba (dlzka potrubia) a este pozri jednu vec a to priemer potrubia ake vodar pouzil 2 preco ovladas cerpadlo na teplu vodu cez externe spinane hodiny a nieje to napojene priamo do altermy na vystup ktory je na to urceny? ..
Odpovedať
@nicearty je to altherma 3? Na 2 taketo nebolo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@majonez neviem 8-) ale navod co som pozeral tusim ta altherma 3 to tak mala.
Odpovedať
@nicearty zapojenie vnútornej jednotky je celé OK. To poviem, že to je záhada. Nech uvažujem akokoľvek už rok, nemôžem na nič prísť. Aj mi napadlo, že sa niekde pomýlili ale aj u suseda? Tam musí byť niečo principiálne zle zapojené
Odpovedať
@zefe prečo ujovina? Pomôcť to má tomu, že keď sa to pretečkuje priamo pod batériou tak teplá voda je okamžite. Môžeš troška rozvinúť tú fyziku?
Odpovedať
@sappa fotky nejaké mám len niečo sa fotilo až po omietkach. WC + práčovna cca 4m od bojlera, 2x kúpeľňa vedľa seba rovno nad technickou m, 1x umývadlo v technickej, kuchyňa je najďalej. Treba počítať s nejakým ohybom, trasovaním a niečo je aj v stene. Použili plast hliník. Na hlavné trasy 20mm, odbočky k batériam 16mm, cirkulácia 16mm. Althermu som aj mal otvorenu, našiel som originál svorky na dopojenie ale kábel od čerpadla bol krátky. Tak som to dal cez externý časovač. Priamo v altherme by to malo nejakú výhodu?
Odpovedať
@majonez @nicearty je to altherma 2
Odpovedať
Profilova fotka
@jaros87 no ak je to takto blizko je vysoko pravdepodobne ze ked pustis jeden kohutik ta voda sa vymeni vo vsetkych trubkach a keby aj nie tak ju odpustenim das do pohybu zacne fungovat fyzika teplavoda stupa na poschodie a studena so spiatocky sa tlaci na najnissie miesto a zase vytlaca teplu hore... Nakolko hore mas kupelnu a dole pracovnu je to taky maly okruh a trubky pri bateriach niesu izolovane a tam sa voda ochladzuje najviac... K tomu zapojeniu externeho casovaca sa pytam preto lebo sa mi to zda zbytocne a ako dalsie kurvitko ak sa to da riadit s jedneho miesta..
Odpovedať
@jaros87 ujovina preto, ze tam nevidim ziadnu vyhodu, skor problemy a nekontrolovane prudenie vody. Tckovat co najblizsie k baterii sa ma samotny rozvod TUV, alebo uplne idealne pouzit priebezne nastenky, ako tu uz bolo spominane. Ked sa cirkulacka nasledne stiahne od poslednej baterie = variant 2, mas teplu vodu vsade hned. Ked cirkulacku nechces, vypnes cerpadlo, zatvoris ventil a vybavene...ako by si ju nemal. Fyzika - mas sice cirkulacku zatvorenu, ale od prvej baterie je pri variante 1 potrubie defacto zdvojene a myslis, ze ti od toho bodu ide tepla voda iba hlavnym potrubim? Nejde. Ide aj cirkulackou. Takze odpustas vyrazne viac vody, kym pride tepla. Plus pohyb vody na zaklade teploty v okruhoch, co tam vznikli a asi mame zdroj zahadnych problemov, co popisujes. Rovnako cirkulacka vo variante 1 musi na poslednej baterii fungovat vyrazne horsie, kedze sa tam vdaka najvacsiemu hudraulickeho odporu/tlakovej strate toci najmenej vody. Ale su ti mudrejsi ludia, co sa tym zivia, tak mozno napisu, ako sa ma robit cirkulacka.
Odpovedať
@sappa @zefe presne takto sa to správa pri vypnutej cirkulácii. Kým dôjde voda k odberu tak sa vymení v celom potrubí ku všetkým batériam. Takže keď je vyhotovená varianta 1 nejde týmto problémom nijak zabrániť? Takže nič také, že keď nebudem chcieť používať cirkuláciu len zastavím ventil? Predpokladám, že sa s tým už ani nič nedá urobiť napr. aspoň v jednom mieste otvoriť stenu a rozstrihnút vetvu cirkulačky
Odpovedať
@jaros87 okrem prerabky na variant 2, co asi nie je realne, tam vela nevymyslis. 1) Najjednoduchsie je cirkulacku pouzivat. Ja osobne som s cirkulackou spokojny a neviem si uz predstavit niekde cakat na teplu vodu. Toto mi robilo nervy roky. Nemam ani pocit (na presne meranie zatial nebol cas, ale bude aj to), ze by mi to extra ochladzovalo zasobnik TUV. Ale mam: - cerpadlo s Autoadapt - to sa sice neosvedcilo, no je tam funkcia delta temp., ktora ho spusta v intervaloch len na kratku dobu, kym nenatiahne teplu vodu do rozvodu, nejde nonstop. - nadstandardne izolovane rury - zasobnik TUV, co ma samostatny vstup cirkulacky cca v strede a nenarusa to vrstvenie TUV. 2) Ked tu cirkulacku vobec nechces, este ma napada divoke riesenie - prehodit rozvod studenej a teplej vody. Na stojankovych bateriach prehodis hadice, ale vana/sprcha zavana vymenou baterii, zalezi ake mas.
Odpovedať
@nicearty Ahoj nemas tu blokovu schemu ake je zapojenie tej vnutornej jednotky? Prave som zistil ze jaros87 to ma dobre dopojene na miesto kam ma byt dopojena cirkulacka ( treba odlupit plech) a mne to dopojili na privod studenej vody do vnut. jednotky. Funguje mi to aj takto, ale mozno by sa menej ochladzovala voda, keby to bolo zapojene na spravnom mieste. Neviem kam je vo vnutornej nadrzi vyvedena ta cirkulacka (niekam do stredu?)
Odpovedať
@majonez toto som pozeral
Odpovedať
@nicearty dik, taketo nieco som nasiel len netusim ako je to dopojene do nadrze (ci do stredu). Na jar asi skusim prehodit tak ako ma byt..
Odpovedať
@zefe komfort to áno ale v našom prípade za akú cenu. Bývali sme u svokra kde nás bolo 5. Každý deň 5x sprcha + vysoká spotreba v kuchyni. 400l bojler sa hrial na 42° iba 1x za deň a jedna výdatna sprcha ho ochladila o 0,5° pritom v starom dome sa na vodu čakalo strašne dlho. Teraz u nás 260l bojler na 45° a jedná sprcha o schladí o 9°. Tiež si myslím, že variant 1 ochladzuje bojler viac. Prehodiť hadičky pod batériou? Však len zamením teplú za studenú. Čerpadlo s auto-adapt som zamenil za klasické + časovač. Tá funkcia so snímanim teploty funguje dobre?
Odpovedať
@majonez ten vývod na cirkuláciu je na samom vrchu nádrže. Ale či to v samotnej nádrži je trubkou stiahnuté do srredu to už neviem. Nádrž sa mi nechce píliť aby to bolo vidieť 😀
Odpovedať
@jaros87 Preco si ho menil? Vsak autoadapt cerpadlo ma 3 funkcie - adapt, delta temp. a nonstop chod, co si dokonca pamata (ktora je zapnuta) aj po vypadku napajania, takze to vies kombinovat s casovacom. Autoadapt dopadol tak, ze cim viac sa adaptoval, tym to bolo horsie :-D a najlepsia vec je, ze po vypadku napajania si tie data nepamata. Delta temp zatial OK...raz za cas sa na chvilu zapne, ked mu klesne teplota oproti snimacu na vystupe bojlera. Viac sa v tom aktualne nemam cas vrtat, neskor pribudne vypinanie v noci a v case nepritomnosti - cez IE. A chystam sa spravit aj sofistikovane meranie spotreby + kolko ta cirkulacka naviac ochladi bojler. V buducom zivote asi :-D
Odpovedať
@zefe auto-adapt úplne zle, možno tak pri pravidelnom režime ale nie pri manželke na materskej. Mal som ho na 100% cez časovač ale pri každom vypnutí časovača sa po zapnutí vrátilo na auto-adapt. Delta temp som neskúšal. Ale sused kupoval cca 2 roky po nás a jemu sa pri vypnutí vráti do funkcie, ktorá bola posledná
Odpovedať
@jaros87 Dik. Je mi jasne ze pilit ho nebudes, pytal som sa iba tak do plena ci niekto nevie.. Inak k tomu co si pisal o tom ochadzovani . Tiez som si vsimol ze senzor nameria taketo hodnoty ( asi je nejako naprd umiestneny v tej nedrzi), ale dal som si tu namahu a meral som relanu teplotu z kohutika a ta bola uplne ina.. Napr. po 2 sprchach ukazoval senzor teplotu v nadrzi uz len 28C, ale realne isla stale este 40 stupnova..
Odpovedať
@majonez to mam odsledovane aj ja. Ale to čo popisuješ sa deje iba pri náhlom odbere. Napr. pri vaňi klesne aj na 18° ale z kohútika ide ešte teplá. A preto ma trápi ta cirkulačka. Neskutočne to premiešava zásobnik pri akomkoľvek odbere. Čo som sledoval domy bez cirkulácie tak teplota v nádrži klesá pomaly a taký zásobnik ako máme my 260l pri troch by vydržal na celý deň. Tiež záleži kde to čidlo je. Lebo ako náhle sa voda ustáli tak to je OK
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?