Predaj ci prenájom?

Zdravim, akurát sme dokončili dom,kde sa plánujeme čoskoro presťahovať a zamýšľame sa čo s bytom v ktorom bývame.Byt je 3izbovy, prerobený,v starom paneláku (cca 40rokov má tusim)Predať či prenajímať? Ako by ste uvažovali vy ,k predaju či prenájmu nehnuteľností by ste sa priklanali? Viem ,že každé má svoje klady a mínusy ...
Odpovedať
1
2
@palkovci ak je atraktivny prenajom a neflacia ta prachy, mas decka co mozno vyuziju prenajmi, ale ceny su momentalme vyhypovane na nerealme maxima tak predaj je zaujimavy, ked to padne za par rokov mozes kupovat naspat
Odpovedať
@palkovci Prenajom z dlhodobeho hladiska nehnutelnosti budu stale stupat na cene.
Odpovedať
Prenájom. Ročne máš cca 6000eur. Za 10 rokov máš 60tis. a stále vlastnís nehnuteľnosť za cca 100tisic. Predať môžeš kedykoľvek. Ceny za posl. 20 rokov neklesli ani raz. Maximálne sa spomalil rast cien nehnuteľností.
Odpovedať
@milanpetruska vidíš dôvod stúpania prenájmu? U nás v ZA sa staršie 3 izbové byty prenajímajú za cca 600-700€,veď to niekto ani toľko nezarobí pomaly :O
Odpovedať
@quako2 ja mám skôr strach že či tá nehnuteľnosť bude vôbec stat za takých 10-20 rokov :D
Odpovedať
Náš predchádzajúci bytový dom mal 55rokov. Teraz ma 60. Vtedy mal nás byť v ňom hodnotu okolo 75, teraz okolo 100tisic. Za 5 rokov...
Odpovedať
@palkovci Daj si kavičku a ešte raz prečitaj moj prispevok.
Odpovedať
nehnutelnost sa rozhodne oplati vlastnit viac ako zlato a diamanty (takze rozhodne prenajom) Cena nehnutelnosti bude len stupat. 40 rocna bytovka nieje stara, u nas v Se maju bytovky niektore aj okolo 70-80rokov. Drzanim nehnutelnosti, pozemkov apod, ti kazdym rokom rastie "majetok". Ja osobne po dokonceni domu zacinam skupovat pozemky...ak sa mi do penzie, kludne cez spotrebne uvery podari nahrabat aspon 4-5 pozemkov, je to rozhodne lepsia volba ako dochodkove sporenie :-D ked dozijem dochodku budu mat pozemky 5 nasobnu hodnotu, lebo dopyt po nich klesat urcite nebude, tak isto mi usetrene peniaze nezozerie nasa inflacia. Takze odpoved, nehnutelnosti treba vlastnit, ak vas to financne nezneskodni
Odpovedať
ak maš deti tak prenajmi pretože nesk,rbude stať tolko ze nemôžes kupiť a generacie v jednom dome .... 40rokov neni vela
Odpovedať
@quako2 ako si vytratal 6000 za rok? 6000/12 = 500 mesacne, v tom su energie? platby za fond oprav alebo co to je? dane? akoze v detve je podla teba najom 500+ energie aralny? Nie nei je je to umelo nafuknuta bublina na trhu, neni realne platit pri sucasnych platoch take najmy.. , dalej klames ze neklesli ceny: https://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda... pri dalsei krize bude pokles vyraznejsi nakolko tato kriza presla uplne hladko az smiesne. Ked ludia nebudu mat prachy, lacne uvery bude prebytok bytov a maly dopyt a ceny pojdu dole
Odpovedať
Co bude, keď bude kríza neviem, a nevie to asi nik (aj keď analytikov mame za vedro...) To ze ma NBS peknú tabuľku je jedna vec. Druhá vec, je reálna cena za ktorú si kúpiš byť keď on máš záujem. V 2005 sme kupovali byť za 1,1mil korún. Dnes má hodnotu 130tisic eur. Ci mal v 2006 1,09mil, v 2007 1,08mil.... neviem, ale viem ze ta cena stúpala postupne. A Neverím, že aj keď by mala prísť kríza bude ten byt stát pod 100tisic eur. Cena 500eur za nájom je suma za akú ja prenajímam 2i byt v KE. Je to suma zo všetkým (komplet inkaso, internet, TV). Mohol by som pýtať viac, ale mam spoľahlivého najomnika a to mi za to nestojí. Mne to vykriva náklady za byt + spláca hypo za dom + niečo ostane.
Odpovedať
@quako2 takze si odrataj to co ta stoja naklady plus dane a zistis ze v cisom mas nesacne uplne inu sumu a hlavne KE nie su detva. Inflaciu nepocitas? V 2005 som mal plat 15 000 korun cize 500€ kolko mas plat dnes? urcite dvojnasobok. tazke to treba zohladnit v cene. Ak bude recesia ale poriadna tak ceny sa mozu zosypat ako nic, vidis ze realne stupaju ceny neumerne - na zaklade nicoho, len ze kazdy dostane lacno prachy a bere uver, sme rekordne zadlzeni, ked sa to tu posere ceny padnu brutalne.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@quako2 tak minimálne 200 eur musia byť náklady na ten tvoj byt, čistý zisk tipujem že máš tak 3 kilá a z toho by si mal platiť daň, ak to teda máte oficiálne prenajaté...plus málokto vidí ďalšie skryté náklady, ako opotrebovanie nábytku či spotrebičov, veľa krát neplatenie nájmu (súdiť sa potom s niekým nemá moc zmysel) atď. ale tiež si myslím, že lepšie je prenájimať, ako to predať, lebo predaj môže byť uskutočnený aj potom a klesanie cien pochybujem, že nastane :)
Odpovedať
@palkovci prenajímame v Žiline byt na Hlinách. A poviem ti pravdu, že keď mi skončí 5 rokov od osobného vlastníctva, tak ho plánujeme predať aj keď máme deti. Keď si spočítam čistý nájom bez energií čo je v našom prípade cca 320€ , teraz sme ho mali 6 týždňov prázdny, takže zisk je povedzme 10 mesiacov. Na inzerát sa nikto normálny nechytil, takže mínus jeden mesiac provízia realitke. No a ešte to zdaním. Tak som za rok zarobil akurát na sedačku a práčku čo som tam minulý rok kúpil :-N a možno benzín čo som prevozil :-D
Odpovedať
@roboza to nič moc tedaa...
Odpovedať
@roboza tak tak, záleží to fakt aj od šťastia, aký nájomníci prídu, ale povedzme si úprimne, okrem mladých začínajúcich spolu bývať je viac než pravdepodobné, že natrafíš na "problémy", lebo fakt keď má dneska niekto stály príjem a žije normálne, tak si bere hypo a neplatí zbytočne prenájom...ono je aj rozdiel aký byt sa dáva do prenájmu, po 1 izbákoch je najväčší dopyt, 3 izbák väčšinou len rodinka, ktorá skôr či neskôr prestane platiť, aspoň môj názor a skúsenosti :)
Odpovedať
@amater88 presne tak. Z tých 500e mam náklady 200 (inkaso, internet, TV..) Ostáva 300, z toho ide 150 na hypo na dom a 150 je navyše. Mohol by som pýtať o 100e viac, ale mam nájomníkov z kt. niesu žiadne problémy. Peniaze na čas, keď sa im niečo pokazí opravia si to... Čiže nestojí nám zato mat o 100ku viac a riešiť problémy...
Odpovedať
@quako2 to by som bral takú malú hypo na dom a ešte 3 izbák v osobnom vlastníctve :)
Odpovedať
@palkovci ked nepotrebuješ e,prenájom ináč predať,treba si vyrátať aké náklady budú,daň z prenájmu,smeti,internet,energie,
Odpovedať
@quako2 každý je v trochu inej situácii. Mne to vychádza, že mi po zdanení ostáva cca 200-220€ mesačne z pekného 3 (pôvodne dvoj) izbového bytu v zaujímavej lokalite v Žiline. Hypotéku mám bezúčelovú a podmienkou pre bezúčelovosť bolo splácanie do 20 rokov, takže mesačná splátka je skoro dvojnásobná. Ale ak by som ho predal, tak ju vyplatím celú, ostane mi na dokončovačky okolo domu, menšie auto a ešte pár drobných na účte :-. a samozrejme hlavne život bez dlhu.
Odpovedať
Ja by som asi predala...nebudes mat starosti s prenajmom a peniaze si uzi, pripadne cast odloz ako rezervu, alebo pre deti
Odpovedať
ked byt preda, tak peniaze rozkotula /neviem aka je financna disciplina/ ja som nepredal a prenajimam... co je doma to sa pocita...
Odpovedať
taktiez som chcel predat, ale cim dalej tym viac rozmyslam o dlhodobom bezproblemovom podnajme (taky neexistuje :-) ) Zarobi , bud ich odlozim na jeho rekonstrukciu, alebo jednoducho casom ziska na hodnote, lebo vsetci prediktuju krizu, ale nehnutelnosti nikdy nezlacneli :-)
Odpovedať
@rkorba u nas nemozu padnut nehnutelnosti tak ako v amerike, nieje to v zaujme bank a ani hypootrokov...
Odpovedať
@rapidek toto je to, tie peniaze sa tak rozkotulaju, ze clovek sa ani len nenazda, ja tiez by som isiel do prenajmu, sak jest to nepyta a ked este mozu z toho pravidelne tiect peniaze, tak preco nie :-)
Odpovedať
@palkovci nemusis prenajat rodine za 600-700mesacne, ale napr. 3 studentom a tam sa vies dostat este kusok vyssie, a ak vypadne jeden, a nezozenies nahradu, tak nemas nulu ale aspon 2/3... a niesi v strate
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzcek1988 mozno su to z isteho pohladu starosti, ale je to fajn mat nejaku nehnutelnost, ktoru mozes prenajimat a kazdy mesiac ti chodia pekne peniaze, ktorymi si vies prilepsit a vies si aj uzit nejaky ten pobyt, nejaky wellness alebo nieco a nemusis sa obavat, ze ked tie peniaze rozflakas jeden mesiac, ze druhy nepotecu ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@palkovci ak nepotrebujes rychlo naspat tie peniaze, ktore mas v tom byte, tak jednoznacne sa ti viac oplati prenajom (ak to je samozrejme dobra lokalita a ludia tam hladaju prenajom).
Odpovedať
@dalaj kazdy ma na to iny pohlad. Ja by som radsej napriklad cestovala, za tie pniiaze, ako sa natahovala s najomcami
Odpovedať
@palkovci predaj byt a postav dalsi domcek a ten prenajmi.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?