Čoho sa vyvarovať, ked chcem dať byt do dlhodobého prenájmu?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, prosim o rady a skusenosti. Chcem dat do dlhodobeho prenajmu byt. Chcem sa vyhnut nejakym nedorozumeniam a problemom do buducnosti,nakolko neraz citam na nete, ze ludia maju problem dostat prenajemcov z vlastne nehnutelnosti,albo ze nemozu od prenajomcov vymoct peniaze za prenajom. Viem, ze zo zakona je vypovedna lehota napr. 3 mesiace. Mozem si naprik tomu dat do zmluvy, ze ak prenajomca nezaplati 1.mesiac,ukoncujem tym okamzite zmluvu? Takteiz som citala, ze ak je v prenajme rodina s malymi detmi, je problem ich vystahovat,ked napr. neplatia,alebo poskodzuju moj majetok? Vraj su to natahovacky cez sud na zopar rokov a pod. Viete poradit, coho sa vyvarovat pri prenajimani?Ako predist pripadnym problemom?Komu neprenajat a preco?
Odpovedať
@martuska75 v tomto pripade ho velmi rad zdanim
Odpovedať
@creator v kvalitnej zmluve su presne rozpisane platby za jednotlive energie - mam tam rozpisane v akej vyske plati zalohove platby za aku predpokladanu mesacnu spotrebu..... mam tam uvedene aj to aka suma je moj zisk s najmu..Po vyuctovani - ci uz plynu, elektriky alebo zalohovych platieb za teplo,vodu predkladam VYUCTOVANIE od kazdeho dodavatela energie (sluzby) s vyuctovanim kde si moze najomca porovnat a skontrolovat v akej vyske som ja platil zalohove platby dodavatelovi energii (ci to sedi podla zmluvy - ze som poukazal sumu urcenu na energie dodavatelovi ) a aka bola spotreba. Nedoplatok uhradza najomca - PREPLATOK vraciam v PLNEJ VYSKE -ved su to jeho peniaze za sluzby ktore nespotreboval.ieto peniaze chcel ponechat islo by o neopravnene obohatenie sa. Pokial najomca z bytu odide skor ako je vyuctovanie v zmluve mam osetrene ze zalohova platba zaplatena na zaciatku vo vyske 3 najmov bude vratena az po vyuctovani (Toto ale zalezi na obojstrannej dohode - pretoze napriklad z elektrikych hodin alebo s plynomeru si viem vypocitat spotrebu hocikedy a pokial bol najomniki v pohode viem sa dohodnut aj na inom rieseni. Dolezita je kvalitna zmluva a pristupovat k prenajimaniu butu seriozne s plnou vaznosotu a a v neposlednom rade musite mat na to "povahu"
Odpovedať
@ultra To zaplatíš niekolko stoviek eur na daniach len tak, bez toho aby si mal reálne z toho zisk? Teda len pre lepší pocit? Lebo ak ti bude chcieť niekto rozbiť komplet byt tak ti ani 3 nájmy extra nepomôžu. teda neviem o akej výške nájmu cca sa bavíme. Mal si naozaj takých zlých nájomníkov, že sa ti to oplatilo? To s tým zaplatením nedoplatku podľa vyučtovania dodávateľa energií je asi reálne len ak ti sedí zúčtovacie obdobie s dobou nájmu. Čo mne nesedelo ešte nikdy. Pochybujem že by niekto platil nedoplatok podľa FA napr. od plynárov ak tam nebol celý ten rok. Skôr myslím že prepočítavaš vyúčtovanie podľa odpočtu meračov ako aj ja píšem vyššie.
Odpovedať
@martuska75 nemaj obavu nieje to vobec take vysoke ako sa zda. Vydavky treba vediet optimalizovat a ako som pisal niekedy sedi vyuctovacie obdobie - niekedy odpocet - vecsinou mam dlhodobejsich najomnikov co mi samozrejme vyhovuje.
Odpovedať
Profilova fotka
necitala som vsetky prispevky ale: 1. nedavaj do zmluvy na dobu neurcitu, daj vzdy konkretny datum ukoncenia a potom to len dodatkami predlzuj s najomcami. akonahle mas na dobu neurcitu vznikjau problemy, mozes mat problem ich dostat prec nakolko im musis hladat nahradne byvanie a pod. 2. platba musi prist napr 20ty den novebra za december (si sama povies ako dorepdu to chces mat, das to do zmluvy), ak nepridu peniaze nech sa paci odist. 3. ta vypovedna dovba sa tyka vypovede mimo toho teminu ukncenia, napr. termin ukoncenia najmu ja 31..12.2014 ale najomcovia chcu odist skor napr ku koncu jula 2014 takze oni to musia ozbnamit 3 mesiace dopredu (cize do aprila ta s tym musia oboznamit. ak to napr povedia aj v juni ze chcu odist, tak sa im tie 3 mes rataju odvtedy. To plati aj naopak- ak chcete aby ukoncilil najom v iny termin ako je v zmluve musite im to dat vedeit 3 mes dopredu. ALE to neplati ak napr porusuju zmluvu (co ja viem proti vasmu gustu tam maju zvierata a v zmluje je to zakazane), date si do zmluvy ze v tom pripade musia odist hned. vsetko je to o dobre zmluve, sama si spises co tam chces mat. my sme mali celkom prepracovanu, ak chces posli do IP mail, poslem ti tu nasu, dlho sme sa s nou hrali...
Odpovedať
@majki555 Máš tu kopec super rád , ale nie kedy je teória jedna vec a prax druhá. ;-) Niekedy si sama musíš prepočítať a premyslieť čo sa ti oplatí. Ak to nastavíš nereálne či už cenou alebo podmienkami tak to budeš mať prázdne a to je čistá strata. Napr. s tými energiami - na 95% platí účtovať zvlášť, ale napr. pri jednom byte v NR mám v nájme zarátané aj energie (žiadne odpočty) :-p Jednoducho tam máme Talianov a inak sa nedalo dohodnúť - dohodli sme sa však na takej sume, že nebolo o čom špekulovať. Podľa mňa to chce taký sedliacky rozum na to čo si dáš do zmluvy. Darmo si napr. dáš výpovednú lehotu 3 mesiace ak máš depozit 1 mesiac. Ak bude chcieť niekto odísť sa zbalí sa a si vybavená.
Odpovedať
@lubiduch " ALE to neplati ak napr porusuju zmluvu (co ja viem proti vasmu gustu tam maju zvierata a v zmluje je to zakazane), date si do zmluvy ze v tom pripade musia odist hned." Darmo budete mat taketo ustanovanie v zmluve ked nieje v sulade z obcianskym zakonnikom. Nemozete podla zakona donutit odist najomcu. Kedy je mozne zrusit najom a ako sa najom konci - akym sposobom je taxativne vymenovane v tretom odiely OZ (Obcianskeho zakonnika) a Zanik najmu najdete od § 710 - Inym sposobom sa najom ukoncit neda. (Oficialne)
Odpovedať
Profilova fotka
@ultra ja si skor myslim ze obciansky zakonnik v tomto nie je uplne dotiahnuty ako v inych krajinach.... ja som to chapala takto- najom zanikne pisomnou dohodou alebo vypovedou z najmu. Ak mi najomnici podpisu zmluvu ze pri hrubych poruseniach zmluvy sa vystahuju ihned, tak to je pisomna dohoda, nie? a vtedy neplati vypovedna doba ako pri zaniku pisomnou vypovedou.... to je moja intepretacia.....
Odpovedať
@lubiduch Najom zanikne uplynutim dohodnutej dobu (doba urcita) alebo vypovedou s vypovednou lehotou alebo dohodou. Dohoda znamena ze obaja ucastnici suhlasia ukoncit najom k inemu ako dohodnutemu datumu ktorou konci zmluva alebo vypovedna lehota. Koniec najmu dohodu sa neda viazat na udalost.
Odpovedať
@martuska75 @ultra @lubiduch Caute, dufam, ze mi poradite. Prenajimam nehnutelnost, najomna zmluva podpisana na rok, v zmluve mam vypovednu lehotu 1 mesiac, najomnicka mi poslala postou vypoved, ale chcem sa spytat, islo to cez realitku, ktorej som platila jednomesacny najom za sprostredkovanie na rok, uplinulo 7 mesiacov. Mam od realitky pytat zvysne peniaze? Rozdiel 5 mesiacov, kedze najomca podal vypoved? A co depozit, vracat? Lebo vyuctovanie este nemam za predchadzajuci rok ci tam nebudu nejake nedoplatky za energiu. Vdaka
Odpovedať
@isabellaa z realitky pochybujem zenieco vytresnes. Max moznonejaku zlavu na provizii pri novom najomnikovi :-(. Vyuctovanie robimsama vzdy. Ako by si chcela cakat na fa ? Ved mas odpocty, na webe su normalka ceny (plyn, enektrina...) hod si to do excelu a mas to za chvilku. Vratis len rozdiel.
Odpovedať
@isabellaa vypovedna lehota podla zakona je 3 mesiace. Pokial mas aj v zmluve uvedenu dobu 1 mesiac - zmluva je v tomto bode neplatna. Obciansky zakonnik §710 ods.3 (3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Zopakujem - nabuduce REALITKE neplatte nic - nech plati najomnik. Urcite by som realitku pisomne informovala aziadal by som vratit 1/2 poplatku - treba si prestudovat aku mate z realitkou zmluvu. Kedze je vypovedna doba 3 mesiace - depozitom by som kryl zvysne 2 mesiace. Odporucam do buducna dat si vypracovat kvalitnu najomnu zmluvu
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ultra (3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Neplati tent bod len pre najomcu? Realitak ma informoval, ze najomcovia su lepsie chraneny ako prenajimatelia. Bod 3 je taky aj pre prenajimatela? Lebo ja som najomcovi vypoved nedala, ale najomca mne...
Odpovedať
Obciansky zakonnik ustanovenie § 677 (2) Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote." Neuvadza sa ze by mohol len prenajimatel. Obmedzenia dovodu vypovede sa tykaju iba prenajimatela a tam je v nevyhode prenajimatel . § 711 (1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak a) prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov, b) nájomca prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, c) nájomca alebo ten, kto je členom jeho domácnosti, hrubo poškodzuje prenajatý byt, jeho príslušenstvo, spoločné priestory alebo spoločné zariadenia v dome alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov alebo vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa, e) je potrebné z dôvodu verejného záujmu s bytom alebo s domom naložiť tak, že byt nemožno užívať, alebo ak byt alebo dom vyžaduje opravy, pri ktorých vykonávaní nemožno byt alebo dom najmenej počas šiestich mesiacov užívať, f) nájomca prestal spĺňať predpoklady užívania bytu osobitného určenia5c) alebo predpoklady užívania bytu vyplývajúce z osobitného určenia domu,5d) g) nájomca využíva byt bez súhlasu prenajímateľa na iné účely ako na bývanie.
Odpovedať
@ultra no a co teraz? Mam povedat najomcovi, ze zmluva je v danom bode neplatna - vypoved 1 mesiac a ze podla zakona je vypovedna lehota 3 mesiace?
Odpovedať
@ultra Vyzeras, ze si v tom zbehly, nevies nahodou kolko beru realitky za predaj nehnutelnosti? Kolko percent alebo aku pevnu taxu maju? A za prenajom sa berie vacsinou mesacny najom za obdobie 12 mesiacov?
Odpovedať
@isabellaa no ved prave pretoze mas tak blbo napisanu zmluvu budes vyzerat ako " XXX" tak na tvojom mieste by som sa na to vykaslal a som skoncil najom "Dohodou". Niesom realitny agent ale mam s nimi aj nejake male skusenosti. Ja netvrdim ze ralitka je vzdy zla. To nie - ale musi to byt preverena - kvalitna realitka ktora aj robi to co ma a tych je malo. V mojom okoli sa predavaju v priemere byty po cca 40-60 tisic € - stretol som sa u viacerych s proviziou cca 2,000 € Citujem z netu: Výška sprostredkovateľskej provízie nie je presne určená, závisí od dohody. Je možné dohodnúť si jej výšku percentuálne alebo fixne. Spravidla sa pohybuje od 3 do 5 percent z predajnej ceny nehnuteľnosti. Pri drahších nehnuteľnostiach môže byť nižšia a pri extrémne lacných môže dosahovať aj 10 %. Províziu platí ten, kto si objednal služby v realitnej kancelárii Podla mojich skusenosti sa za prenajom berie 1 alebo 2 mesacne platby najmu. Ale aj to je individualne.
Odpovedať
@ultra no ved toto xxx... dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Od 1.5.2014 platí nový zákon o "krátkodobom nájme bytu" !!!!
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@lubiduch Zdravim Vas.Mohla by som poprosit do IP vas navrh najomnej zmluvy?Velmi pekne dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Dobre sa priprav aj na inzerovanie tvojho bytu. tento clanocek je sice o predaji, ale podla mna vela veci z toho vyuzijes aj pri byte na prenajom https://www.zoznamrealit.sk/blog/chce...
Odpovedať
@simi510 sorry, ale v tom clanku teda niesu ziadne informacie. to ze byt sa ma nafotit upraveny je predsa jasne. a to ze predaj treba zverit maklerovi je blud. teraz som si tym presla, a islo nam to lepsie bez nejakeho neskuseneho maklera.
Odpovedať
@manilla v pohode, kazdy ma iny nazor :) ja ked pozeram inzeraty, mam chut napisat majitelovi, ze najprv si upracte a potom fotte :) ja som clovek, co dava robit veci profesionalom (maľovanie maliarovi, zmluvy pravnikovi, vlasy kadernicke...) ano, niekto si veci robi sam ( a potom to aj tak vyzera).
Odpovedať
@manilla ze mas zlu skusenost mi je luto, treba davat pozor, ze akemu maklerovi zveris obchod. A samozrejme, niekedy ani profici neodvedu pracu podla nasich predstav :(
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Zdravim, mam dilemu, chcel by som prenajat 3 izb byt a nie som si isty, ci neidem do vacsieho rizika ako zvycajne. Prihlasil sa mi mlady par s dietatom (7r), stahuju sa blizko BA, muz dostal pracu v BA. Zmluvu chcu robit na meno priatelky, moze z toho plynut pre mna nejaka nevyhoda? Ja som chcel dat do zmluvy obidvoch. Nasiel som na nete, ze na muza bol vedeny konkurz, ktory bol v tomto roky ukonceny, je zbaveny dlhov, lebo "konkurzná podstata nepokryje náklady konkurzu"... Nevygooglil som info o tom, ze by mal aktualne niekde dlh... ale evidentne nemaju vela penazi, polku kaucie mi slubil po vyplate. Doteraz som mal jednoduche pripady, nikdy som nemal problem s najomcom...
Odpovedať
@emericus ako si to vyriešil? chceli aj prechodný pobyt?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
@pancake Sorry za neskoru odpoved. Urobili sme zmluvu na obidvoch, neprotestovali. Zatial pohoda, platia nacas, nie su s nimi problemy :)
Odpovedať
Mate niekto v najomnej zmluve rozhodcovsku dolozku? Ma to vraj podobnu pravnu silu, ako notarska zapisnica, co sa tyka exekucneho titulu. Teda notarska zapisnica je rovno exekucnym titulom, ale aj cez rozhodcovsku dolozku sa da relativne rychlo dopracovat (do 5 tyzdnov) k exekucnemu titulu, v porovnani so sudmi (v priemere 17 mesiacov), ak nastanu problemy s neplaticmi. Uvazujem, ze to dam do zmluvy, namiesto notarskej zapisnice. Mate s tym niekto realnu skusenost? Ako rychlo funguje rozhodcovsky sud? Dakujem za odpoved.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
daj vypoved najomcom a napis ako dovod predaj bytu. mas po probleme. ak nechce ist prec chod na policiu adaj terstne oznamenie uživanie cudzieho majetku.
Odpovedať
@milo2 vela prenajimatelov frci na cierno. Najomnici to vedia. Volat policiu by sa mohlo lahko otocit na danovu kontrolu. 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?