Zmena parcely z E na C - najlepšie riešenie a postup

2. apr 201970

Dobry den, potrebovala som poradit, kedze v tom mame trochu chaos - kupili sme velky pozemok (nad 3000m2), parcela E, teraz planujeme stavat. Co bude najvyhodnejsie, zmenit celu parcelu na C a vynat len zastavanu plochu alebo rozdelit pozemok na 2 parcely a jednu nechat ako E a druhu ako C, lebo urobit 2 pacely C. Pytam sa aj skrz dani, ktore budeme musiet nasledne platit. Zaroven by ma zaujimalo aky to ma postup - najskor dame vytvorit geometricky plan a az pri stavebnom konani vynatie zastavanej plochy, alebo sa to uz robi subezne pri zmene parcely? Momentalne sme vo faze pripravy projektu domu, takze ten este v tuto chvili predlozit nevieme. Susedia maju zvycajne vymedzenych (aj oplotenych) 1000m2, zvysok su ako polia. Vopred dakujem za kazdu radu.

 • @buducanevestar  Najprv si zisti, aká je max. zastavanosť vo vašej obci. Zároveň si zisti, či vôbec budeš môcť na danom pozemku niečo postaviť a za akých podmienok.

  Ak uvažuješ o stavbe, predpokladám, že tam máš riadny prístup na pozemok po obecnej ceste, máš k dispozícii siete (elektrina, voda, prípadne aj plyn a kanalizácia).

  Potom si odhadni, aký veľký dom by si chcela mať. Z plánovanej plochy domu a zastavanosti si ľahko vypočítaš, akú veľkú stavebnú parcelu musíš vytvoriť. Napr. ak je zastavanosť 25% a ty chceš dom 150 m2, tak potrebuješ minimálne pozemok 600 m2. TAkú veľkú parcelu si musíš vyčleniť na výstavbu domu.

  Potom zavoláš geodeta a povieš mu, že potrebuješ odčleniť parcelu 600 m2 (prípadne väčšiu, aby si mala rezervu), kde ju chceš mať a on ti urobí geometrický plán, ktorý dáš zapísať do katastra. Potom môžeš začať vybavovať projekt, stavebné povolenie, pripojenia na siete a pod.

 • @buducanevestar  je tam viacero spôsobov ako to urobiť. Pokiaľ ti ide hlavne o dane, dá sa to urobiť tak, že do stavebného povolenia sa dajú parcely z geometrického plánu, v ktorom už bude zameraný budúci dom a tak sa bude platiť len za takú výmeru. Geometrický plán so zameraným domom budeš potrebovať hlavne vtedy, ak budeš vynímať poľnohospodársku pôdu v extraviláne.

 • @buducanevestar  za parcelu C a E sa platia rovnaké dane. Rozdiel je v tom, že parcela C je presne vytýčiteľná v teréne a parcela E len približne. Dajte si ju geodetovi zakresliť ako C parcelu a podľa potreby si z nej časť vyjmite na stavbu domu. Na dane má vplyv spôsob využitia parcely. Najmenej sa zvykne platiť za trvalý trávnatý porast a ornú pôdu. Najviac za ostatnú plochu, ale aj za záhradu. Preto ak je teraz parcela napr. trvalý trávnatý porast, vyjmite si z nej len plochu na dom, garáž, altánok, hospodársku budovu, terasu, chodníky, parkovisko, prístupovú cestu, žumpu a zvyšok nechajte v pôvodnom využití

 • Sponzor fóra
 • Momentalne je pozemok vedeny ako orna poda, je v extravilane, zahrnuty v uzemnom plane. Je to ulica kde vsade uz stoja nove domy, mozno len 3 pozemky su nezastavane. Inzinierske siete tam su. Vieme, ze parcelu musime zmenit na C - len sme si vsimli, ze jeden sused ma taku istu velku parcelu ako C, dalsi si zas pozemok rozdelil na 2 C parcely, takze nevieme kde je zadrhel. A tiez velmi nevieme, kedy sa zaznacuje zastavana plocha - hned akonahle budeme mat hotovy projekt, takze aj teraz mame pockat alebo uz mozme zmenit parcelu? No mame v tom bordel 🙂

 • @buducanevestar  oslovte geodeta, ktorý vám poradí,,vypracuje GP na rozdelenie pozemku a vytvorí 2 alebo 3 nové parc. č. už KN-C. oddelí nový pozemok - stavebný, prípadne podľa situácie s umiestnením stavby aj budúcu zast. plochu, ktorú budete vynímať z PPF na zastavanú plochu ..atď.. z hľadiska postupu vyňatia poradia na prísl. OÚ pozemkovom odbore..treba si žiadosti dohľadať prípadne na webstránkach prísl. úradov

 • @buducanevestar  Podľa mňa zatiaľ nemusíte robiť nič, kľudne si dorobte projekt a keď s ním budete hotoví tak si dajte zamerat geodetom parcelu a zároveň zamerajte aj dom a príslušenstvo (príjazd, spevnene plochy, terasa), tak ušetríte na jednom geometráku. A potom vyjmete len to čo bude zamerané. Zmena druhu pozemku v katastri je realizovaná na základe geometráku a rozhodnutia o odňatí pozemkovo lesného odboru Okresného úradu. Orná pôda by vám mala zostať a to pod domom bude do katastra zapísané ako ostatná plocha kým nebude hotový dom a potom by vymeru pod domom na základe kolaudačného rozhodnutia a porealizačného geometrického plánu mal kataster zmeniť na zastavanú plochu, pričom spevnené plochy a pod by mali ostať ako ostatná plocha.

 • @buducanevestar  Nemusite zatial nic, len si to dorobte, dajte si vsetko potrebne urobit a potom to rieste.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Prenájom odvlhčovacov a na sušenie priestorov. Vhodné na urýchlenie schnutia poterov, omietok,podláh, maloviek, vytopených priestorov a pod.
  Ak vás oslovili moje vizualizácie a návrhy, neváhajte ma kontaktovať. Spolu pre vás vytvoríme jedinečné miesto zvané DOMOV.
  mini-bagre.sk
  Stará Ľubovňa
  Predaj minibagrov a ministrojov pre profesionálov aj zábavu. Pre začínajúcich podnikateľov, stavebníkov, architektov, alebo ku stavbe domu.
  Články od našich partnerov
  HELUZ ocení víťaznú fotografiu tabletom Apple iPad
  Podľa čoho si vybrať schody na povalu?
  Spoznajte účinné riešenia pre teplo a teplú vodu
  Archív článkov od partnerov