Vystavba domu na 75% parcely

5. apr 201750

Páči sa mi to

Ahojte,

Chcela by som sa opytat co znamená, ked podľa UPI je mozna na parcele vystavba domu na 75% plochy pozemku.

Obec urci v ktorej casti sa moze stavat alebo len 25% plochy musi ostat ako je. Bez ohladu na to, kde sa na parcele bude stavat.

 • Je to na Vás, je však potrebné dodržať odstupy od susedných pozemkov a uličnú čiaru. Takisto si preverte, čo všetko zahŕňa dané % zastavanosti (či skutočne len hlavnú stavbu).

 • @jarkabac  Dobre si si to pozrel? Nie je to náhodou naopak?

  Bežne býva daná maximálna zastavanosť 25 - 30% (my máme 25%). To znamená, že zastavaná plocha domu môže byť maximálne 25 resp. 30 % z celkovej výmery parcely. Potom ešte býva definovaný koeficient zelene, u nás je to 50%. To znamená, že 25% môže byť pôdorys domu, 50% zeleň a zvyšok môžu byť komunikácie, altánok alebo nejaká plocha, napr. terasa.

  Že by u vás povolili až 75%?? 🤔 🤔 Ak áno, tak predpokladám, že to bude celková plocha zastavanosti a že 25% musí byť plocha zelene.

  V každom prípade, nech je to 25% alebo 75%, obec neurčuje, na ktorej časti pozemku môžeš stavať. Musíš však dodržať, ako napísal draik, odstupy od hranice pozemku. Je len na tebe, aký bude mať dom pôdorys a kde bude umiestnený.

 • Zalezi od konkretneho pripadu.

  Je mozne povolit aj vystavbu aj na mini parcele, v zavislosti od konkretnej situacie. U nas v obci su dva take priklady, na 184m2 pozemku povolili postavit 72m2 RD, cize 39% (skolaudovane, zapisane v katastri), kusok vedla sa stavia na 228m2 rodinny dom.

  Taketo vynimky sa zvacsa davaju v obmedzenych priestoroch, v radovej vystavbe, pripadne ak okolite pozemky patria bud priamo ziadatelom o stavebne povolenie, alebo priamo pribuznej rodine. Napriklad ak sa (koli daniam) odcleni parcela len priamo pod planovanym domom, cize stavebny pozemok bude len samotna zastavana plocha domu, tak je na danej parcele 100% zastavanost.

 • Sponzor fóra
 • Je to extravilan obce a citujem .... Na parcele xyz vedenej ako ttn je možna výstavba rod.domu na 75% plochy pozemku.

 • @jarkabac

  nemate viac parciel? napr. 1 stavebna mala, okolo/vedla nej zahrada?

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém

  Páči sa mi to

  Napíš správu

  Napíš, prečo príspevok nepatrí na fórum

  Upraviť komentár

  Upraviť diskusiu

  Naozaj chceš zmazať komentár?

  Odporúčaní dodávatelia
  Prenájom odvlhčovacov a na sušenie priestorov. Vhodné na urýchlenie schnutia poterov, omietok,podláh, maloviek, vytopených priestorov a pod.
  Vizuálne návrhy záhrad, fasád rodinných domov a interiérov podľa Vašich požiadaviek. Vypracovanie projektovej dokumentácie pre potreby realizácie.
  Články od našich partnerov
  Ultratenká izolácia Kingspan – Najúčinnejšia tepelná ochrana
  Spoznajte účinné riešenia pre teplo a teplú vodu
  Vytvorte si svoje individuálne vchodové dvere od INTERNORM
  Archív článkov od partnerov