územný plán - cesta cez dom

24. sep 2019100

Dobrý deň, prosím o radu v nasledovnom:
Fakty
- v obci by sme chceli kúpiť starý dom (so súpisným číslom) a priľahlým pozemkom *dom je skutočne súci na zbúranie a nie je možné ho opraviť
- v obci je územný plán kde je cez tento dom naplánovaná obslužná komunikácia FT C3 MO 7,5/40 (ak sú tieto údaje nejako podstatné)
- komunikácia je zaznačená vo výkresovej časti ako verejnoprospešná stavba so zvýraznením toho, že rozhodnutím stavebného úradu je možné vyvlastniť pozemky, stavby a práva k nim alebo vlastnícke práva k takýmto pozemkom obmedziť
- takýchto komunikácii je tam navrhnutých viac – samozrejme, nikto súhlas nedal ALE ANI SA VOČI ÚP NEODVOLÁVAL A NENAMIETAL s odôvodnením, že veď oni pozemky obci nepredajú a tak tam cesty nebudú
Starostka obce sa majiteľovi vyjadrila, že ak to predá, ona budúcim majiteľom nedá stavebné povolenie v prípade, že by stavbu odstránili a chceli by postaviť svoj vlastný iný dom. Vraj maximálne teda povolí rekonštrukciu toho domu (na to neviem či je potrebné stavebko alebo len nejaká ohláška)
Otázky:
1. je skutočne možné, že sa dá bez akéhokoľvek súhlasu cez stojaci dom riadne zapísaným na kataster naplánovať stavbu? (mne sa zdá, že som niekde čítala, že by mal pre zmenu „funkcie“ územia/parcely byť podklad, napr. súhlas ale nie som si istá)
2. pokiaľ by súhlas nebol, je možné žiadať opravu/zmenu ÚP na náklady obce?
3. ak by bola teda cesta len v rekonštrukcii – je možné pod rekonštrukciu zahrnúť niečo také, že: dom zbúram s tým, že postavým na starých základoch a maximálne niečo pristavím atď. alebo takto veľké zmeny naozaj patria pod nové stavebné povolenie (predpokladám, že treba požiadať o odstránenie stavby a nové SP, ale pýtam sa)

Podotýkam, že k pozemkom ku ktorým sa akože cestou chcú dostať sa dá dostať ešte ďalšími dvoma cestami (z toho jedna už stojí a druhá je taktiež plánovaná ako verejnoprospešná stavba)

Isteže rátam s tým, že to bude boj a pokiaľ bude starostka ješitná, tak potom bude robiť problémy lebo si ju „pohneváme“. Len nech aspoň viem či má vôbec zmysel za ňou chodiť a riešiť to.

Ďakujem

 • iste sa da aj zburat dom pre cestu. Ak je to "vseobecny zaujme" tak sa postavi zeleznica aj cez kupalisko... Nekupuj, hladaj inde

 • A preco chces pozemok kupit ked vies, aka je situacia?

 • @veronika306  Rozmýšľaš o kúpe domu, na mieste ktorého je podľa UP naplánovaná cesta? Rada si robíš problémy? Naozaj chceš riskovať, že ti na dom nedajú stav. povolenie?

  Predpokladám, že to je dom s nejakým väčším pozemkom a takých domov tak je viac. Obec tam perspektívne ráta s výstavbou nejakej novej obytnej štvrte - teda novostavieb, ktoré ale budú potrebovať zmenu usporiadania parciel a taktiež vybudovať nové komunikácie a nové siete. Pre obec by bolo najideálnejšie, keby to celé skúpil nejaký developer, porozdeľoval parcely, vybudoval cesty a potom nové - menšie parcely rozpredal. Na nich by sa postavili nové domy.

  Ty uvažuješ len v rámci jednej parcely, ale obec pri tvorbe územného plánu zohľadňuje väčšie územie. Realizácia nemusí byť presne tak, ako je to v úz. pláne. Ak developer alebo investor predloží iné územné usporiadanie, ktoré bude vyhovovať aj obci, tak to môže schváliť. Ak ak sa starostka vyjadrila, že na miesto toho domu nevydajú stav. povolenie, tak je riziko kúpiť ten pozemok.

  Aby si si to vedela predstaviť v praxi - pozri prvý obrázok. To je časť územného plánu obce, kde už pred 10 rokmi obec rátala s výstavbou rodinných domov na tých funkčných plochách B-59 a B-60. Sú tam tiež plánované nejaké cestné komunikácie.

  V skutočnosti sa nakoniec urobila cesta na tej ploche B-60 inak, než bolo plánované, ale obec takúto zmenu odsúhlasila. Na druhom obrázku je súčasná realita.

  V tvojom prípade je možné, že tá plánovaná cesta tam najbližších 15 rokov nebude, ale stavebné povolenie ti nevydajú. A poznámka - aj na rekonštrukciu potrebuješ stavebné povolenie.

 • Sponzor fóra
 • Uz len po tom, co si napisala by som do toho proste nesla. Ako tolko proti. Kupis a budes sa natahovat pre stavebko, ktore ti aj tak nevydaju? Naco by ti taky dom kvazy bol

 • Vďaka všetkým za vyjadrenie. Len som chcela vedieť či to má vôbec zmysel riešiť a nejako sa tým zapodievať. Isteže nebudem riskovať s tým, že to kúpim a potom bude problém. Načo si komplikovať život. Bola to len možnosť v lokalite, ktorá nám vyhovuje. A nakoľko tam príležitostí stavať nie je až tak veľa, zamysleli sme sa aj nad týmto. Každopádne, takto aspoň viem, že zmysel to vôbec nemá a majiteľovi treba pekne poďakovať a rozlúčiť sa.

 • @veronika306  ešte ste len na začiatku a už cúvate. Starostka tam o tri roky nebude, cesta tiež nie. Pozemok Vám nevyvlastnia, stavať rodinné domy nie je verejný záujem. Treba brať do úvahy iné priority a podľa toho sa zariadiť. Vy to nekúpite a zajtra to starostka ponúkne známemu.

 • @jan45  So všetkou úctou, ako viete, že sa jedná o cestu určenú pre výstavbu RD ? Lebo to tu nikde neodznelo, územný plán sme nevideli ...

  V každom prípade, stavebné povolenie proste na rozsiahlu rekonštrukciu nedostane, ak tam nie je súlad s územným plánom ... Územný plán môžu zmeniť len poslanci ... Vkladať nemalé peniaze do rizika, že tam snáď starostka o 3 roky nebude tiež nepovažujem za šťastné riešenie ...

  @veronika306  Na vašom mieste kašlem na starostku a oslovím jednotlivých poslancov ... Za zmenu územka môžu zahlasovať len oni, starostka nemá pri hlasovaní žiadny hlas ... V každom prípade, dom by som kúpil jedine po zmene územného plánu ... Inak je to boj, v ktorom bude vždy ťahať za kratší koniec ... Resp, ani Vám žiadny koniec neostane, pretože pozemok a dom kupujete s vedomím, že je tam UP také aké je.

 • @lubk0  súhlasím s Vami, je to nešťastie tohoto národa, že si nechá hovoriť do svojho prostredia od iných. Väčšina územných plánov je navrhnutá od stola, nikdy nevykúpia pol dediny a znovu opakujem, že stavba sídliska s RD nie je spoločenská nevyhnutnosť. Ke´ˇd tam budem mať pozemok, takk ho predám, ale za cenu ako zvolím ja. A poslanci nemenia územný plán, len odsúhlasujú., zmenu si musia objednať a to treba zaplatiť. Niekedy sa schválne ourobí územný plán, aby sa obmedzili určití záujemci, keď odpadnú, zo zisku sa zaplatí zmena.

 • @jan45

  - dobre viete, ako som to myslel ... Objednať si spracovanie zmeny UP, vyčlenenie financií z rozpočtu, ale schválenie zmeny UP je len na poslancoch, starosta / primátor nemajú v tomto "smere" žiadne slovo ... Okrem toho, že môžu ako "prezident" 1x nepodpísať, ale ak si to následne poslanci odhlasujú znova, je to platné aj bez jeho podpisu ... Nie všade je názorový súlad medzi poslancami a primátorom / starostom. Preto som písal, že by som sa na názor primátora/starostu vôbec nedával a riešil by som to s poslancami ...

  Zvádzate tému na výstavbu RD, ale tu je debata o ceste, podľa označenia miestnej komunikácií ... Ktorej hlavnou úlohou môže byť kľudne niečo iné, ako "cestné" napojenie novej IBV ... Viacero obcí aj okoli miest majú územné plány na "menšie" obchvaty ktoré majú parametre miestnej komunikácie a odkláňajú dopravu ... Financuje ich zväčša kraj (župa) ale územné plány a projektovú dokumentáciu si zväčša platia obce (ak sa nedohodnú inak) ... Aj v jednom krajskom meste sa pôjde robiť miestna komunikácia, ktorá prepojí vonkajším okruhom časť mesta a odťaží tak dopravu ... Stále to však nie je obchvat, ani 4 prúdovka, proste bežná miestna komunikácia ...

  Preto hovorím, že vôbec netuším, o čom sa tu bavíme a keď budeme vidieť územko a katastrálnu mapu, môžeme sa baviť, na čo tu táto cesta je ... A teda samozrejme, predať nikto nemusí, tak ako Vám nikto pri takomto UP nedovolí stavať alebo rozsiahlo rekonštruovať.

 • @lubk0  možné to je aj tak ako popisujete, ale nepredpokladám, že tu sa budú riešiť celospoločenské problémy. Fakt je, že otec kúpil stavebný pozemok v strede mesta (1956) a nechceli mu povoliť tam stavať, ani nestaval a pozemok vykúpili až 2010 na stavbu piliera diaľnice, okolo domy stoja.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  Odporúčaní dodávatelia
  Vizuálne návrhy záhrad, fasád rodinných domov a interiérov podľa Vašich požiadaviek. Vypracovanie projektovej dokumentácie pre potreby realizácie.
  atelier of architecture & design
  - projekty rodinných domov a interiérov
  Špecializujeme sa na projekty moderných domov na mieru. Tvoríme modernú architektúru, interiéry na mieru a poskytujeme pre klienta stavebný management
  Články od našich partnerov
  Cesta k dokonalému trávniku alebo ako vybrať správnu kosačku
  Správny výpočet spotreby materiálu z pohodlia Vášho domov
  Plotový systém nahradí klasický múr. Postavíte ho však oveľa rýchlejšie!
  Archív článkov od partnerov