Susedova stavba na mojom pozemku

dobrý večer, prosím o radu. Môj pozemok susedí s pozemkom na ktorom stojí schatrala hospodárska budova v dezolátnom stave. Po zameraní pozemku bolo zistené, že stavba stojí jednou časťou aj na mojom pozemku, cca 80cm. Keďže od začiatku nám majiteľ tvrdil že stavbu bude búrať a toto prehlásenie podpísal aj na stavebnom úrade, stavbu nám povolili. Podal tiež žiadosť na odstránenie časti stavby ktorá nám zasahuje do pozemku- my tým pádom nedodrzujeme odstup od budovy 2m- odstup mame od hranice pozemku. Zaklady sme už postavili ale majiteľ sa k búraniu nemá.. že to mame kľudne zbúrať my, len nám sa do toho nechce davat 1000+€.. aké mame možnosti? stojí zákon na našej strane? ako ho donútiť to zbúrať?
Odpovedať
Profilova fotka
Tak po spravnosti by to mal dat zburat on alebo to dajte zburat a jemu to dajte zaplatit. Pravne vobec neviem, ako to je. K tomu nech sa uz vyjadri niekto skusenejsi.
Odpovedať
@k3zz ano on by bol najradšej ak by sme to zbúrali my, rovno sa vyjadril že on za to nemieni platiť...
Odpovedať
Profilova fotka
Nepomozem, len, na tom podpisanom dokumente nie je uvedeny datum dokedy to ma zburat ? Bez jeho pisomneho suhlasu presne popisaneho by som to asi neburala. Kukni aj sem http://www.modrastrecha.sk/forum/voln... http://www.modrastrecha.sk/forum/poze...
Odpovedať
Profilova fotka
@mirkapp prečo by si to mala búrať ty? máš peniaze na zvyš, či robíš nejakú charitu? 😄 len pekne mu povedz, že nech to zbúra na svoje náklady... spýtaj sa ho, čo keď sa dieťa bude hrať vonku na pozemku a z jeho ruiny odletí časť a zraní ti dieťa? Ponesie sused v takom prípade trestnoprávnu zodpovednosť?
Odpovedať
@mirkapp Tá budova je zapísaná na liste vlastníctva? Alebo je zakreslená v katastrálnej mape?
Odpovedať
@dexter89 on je veľmi arogantný človek... prezentuje sa že no a čo ked sa tam niekomu niečo stane, nik tam nemal čo robiť... tento človek totiž má toľko peňazí že by mohol zbúrať 10takych budov mihom oka.. ale nedá ani cent kým on z toho nemá aspoň euro.. chápeme sa
Odpovedať
@chrobak7 áno, je zapísaná na LV ako hospodárska budova s popisným cislom
Odpovedať
@mirkapp Aha, tak potom na jej zbúranie bude treba povolenie na odstránenie stavby. To nemôžeš len tak zbúrať a ani to nestačí len tak odstrániť. Najprv to treba papierovo vysporiadať, lebo tú vzdialenosť inak nedodržíš.
Odpovedať
@chrobak7 stavebný urad naše stavebné povolenie podmienil tým, že ta časť stavby ktorá je na našom pozemku bude odstránená. Tak on po našej urgencii podal žiadosť o odstránenie časti stavby aby nám stavebný urad vydal povolenie. V žiadosti uviedol že to zbúra do konca roka 2020. Takze papierovo to je podchytene, len on to urobil aby mal pokoj lebo sme mu vyvolávali že nedostaneme SP. Teraz ho ale reálne nevieme dotlačit do toho aby to aj skutočne odstránil
Odpovedať
@mirkapp Aha, takže papierovo to máte ošetrené, aj stavbu je povolené zbúrať, len nie je toho, kto by to urobil (a hlavne zafinancoval). Tak buďto zaplatíš ty a budeš to mať, alebo to oploť a počkaj, kým bude mať sused dôvod to zbúrať, aby sa do toho pustil. Donútiť ho nemáš ako. Buď rada, že aspoň to povolenie vybavil, že ste mohli začať stavať.
Odpovedať
@mirkapp co si nespravis, to nemas. Ja by som zbural len to co je na mojom pozemku + rezervu na samospadnutie zvysnej stavby a postavil v tom mieste plot
Odpovedať
@chrobak7 @rapidek áno nakoniec to vidím tak že to budeme búrať my, žiaľ nie je jednoduché zbúrať len ten kúsok, stavbu treba rozobrat od strechy lebo fakt stojí len silou vôle... dúfala som že mi niekto poradí či má s tym skúsenosť aké mame práva... veď stojí na mojom pozemku.. kam sa obrátiť (kraj?) keď obec robí mŕtveho chrobáka
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mirkapp Nemáš sa kam obrátiť. To, že stavba stojí na tvojom pozemku nie je dostatočný argument na to, aby si nabehla s buldozérom a zbúrala to. A donútiť majiteľa to zbúrať - to je ešte tvrdší oriešok. Ak povie, že nemá na to peniaze, tak ho nikto nedonúti.
Odpovedať
@chrobak7 to som potrebovala vedieť, ci pravo je na mojej strane alebo nie
Odpovedať
dohodnite sa s nim, ze to zburate. ale zburajte to tym sposobom (bagrom), ze vsetka sut ostane na jeho pozemku. Nech si ju odpratava sam 🙂
Odpovedať
@epto to ale s povolenim na stavbu nieje jednoduche, odpad musis dolozit co si snim urobil kazdopadne pravda je, ze kedze tam je susedove meno, budu nahanat potom jeho 😄 a tazko povedat, ake vztahy budu potom, ale s plotom ti to uz moze byt asi fuk ...
Odpovedať
@mirkapp Právo je na tvojej strane, ale jeho vymožiteľnosť je slabá.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, aj sa niekde pise, ze vy stavbu nemozete dokoncit kym ta budova bude stat? Mate tuto podmienku niekde napisanu? Vydali vam SP lebo on podpisal ze odstrani v 2020. Pise sa nieco co robit ked neodstrani? Mate SP s podmienkou odstranenia, ci len dolozkou/prilohou o odstraneni? To ze moj sused nedorzi co mal predsa nebude mne branit aby som nestavala. Za sirku 80 cm na pozemku mate vy stat, platit najom, predlzovat hypoteku... Ked vam da pisomny suhlas na zburanie, poslat bager a potlacit na jeho pozemok, s tym, ze vsak ste mu neslubili to odpratat, len zburat.
Odpovedať
@lenkito10 táto podmienka sa už nikde nespomína... len sa obávame že to spadne a poškodí nám dom, takisto ťažší prístup k stavbe.. jednoducho by bolo lepšie aby to zmizlo pred tým ako stavba stojí
Odpovedať
Profilova fotka
Asi sformulovat na A4 ze sused vam dovoluje zburat, na zaklade povolenia xy, dat mu podpisat.
Odpovedať
myslim si, ze pravne je to na vasej strane, neviem, ak by ste podali staznost na stavebny urad, ci by s tym nieco spravili, no rozhodne by som sa nenechal zahnat do kuta s tym, ze by som to bural na vlastne naklady
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch

Odpoveď na príspevok od megs8:

myslim si, ze pravne je to na vasej strane, nevie…
@megs8 keďže vám stavebný úrad povolil stavebné povolenie s tým, že sused podpísal prehlásenie že to zbúra, tak sa obráťte na stavebný úrad ktorý vám vydal stavebné povolenie , v ktorom sa isto uviedli aj podmienky a povinnosti vášho suseda, že stavbu odstráni, dôvodu, že je postavená sčasti na cudzom pozemku....stavebný úrad vám dal povolenie , tak v tejto veci musí konať stavebný úrad a musí vyzvať suseda na odstránenie stavby v havarijnom stave ako aj na cudzom pozemku....a uviesť lehotu....ak tak neurobí, tak stavebný úrad je povinný stavbu odstrániť a náklady s tým spojené zaplatí sused...je to jeho stavba in je povinny to odstrániť na vlastné náklady...oznámte tieto skutočnosti stavebnému úradu a žiadajte aby aby zjednali nápravu, keďže máte stavebné povolenie ktoré obec sama vystavila ale nastali skutočnosti, že sused stavbu k termínu výstavby vášho domu neodstránil,,
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megs8:

myslim si, ze pravne je to na vasej strane, nevie…
@megs8 keďže vám stavebný úrad povolil stavebné povolenie s tým, že sused podpísal prehlásenie že to zbúra, tak sa obráťte na stavebný úrad ktorý vám vydal stavebné povolenie , v ktorom sa isto uviedli aj podmienky a povinnosti vášho suseda, že stavbu odstráni, dôvodu, že je postavená sčasti na cudzom pozemku....stavebný úrad vám dal povolenie , tak v tejto veci musí konať stavebný úrad a musí vyzvať suseda na odstránenie stavby v havarijnom stave ako aj na cudzom pozemku....a uviesť lehotu....ak tak neurobí, tak stavebný úrad je povinný stavbu odstrániť a náklady s tým spojené zaplatí sused...je to jeho stavba in je povinny to odstrániť na vlastné náklady...oznámte tieto skutočnosti stavebnému úradu a žiadajte aby aby zjednali nápravu, keďže máte stavebné povolenie ktoré obec sama vystavila ale nastali skutočnosti, že sused stavbu k termínu výstavby vášho domu neodstránil,,
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mirkapp:

dobrý večer, prosím o radu. Môj pozemok susedí s …
@mirkapp ,....zaujímalo by ma, ako ste to doriesili.,.je tomu už 3 roky...zbúral to sused či vy?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?