Stavba laguny 420 na 15 metrovom pozemku - problemom su okolite stavby

Ahojte. Viete mi prosim Vas poradit. Najuzsia cast stavebneho pozemku ma 15 metrov. Je tam postaveny stary dom typu L - vid obrazok z katastra nehnutelnosti, avsak ten chceme zburat a az potom stavat. Sused nalavo ma postaveny dom 1,5 metra od hranice pozemku a sused nalavo 0,6 metra od hranice pozemku. Viem ze minimalna vzdialenost od nehnutelnosti je 4 metre, coz by sa nam aj podarilo dodrzat z oboch stran, nakolko laguna 420 je siroka 10 metrov, avsak problem nastava, ked chceme dat okna do obyvacky. Sused nalavo tam ma okna iba do kupelne, nakolko je to severna strana. Avsak stavebny zakon nam to asi nedovoli, nakolko minimalne je dane, ze to musi byt 7 metrov. Existuje nieco ako dohoda, ze susedovi nebude vadit, ked tam budeme mat tie okna i ked nas dom bude vzdialeny od jeho 4 metre? On tam nema ziadne okna kde by sme mu cumeli :) a my uvidime iba jeho stenu z tych okien, coz mne nebude vadit, avsak najradsej by sme ich tam mali. Tu malu terasku tam davat nechceme, cely dom bude pekny obdlznik 14,5 x 10 metrov. Dakujem za akukolvek radu ci postreh :)
Odpovedať
Profilova fotka
Ak som to dobre pochopil tak by to nemal byt problém na kolko stavebný zákon hovorí, že stavby musia byť minimálne 7 metrov od seba ak sú oproti sebe okná z obytných miestností. Osobne by som šiel za susedom, ukázal mu projekt, vysvetlil zamýšlané osadenie stavby a pokiaľ sa dohodnete dal by som mu podpísať súhlasné stanovisko s umiestneným stavby a s tým by som šiel na stavebný úrad.
Odpovedať
Profilova fotka
@uzlinka4 Vieš, že riešiš kvadratúru kruhu... ]-( ]-( ]-( Tá parcela - aká je - aj s okolitou zástavbou je predsa absolútne nevhodná na to, aby ste tam praštili nejaký bungalov, hoc ako pekný. Možno budeš škrípať zubami, ale všetko zlé je predsa na voľačo dobré. Pokúste sa nadviazať na to, ako sú tam osadené súčasné domy a vychádzať z daností lokality. Ja osobne by som skôr uvažoval buď o rekonštrukcii pôvodnej stavby, alebo ak by som ju zvalil, na jej pôdoryse by som postavil zhruba taký istý dom (samozrejme z nových materiálov) s obytným podkrovím. Dole dennú časť - hore spálne. Musíš predsa rešpektovať danosti, ktoré neovplyvníš...
Odpovedať
ja teda súhlasím s leonardom
Odpovedať
Leonardom, ta parcela ma cca 400 m2. To je pravda. Nad nou smerom hore mame este 1100 m2 zahrad. Rozmyslali sme prestavovat, ale ma to kamenne zaklady, sused je moc blizko ten napravo, mokne tam ta stena, nakolko sused nema odkvap, musela by sa urobit drenaz,nakolko medzi tymi domami tecie voda ak silno prsi raz za rok... Meter pred domom je stlp elektrickeho vedenia coz trosku komplikuje rekonstrukciu. Najlacnejsia varianta je zburat a postavit nanovo vyssie o 7 metrov od stlpu. Bungalov dokazem zuzit na 8 metrov, prehadzat miestnosti, ale tento projekt ma nadchol. Sused napravo ma stary jednopodlazny dom. Cize taky starsi bungalov tam je ;) mna hlavne zaujimalo ci mozem mat okna do obyvacky 4, mozno 5 metrov od suseda ktory je nalavo, ak by s tym sused suhlasil, tak ci mi to schvalia. On tam na tej strane nema ziadne obytne miestnosti., resp okna do nich. V podstate by tam noli ib a sklenene plochy co by prepustili nejake svetlo do obyvacky.. A pod strechou chceme mat aspon podchodziu vysku, bud ulozny priestor, alebo otvorenu hernu, cize vyskovo bude rovnako ako povodny barak. Tie baraky su tam o dost tesnejsie postavene v okoli ako ja planujem :-) avsak su na starych zakladoch postavene...
Odpovedať
uzlinka4 dá sa tam postaviť,ale treba sa dohodnúť sa susedom a dať mu podpísať súhlasné stanovisko s umiestneným stavby a s tým by som šiel na stavebný úrad. Stavebný zákon umožňuje aj určite výnimky.Pre istotu sa nechaj poradit od projektanta ktorý ti bude robiť projek,on musí mat jasno v tom.podla stav.zákona by si mal mat z jednej strany od hranice pozemku 2m a z druhej 7m a vtedy si môžeš dat hoci kam okna.Ak je vzdialenosť menšia tak treba súhlasne stanovisko od susedov.
Odpovedať
Ďakujem ;-) Za projektantom ideme cez leto keď prídeme na Svk. Len pozeráme projekty ktoré by sa nám páčili a hodili sa nám tam :) máme ich nakreslené asi 100, ale tento sa nám páčil najviac i s orientáciou na svetové strany. A susedia vyzerajú byť ako pohodovi ľudia, tak potom keď to bude nacrtnute, tak hadam sa s nimi dohodneme
Odpovedať
Nemáš začo ďakovať,ak si stiahneš úplne znenie stavebného zákona tam sú aj udané stiesnene podmienky ,to je tvoj prípad. alebo si pozri tento link.http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/ako-najblizsie-od-susedov-mozem-stavat/
Odpovedať
Sused moze suhlasit, hlavne slovo ma SU. Uz len stavat 140 m2 dom na parcele 400 m2 vam nemusia dovolit. Neviem aka je tam povolena zastavanost, vacsinou to byva 25%. Zahrady hore vam konkretne tuto parcelu "neprevzdusnia" Ludia stale dokolecka omielaju iba bungalov,bungalov, vzdy sme chceli bungalov........Boja sa schodov ako cert kriza, nechapem preco.
Odpovedať
Atlaska, bývam v poschodovom dome s 2 malými deťmi. Viem prečo chcem bungalov ;) Inak momentálna zastavanost starej stavby je cca 180 m2 a na šírku bližšie k ceste má 12 metrov... Ja tam chcem postaviť menší dom... A viem ze hlavne slovo má SU. Len si zisťujem zopár vecí čo mi nie sú úplne jasné.
Odpovedať
Co bolo povolene kedysi, nemusi byt dnes. Uzemne plany obci sa menia. je tu kocka ktora ma podl UP urobeny projekt domu a ups kym ho urobili zmenil sa UP a nechcu jej vydat SP. Chcela sm ti poradit,ze zbytocne teoretizujete, ak nemate v rukach UPI. Bez nej by sa ani pozemok kupovat nemal. /ine je dar,ci dedicstvo/
Odpovedať
zastavanost je 60% z celkovej plochy podla zákona,takže 40% musi byt zelen travnata plocha alebo nieco podobne.
Odpovedať
ak pojdes za projektanto ten to vsetko musi vediet a vie ti aj navrhnut na ten pozemok vhodnu stavbu ktora sa ti bude hodit.Ja som si tiey pozeral vselijake projekty a potom som s projektantom urobili kombinaciu ktora my vyhovovala.Horsie je to s katalógovými domami.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@1gugu zastavanost si obce mozu urcit, aj min. velkost pozemku.
Odpovedať
možu ale ak tak chcu robit tak tým padom aj odradzaju ludi od stavby.A teraz ma uzlinka na tej stavbe cca 180m2 zastavanych z cca 400m2.To je tak 45%. z celkovej plochy. A na taku istu zastavanost mu daju urcite súhlas.a to staci na pekny domcek.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?