Rozparcelovanie pozemkov a následný predaj

Ahojte, kupil som tieto pozemky ako je vidieť na obrázku sú to 4 parcely. Cela plocha je ohraničená ako je vidieť na obrázku žlou farbou. Parcely sú momentálne podelené čiernou farbou. Tieto parcely chcem zmeniť geometrickým plánom ako je uvedené na druhom obrázku boli by to novovzniknuté č parcely, označené červenou farbou. Jednu parcelu si chcem nechať, a zvyšné 3 chcem predať. Otazka znie musím platiť daň z príjmu predaja týchto 3 parciel ak to sú novo vzniknuté parcely ? ďakujem
Odpovedať
pokial ich budes predavat do 5 rokov od nadobudnutia tak platis len dan z rozdielu medzi nadobúdacou a predajnou cenou, teda z cisteho zisku
Odpovedať
@zita19 Aj napriek tomu že, predaváne parcely budú uplne novovzniknuté ? budú tam nové parcelové čísla, oproti pôvodným. Viem že ten rozdiel sa platí ak kupim parcelu, a tú istú parcelu predávam.
Odpovedať
Zaujímavá otázka,osobne si myslím,že daňový rad ťa vyvedie z omylu. Porovnávam to s výrobou-kúpim 10kg čokolády,rozdelím na 10dkg kúsky predám a budem tvrdiť že to je niečo iné takže daň neplatím... 😄 Jedine čo ťa môže potešiť je,že okrem kúpnej ceny aj náklady na vytvorenie nových parciel dáš do mínusu. Napadá mi,že by si pozemky dlhodobo prenajal,/s predkupným právom nájomníka/ aby mohli stavať a po piatich rokoch predal???
Odpovedať
@zita19 A akym sposobom sa vypocita nadobudacia cena napriklad 1 rozparcelovaneho pozemku?
Odpovedať
@palko80 kalkulackou, ked to nevies zratat na papieri.... Je to matematika tak sai zo siestej triedy ZS
Odpovedať
@zita19 Klud Zita! Do 6 triedy ma neposielaj lebo budem aj drzi ako ty. Neboj sa ratat viem dobre. Len som sa pytal v dobrom ako sa to pocita.
Odpovedať
Profilova fotka
@browzy Ja by som sa chcel spýtať na čo plánuješ tie parcely využívať, budeš tam niečo pestovať, lebo na stavbu mi to príde nie moc dobre rozdelené keď majú pozemky tak malú šírku, keď sa dodržia potrebné odstupy postaviť tam niečo bude riadne obmedzujúce, ak to plánuješ na výstavbu niečoho rozdelil by som to len na dve parcely.
Odpovedať
@martosko Tento obrazok som uviedol iba ako príklad, ako približne by to mohlo byť. Budem sa radiť ešte s geodetom, na parcelach sa bude stavať, ale nič veľke iba rekreačné chaty, žiadne široké bungalovi 🙂 🙂. Skôr pojde o užšie typy stavieb , keďže pozemky sú svahovité.
Odpovedať
@dodok priklád s čokoládou ma pobavil 🙂 keď som si to predstavil s tou čokoládou tak si ma bohužial utvrdil v tom, že máš pravdu. Ďakujem za typ čo sa týka toho dlhodobého prenájmu by to bolo OK.
Odpovedať
@browzy je otazka, ci tam vobec mozes stavat, hoci aj chaty. Ci s tym vobec uzemny plan pocita.
Odpovedať
Profilova fotka
@browzy No naozaj to budú musieť byť úzke stavby lebo ak je pozemok široký 11 metrov a dodržia sa odstupy na stavbu zostane tak 6-7, čo je práve škoda vo svahu lebo na úzkom a dlhom dome bude veľké prevýšenie ale keby bol ten dom široký a krátky bolo by to lepšie.
Odpovedať
@zita19 toto uz mam preverene, už vybavujem povolenia. Stavať sa bude dať.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@browzy mozno sa mylim ale tebe nevzniku nove parcelne cisla ale skor sa ti dve vymazu. Ale toto bude vediet najlepsie geodet ako sa to zapise. Mne pridu trosku zbytocne dlhe tie pozemky ked sa maju vyuzivat len na chatky. Ci to je myslene ze si zahradkari budu pestovat zeleninu.
Odpovedať
@browzy Len taká malá otázka - je prístup na tie pozemky aj sprava aj zľava? Teda bude mať každý z tých 4 nových pozemkov prístup priamo z verejnej komunikácie?
Odpovedať
@chrobak7 Ano prístup je zabezpečený aj zjednej aj zdruhej strany, tak isto inžinierske siete.
Odpovedať
@wivik no predbežne som to komunikoval, a pôvodné zaniknú a vzniknú nové. Na pozemkoch bude pestovaný vinič + stavať sa budú rekreačné vinné chaty.
Odpovedať
@dodok Ak uzatvorí do 5 rokov od nadobudnutia pozemku zmluvu o jeho budúcom predaji, tak príjem podlieha dani z príjmu bez ohľadu na to, kedy bude inkasovaný.
Odpovedať
@wivik Geodet môže pri rozparcelovaní použiť aj pôvodné čísla parciel, ale môže prideliť aj nové čísla novovzniknutým parcelám. Možné sú oba spôsoby. Ja som mal pozemok, ktorý sa skladal hádam zo 6 malých parciel. Po postavení domu geom. plánom ich pozlučoval a vytvoril iba 2 - jednu pod domom a druhú - zvyšok. Pritom použil 2 čísla, ktorým boli označené 2 malé parcely. Zvyšné čísla jednoducho zanikli. @browzy Áno, budeš povinný platiť daň z príjmu, ak tie pozemky predáš do 5 rokov. Aj keď to rozparceluješ. Budeš musieť vypočítať, koľko si dal za m2 a pri predaji to porovnať s cenou za m2 tých nových parciel. Ak tam bude výnos, ten treba zdaniť.
Odpovedať
@browzy nebudeš, lebo 12,5 metrové slíže nik nekúpi 🙂 take super súčasne rozmýšľanie, kúpim starí "fundiš" čo má šírku 25m ale ved je dlhý tak čo s tým? No nič. Pokiaľ máš cestu z oboch strán tak s toho spravíš 2 normálne pozemky cca 25x60m určite nie 3 a viac. Prípadne do toho investuješ a po jednej strane spravíš cestu súkromnú a následne 4 pozemky o šírke cca 20m.
Odpovedať
@browzy aha ... tak to neviem, ja len ze my sme z jedneho pozemku robili dva a jednemu ostalo povodne cislo a druhy dostal nove
Odpovedať
@draik zmluva o budúcej kúpnej zmluve nebude to isté ako nájomná zmluva s predkupným právom.... Určite by to právnik zvládol spraviť tak aby to neodporovalo zákonu.
Odpovedať
Lepšie by to bolo rozdeliť 24x25 cca ,idealnejsi pozemok ako 12x60
Odpovedať
@browzy to je pri šírave, že? Bude pekný výhľad na vodnú plochu...
Odpovedať
@dodok Aby mal kupujúci istotu, že sa k pozemku dostane, musela by zmluva obsahovať záväzok vlastníka (prenajímateľa), že vlastníctvo pozemku na požiadania prevedie, a to práve na nájomcu. To znamená, že by obsahovala ustanovenia zmluvy o budúcej zmluve. A to znamená daňovú povinnosť. Aj vlastník pozemku chce byť krytý a dostať vopred dohodnutú kúpnu cenu. Zmluvy sa neposudzujú podľa názvu, ale podľa obsahu. Odhliadnuc od toho, akákoľvek špekulácia prakticky výrazne obmedzuje možnosť čerpania hypo na daný pozemok a následne stavbu. To znamená menší okruh záujemcov. Pri vyššej hodnote pozemku, lokality by sa to dalo riešiť inak, ale pri jednom sa to zrovna neoplatí a skrz transakčné náklady.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?