Prístupová cesta - zmena majiteľa

13. feb 201940

Dobrý deň, kupujeme pozemok na novovybudovanej ulici, ktorú vlastní developer, nazveme to firma A, vlastnia prístupovú cestu a ešte iné pozemky (ale tie nie sú teraz nepodstatné). Firma A má na tieto pozemky, teda aj na prístupovú cestu exekúciu, konkrétne exekučné záložné právo vystavené v roku 2018. Záložné právo na tieto pozemky má aj firma B, od roku 2016 a 2017 (dve zmluvy). Firma B, chce teraz pohľadávku, teda exekúciu firmy A vyplatiť a vziať si pozemky do svojho vlastníctva, nakoľko firma A má exekúcie a boli v konkurze. Firma A dala súhlas vlastníka pozemku pre všetky parcely (teda aj na náš pozemok) súhlas na prejazd, prechod a prístup k našim pozemkom. Nakoľko firma B momentálne disponuje ich pozemkami a chcú ich prevziať do svojho vlastníctva, pýtala som sa ich ako budú riešiť cestu, keďže prevzali po firme A všetko aj tento súhlas a po skolaudovaní cesty, cesta prechádza pod mesto (je na to zmluva), tak my odpovedali, že možno zriadia vecné bremeno, alebo si cestu nechajú vo svojom vlastníctve, alebo ju predajú mestu. Pokiaľ zriadia vecné bremeno alebo si cestu nechajú vo svojom vlastníctve na údržbu cesty by sme im mali platiť, alebo zaplatiť za vecné bremeno. Pokiaľ cestu ponúknu mestu, mesto to od nich nekúpi, predsa len už jedna zmluva je, kde po kolaudácii cesta prechádza mestu. Môžu oni zmeniť súhlas vlastníka pozemku, ktorý vystavila firma A, ak sa firma B stane majiteľom, teda ak si vyplatením dlhu, exekúcie, kúpy pozemky tejto firmy a tým pádom aj všetky zmluvy a pohľadávky firmy A?
Stretli ste sa s niečím takým??

 • @radenka2312  Trochu komplikovane napísané, ale podstatu asi chápem. Začnem asi týmto:
  "Pokiaľ cestu ponúknu mestu, mesto to od nich nekúpi, predsa len už jedna zmluva je, kde po kolaudácii cesta prechádza mestu." - myslím, že kolaudáciou neprechádza automaticky cesta do vlastníctva mesta. tá zmluva, ktorú spomínaš, bude asi zmluva o budúcej kúpnej zmluve na predaj cesty. Nedá sa zmluvne previesť nehnuteľnosť v budúcnosti s nejakou podmienkou. Takže tá zmluva o budúcej kúpnej zmluve môže byť, ale to ešte neznamená, že cestu nadobudne do vlastníctva mesto. Na to bude treba uzatvoriť ešte jednu zmluvu - a to kúpnu zmluvu. MY to tiež máme takto - zmluvu o bud. kúpnej zmluve sme podpísali ešte v čase, keď bolo vydané len stavebné povolenie. Cesta je už skolaudovaná, ale zatiaľ ešte nebola prevedená do vlastníctva mesta. U nás je ale našťastie v našom spoluvlastníctve - každý majiteľ parcely na tejto ulici má podiel na ceste.

  Teraz k tomu právu prejazdu:
  píšeš: "Firma A dala súhlas vlastníka pozemku pre všetky parcely (teda aj na náš pozemok) súhlas na prejazd, prechod a prístup k našim pozemkom. "

  Neuvádzaš, akou formou máte poskytnuté toto právo prechodu a prejazdu. Ak je to len formou zmluvy medzi developerom A a vlastníkmi a toto právo nie je zapísané na LV v katastri ako vecné bremeno, ste v nevýhodnej pozícii. Potom otázne je, ako firma B prevezme firmu A. Ak bude jej právnym nástupcom, potom všetky práva aj povinnosti firmy A prejdú na firmu B, teda aj záväzok firmy A umožniť vám prejazd.

  Ake ale firma A prevedie na firmu B iba pozemky a cestu ako na nového vlastníka, potom záväzok firmy umožniť vám prechod a prejazd neprechádza automaticky na firmu B. Jedine, že by to bolo vyslovene uvedené v zmluve, ktorou sa prevedú cesta a pozemky pod cestou.

  Ak cesta a pozemky budú prevedené na mesto, nebude potrebné už riešiť právo prechodu - cesta bude verejná.

  Ak cesta a pozemky zostanú vo vlastníctve firmy B, bude treba požiadať firmu B, aby vám zriadila vecné bremeno práva prechodu pre vlastníkov. Ak to nezriadia dobrovoľne, bude treba súdnou cestou. Alebo to neriešiť a dúfať, že s tým nikto nebude robiť problémy ani v budúcnosti, a ak by s tým bol problém, potom to riešiť.

  Takéto zmeny vlastníctva developerských firiem sa dejú často. Niečo vybudujú, potom firmu nechajú skrachovať, aby niekde ušetrili a spoločné pozemky sa prevedú na inú firmu. Ale pre obyvateľov sa prakticky nič nemení, len vlastníkom cesty je iná firma.

  Myslím, že netreba mať zbytočné obavy dopredu, uvidíš, ako to nakoniec dopadne. Podľa mňa to firma B nakoniec odovzdá mestu, aby sa o cestu nemuseli starať.

 • @chrobak7 Ďakujem za Vašu odpoveď,
  áno samozrejme, zle som sa vyjadrila ono asi existuje nejaká kúpna zmluva o budúcej kúpnej zmluve ako píšete, medzi mestom a firmou A. Ja to tak laidsky len píšem 🙂
  Formou akou je právo prechodu je len v rámci zmluvy, nie je v LV.
  Musím zistiť akou formou sú firma A a firma B medzi sebou zaviazané, ako vyzerá zmluva medzi nimi, snáď sa mi to podarí.
  Nad vecným bremenom na prechod firma B uvažuje, ale pre mňa to znamená, že zadarmo to asi nebude, a budú chcieť peniaze za to. Najlepšie bude ak to bude mať mesto a ja budem mať pokoj a kľudný spánok 😃
  Tam je jeden taký problém, že nie sú všetky siete skolaudované a tým, že sa tam zriaďujú záložné práva a mení sa všetko, neviem čo očakávať, kto bude kolaudovať siete. A tým pádom kto bude spravovať cestu atď. Som z toho zúfalá, lebo pozemok je super, má všetky prípojky, len nie všetky skolaudované.

 • @radenka2312  Dom asi neskolaudujete, kým nebudú skolaudované všetky siete. Tiež sme to tak mali - najprv skolaudovať siete a cestu a až potom sme mohli kolaudovať domy. Ako som písal - u nás to vlastníme my. Takže je len na našom rozhodnutí, či to dáme mestu alebo si to necháme.

 • @chrobak7  kým postavím dom, snáď už skolaudované všetko bude 😃
  Ďakujem za Vaše rady.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?