Pozemok bez vecneho bremena

Ahojte viem mi niekto poradit? Svagor chce kupit pozemok na vystavbu,ale zistili sme ze cez ten pozemok ide vodovodna pripojka ktora patri sukromnej osobe pravdepodobne obci kedze na nu je napojena voda na obecnej chate.Problem je ,ze ani sam predavajuci netusil o ten pripojke kedze pozemok zdedil a nikde na LV neni zapisane vecne bremeno ani tarcha.svagor sa boji toho ze ked to kupi tak je riziko havarie a teda ze mu rozbiju v tom pripade dvor.neviete niekto co v takomto pripade?
Odpovedať
@ivka1404 predávajúcemu povedz nech si to potrubie dá preložiť na vlastné náklady a potom to kúpite.inak máš pravdu že ak sa niečo stane tak ti rozkopu dvor. A ešte nemusia ti kvôli tomu schváliť stav.povolenie
Odpovedať
@1gugu ved to bude asi jedine riesenie.kedze predavajuci je sukromna osoba a vlastnik pripojky je obec tak tu sa bojime ze bude problem,ze koho to bude povinost kedze vlastnik pozemku to tiez nevedel a obec taketo veci ked treba nieco financovat je problem.tak ci ma vobec zmysel sa do toho pustat asi bude dobre ked sa informujeme priamo na vodarnach o moznostiach a so starostom a predavajucim kto ake navrhuje riesenie.nas hlavne prekvapuje ze tam nebolo na LV ziadne vecne bremeno ci to neni potrebne?
Odpovedať
Profilova fotka
@ivka1404 Veci sa maju tak ze pokial na lv nieje zapisane vecne bremeno, tak kupite cisty pozemok bez nejakej tarchy. No a tak to aj zostane. Nepride nikto vam rozkopat dvor nakolko nema na to pravo. Som v takej istej situacii. Kupil som pozemok, a ked som zacal vybavovat SP sused na mna vysiel z otazkou ze kedy doriesime to vecne bremeno...nakolko som zistil ze mu ide cez nas vodovodna pripojka. Tak som mu vysvetlil ako sa veci maju, ze nemam problem s jeho pripojkou na mojom pozemku, ale ze na vecne bremeno nech zabudne. Ze ako to myslim, no reku nech tam voda je, nemam s tym problem ale iba do prvej poruchy, potom si urobi vlastnu pripojku, a ten papier som mu aj podpisal ze do prvej poruchy strpim vodu.
Odpovedať
@stanleykoooo dakujem teraz viem ze s tym ma niekto skutocne skusenost my sme na to prisli uplne nahodou kebyze nejdem na vodarne ani by sme nevedeli ze tam to potrubie ide my mame susedny pozemok nam to zasahuje len cez parkovisko par metrov a uz sme vlastnici pozemku tak my uz to neriesime len svagrovi to zasahuje do pozemoku ovela viac a boji sa ze ak sa to neprelozi a potrubie praskne tak mu vytopi pozemok.preto vaha co urobit ci kupit pozemok alebo nekupit.
Odpovedať
@ivka1404 odporúčam osloviť vlastníka stavby - vodovod. prípojky (k akej stavbe vedie), aby ju preložil mimo pozemku, resp. v blízkosti spoločnej hranice pozemkov, aby na pozemku bolo možné stavať. Ktovie, či vôbec bolo vydané nejaké povolenie prísl. SÚ, lebo keby bolo, tak k vydaniu stavebného povolenia stavebník potrebuje preukázať vlastnícke alebo iné právo k pozemku (nejaká zmluva medzi stavebníkom a vlastníkom pozemku),na ktorom má byť umiestnená stavba, t. j. aj prípojky.. Vodovodná prípojka je zrejme nepovolená a neoprávnená stavba na cudzom pozemku.
Odpovedať
@ivka1404 zájdite na vodárne, za pár minút vám vytlačia kde majú svoje prípojky a komu patria a aj to aké obmedzenia sa na ne vzťahujú. Aj to kto dal k uloženiu prípojky na daný pozemok súhlas.
Odpovedať
@stanleykoooo odporúčam ten istý postup ako som vyššie radila @ivka1404 a do vybudovania preložky prípojky by som na tvojom mieste som susedovi uzatvorila nájomnú zmluvu s nejakou ročnou výškou nájmu.
Odpovedať
V minulosti sa nehľadelo na vecné bremená tak ako dnes... V súčasnosti je vlastník pozemku povinný strpieť už zrealizovanú prípojku, alebo inžiniersku sieť, či je alebo nie je zapísaná ako vecné bremeno na LV... Samozrejme z novými bremenami to je iná pesnička, ale to nič nemení na fakte, že už zrealizovanou prípojkou či sieťou si neporadíte, jedine za vlastné prostriedky... Prípadné poruchy sú na správcovi siete, alebo majiteľovi siete, ale rozrytý pozemok je zase na vaše triko...
Odpovedať
@praktikman toto na základe čoho tvrdíš? Podľa § 120 ods. 2 obč. zákonníka, ktorý znie: (2) Stavby, vodné toky a podzemné vody nie sú súčasťou pozemku. Preto stavebník musí preukázať iné právo k pozemku a pokiaľ nie sú vzťahy medzi vlastníkom stavby a vlastníkom pozemku vyriešené, tak tieto je potrebné usporiadať buď dohodou - zmluvne alebo potom na podnet vlastníka pozemku súdnou cestou a to žalobou na súde o vysporiadaní vzťahov http://www.najpravo.sk/clanky/ked-pov... Právo zodpovedajúce vecnému bremenu zo zákona (ako je to podľa zákona o energetike, o elektronických komunikáciách, alebo zák. 66/2009, čo sa týka majetku štátu, ktorý prešiel do vlastníctva obcí a samosprávnych krajov), ktoré oprávňuje okrem iného uskutočňovať aj stavby, sa na vodné stavby nevzťahuje. @ivka1004 je potrebné v prvom rade zistiť na príslušnom stavebnom úrade, resp. OcÚ - pokiaľ bola obec stavebníkom, kedy bola stavba zrealizovaná (v ktorom roku - lebo stav. úradom mohli byť aj býv. špeciálne stav. úrady ako Obvodný. úrad ŽP, Okr. úrad, odbor, ŽP), či bola povolená a od toho sa odvíja ďalší postup., ako túto vec riešiť. Pokiaľ chceš, tak mi napíš ss a pridaj viac informácii..
Odpovedať
Profilova fotka
@janetbla ja som s nim podpisal dohodu ze strpim pripojku a dam pozor na nu pri zemnych stavbach, no na moje zelanie tam bola dorobena klauzula ze len do prvej poruchy, s tym ze sa nic nebude kopat a po prvej poruche sa urobi nova pripojka. Tak to mam na papieri podpisane od majitela pripojky.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Ahojte, pripájam sa k téme. Popri hranici môjho pozemku ide obecný vodovod. Obec si pri výstavbe myslela, že ide po obecnej parcele, ale teraz prišli nato, že je to na mojej. Teraz chcú vodovod skolaudovať a mne poslali zmluvu o zriadení vecného bremena. Majú nato právo? Ja vecné bremeno na svojej parcele nechcem mať, radšej im pár metrov odpredám za symbolickú cenu.
Odpovedať
Prosím, pomôžte. Popri hranici môjho pozemku ide obecný vodovod. Obec si pri výstavbe myslela, že ide po obecnej parcele, ale teraz prišli nato, že je to na mojej. Teraz chcú vodovod skolaudovať a mne poslali zmluvu o zriadení vecného bremena. Majú nato právo? Ja vecné bremeno na svojej parcele nechcem mať, radšej im pár metrov odpredám za symbolickú cenu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@vicky0909 ak ti nevadi odpredaj a nebude ti to chybat tak v pohode riesenie
Odpovedať
Vicky nikto ta nemoze donutit podpisat vecne bremeno na tvoj pozemok lebo je tvoj. Ak chcu, nech si odkupia za trhovu cenu -ak si ochotna predat. Alebo nech si to na svoje naklady prerobia. Ved predsa ku kolaudacii budu musiet mat vsetko v poradku a to zjavne nemaju
Odpovedať
Veci sú ešte zamotané tak, že ja mám na tej parcele záložné právo od banky, lebo som si brala hypotéku na stavbu domu. Takže podľa zmluvy s bankou nemôžem ani predať a banka bude asi požadovať aby si to odtiaľ vybrali. A ja som sa ešte nestihla na ten vodovod napojiť. Môžu my robiť prieky, že ma na ten vodovod nenapoja, keď už vydali súhlasné stanovisko? Ďakujem za odpovede.
Odpovedať
Vicky ked mas hypo od banky, nesmie tam byt ani vecne bremeno, inak by ti nedali hypo. Napis obci ze nemozes odsuhlasit kvoli banke. Nech si to opravia na vlastne naklady. Ak mas suhlas na pripojenie na papieri tak by si mala byt ok, ale to je na pravnika toto aby si si bola ista.
Odpovedať
Ďakujem za odpoveď. Uvidím ako sa budú tváriť, keď im oznámim moju odpoveď.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?