Predaj a kúpa ornej pôdy nad 2000m2

Dobrý deň, vedel by mi prosím Vás niekto poradiť. Chceme kúpiť ornú pôdu v extraviláne. Aj sme sa s predávajúcimi dohodli, ale nakoľko je to nad 2000m2, tak predávajúci musia splniť zákon č. 140/2014. Musia cez web ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, register zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku podať inzerát. A ako to je ak sú štyria vlastníci? Kto podá inzerát? Jeden z nich? A druhý mu dajú na to splnomocnenie? Ak áno, môže to byť jedno splnomocnenie, kde budú všetci uvedení? A podpise musia byť overené? Alebo nemusí byť splnomocnenie, stačí, že ten čo podáva inzerát je jeden z vlastníkov? Nikde som túto informáciu nenašla, všade sa len píše..."vlastník zverejní.." Našla som len ... ak predávajúci nemá občiansky preukaz s čipom, tak si určí zástupcu, ktorý to za neho vykoná, tam treba splnomocnenie (zasa som sa nikde nedočítala či overené), v inzeráte sa vyznačí, že v zastúpení a do prílohy vloží to splnomocnenie. Ale čo ak sú všetci majitelia?... Vie mi niekto poradiť? Už to niekto robil? Ďakujem za akúkoľvek radu :-)
Odpovedať
1
2
@dada73 a kataster to skúma, či bol podaný inzerát? Ak nie, tak čo ťa po tom.
Odpovedať
Práveže skúma. Chce priložiť ku kúpnej zmluve vyjadrenie z Okresného úradu, pozemkového fondu a z mesta, že o to nemal záujem žiadny poľnohospodár..
Odpovedať
Bohužiaľ, my sme s predávajúcimi spísali zmluvu, že to od nich kupujeme, o tomto zákone sme ani my ani predávajúci nevedeli, podali sme návrh na vklad na kataster, kataster nám poslal výzva (prerušil konanie) a chce mať preukázané, či predávajúci postupovali pri predaji podľa tohoto zákona a chcú o tom potvrdenia...
Odpovedať
Profilova fotka
tak to zrušte a kúpte 1999 m2
Odpovedať
@jan45 keby to bolo take jednoduche, tak to urobime... Pozemok sa nam paci a keby tu boli pozemky na vyber, ako je v ponuke bytov...ale neni...a uz sme im dali peniaze, kupili oplotenie a investovali dalsie peniaze.. Viem, je to nasa chyba..neznalost zakpna neospravedlnuje..ale ako teraz z toho von.. Takuto radu potrebujeme...vlastne vsetko uz mame pozistovane, len nevieme ako s problemom....ci som sa pytala ...splnomocnenie.. Ohladne toho by som potrebovala poradit...
Odpovedať
@dada1973 A čo tam chcete robiť? Pestovať zemiaky? Lebo ak je to pľnh pôda a nie je určená na výstabu (ak teda kataster vyžaduje verejnú ponuku na predaj), tak tam nepostavíš nič, ani záhradnú búdu. Ak by to bola oblasť určená na výstavbu, tak by ti na kúpu stačilo vyjadrenie z mestského alebo miestneho úradu o územnom rozhodnutí alebo záväzné stanovisko, že tam môžeš stavať.
Odpovedať
@chrobak7 Tak by si sa čudoval :) Známi si svojho času podobne rozšíril záhradu ... Až o 40 árov ... Oplotiť to môžeš, takže to aj oplotil ... A samozrejme, stavať "nemôžeš" ale rôzne mobilné "srandy" si tam položiť môžeš :)
Odpovedať
@lubk0 No ja len aby neboli prekvapení, že tam nemôžu postaviť rodinný dom, ak tak plánovali. Ale v inej téme som videl, že to chcú len ako záhradu - ak je dada1973 a dada73 ten istý človek. Neviem, prečo začala diskusiu v 2 rôznych témach a píše pod rôznymi menami. Potom je tu v tom bordel.
Odpovedať
@chrobak7 som tá istá, neviem prečo mi na jednom dalo dada1973 a na druhom dada73..to som si ani nevšimla..
Odpovedať
Dnes sme boli na meste a povedali nám, že si tam môžeme postaviť vinohradnícky dom do 80m2.. písomné stanovisko nám dajú do piatku, máme to zaniesť na kataster a ten podľa toho čo bude vo vyjadrení, tak buď nám vklad povolí alebo predávajúci bude musieť postupovať podľa toho zákona 140/2014..uvidíme..
Odpovedať
@chrobak7 už som zistila, prečo mi to píše dada1973 a dada73... jedno je keď píšem z mobilu a druhé z pc.. musím sa na pozrieť a opraviť..asi jedno zrušiť..
Odpovedať
@dada73 Už ste to nejak poriesili? Mne stačilo prehlásenie o pribuzenskom vzťahu, tiež prerušili prevod
Odpovedať
Článok sa načítava...
My nie sme s predávajúcimi v príbuzenskom vzťahu, ale z mesta nám dali vyjdrenie, že je to vinohradnícka oblasť, kde sa dá stavať vinohradnícka búda do 80m2 a ešte pomohlo nejaké % zastavanosti daného územia a pani na katastri sa trošku krútila, ale nakoniec (asi aby sa nás zbavila :-) ), tak nám povedala, že ten prevod pustí... ale mali sme nervy, peniaze už vyplatené, prevod pozastavený a ak by sa na katastri šprajcli, tak ďalšie dva mesiace nespíme.. :-)
Odpovedať
Tak už vám to prebehlo? Super. Inak ten pribuzensky vzťah, to je nejaký paragraf, do ktorého by ste určite spadali aj vy, to nie je o tom ze som s predávajúcim rodina. Inak pred troma rokmi ešte vôbec neriešili či kupuješ nad 2000 a neviem z ktorej hlavy uradnickej toto vzniklo, komplikácie pre všetkých.
Odpovedať
@skena áno, konečne ten zápis prebehol. Ten zákon je celý nešťastne postavený a nerieši to, na čo bol uzákonený.
Odpovedať
Mňa by skôr zaujímalo, keď chcem kúpiť pozemok, ornú pôdu 2049 M2, ako vykľučkovať z toho paragrafu. Dá sa teda kúpiť len 2000 m2 alebo 1999 M2? Nieje to potom drobenie??? Viem, že najlepšie riešenie je výmena, zámena. Len ja nemám čo ponúknuť 🤔
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@skena prosim ta nejak nechapem ci spadam do toho pribuzenskeho vztahu! Moj ujo mi chce dat pozemok ornu podu 4800 m2. Vyhnem sa tomu zakonu pribuzenskym vztahom ked som jeho neter? A vztahuje sa tento zakon aj na darovaciu zmluvu?
Odpovedať
@majkad2 netusim, my sme neboli v pribuzenskom vztahu s predavajucimi, tak som to nejak nezistovala....skus sa opytat skena..
Odpovedať
@majkad2 predmetny zakon bol napadnuty na ustavnom sude a ten tieto ustanovenia zrusil. neter nie je pribuzny v priamom rade.
Odpovedať
@majkad2 netusim ako je to s darovaním, skus na kataster napísať niekomu, niekedy človek natrafi na milých úradníkov čo sa rozpisu aj do mailu, za pokus nič nedáš
Odpovedať
@qwen Aká výmena zámena, je to jednoduché, dáte si potvrdiť prehlásenie o pribuzenskom vzťahu medzi sebou a priložiť k žiadosti na kataster. Príbuzensky vzťah z právneho hľadiska nie je o tom, ze vy dvaja kupujúci a predávajúci ste rodina
Odpovedať
Blízke osoby § 116 Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Odpovedať
Profilova fotka
@skena to si mam napisat prehlasenie napr: ja ako kupujuci som v pribuzenskom vztahu s predavajucim XY a potvrdim u notara a prilozim k ziadosti na katastri? Ci ako?
Odpovedať
@majkad2 ano tak nejak, spomeň paragraf, nájdi si vzor na nete, nemám už to moje by som ti to preposlala, podpíšete obaja, dáte overiť podpisy na urade a prilozis k návrhu
Odpovedať
Profilova fotka
@skena to akoze vazne len takto jednoducho? Zmluvu si si stiahla z netu s tymto prehlasenim ci ste robili u advokata?dakujem si ma potesila. Ak to bude takto jednoduche :-D
Odpovedať
@majkad2 riešila som podobné cca mesiac dozadu. Kataster neakceptoval čestné prehlásenie o príbuzenskom vzťahu a zastavil vklad. Mala som na výber: doložiť dokumenty o príbuzenskom vzťahu / rodné listy, sobášne listy/ alebo potvrdenie z mestského / obecného úradu o príbuzenskom vzťahu / čo mi na MÚ vraj kvôli GDPR odmietli napísať, resp. napísali že AB a CD sú v príbuzenskom vzťahu, čo bez r.č., alebo dátumu narodenia kataster tiež neakceptoval/
Odpovedať
Profilova fotka
@rnova cize stacilo dolozit rodne listy?
Odpovedať
@majkad2 Ano ja som našla predlohu na nete, to čestné vyhlásenie, na úrade sme boli obaja, overili podpisy a to som poslala na kataster. samotné vyhlásenie jasne ze neakceptuju, treba dat overiť podpisyy. Dva roky dozadu to tak bolo. Držím palce
Odpovedať
Profilova fotka
@skena ja som sa niekde docitala,ze staci na obecnom urade....ale kedze overit podpisy tak to rovno ku notarovi. A prikladala si na kataster aj tie kopie rodnych listov? Ak ano aj tie boli overene?
Odpovedať
@majkad2 možno záleží od katastra, ale nám kataster neuznal čestné prehlásenie s overenými podpismi. Dali 2 možnosti : doložiť dokumenty o príbuzenskom vzťahu / rodné listy, sobášne listy/ alebo potvrdenie z mestského / obecného úradu o príbuzenskom vzťahu / NIE čestné prehlásenie... rodné a sobášne listy sme dokladali pravdaže overené na matrike
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?