Odkúpenie podielu od Slovenského pozemkového fondu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či máte skúsenosti s komunikáciou so slovenským pozemkovým fondom a s vysporiadaním podielového vlastníctva. Najmä čo sa časového hľadiska týka... V mojom prípade ide o 10% podiel SPF na parcele ornej pôdy v obci, 90 % vlastníkom sme my. Do budúcna by sme chceli parcelu rozdeliť na polovice a časť jednej z nich premeniť na stavebný pozemok preto potrebujeme byť jediným vlastníkom pozemku.
Odpovedať
1
2
@krutakova Mám skúsenosť s odkupovaním pozemku od ŠPF. Museli sme pred kolaudáciou cesty odkúpiť pás pozemku cca 70 m2. Trvalo to cca 3-4 roky, kým to schválili, pripravili zmluvu a podpísali. Vypýtali si za to trhovú cenu pozemku.
Odpovedať
@krutakova 3-4 roky je priemerná čakacia doba na odkúpenie pozemku od SPF. Taktiež ani ceny nemajú nízke, pozemok hodnotí Referát tvorby cien. Je to klasická trhová cena. Skúste sa opýtať na regionálnom odbore.
Odpovedať
@ajka1610 @chrobak7 ďakujem Vám za odpovede!
Odpovedať
Daj potom vediet co ste prosim ta poriesili a hlavne teda ako kamaratka sa na nieco podobneho chysta
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mirecka3 NEmusíš zadávať otázku do viacerých diskusií. Len s tým zahlcuješ fórum.
Odpovedať
@chrobak7 a akú má kapacitu to fórum? Dúfam, že som ho nezaplnila úplne, veľmi by ma mrzelo, keby sa už nevošla ďalšia taká duchaplna odpoveď 😉
Odpovedať
@mirecka3 Prečítaj si pravidla fóra a nemudruj tu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@krutakova mnohé pozemkové záležitosti , hlavne podielové spoluvlastníctva, kde má podiel SPF sa dajú riešiť aj inak ako žiadosťou na fond, kde to trvá pár rokov..., len ludia o týchto možnostiach nevedia.. a je to lacnejšie a ovela rýchlejšie....
Odpovedať
@pozemky123 ako je to v prípade, že už mám žiadosť o odkúpenie na SPF, ale trvá to už 2 roky a je to na schvaľovaní už asi pol roka. Som väčšinový vlastník a asi 1/4 majú dvaja nezistení vlastníci v správe SPF, aké sú tie rýchlejšie a lacnejšie možnosti?
Odpovedať
@peterm88 tak toto by aj mňa zaujímalo...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peterm88 napísala som Vám správu
Odpovedať
@urgy napísala som Vám správu
Odpovedať
@pozemky123 Prečo píšeš súkromné správy? Naháňaš si klientelu? Ak máš radu, tak ju poskytni verejne. Alebo je to niečo nelegálne či tajné?
Odpovedať
@chrobak7 toto inak aj mňa napadlo. lebo legálne sú len 2 cesty- 1. dlhodobý prenájom podielu od SPF alebo 2. žiadosť o odkúpenie. Ak existuje aj iná možnosť, určite to nebude štandardný postup. už len ten názov užívateľa mi evokuje že si naháňa klientelu 🙂 inak aj ostatným- práve kvôli rôznym vybavovačom a "miestnym pánom z SPF" ktorí sa tak trochu odtrhli od reality a robili si na "svojom" území čo chceli, prešiel SPF v posledných mesiacoch výraznou organizačnou zmenou 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 nejde o nič nelegálne, ide o standardne riešenie a to je podať žalobu na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva....trvá to par mesiacov záleži od súdu a je to lacnejšie ako ked dáš žiadosť na SPF a oni Ti po 5 rokoch dajú vysoku cenu...na súde musí byť cena primeraná...ale to sa týka len podielového spoluvlastníctva
Odpovedať
@chrobak7 myslíš že mám záujem aj ja sedieť vo väzbe??? tak ja nie som ten typ aby som to riskovala🙂))
Odpovedať
@sousedekovci89 organizačnou zmenou sa nič nevyriešilo....bohužial
Odpovedať
@sousedekovci89 organizačné zmeny sa v úradoch dejú vtedy... ak sa potrebujú zbaviť ludí z nejakých dôvodov...organizačnú zmenu tak ako je to teraz vymysleli ludia, ktorí sú vo väzbe.......avšak do médii sa to samozrejme odôvodnilo tým, že je to v prospech ľudí....bohužiaľ, sú za tým iné veci ako sa verejnosti prezentuje....
Odpovedať
@pozemky123 ja to nemám z médií ale z rokovaní kde som zastupoval môjho zaemstnávateľa (iný úrad) priamo s vedením SPF. Veci ktoré mi opisovali- až sa mi rozum zastavoval. uvedené veci museli riešiť aj skrz výsledky kontrol NKÚ atď. a inak vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a odkúpenie podielu prináša 2 diametrálne odlišné výsledky 😉
Odpovedať
Citam to tu a smejem sa... Ja nastastie po 6 rokoch zjavne ukoncim tuto debilnu sagu s SPF uspesne, ale do vsetkych tem o SPF budem reagovat rovnako - pripravte sa na cakanie a cakanie a cakanie, same odrby a dalsie cakanie. (BTW, za odkupenie kuska pozemku som dal za m2 viac ako za stavebny pozemok na ktorom stoji dom - takze asi tak 🙂 ) Inaksie, kto chce daco od statu kupovat by sa mal poponahlat lebo uz niekde padla aj analyza ze stat by sa nemal zbavovat pozemkov - takze podla mna v urcitom bode v buducnosti uplne prestanu predavat...
Odpovedať
@sousedekovci89 keď myslíš....
Odpovedať
@pozemky123 a ty si myslíš že slovenské súdy konajú len pár mesiacov? to je veľmi optimistické videnie. Realita je, že sa to môže pretiahnuť aj na pár rokov, stačí jeden nespokojný spoluvlastník. btw. vzhľadom na to, že pri odkúpení podielu od SPF sa tento podiel stáva mojim vlastníctvom a teda buď sa mi zväčší môj podiel na parcele alebo sa stanem vylúčnym vlastníkom celej parcely(ak tam nie sú ďalší spoluvlastníci), pri rozdelení podielového spoluvlastníctva súdom sa stávam vlastníkom parcely iba vo výmere môjho podielu. viem o čo píšem, so záležitosťami okolo pozemkov, (síce nie napriamo pozemkové konania) robím na dennej báze.
Odpovedať
@sousedekovci89 nakoľko som absolvovala asi tak 1000 pojednávaní ohľadom tejto problematiky...tak si dovolím tvrdiť že mám nejaké skúsenosti....takže : na niektorých súdoch to trvá mesiac na niektorých pol roka na niektorých rok... samozrejme sú aj výnimky komlikované prípady, ktoré môžu trvať aj dlhšie, avšak 90 percent vecí je vyriešených do pol roka...
Odpovedať
Profilova fotka
@marekjahoda chcieť niečo odkúpiť od SPF je snáď horšie ako odkúpiť niečo od cirkvi ... A to obidve tie organizácie sa akosi neradi zbavujú čo i len m2 svojho pozemku 😀svojho... To je myslené ironicky lebo väčšinou im to morálne ani nepatrí
Odpovedať
@sousedekovci89 sú tu len dve riešenia: buď ten človek dá žiadosť na SPF o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva alebo odkúpenie podielu, nech si to už každý nazve ako chce... a bude čakať 3, 4, 5, 6 rokov ako tu pán písal, alebo skúsi podať žalobu na súd....iné možnosti nie sú
Odpovedať
@pozemky123 neviem ako to je teraz, ale v minulosti sa dal s SPF uzatvoriť aj prenájom. a doplním ťa- alebo skúsi podať žalobu na súd a bude možno tiež čakať 2,3,4,5,6- rokov. v zásade to ale nemení fakt, že stav tejto osoby bude diametrálne odlišný ako pri odkúpení podielu chápeš?
Odpovedať
@sousedekovci89 velmi ťažko je baviť sa takto všeobecne....závisí to od konkrétnej parcely, situácie a pod.
Odpovedať
@sousedekovci89 Predpokladám, že @pozemky123 má na mysli takú žalobu, kde je návrh nie na rozdelenie pozemku, ale na odkúpenie podielu Slov. pozemkového fondu. Ako už pozemky poznamenala, dá sa to len pri podielovom vlastníctve, kde aj žalobca aj žalovaný (SPF) má podiel na pozemku.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?