Mobilný dom na ornej pôde v extraviláne

Zdravím vás, poprosil by som o radu. Na mojom pozemku v extraviláne, ktorý je vedený ako orná pôda, by som chcel umiestniť mobilný dom. Domček by bol bez všetkých sietí ale ešte neviem či bude do 25m2 alebo nad tento rozmer. Ako by som mal postupovať, alebo aké povolenia budem potrebovať? Už som toho prečítal dosť na internete, ale pre môj problém som odpoveď nenašiel. Ďakujem a pekný deň.
Odpovedať
@33majo3 najadekvátnejšiu odpoved' dostanete na príslušnom obecnom/stavebnom úrade 🙂
Odpovedať
@33majo3 Čo si predstavuješ pod pojmom "mobilný dom"? Lebo niekto tým myslí, že žeriavom tam zloží nejaký zmotnovaný dom bez základov, iný si predstaví maringotku. Ak si myslíš, že tým obídeš stavebné konanie a budeš tam mať dom, v ktorom budeš celý rok bývať, tak zabudni. Ale ako napísal @chilim , opýtaj sa na stav. úrade, najlepšie aj s fotkou toho "mobilného domu".
Odpovedať
@chilim asi tak nejak. Podaktorí tu majú také otázky heh
Odpovedať
Nič ak tam nebudeš potrebovat prípojky a základ do zeme tak proste to tam dovez a hotovo to isté ma aj sused ešte si k tomu robil 30m2 drevenú terasu mobilný dom pekne pod horou
Odpovedať
@33majo3 Ak to chceš riešiť ohláškou do 25m2 bez hlavnej stavby tak asi nepochodíš. Pretože drobná stavba je podľa stavebného zákona : "stavba, ktorá plní doplnkovú funckiu k hlavnej stavbe". Takže ak na pozemku nič nie je, tak s najväčšou pravdepodobnosťou budeš riešiť stavebné konanie, pretože zasa budem citovať zákon : "Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách"
Odpovedať
@33majo3 ešte možno jedna taká hlúpa otázka, je tam územný plán? Čo konkrétne je povolené v tejto časti obce? Sadenice, ovocné stromy, záhrady?
Odpovedať
Profilova fotka
@33majo3 mobilný dom, maringotka, unimobunka... čokoľvek by som tam postavila. Tvoj pozemok bez nárokov na energie a nie pevne spojený so zemou...
Odpovedať
Profilova fotka
"mobilný dom" je niečo, čo prichádza a odchádza, niekde parkuje. napr. karavan, ale keď odmontujete kolesá a dáte ho na špalíky, už je pevne spojený so zemou, nemusíte tam bývať, ale nemôžete ho tam skaldovať. Ak to je napr. lesná pôda, so zákazom vjazdu, tak sa tam ani nedostane.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@rudy5 a ako ma riesenu elektrinu? Ja som citala ze ked sa dostava terasa tak ze sa to berie akoby bol dom spojeny so zemou.
Odpovedať
Dobry den mozem sa opytat ako ste nakoniec postupovali? Dakujem
Odpovedať
@jessy8911 samozrejme, lebo je to prístavba. A dočasná stavba nemôže mať prístavbu
Odpovedať
Ja som postavil klasický dom, 96 m2 v extraviláne a na ornej pôde. Nevidím v tom žiaden problém.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@juraj_k klasifikovaný v stavebnom povolení ako rodinný dom?
Odpovedať
Samozrejme, na stavbu som čerpal aj pôžičku zo ŠFPRB. Dom je už skolaudovaný a bývam v ňom.
Odpovedať
@juraj_k Ale veď tam máš druh pozemku zastavaná plocha a nádvorie, nie orná pôda.
Odpovedať
@jan45 Keď odmontuje kolesá a postaví domček na niečo, čo nebude pribetónované k zemi /napr. ho položí na nejaké betónové kocky a pod./, tak to NIE JE pevné spojenie so zemou. Prečo by ho tam nemohol skladovať? V otázke je uvedené, že sa jedná o ornú pôdu, nie lesný pozemok.
Odpovedať
osobne si myslim, ze v takom to pripade, ked teda nebude pevne spojeny so zemou a tak isto nebude napojeny na ziadnu siet, tak nie je dovod, preco by si ho tam nemohol mat
Odpovedať
Profilova fotka
@zara71 nesúhlas tie kocky nie sú nad zemou a je jedno, kde je styčná škára, či pod zemou alebo na zemi. Lesná aj orná pôdy majú iné predpisy, na lesnej pôde môže mať prístrešok (sklad ) do 30 m2, na ornej do 25 m2, rozhoduje účel.
Odpovedať
Profilova fotka
@zara71 v extraviláne sa robí územné rozhodnutie, vyňatie z pôdneho fondu a preklasifikovanie z ornej pôdy na zastavanú plochu (skrátene)
Odpovedať
@jan45 Keď sú betónové kocky len položené na zemi, tak nejde o pevné spojenie so zemou. Dajú sa predsa kedykoľvek odniesť, keď sa mobilný dom premiestni. Podľa tvojho výkladu by sa aj kolesá mobilného domu mohli považovať za pevné spojenie so zemou, pretože sa dotýkajú zeme. V akom zákone je uvedené, že prístrešok /sklad/ na ornej pôde môže mať do 25 m2 a na lesnej pôde do 30 m2? Ja viem, že pred stavbou domu na pozemku orná pôda v extraviláne sa musí najprv daný pozemok vyňať z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a preklasifikovať na zastavanú plochu a nádvorie. Juraj_k napísal, že postavil dom na ornej pôde. To ale nie je pravda, pretože postavil dom na pozemku "zastavaná plocha a nádvorie", nie na ornej pôde.
Odpovedať
@zara71 @juraj_k Samozrejme, že sa dá postaviť rodinný dom na ornej pôde v extraviláne. Dôležitý je územný plán a nie druh pozemku v katastri. To, aký je druh pozemku v katastri, nemá vôbec vplyv na to, či sa dá na ňom stavať. To určuje územný plán. Druh pozemku v katastri má evidenčný charakter.
Odpovedať
@zara71 Ako prvé prebieha stavebné konanie. Ak si na ňom úspešná začínaš stavať - samozrejme na ornej pôde. Na zastávanú plochu sa to zmení v rámci porealizačného zamerania a kolaudácie.
Odpovedať
@juraj_k Prepáčte, ale to nie je uplne pravda, pri stavbe v extraviláne musí byť stavebné povolenie vydané až vtedy, keď je vyriešené vyňatie z pôdneho fondu. Ak to nejaký stavebný úrad tak nerobí, porušuje zákon. Pri vyňatí sa pôda zmení na ostatnú plochu a až pri kolaudácii sa zmení na zastavanú plochu. Avšak, ako píšem vyššie - druh pozemku v katastri nemá vplyv na možnosť stavať, je to len evidenčný údaj.
Odpovedať
@moratibru Áno, máte pravdu. Ale všetko začínate stavebným konaním, pri ktorom vám stavebný úrad určí podmienky, pravidla. Jeho rozhodnutie je: 1. zamietam, lebo napr. nie to v súlade s plánom rozvoja obce a.t.d. alebo 2. povoľujem za takých a takých podmienok... a jednou z podmienok je aj vyňatie z pôdneho fondu. Ak stavebník splní podmienky stavebný úrad vydá stavebné povolenie. Menšie obce sú voči stavebníkom ústretovejšie, dokážu pružne reagovať na požiadavky (teda ak je vôľa). Väčšie obce raz za určité obdobie spracovávajú územný plán rozvoja, a vydávajú ho vo forme všeobecne záväzného nariadenia, ktorého sa potom snažia držať. Extravilán nie je problém ak nekoliduje s ÚPR a VZN. Na poľnohospodárskej pôde je možné stavať iba zariadenia slúžiace pre poľnohospodársku výrobu a obydlie farmárov, nie je tam určené percento zastavanosti ani to nie je limitované veľkosťou podlahovej plochy (oproti napr. záhradkárskym oblastiam). Ak chcete stavať RD potrebujete požiadať o začatie stavebného konania počas ktorého stavebný úrad určí podmienky ako píšem vyššie, alebo stavbu zamietne. Ak je vám vydané stavebné povolenie a dodržíte podmienky stanovené (dohodnuté) počas stavebného konania stavbu skolaudujete. Vydaním kolaudačného rozhodnutia sa obec de fakto zaväzuje poskytovať vám bežné služby ako ostatným občanom (vývoz komunálneho odpadu, údržba cesty a pod.) ak počas stavebného konania nebolo dohodnuté inak!!! Mne napríklad stanovili podmienku, že si nebudem nárokovať na zimnú údržbu cesty, ak by som s tým nebol súhlasil tak mi zamietnu vydanie stavebného povolenia. Veľa šťastia a pevné nervy. Z vlastných skúseností viem, že NIE!!! sa časom dá zmeniť na MOŽNO, následne ÁNO za určitých podmienok až nakoniec iba ÁNO!
Odpovedať
Pisete stavat stavat, ale predsa on stavat nejde, to je potom o niecom uplne inom
Odpovedať
Profilova fotka
@murika ale hrá sa so slovíčkami, mobilný dom je mobilný, len pokiaľ ide po ceste, po zaparkovaní a napojení na siete alebo podložení sa stáva druhom stavby. (dočasná, drobná, jednoduchá)
Odpovedať
Celý zákon je hra so slovíčkami. Píše že tam chce mobilný dom položiť a nepripájať sa na siete... ale predpokladám že autor sa na to vyprdol. Videl som už kopec domov uprostred ničoho, takže nejak sa to dať musí, snáď aj legálne.
Odpovedať
@cerveny dám ti moju skúsenosť so záhradkárskou oblasťou v Banskej Bystrici, kde si ľudia postavil domy na miesto chát do 50m2... Jedného pekného dňa sa nový primátor rozhodol, že urobia nové orto foto a pekne krásne každému domov prišla výzva na odstránenie čiernej stavby do schránky, alebo mastná pokuta v tisíckach eur a znovu začatie stavebného konania a proces legalizácie čiernej stavby. Teraz musia všetci platiť aj vrátane "bystrickej" smotánky čo si myslela, že na nich zákony neplatia. Pointa je tá, že či to tam postavíš nelegálne alebo legáne aj tak ťa to dohná. Mestá a obce majú málo peňazí z verejného rozpočtu a budú hľadať spôsobiť ako doplniť kasu. V dnešnej dobe nie je problém zistiť že máš nelegálnu stavbu na pozemku aj z google maps...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?