Kupa pozemku - orna poda v extravilane

Ahojte, chcela by som sa poradit pred kupou pozemku, citala som uz viacere diskusie, ale idealne je, ak by bol niekto ochotny sa vyjadrit konkretne k nasej situacii. Dlho sme hladali vhodny pozemok vo vhodnej lokalite a nakoniec sa nam naskytla vyhodna moznost uplnou nahodou: - orna poda v extravilane 11 520m2, parcela E - 30m sirka pozemku - pred pozemkom je asfaltka (oproti cez cestu stoja domy) - od obce mame vyjadrenie, ze 45m od cesty je povolena IBV v jednom rade zastavby (cize stavebny pozemok 13,5m2) - 4m od cesty na tomto pozemku su tahane siete (voda, telekom, plyn). Dobudovanie kanalizacie je naplanovane v uzemnom plane, bude vedena tiez cez prve 4m pozemku (cize realne sa da stavat na 12,3m2) Mame v plane kupit celu parcelu s tym, ze ten hektar, ktory nie je mozne vyuzit ako stavebny pozemok, nechame v prenajme druzstvu, ktore to spravovalo aj doteraz (zistovala som si, ci tam nie je aktualne nejaka najomna zmluva s viazanostou, ale nie je, staci im vraj oznamit, ze sa na casti parcely bude stavat a jednoducho tam najblizsie nic nenasadia). Otazky: 1. Nie som si ista, kde je vedena elektrina - ako je to mozne zistit? 2. Na liste vlastnictva nie je uvedene, ze cez pozemok su tahane IS, nie je tam spomenuta ziadna tarcha. Je potrebne to v kupnej zmluve nejako osetrit? Su nejake dalsie veci, na ktore si pred podpisom zmluvy dat pozor? 3. Obaja vlastnici (1/2 podielmi) budu riesit kupnu zmluvu cez pravnicku, ktora mi volala s tym, ze v zmluve bude uvedene, ze cena je splatna v den podpisu zmluvy. Budeme to platit v hotovosti prevodom (bez uveru). Viac by sa mi ale pozdavalo, aby to slo cez vinkulaciu, kedze s tym mame skusenosti, ked sme kupovali byt. Myslite, ze su to zbytocne vyhodene peniaze za vinkulacny ucet alebo pre istotu to radsej takto osetrit? Mozu vzniknut nejake problemy pri prepise na katastri? Ako dlho trva prepis vlastnictva? 4. Nas plan je postavit dom (prizemny, 5 izieb, cca 150m2) len na polovici sirky pozemku (na 15m), aby bolo mozne v pripade potreby v buducnosti zvysnych 15m pozemku predat. Budu tam potom nejake obmedzenia co sa tyka dodrzania odstupov od hranic pozemku? Vychadza mi, ze v nasom pripade prichadza do uvahy max.sirka domu 11m, co je celkom v pohode, budu tam ale nejake obmedzenia co sa tyka umiestnenia okien obytnych miestnosti? Na vedlajsich pozemkoch ziadne dalsie stavby aktualne nestoja, kedze je to len rola, a vlastnici (pokial viem) neplanuju zatial vedlajsie pozemky predavat ani na nich stavat. Mozeme si teda prakticky nechat naprojektovat hocico s tym, ze potencialni buduci susedia sa jednoducho budu musiet prisposobit tomu, co tam postavime? 5. Dalej by ma zaujimalo, aky je dalsi postup potom, ked uz budeme na katastri evidovani ako vlastnici. Dalsi krok je predpokladam zacat riesit projekt s nejakym projektantom a nasledne vybavovat stavebne povolenie spolu s vynatim pozemku z podneho fondu na zaklade geometrickeho planu...? Ako dlho mozu trvat vsetky tieto formality pokym bude moct realne zacat stavat? S akymi poplatkami bude treba pocitat? Bonita pody je tu 10Eur/m2. Dakujem vsetkym, ktori ste sa docitali az sem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@cloockie25 chcelo by to nejaký nákres pre predstavu, ale aspoň pár postrehov keď máš od obce napísané že je tam povolená výstavba v jednom rade tak nemôžeš predať kus pozemku aby niekto staval oproti vám. To že ti obec napísala že sa tam stavať môže neznamená že to je stavebný pozemok, to bude až keď bude k nemu viesť cesta a siete. Aby sa dalo povedať niečo viac skús to načrtnúť na papier ako to tam vyzerá, nejak si to neviem predstaviť aký má pozemok tvar kde je tých 45 metrov čo sa nedá zastavať, kde sú siete a cesta a podobné veci.
Odpovedať
@martosko Vdaka, asi si nespravne precital niektore info, alebo som to zle formulovala. Cesta a siete su tam, je to ulica, na ktorej z jednej strany cesty su uz davno postavene domy, na druhej strane je rola, ktorej cast je mozne vyuzit na IBV. Stavat je mozne do 45m od cesty, ale na prvych 4m su tahane IS, cize stavat bude mozne vo vzdialenosti 4-45m od cesty. Ak by sme v buducnosti chceli predavat, predali by sme polovicu sirky pozemku, cize by sa pozemok rozdelil na dva 15x45m pozemky. Prikladam screen z katastra, vyznacena cast je urcena na IBV podla uzemneho planu obce.
Odpovedať
Profilova fotka
@cloockie25 Zle som si to prečítal, ja som si myslel že 45 metrov od cesty na nesmie stavať, aj mi to bolo divné. Tak toto máte dobrý pozemok keď je v UP určený na výstavbu akurát keď vidím tých susedov cez cestu ako tiež porozdelovali tie pozemky na polovicu tak to vyzerá hrozne ako je to tam natlačené keď sa tá druhá strana zastavia celá bude to ako bytovka na ležato a už len čakať na sťažnosti ako tam ľudia nemajú súkromie alebo že si susedia pozerajú do dvorov.
Odpovedať
@martosko tak na 15m širokých pozemkoch podľa mňa nie sú tie domy až také nacvakane, toto je práveže ulica s veľmi nízkou mierou zástavby, v iných obciach je to doslova dom na dome, pozemky 6a a susedia vedľa domov aj za domami.. keď som išla po tej ulici nemala som pocit že by ti oproti mali nedostatok súkromia.. okrem toho je možné že tu polovicu pozemku ani predávať nebudeme, najbližších 10r určite nie, pokým budú deti malé a tých 12a sa využije, ale je fajn ponechať si tu možnosť rozdelenia pozemku pre prípad, do budúcna..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?