Koeficient zastavanosti, ako je to v skutočnosti?

Zdravím, chceme stavať dom na jednom zo stavebných pozemkov na mape v prílohe. Na obecnom úrade a aj na stavebnom úrade nám povedali že koeficient zastavanosti je 20%, že s prižmúrením oka 25%. Náš pozemok má 633m2. Celá lokalita na mape v prílohe je nová, všetko sú to tam novostavby. Bol som sa tam pozrieť osobne. Niekoľko desiatok domov tam už stojí a nemohol som si akosi nevšimnúť, že zastavaný plocha niektorých domov nebude určite 20%. Dal som si troška roboty a z katastrálnej mapy som spočítal, takmer všetky koeficienty zastavanosti pre jednotlivé pozemky a domy. Môžete pozrieť do prílohy. Je tam cca 70 pozemkov s domami. Len 2 majú koeficient zastavanosti 20% (označil som ich celé žltou fixou), 16 domov má do 25% (označil som ich šrafovaním žltou fixou) a všetky ostatné majú cez 25% (označil som ich celé ružovou fixou). Maximum je tuším 58%. Viete mi niekto prosím povedať ako to v skutočnosti funguje? Ako je možné že je tak veľa domov postavených nad limit? Pozemky sú tam v cene okolo 100-120€/m2. Do koeficientu sa počítajú všetky betónové plochy, takže aj chodníky a terasy. Známi nám radili aby sme to urobili tak, že postavili len dom bez terasy, garáže atď a že potom tie zvyšné budovy postavíme už bez stavebného povolenia, len ich oznámime. Avšak garáž chceme pre dve autá, možno tri a to bude mať viac ako 25m2, terasa by vošla do 25m2. Ďalšia vec je či potom vôbec dovolia postaviť ďalšie budovy ak to bude nad % zastavanosti. Najradšej by som staval všetko naraz. Jeden projekt, jedna platňa, naraz to vybetónujeme. Lepšie ako na dvakrát. Dík za rady.
Odpovedať
@erko2701 do zastavenej plochy sa započítavajú stavby ohraničené zvislými konštrukciami. Chodníky, terasy a betónové plochy sa nepočítajú do zastavanosti, ale sú to tzv. spevnené plochy. Terasa ak je nezastrešená, je to spevnená plocha, ak je zastrešená a konštrukcia je postavená na stĺpoch, tak sa počíta do zastavenej plochy podľa vonkajšieho obrysu stĺpov. Druhá vec, je koeficient zastavanosti (alebo tiež index zastavaných plôch), resp. koeficient zelene, je definovaný v územnom pláne. Rozlišuje sa podľa lokality, prípadne podľa veľkosti pozemku a pod. Je to exaktne určené a teda s prižmúrením okna je nevhodný argument. Stavba musí splniť podmienky územného plánu. Ak v niektorom bode nevyhovuje a stavebný úrad stavbu povolí (s prižmúrením oka), tak je to porušenie zo strany úradu. Toto sa bežne deje na dedinách, kde sa stavia kadejako, len so súhlasom starostu. Takže radím pozrieť parametre v územnom pláne, resp. vyžiadať si od obce písomne územnoplánovacie informácie presne k Vášmu pozemku. Podľa toho konať,
Odpovedať
Profilova fotka
Robi sa to takto... V projekte sa vsetko vypracuje tak aby sedel koef.zastavanosti podka UP. Potom pri kolaudacii to nikto nekotroluje, kedze obsahom geometraku je len stavba samotna. Samozrejme tyka sa to napr. chodnikov, taku garaz tam "neskryjes" Koef. zastavanosti zacali obce riesit az po stavebnom boome, t.j. tebov deklarovane prekrocenia mozu byt uplne legalne. Platny je stav v case vydania SP.
Odpovedať
@kaspy Kedy bol ten "stavebný boom"? Domy tam nestoja dlhšie ako 6 rokov. Pôjdem sa asi osobne spýtať ľudí čo tam už žijú, kedy a ako to urobili. Ide o to, že keď sa ostatným ľuďom podarilo postaviť domy s väčšou rozlohou, tak to chcem aj ja (pokiaľ existuje v súčasnosti nejaký spôsob). Potom ma bude veľmi mrzieť že nemáme dom aký sme si vysnívali ale namiesto toho mám trávnik na kosenie za 50tis€.
Odpovedať
pekny pripad cesty do pekla,zalievat vsetko betonom asfaltom.odmena vo forme sucha,vody,vetra pride,urcite.destrukcia planety,ludstvo si zasluzi covid.
Odpovedať
@erko2701 dajú sa kúpiť aj také radovky, 2m dlažby pred domom a 2,5m trávnika za domom 🙂 Keď tak pozerám na tú tvoju mapku za chvíľu to od toho nebude mať ďaleko u niektorých, Sú tam vôbec rozostupy 4m medzi stavbami ?
Odpovedať
@tino2 Nie všade sú 4m rozostupy. Keby som mal možnosť ísť do rádovej zástavby, kde mám garáž pre 2-3 autá a aspoň 200m2 ostatných priestorov, hneď som tam.
Odpovedať
Najprv sa postavi dom podla toho aky velky potrebujes. Max do koeficientu zastavanosti podla UP a skolauduje sa. Potom sa dorabaju chodniky, terasa a pod. Garaz nad 25m2 uz musi ist cez stavebne povolenie a mala by sa zmestit do koeficienta zastavanosti. U nas by im napr pri kolaudiacii vadilo, zeby parkovacia plocha bola spravena zamkovou dlazbou a tak sa na chvilu dali len zatravnovacky. Proste psychopati. Je to jeden velky bordel na Slovensku kde kazda obec to ma inak, kazdy uradnik robi inak. Jeden naschval a iny z presvedcenia...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?