Inžinierske siete cez susednú parcelu

Pekný deň, chcem sa opýtať ako ste riešili inžinierske siete, keď sa neťahali priamo od cesty k vášmu pozemku, ale povolenie bolo len cez suseda, kt. býva za vaším pozemkom a ťahalo sa to od hlavnej cesty cez jeho parcelu dozadu k vám. (Neviem to zrozumiteľnejšie vysvetliť) Kopať by sa malo max 50cm priečne popri plote cez celú jeho záhradu dozadu. Toto musí byť vždy zapísané ako vecné bremeno, alebo ťarcha? Alebo sa to dá zariadiť len nejakým písomným súhlasom majiteľa (suseda)? Aké môžu nastať komplikácie do budúcna? Aké sú riziká? Riešil niekto obdobnú situáciu? Je možné do budúcna urobiť si predprípravu na elektrinu od svojho pozemku a tým pádom sa siete od suseda úplne zrušia? Už nám povedali aj takúto variantu… 😒 🤔
Odpovedať
@martina_martinka len vecne bremeno...
Odpovedať
@martina_martinka Sused s tým súhlasí?
Odpovedať
@martina_martinka Určite danú situáciu riešiť vecným bremenom. Hlavne pre vaše dobro. Pozor na zmluvu ! Dajte si vecné bremeno aby platilo na každého ďalšieho majiteľa pozemku(doživotne), nie len na aktuálneho majiteľa. My sa aktuálne chystáme riešiť inzinierke siete takým istým spôsobom.
Odpovedať
@martina_martinka vecné bremeno je vždy najlepšie riešenie, je zapísané na liste vlastníctva a je to jasné. No nie je to jediná možnosť. V stavebnom konaní musíte preukázať vlastnícke alebo iné právo. Iným právom môže byť aj nájomná zmluva alebo dohoda o budúcej zmluve (kúpnej, o vecnom bremene) z ktorej vyplýva právo uskutočniť danú stavbu, v tomto prípade elektrickú prípojku. Presne je to v § 139 stavebného zákona.
Odpovedať
@halnas Ďakujem za odbornú odpoveď.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch

Odpoveď na príspevok od muma20:

@martina_martinka Určite danú situáciu riešiť vec…
@muma20 podarilo sa Vám to? A čo ak sused nesúhlasí? Dá sa to vysúdiť?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od martina_martinka:

Pekný deň, chcem sa opýtať ako ste riešili inžin…
@martina_martinka Ako ste to vyriešili? Ja mám podobný problém, s rým že sused mi to nechce dovoliť! Myslite že sa to dá dosiahnuť aj súdom?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@martina_martinka Sused s tým súhlasí?
@chrobak7 Stretli ste sa s tým že sused nesúhlasí? Lebo ja taký problém mám! Dá sa to potom vysúdiť?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veslo1980:

@chrobak7 Stretli ste sa s tým že sused nesúhlasí…
@veslo1980 Čo chceš vysúdiť? Aby ti niekto povolil ťahať IS cez jeho pozemok? Asi nie. Lebo je to jeho majetok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@veslo1980 Čo chceš vysúdiť? Aby ti niekto povoli…
@chrobak7 Až sa niekedy fakt rozum pozastavuje, čoho sú ľudia schopní, aké predstavy majú... A potom takého (však viete...) maj za suseda...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veslo1980:

@chrobak7 Stretli ste sa s tým že sused nesúhlasí…
@veslo1980 ty mas akutny problem s respektovanim sukromneho vlastnictva. Nedal ti sused po odchode veslom po hlave?
Odpovedať
Profilova fotka
Kludne to daj na sud, ak mas vela penazi a casu. Jedine co dosiahnes, ze sa dozvies ze sukromna investicia (tvoja) nie je verejny zaujem a ze aj keby ti sused za vela penazi vecne bremeno MOZNO podpisal, tak uz principu tak neurobi a na pozemku si dostaval (ak nevydumes nieco ine). Ak chces VB, tak musis dat prvu ponuku, ktora sa neodmieta. Pripadne ponuknut odkupenie casti pozemku kde pojde siet (za co ja viem 10nasobok trhovej hodnoty). Ak nie, netlacit a cakat na chvilu ked bude sused peniaze potrebovat...vtedy ponuku opakovat. Alebo si najst iny pozemok.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ak nemáš povolenie, tak si v horšej pozícii a súd ti v tomto prípade nedá za pravdu. Iná možnosť napojenia nie je s niekým normálnym? Iné riešenie? Ako sa hovorí, zo somárom sa dohodnúť nedá, možno skôr hľadať alternatívu, výmenu. Ak nie je šanca, vysadiť tam rýchlorastnúce dreviny a v žiadnom prípade mu to nepredávať pod cenu, s čím asi počíta.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veslo1980:

@muma20 podarilo sa Vám to? A čo ak sused nesúhla…
@veslo1980 Áno, inžinierske siete sme vyriešili cez vecné bremeno, ktoré poskytol sused in rem. Všetko je zmluvne ošetrené, už aj zamerané a zapísané na katastri :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veslo1980:

@chrobak7 Stretli ste sa s tým že sused nesúhlasí…
@veslo1980 Netuším či sa to dá aj súdne, ale myslím si, že musí byť dala cesta k tomu aby ste sa k sieťam dostali. Či súdne alebo inak :) Jedná sa o všetky IS, alebo len elektriku ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@chrobak7 Až sa niekedy fakt rozum pozastavuje, …
@frantisekca @chrobak7 vidis to zle‼️ naozaj! Prvé čo som urobil tak som sa bol slušne susedov opýtať! Núkal som im aj odmenu zato....., Pomýlil si si to, ja nie som ten problém! Nevidíš situáciu, to žeby to bolo jeden deň rozkopané by im vôbec neublížilo! Je to za ich bránou! Vlastnia prístupovú cestu! Aj to som sa musel súdiť aby mi tade dovolili chodiť, fakt.....ja nie som ten čo vyhľadáva problémy.....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

Kludne to daj na sud, ak mas vela penazi a casu. …
@mgx tu nejde o pozemok, aké hotový(skoro) s novou strechou dom! Áno, v normálnom svete to funguje tak ako píšete! Verte že tých ponúk som daval "milión"! Nakoniec to vyriešil súd predbežným opatrením a sklesli. Aj pán z firmy čo mi majú prísť robiť projekt mi navrhol ešte jebu možnosť, ale ak to tak nepôjde.....a samozrejme že tej dohode pokoj nedám, budem sa snažiť vyrokovať prvé to....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rapidek:

@veslo1980 ty mas akutny problem s respektovanim …
@rapidek to je možné👍
Odpovedať
Profilova fotka
@veslo1980 taketo predbezne opatrenie ti odvolaci/krajsky sud zrusi smahom ruky... ale vsak zistis coskoro https://www.akuhal.sk/post/zriadenie-...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veslo1980:

@mgx tu nejde o pozemok, aké hotový(skoro) s novo…
@veslo1980 Neviem ako si vôbec mohol začať stavbu, bez prípojok. Bez prípojky není stavebný pozemok. Vykričníkov tu môžeš nahádzať koľko len chceš, ale vo svojej podstate, ty chceš svojím konaním poškodiť, znehodnotiť, zaťažiť cudzí pozemok. Že si chyboval a teraz nevieš ako? Tak svoje chybovanie chceš riešiť súdnou cestou, aby niekto druhý mal napríklad vecné bremeno? Zo spôsobu, ako a čo tu komunikuješ mám o tebe predstavu, ktorá vôbec není pekná. Ale to je môj osobný názor.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veslo1980:

@mgx tu nejde o pozemok, aké hotový(skoro) s novo…
@veslo1980 ak si postavil dom bez pripojek, tak asi nemas ani stavebne povolenie a ustretovosti tvojho suseda sa necudujem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rapidek:

@veslo1980 ak si postavil dom bez pripojek, tak a…
@rapidek Dom som kúpil postavený, nieje to novostavba! Prvé som dal urobiť strechu a potom som narazil na toto....., samozrejme že som si nič načierno nepostavil. Hold, kedysi sa tak stavali domy, jeden za druhým, bez prístupu toho druhého k obecnej ceste....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@veslo1980 Neviem ako si vôbec mohol začať stavb…
@frantisekca lebo ste ma nepochopili. Dom som kúpil hotový. Nič som nestaval.....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@veslo1980 taketo predbezne opatrenie ti odvolaci…
@mgx Úplne iný prípad....
Odpovedať
@veslo1980 Nepochopil som zatial, ze co presne potrebujes dosiahnut. Kupil si dom, ktory ma IS vyriesene od suseda a ty ich chces mat vyriesene samostatne? Skus to trochu vysvetlit, mozno budeme mudrejsi nasledne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veslo1980:

@mgx Úplne iný prípad....
@veslo1980 Stále je to buď o tvojej nevedomosti, neznalosti, alebo o podvode. Si kúpil stavbu s problémom a chceš súdne dosiahnuť vecné bremeno na cudzom pozemku... To si pravdepodobne (skôr s istotou) vedel už pri kúpe toho domu a teda aj cena tomu bola prispôsobená, lebo dom bez prípojok kúpi iba hlupák na ntu. Takže si za výhodnú cenu kúpil riziko a teraz sa snažíš niečo dosiahnuť. Žiaľ, ja osobne by som pravdepodobne ani náhodou nesúhlasil znehodnotením svojho pozemku cudzou prípojkou, obzvlášť človeku s arogantným prístupom, keďže v takom prípade sa stáva pozemok limitovaný, obmedzený a v prípade poruchy na príipojke hrozí jeho rozkopanie atď. Nevidím dôvod, prečo by si mal niekto komplikovať svoje vlastníctvo, za nejaké "drobné" €. Viem o dome, novostavbe (okres PB), ktorá bola na predaj za veľmi, veľmi zaujímavú cenu (voči investovaným prostriedkom) a to len kôli tomu, že SSD sľúbila prekládku VN (22kV) vedenia, k čomu však z jej strany nedošlo a teda stavba nemohla byť skolaudovaná, do prekládky, ktorú však už by musel financovať nový majiteľ... No a to potom už nebola vôbec zaujímavá cena... Porozmýšľaj nad kogeneračným generátorom, fotovoltaikou, veď si isto kúpil za dobrú cenu a o probléme si bol oboznámený. Ak si nebol oboznámený so skutočnosťami, či si bol uvedený v omyl, tak rieš odstúpenie od zmluvy, prípadne požaduj kompenzáciu od predajcu, alebo sprostredkovateľa. Ale osobne sa domnievam, že si kúpil za výhodnú cenu, oboznámený s problémom a teda u mňa si off. Takže si zaplať právnika a rieš to cez neho... Lebo to riziko ti bolo známe a ty si s ním súhlasil...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?