Daň z nehnuteľnosti - vyrubenie dane.

30. máj 201850

Ahojte
Mal by som otázku ohľadne dane z nehnuteľnosti konkrétne sme podali daňové priznanie kde sme mali pozemok rozdelený na orná pôda 50 percent z pozemku , ostatné plochy 20 percent z pozemku a zastavané plochy a nádvoria 30 percent z pozemku. Obec nám vyrubila daň ale za všetky časti pozemku ako stavebný pozemok teda plných 100 percent pritom stavebný pozemok obsahuje iba 30 percent z pozemku na toto rozhodnutie som sa odvolal stým že obec to zamietla z nasledujúcim stanoviskom :
Bez ohľadu na druh pozemkov uvedený v LV v čase vydania stavebného povolenia ako orná pôda. Parcely budú v daňovej evidencii evidované ako stavebný pozemok počas platnosti stavebného povolenia teda až do vydania kolaudačného rozhodnutia.

Zaskočilo ma to pretože švagriná podávala rovnako ako my daňové priznanie v inej obci a daň im vyrubili presne ako mali v LV rozdelené na orná pôda, stavebné pozemky atď . Švagriná má pozemok 3x väčší ako my a platí asi 3 x menšiu sumu ako je to u nás práve pre toto rozdelenie . Obec u nás sa odvolala na paragraf 6 ods.4 zákon č.582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sú počas platnosti stavebného povolenia stavebnými pozemkami tie pozemky , ktoré sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení. Ako môže byť orná pôda stavebným pozemkom stavebný pozemok je predsa len pôda ktorá je vyňatá na tieto účely?

Aktuálne máme rozostavanú stavbu bez kolaudácie.

Postupuje obec v súlade so zákonom? Ak nie viem sa voči zamietnutiu ešte odvolať?

Ďakujem
Ľubo

 • kým nemáš skolaudované, platí sa daň za celý pozemok, ako by bol stavebný. Ak nemá švagriná skolaudované, na úrade urobili chybu, kľudne sa môže stať, že to bude doplácať. Nabonzuj ju, bude sa ti lepšie spať 😃

 • @topsprezent1  ide hlavne o to, ake pozemky mas uvedene v stavebnom povoleni. Vsetky pozemky zo stavebného povolenia su stavebnymi pozemkami podla danoveho zakona.

 • @topsprezent1  Správca dane postupoval správne. Ako stavebný pozemok sa do kolaudácie považujú všetky parcely, ktoré sú uvedené na stavebnom povolení a tak sa platí za ne aj daň. Po kolaudácii budeš platiť daň podľa druhu pozemku.

  Je to preto, aby obec motivovala ľudí čo najskôr dokončiť stavbu a tiež, aby stavitelia mali záujem domy skolaudovať.

  Rez som bol na dovolenke, už neviem, v ktorej krajine to bolo, ale v dedine boli domy nedokončené (napr. chýbala fasáda na jednej strane domu). Sprievodca to vysvetli tak, že za dom sa neplatí daň, kým nie je dokončený. Preto to robila väčšina majiteľov tak, že ho nedokončila aj roky, aby nemuseli platiť daň. U nás je záujem čo najskôr dokončiť a skolaudovať, aby daň nebola vysoká.

 • Sponzor fóra
 • @chrobak7  Chorvatsko, Srbsko a vsetky postjuhoslovanske krajiny. Keby si v Belehrade videl. Luxusne vily akoby ich staval Tito a jedna strana neomietnuta, presne kvôli tomu. Obchodne centrum v plnej prevadzke a pred vchodom neomietnute betonove oporne stlpy... Este aj na cintorine hrobka velkosti mensieho dedinskeho kostoloa z 3 stran oblozena lestenym mramorom, ze by sa Tacmahal hanbil a vzadu hole tehly, aby sa neplatili poplatky za hrobku len za hrob...

 • presne ako tu bolo už napísané...za stavebné pozemky sa považujú všetky parcely uvedené v právoplatnom stavebnom povolení a platíš daň z pozemkov (stavebných) a to až do doby, kým bude vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Ak vás oslovili moje vizualizácie a návrhy, neváhajte ma kontaktovať. Spolu pre vás vytvoríme jedinečné miesto zvané DOMOV.
  Vizuálne návrhy záhrad, fasád rodinných domov a interiérov podľa Vašich požiadaviek. Vypracovanie projektovej dokumentácie pre potreby realizácie.
  Projekty, návrhy, vizualizácie, výroba a montáž nábytku na mieru pre moderné aj klasické interiéry rod. domov a bytov. Cenník na www.inovacio.sk
  Články od našich partnerov
  Ukážte vašu záhradu v dobrom svetle
  Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy
  Nebojte sa veľkého formátu!
  Archív článkov od partnerov