Čo možno postaviť

Zdravím, čo sa dá postaviť (ak vôbec) na pozemku, vedenom ako zastavane plochy a nadvoria a v minulosti tam stal rodinny dom, ale od cesty su dve plochy, jedna patrí obci a jedna štátu (spolu to ma asi 5m) bez toho, aby sa tam vybavovalo nejake povolenie prechodu, či odkupenie tych parciel?
Odpovedať
Na cudzom pozemku, bez povolenia vlastnika pozemku, nemozes postavit nic.
Odpovedať
@koloman55 pokial sa k svojmu pozemku oficialne nemate ako dostat tak nic tam nepostavite...
Odpovedať
@pier sry, nepochopil som. Jedna sa o prechod na pozemok cez pozemky obce a statu. Isiel by som na obec a pokusil sa tam zapisat vecne bremeno prechodu. To iste aj SPF, co moze byt aj na par rokov. Ak nepochodis tak potom rozhoduje o zriadeni vecneho bremena sud, co moze byt tiez par rokov...
Odpovedať
@mellie111 takže teraz ked je pred pozemkom hoc len metrovy zelený pas, už sa tam oficialne nemáš ako dostať? Nedovolia postavit ani len nejaku chatku, 5x4metrov? Čo potom s takym pozemkom, ked zanho este treba aj dan platit ako za stavebny, kedze je tak zapísaný? Da sa nejak prepisat na travnaty porast, alebo niečo take?
Odpovedať
@koloman55 Daň neplatíš ako za stavebný pozemok. To, že je je to zapísané ako zastavané plochy a nádvoria neznamená, že je to pre daňové účely stavebný pozemok. Pre daňové účely sa platí daň za stavebný pozemok v tom prípade, ak je tam vystavené stavebné povolenie. Za takýto pozemok platíš daň podľa sadzobníka pre danú kategóriu, t.j. zastavané plochy a nádvoria, čo je v podstate rovnaká sadzba ako napr. za ostatné plochy. Keď medzi tvojim pozemkom a verejnou komunikáciou je nejaký cudzí pozemok, čo nie je verejnou komunikáciou, tak nemáš z tvojho pozemku prístup na verejnú komuniíáciu a stav. povolenie asi nedostaneš. My sme budovali novú ulicu a medzi verejnou cestou a našou novou ulicou bol pás 0,5 m, čo patril SPF. Tento pás sme museli od SPF odkúpiť, bez toho sme nemohli skolaudovať našu cestu ani domy. Pre lepšiu predstavu prikladám mapku - šedé je verejná cesta, naša je tá žltá ulica a ten zelený pás patril SPF, teraz je už po dokúpení náš. Ty budeš potrebovať tie pozemky buď odkúpiť, alebo zriadiť právo prechodu. Neviem odhadnúť, čo je z toho schodnejšie a či vôbec. Musíš osloviť vlastníkov pozemkov.
Odpovedať
@koloman55 Ešte doplním, že druh pozemku môžeš zmeniť geomertickým plánom. Ale ak raz v budúcnosti tam budeš chcieť stavať, zase to budeš musieť zmeniť.
Odpovedať
@chrobak7 a keby odkupujem od spf, staci mi kupit 3-4 metre na sirku cesty, lebo ten pas je dlhy niekolko desiatok metrov?
Odpovedať
@koloman55 Teoreticky áno, ale pochybujem, že SPF ti predá len nejakú malú časť. My sme museli kúpiť celý pás, bolo to nejakých 70 m2.
Odpovedať
@koloman55 ale ak tam nie ste jediný majitel pozemku co ma takyto problem...tak sa mozte skusit dohodnut na kupe viaceri... Ale na zaklade geometrickeho planu by sa ta dlha parcela mohla rozdelit tak aby pred Vasim pozemkom vznikla 4m parcela...a odkupit len tuto cast
Odpovedať
@koloman55 a ten obecný pozemok má nejaké špeciálne využitie? Lebo tipujem že 90% ciest a chodníkov patrí obci/mestu a z tých sa ľudia priamo napájajú na svoje pozemky. Tak či je tu nejaké iné využite, ktoré by bránilo vstupu.
Odpovedať
@marsdm žiadne, stary rodicia to povazovali za svoje, ked tam este stal dom, neviem, ako to bolo zapisane na katastri vtedy, ale teraz je to parcela e a vlastni to obec a druhy pas je statny, tade ide vodovod.
Odpovedať
@koloman55 tak to by nemala byť potom prekážka. V obciach často vidieť autá na nájazde/príjazde a trávu o ktorú sa starajú ľudia a pritom to nie je ich. Podľa mňa treba ísť na obecný úrad - ten je väčšinou aj stavebný a zistiť územný plán, keďže ten hovorí o tom čo sa tam dá stavať a hneď by vedeli asi aj k prístupu odpovedať. SPF je niečo iné ako štátny pozemok, ale stačí stále iba jeden z nich -netreba na celú šírku pozemku mať vstup. (A stavebný pozemok môže byť aj orná pôda v extravilane a tak isto nemusí byť stavebný pozemok zastavaná plocha v intraviláne - lebo to určuje územný plán a nie názov. A vyššie dane za stavebný pozemok sú vtedy, ak je vydané stavebné povolenie - inak je to štandardná daň. Lebo aký by malo zmysel platiť za trávu ako za stavebný pozemok len preto že sa tam dá stavať aj keď tam nikto nič 20 rokov robiť nebude.)
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?