Čistenie pozemku, vykop stromov

Ahojte, mam otazku, chystame sa vycistit cely pozemok kvoli stavbe, je tam vela mensich stromov, ktore su hrubsie, su vrastene do plotu a na pozemku su dalsie stromky + jeden velky orech, ktory je uz dost zosuseny. Chcela by som vytrhnut aj korene zo zeme, len je ich tam tolko, ze ani neviem ci sa to bude dat a ci to zvladne velky bager. Bojim sa, ze potom medzi dlazbami budeme mat vyhonky stale, existuje aj nejaky pripravok na postriekanie este, ak bude pozemok vycisteny, lebo chceme mat aj travu aj dlazbu, aby sa uchytila po tom pripravku aj trava
Odpovedať
@zanettle Vôbec nerieš. Bager nahrubo vyčistí. Potom keď dokončíte dom sa rieši okolie. Mechanizmami sa pri vyrovnávaní pozemku zlikvidujú aj korene. Kým tam spravíš výsadbu a dáš trávnik, tie korene budú zhnité.
Odpovedať
Presne to isté sme mali pred rokom 🙂 chválabohu, je to za nami. Korene zhniju, a kým sa bude stavať a počas toho, ešte toľko krát ich narusite, že nebudú mať šancu. Hlavne na ten orech pozor. Korene menších stromov (jablone, čerešne s cca 50cm obvodom kmeňa) išli s barom v pohode. Ale orech som musel bagrom a potom aj ručne obkopat pod koreň a tam ho odrezať, mali problém väčšie bagre, V3S a pod... Ale to bude individuálne. Nezabudnite na povolenie na výrub stromov.
Odpovedať
@mino124 my sme riešili to isté s bolo mi povedané že povolenie by malo byť na ihličnany a ovocné netreba ....takže my sme len oznámili na OU že ideme rezať a korene vyvezieme do drtičky
Odpovedať
Zvláštne. My sme mali povolenie len na listnaté a opatrenie, že do roka musíme vysadiť 6 náhradných drevín.
Odpovedať
@mino124 neviem no... toto bol starý dom, ktorý sme búrali a tam bola zanedbaná záhrada a jeden orech bol aj nad susedovým domom tak či aj to zohralo rolu neviem ao vysadení tiež nikto nič nevravel a ani by sme to na pozemku momentálne nemali kde v akom je ešte stave...
Odpovedať
@zanettle bager sa o to postará a pokiaľ tam budete dávať nejakú dlažbu, tak už tam isto nebudú žiadne korene. Taktiež upozorňujem na povolenie o výrube stromov, aby ste nemali potom zbytočné problémy.
Odpovedať
a ja len doplnim, ze pod "bager" sa mysli jcb 4cx, nie tie male jednotonove pasaky do pieskoviska... 🙂
Odpovedať
@mino124 povolenie na výrub stromov na vlastnom pozemku definovanom ako "zastavaná plocha a nádvorie" resp. "záhrada"? No skúsil by mi do toho niekto hovoriť. Pokiaľ tam nemám nejaké dutiny alebo hniezda vtákov naložím si so stromami na takomto pozemku ako uznám za vhodné 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 veď to potom aj na Slovensku tak vyzerá
Odpovedať
@mamato dakujem, mame zatial len zaklady, a v marci sa ide murovat, len tie stromy su na pozemku a niektore zavadzaju, aby sa normalne dostali aj auta aj stroje potom na pozemok, tak preto chcem este pred stavbou vycistit
Odpovedať
@tino2 neporovnávaj nejaké jablonky vavrínovce orechy a podobne na stavebnom pozemku s voľnou prírodou to je niečo úplne iné 🙂
Odpovedať
@zanettle s povolením na výrub sa treba poponáhľať. Myslím, že výrub sa dá realizovať len do konca marca (kvôli vegetacnemu obdobiu stromov). Informujte sa na úrade. Závisí to od priemeru kmeňa stromu v určitej výške. Je na to legislatíva. susedko89 ak máš OK susedov, je to ok. Ak by ťa niekto nahlásil a hodnota drevín by dosahovala určitú hranicu, tak máš na krku trestný čin. U nás bola spoločenská hodnota len jedného stromu cca950€. Radšej mať o papier naviac v ruke. Pri stavbe to platí dvojnásobne
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mino124 by ma zaujímalo ako by mi dokázali že ten strom bol zdravý keď ho zrežem a "zbavím" sa ho. Poviem že bol napadnutý napríklad v prípade orecha poviem že bol napadnutý vrtivkou orechovou na ktorú je iba jedna skutočne účinná zbraň a to odstrániť strom a nech si idú napríklad vybaviť súdny príkaz na vstup na pozemok 🙂 lesy nám tu padajú hlava nehlava, hlucháň na pokraji úplnej straty životného priestoru ale niekto ide riešiť mojich pár stromčekov za domom? 😉
Odpovedať
@sousedekovci89 žiaľ, aj chválabohu je to tak, že to povolenie treba. Ako pán zo ŽP povedal, no ja vám na vašom pozemku výrub nezakážem... Ale ako som vravel, papier musí byť. A aj poriadok vo všetkom. Lesy mrzia aj mňa, preto začínam od seba. Výrub ohlasim, náhradu vysadim.
Odpovedať
@mino124 v minulosti bol starým rodičom prinavrátený pozemok kde kedysi stála píla (vďaka komouši) a spustlo to tam tak, že to bol samý krík, veľká vŕba tráva vyše 2 metrov (proste si predstav pozemok, kde 7 rokov ľudská noha nevkročila). pozemok uprostred dediny... vyčistili sme to tam a vyrúbala "hlava nehlava". niekoľko rokov sme to následne iba kosili a pred 3 rokmi sme tam založili taký "minisad". Čo myslíš že bolo lepšie? Skúsil by mi nejaký "ekológ" sa do toho montovať, expresným spôsobom by sa poberal odtiaľ 🙂 Myslím že každý rozumný človek si okolo svojej nehnuteľnosti udržuje trochu "prírody" bez toho aby sa mu do toho montovali ochranizácie okolo ŽP 🙂 ak by bola nehnuteľnosť niekde v nejakom ochrannom pásme/zóne "niečoho" tak nepoviem nič 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 na jednej strane ťa chápem, na druhej ono je to také slovenské ak niekto iný nedodržuje zákon tak je to ....., ak nedodžím ja lebo podľa mňa je to blbý zákon alebo mi práve nevyhovuje, tak " čo úradnici otravujú a skúsia mi niečo .." inak kde je v zákone napísané že ak je strom chorý, môžem vyrúbať bez ohlásenia ?
Odpovedať
@sousedekovci89 máš pravdu a 👍za to, ako ste to spravili. Verím, že má pani jasno a dostala odpoveď na otázku. Všetko dobré
Odpovedať
@tino2 to nie je o tom, to je o zbytočnej bykoratizácii s dispozíciou s mojim majetkom. 90% nehnuteľností nemá také dreviny, ktoré by mali extra environmentálny význam než ine hocjaké voľne rastúce dreviny... navyše v danom prípade nejde ani o verejné priestranstvo nevidím dôvod tohto byrokratického zásahu 🙂 myslím si že regulácia % zastavanosti resp. zelene v prípade plôch určených na výstavbu je dostatočným ŽP zásahom do vlastníckeho práva bez potreby ďalšieho jeho rožširovania 🙂
Odpovedať
@zanettle keď ti orech nerastie rovno pod budúcou základov ou doskou, tak ho zrez, naockuj drevokaznymi hubami a kým postavíte, príroda sa postará. To isté aj ostatné stromy mimo zastavanej plochy. Hlavne si stiahni ornicu, uskladni ju na kope niekde v rohu pozemku. Ostatne dreviny porez, zožeň si stiepkovac a štiepku si uskladni tiež, keď budeš robiť terénne úpravy budú mať hodnotu zlata.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?