C register

Dobrý deň, moja otázka znie. Chcem kúpiť parcelu evidovanú v E registri. V C registri sú pod jednym číslom dve takéto E parcely. V C registri nie sú vyznačení vlastníci. Ak by som ju chcel dať vymerať a previesť do C registra, potreboval by som súhlas vlastníkov aj tej druhej E parcely ?
Odpovedať
Žiadny súhlas nepotrebuješ. Urobíš geometrický plán na určenie vlastníckych práv k nehnuteľnosti. Pravdepodobne dostaneš nové parcelné číslo v registri C.
Odpovedať
Profilova fotka
@podko si si istý, že s E parcelou môžeš niečo vlastne robiť ? Cčko OK, orná pôda a podobne - predaj alebo zmena možná, ale z Ečka to nepôjde. Si myslím.
Odpovedať
@dominik_galaba a prečo si myslíš? ROEP je ukončený takmer v každom katastralnom území tak predpokladám, že E parcela má normálne list vlastníctva, @palimi je tak? E parcela nie je žiadny strašiak.
Odpovedať
Profilova fotka
@podko len sa pýtam, lebo to dávnejšie nebolo možné, v podstate manipulovať s Ečkovými parcelami mohli len poľnohospodárske subjekty. Ak ma pamäť neklame.
Odpovedať
@dominik_galaba také niečo si ja nepamätám a celkom o tom pochybujem lebo by to bol zásach do ústavneho práva vlastnit majetok a nakladať s nim.
Odpovedať
@dominik_galaba Mýlite sa
Odpovedať
@podko polovica je v správe pozemkového fondu a potom má ešte dvoch známych vlastníkov.
Odpovedať
@dominik_galaba nezavádzajte, keď sa nevyznáte..
Odpovedať
@palimi vy si mozete dat spravit GP na cokolvek..Vo vasom pripade nie celkom rozumiem, o co vam presne ide.. Chapem, co vidite na mape - C- cko vyzera ako jedna parcela, v E-cku su dve. Ak v C-cku niesu evidovani vlastnici, treba pozriet E-cko. Ak je to v sprave SPF, to bude problem, tam su presne dane pravidla, ako SPF moze nakladat s pozemkami v sprave.. Mozete tym padom kupit len tu jednu E-ckovu parcelu, kde su znami vlastnici..
Odpovedať
@palimi čiže tá E parcela, ktorú chceš kúpiť má 3 vlastníkov (2 známy, 1 SPF) ? Ak áno, tak najskôr treba odkúpiť podiel od 2 známych vlastníkov a zapísať na kataster. A potom podať žiadosť na odkúpenie zbytku od SPF. Ako dôvod uvedieš, že si jediný podielnik okrem SPF a chceš odkúpiť zbytok. SPF zo zákona nemá žiadne lehoty, zvyčajne to tam trvá tak 1-3 roky.
Odpovedať
@podko dal by sa urobiť geometrický plán a vložiť to do katastra bez toho aby som odkupoval tú časť od pozemkového fondu ?
Odpovedať
@palimi na toto som vam odpovedala v prispevku vyssie..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@palimi neviem, či sa správne rozumieme. Chceš kúpiť E parcelu, kde má podiel SPF? Alebo v tej vedľajšej E parcele má podiel SPF?
Odpovedať
@podko ano , polovička parcely, ktorú chcem kúpiť je v správe pozemkového fondu, o tú polovičku nemám záujem, predpokladám, že cena, za ktorú by sa dala odkúpiť od PZ by bola podstatne vyššia.
Odpovedať
@palimi tak v tom prípade to bez SPF nepôjde. Nevieš určiť ktorá polovička je tvoja a ktorá SPF. Každý ma svoj podiel v každom metri štvorcovom. Je možnosť, že dáš vyhotoviť geometrický plán na rozdelenie pozemku (tam určíš, že táto polovička bude moja, táto SPF) a so SPF uzavrieš dohodu o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Neviem ale, či SPF má vôbec oprávnenie takúto dohodu uzatvárať, to je otázka na nich. Ak áno, lepšie pre teba, nemusel by si polovičku od SPF kupovať, ale vysporiadali by ste to dohodou. Táto dohoda by spolu s vyhotoveným geometrickým plánom tvorila prílohu žiadosti o vklad na kataster. Treba si dať ale pozor, zo zákona nie je možné drobiť pozemky: ak sa jedná o poľnohospodársky pozemok (orná pôda, chmeľnica, vinica, ovocný sad, záhrada a trvalý trávnatý porast) nemôže rozdelením vzniknúť pozemok menší ako 2000m2.
Odpovedať
@podko Ďakujem
Odpovedať
@palimi pridaj sem mapu, z toho, co pises, je to nejasne.. A ako pise @podko , ak je tam SPF ako SPOLUVLAsTNIK podielu, tak to je na dlho, ak vobec.. Mozes dat otazku na SPF.. Rieseni je este par aj co sa tohto tyka, ale ci sa "napasujes" do nejakeho, to je otazne.. My sme napr. so SPF vymenili parcely.. Vymeru za vymeru. tak mame teraz v celosti pozemok, co sme potrebovali a SPF dostal iny nas pozemok..ale opat, to je pripad od pripadu, co sa da a co nie.. A casovo nam to trvalo krasnych 5 rokov.. 😄
Odpovedať
@akvi Myslím, že kúpim obidve parcely, tá druhá nie je problematická a tú s pozemkovým fondom budem len užívať ako záhradu. Výhodou bude, že budem sám sebe susedom, je super keď si môžeš vybrať suseda 🙂
Odpovedať
Áno má to aj výhody, na záhradu to je ideálny pozemok. Užívať môžeš celý, lebo o pozemky SPF sa nik nestará, dane budeš platiť iba za svoj podiel. A nemusíš sa báť, že by to SPF niekomu predal, budeš tam mať podiel tak SPF ak to bude predávať najskôr to musí ponúknuť tebe, keďže podielnici majú predkupné právo.
Odpovedať
@podko ty mi snáď vidíš do hlavy 😉
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?