Bývanie na lazoch - išli by ste do toho?

12. apr 2019920

Ahojte, rozmýšľame s manželom, že necháme život v meste (malom) a namiesto dediny nedaleko (kde sme mali v pláne stavať) odídeme na lazy vziadlené asi 80 km od nášho terajšieho bydliska. Máme možnosť tam kúpiť pozemok a dom stavať tam. V susedstve stavajú dom naši kamaráti. Trochu mám obavu, iné miesto, daleko od rodiny, odľahlejšie miesto vo vyššej nadmorskej výške...nabrali by ste vy odvahu a šli by ste do takejto zmeny?

 • Ja o takom snívam a zrejme aj v najbližších rokoch uskutočním svoj sen. Len ja už mám odrastené deti a nič ma na žiadnom mieste nedrží. Som sám a sám rozhodujem o svojom živote.

 • @mirunkad  Ahoj. Ide len o to, či tam s manželom naozaj chcete ísť alebo sa vám len páči tá myšlienka. To, že budete bývať na inom mieste, a že budete ďalej od rodiny by bol možno ten najmenší problém, pokiaľ by to vôbec nejaký problém bol. Čo sa mňa týka, ak je tam elektrika a možnosť studne, nie je o čom uvažovať. Ak vás to tam ťahá, smelo do toho. Ale ak máte malé deti, prípadne budete mať, tak to môže byť troška zložitejšie. A bolo by dobré si aj ujasniť priority.

 • Ja mám domček tiež na lazoch, je to krásne božské ticho. Musíš mať ale strpenie, lebo v lete na lazoch počuješ čo koľvek cez mlátačku, kombajni, cinkuláre atď. Ja bývam momentálne v meste a aj som 37 rokov býval, ale keď dokončim domček tak ma v meste neuvidí nikto len ak v kine 😊 proste ja ten sedliacky život zbožnujem, tie príbehy domácich, pomôzeš susedovy z niečim a dostaneš sa domov ledva ledva 😃 , zabíjačky no proste paráda

 • Sponzor fóra
 • Musite to mat nastavene v hlave, ze vam nebude prekazat co taky zivot prinasa. Deti daleko do skoly, navsteva kruzkov problematicka, toto chce lepsiu logistiku ako byvat v satelite pri velkomeste a denne sa borit so zapchami v zime ked vas zafuka, mozno tyzden dole nezidete (nie kazde lazy su take, ale poznam rodinku, co toto riesi kazdu zimu), nezbehnes do obchodu, ked ti dojde sol, prasok na pranie, chlieb alebo rozky... K doktorovi daleko, sanitka sa k vam dostane za dlhy cas (nie, ze by som to niekomu priala aby ju potreboval, ale treba byt pripraveny aj na to, ze moze zivot zavisiet od toho ako sa postaras o zraneného kym sanitka dojde).
  Ale zas moznost dopestovat a dochovat si vlastnu poziven, to nie je zle, len treba ratat s tym, ze taky clovek nema ani piatok ani sviatok, takze rano obriadit statok, nalozit deti do auta a utekat za pracou a vzdelanim. Poobede pozbierat clenov rodiny do auta, nakupit, dojst domov opatrit statok, zahradu... Treba pocitat aj s tym, ze drevo sa nenachysta a nachystat musis aj keby si kurila elektrokotlom, lebo moze byt, ze budete aj tyzden bez elektriky, lebo lazy s par obyvatelmi su v pripade poruch posledne v poradovniku elektrikarov.
  Najlepsie si ist ten zivot na lazoch vyskusat, nie cez letnu dovolenku ked rano vtaciky spievaju, srnky sa pasu v sade a cely den slniecko svieti, ale niekedy v zime.
  Ale ak ste obidvaja stotozneni s tym, ze vsetky tie strapacie vam vyvazia vyhody takého byvania, tak chodte do toho.

 • absolútne súhlasím so @zita19 , presne a pekne napísané

 • Na jeseň depresia, všetko ponuré, opadané lístie, vonku tma - žiadne uličné osvetlenie, brechot psov, v kroví sa možno krčí zlodej,tvoj vrah, medveď, alebo diviak. Silný vietor, vo vyšších polohách sú silné búrky, blesky bude plieskať blízko vás, voda, povodeň, zosuv pôdy, stromu. A robota? Muž bude preč, budeš sama doma, nebudeš sa báť, že sa niekto prikradne z potoka, z lesa. Postavíte dom, ty sa tam budeš báť, kto potom ten dom na lazoch kúpi? Blavák ako chalupu, možno za cenu materiálu a aj to bude zjednávať. Choď sa tam pozrieť koncom novembra večer, keď bude sychravo a všade blato. Chce to ženu do koča aj do, čo vie zakúriť v peci sama, čo sa v noci nebojí ísť v lese sama, nie krehké dievča z mesta, nezvyknuté na fyzickú robotu.
  Druhá vec je stavba, v divočine, na zlom mieste, so zlým prístupom, vzdialená od bydliska, bez vody je to veľmi, veľmi ťažké a pracné. Možno budeš musieť odvodniť pozemok, vykopať studňu, riešiť záplavy pri lejakoch, alebo prístup - most, cestu, aby si sa tam vôbec dostala.

 • Ach jaj ...

  V prvom rade nechápem, ako všetci vydedukovali, že chcú ísť žiť ťažkým sedliackym životom, že budú musieť rúbať drevo, riešiť záplavy, chovať dobytok a podobne 😃

  Idú stavať, takže predpokladám, že dom bude min. A1. Väčšinu roka vykurovaný konvenčne, ako bežný RD v meste či na dedine ... Záložný zdroj pomocou krbu / piecky alebo kotla na tuhé palivo samozrejme existovať môže, ale drevo sa na takéto "záložné" plány dá naozaj v pohode objednať už napilované 🙂 Zároveň sa dá na takých lazoch žiť aj bez dobytka a hydiny ... Rovnako sa dá efektívne dochádzať normálnej práce alebo dokonca pracovať z domu 🙂

  Takže by som nehľadal hneď najhoršie scenáre. Zrovna pred nedávnom na takých lazoch dostavali známi, nejdú si tam zakladať žiadnu farmu ani obhospodarovať polia ... Chceli proste len pokoj od mesta aj dediny, väčší kus pozemku ktorého časť už je les ... Jasné, že si tam spravia nejakú záhradu, ale nikde nie je napísané, že musia drieť ako kone ...

 • @mirunkad  niekedy je zmena velmi prospesna a ja ako clovek byvajuci na sidlisku obklopeny samimi panelakmi by som hned isiel do takej samoty! Vedel by som si aj na taky zivot zvyknut!

 • @lubk0  tak aj ked zrusime z poziadavok gazdovstvo, aj tak ostavaju lazy lazmi. Vsade daleko. Aj ked uznam, ze napríklad z DNV na Námestie SNP je dalej (co sa tyka pohodlného a rychleho pristupu bez zbytocnych zdrzani) ako z hociktorého myjavskeho lazu do Myjavy

 • U nás v kopcoch na dedinách(nie lazy, nie samota) už tam je ťažké stavať, kamión sa tam nedostane, niekde sa nedostane ani bežný nákladiak, jedine tatra. Treba riešiť prívalovú vodu - voda stekajúca zo svahu, treba riešiť pitnú vodu, zamokrený terén. Treba si uvedomiť pôda nie je tak kvalitná ako v nížinách, v kopcoch je veľmi málo ornice, veľa kamenia. Nasadíte slivky, jablone, začne vám tam chodiť medveď.
  Zo stavbou sa nadriete viac ako zo stavbou v blízkej dedine. Samota je fajn pre mužov samotárov, introvertov a dobrodruhov. Pre ženu je život na lazoch ťažší.
  Dá sa tak bývať, je tam lepšie prostredie, nie je tam hmla, len si to treba 2x rozmyslieť. Stavba domu je náročná, na financie a na prácu, môže byť problém s predajom, banka vám dom(ak vôbec) vzhľadom na lokalitu ohodnotí na menej ako bola cena materiálu. V každom prípade vás tam nebude otravovať svokra a ráno vás zobudia pasúce sa srnky na záhrade🙂

 • Inak ja taký dom mám, je vyššie, kopce, vysoké smreky. Keď príde dostatočná búrka, večer, prívalový dážď plieska do okien, blesky riadne trieskajú hneď za domom a to poriadne šupy tak sa z domu nepohnem. V meste sa búrok nebojím, v horách to je iný zážitok a sú častejšie a prudšie ako dole v meste.

 • @mirunkad  riešime toto isté. Mesto a bytovka mi už veľmi prekážajú. Vyrastali sme obaja na dedine, ale aj tam máme pred lazmi rešpekt. Reálne to vidíme niečo medzi. Pre nás to znamená práve to, že by sme chceli väčší pozemok, málo susedov, záhradku, možno zopár sliepok. Všetko má svoje pre a proti. My máme v meste všetko kúsok, do práce chodíme pešo a bicyklom. Trocha sa obávam, že budeme musieť kúpiť auto a všetko bude ďalej. Avšak u nás prevláda aj fakt, že cena väčšieho bytu by bola totožná s postavením domu niekde na samote. Radšej však budem počúvať niekde cinkulárku, kosačky a neviem čo ešte, ako vedieť o každom kroku susedov nad nami aj pod nami...
  Chceli sme si taký život vyskúšať, ale povedali sme si, že to skúsime naostro. Do mesta sa môžeme vrátiť kedykoľvek, aj keď si uvedomujem, že finančne by sme prerobili.

 • @mirunkad  Ak uvažujete o takomto bývaní predpokladám, že nie ste mestské typy a nepotrebujete poobedia po práci tráviť v meste (káva, joga, cvičenie, stretávanie s priateľmi a pod.) Možno dokonca viete pracovať z domu, takže mesto, dedina vám denne nebude chýbať. Otázkou sú skôr deti, pokiaľ sú malé, tak im stačí dom a rodičia, ale ak budú väčšie, tak potrebujú kamarátov, takže ak tam nebudú na okolí deti, v tom by som ja videla najväčší problém. Možné je dnes dokonca učiť deti doma, takže nemusia ani do školy chodiť, avšak keď budú mať 10 a viac, tak budú potrebovať rovesníkov. A tiež treba vedieť, že dnes ak nechce človek aby decko bolo celé poobedie na tablete a pod. tak musí mať program, či už je to starosť o hospodárstvo, krúžky, prechádzky s rodičmi či majstrovanie alebo hry s rovesníkmi vonku.

 • @mesarosanton  Ja tiež o takom bývaní snívam, len už mám svoje roky a už je neskoro. Tak ostáva len pri tom snívaní. Mať o 30 rokov menej, tak neuvažujem ani chvíľu. Koncom októbra spravíš veľký nákup - nesmieš zabudnúť kúpiť lopatu na sneh - a zalezieš do chalupy. Na jar, keď sa začnú topiť snehy, zlezieš do mesta a dokúpiš potrebné. Hneď by som išiel na lazy... 🙂

 • wau, veľmi zaujímavé názory, dakujem....ale veľmi veľa doslova horovových názorov...ako tu bolo spomenuté, dom bude novostavba, nejdeme opravovať sto ročný dom... elektrina tam je, voda je zo studne. Nad všetkým takýmto sme už rozmýšľali. Kamaráti stavajú dom vedľa, a nemajú problém tam doviezť materiál ani nič, čo treba k stavbe. Cesta je obcou celoročne udržiavaná, nie je to úplná samota. Veľký statok neplánujeme, asi tak spliepky, zajace, (ako máme aj teraz) možno kozy časom. Nebude to náš zdroj príjmu. Škôlka a škola je asi 20 minút pešo, ale kedže teraz bývame na okraji malého mesta, máme to rovnako, asi aj viac, tak 30 minút pešo do škôlky a školy. Zatiaľ je pre nás aktuálna len škôlka. Myslím si, že na nákup netreba chodiť každý deň, chlieb si pečieme už niekoľko rokov domáci aj v meste. Prácu máme obaja z domu, takže si ju môžeme zobrať so sebou a nemusíme dochádzať. tým pádom ani nebudem pol dňa sama, kým bude muž v práci 🙂 Ponuré počasie a z neho plynúca depresia je podľa mňa veľmi subjektívny názor a na každého pôsobí depresívne niečo iné...a vrah na mňa môže číhať aj na sídlisku za rohom bytovky
  🙂...Ľudia na tom mieste žijú už dve storočia, a stavajú sa aj nové domy, prichádzajú rodiny s deťmi....mňa asi viac desí tá celková zmena, ktorá znamená zmeniť miesto (aj na toto som si dlho zvykala, ked som sem prišla za manželom) a že budeme daleko od rodiny. Ale dakujem za túto diskusiu, za názory, človek sa zamyslí aj nad vecami, ktoré by ho nenapadli. Ďakujem vám veľmi pekne a rada budem čítať dalšie názory aj vlastné skúsenosti.

 • Sponzor fóra
 • @mirunkad  Presne ako si napisala, stat sa moze cokolvek a je jedno ci budes v meste ci na dedine. Kazda tato varianta ma svoje pre a aj proti. Podla mna mas celkom jasno v tychto veciach aspon podla toho, co pises, cize myslim, ze nase nazory nezmenia nic a ja ti prajem aby vam to na tych lazoch vyslo! Ten bozsky klud 😉

 • @zita19

  Nie, len si písala všeobecne "najhorší" scenár. Ale aj si trefne napísala príklad z BA. Choď sa ráno pozrieť na D1 a D2 pred BA, alebo na cestu z klasických BA satelitov a zistíš, že doslova desiatky tisíc ľudí trávia denne možno oveľa viac času dochádzaním do BA za prácou ako niekto kto z lazou chodí aj do 20-30 km vzdialeného mesta 🙂

  Nevieme o pozemku "zhola nič" = možno je 10 km od mesta a dedina je 2 km asfaltkou od domu, takže aj do toho obchodu pre soľ človek vybehne kedykoľvek a aj tá sanitka príde v prípade potreby čoskoro 🙂

  @roman_x  Hej, stavba sa o niečo predraží, na druhej strane tam pravdepodobne kúpi citelne lacnejšie m2 pozemku ako v obci 🙂 Takže to vo finále bude možno aj tak lacnejšie ...

 • @mirunkad  Ked je to takto, nevahala by som....

 • @mirunkad  S popisu vyzeráš, ako ideálny adept na takýto spôsob života 🙂 Ja by som sa osobne nebál, 80 km od rodiny nie je zase neprekonateľná vzdialenosť, kľudne by som ju 1x týždenne absolvoval. V dome by som počítal s hosťovskou, pretože tipujem, že k Vám tá rodina začne tak či tak časom jazdiť na víkendy alebo prázdniny ... Ale to si len myslím, ak by niekto z mojej rodiny mal dom na lazoch v krásnej prírode, som tam viac ako často a 80 km by mi nerobilo žiadny problém 🙂

 • @mirunkad  Niektorý sa s predstavivosťou riadne rozšupli ako keby si sa chcela presťahovať na výskumnú stanicu v arktíde alebo kam. To čo opisuješ mne ani ako lazy nepríde čím sa tá "lazovitosť" prejavuje mne to príde ako obyčajná menšia dedina ( mohla by si napísať ako sa to tam volá ) a že ti viac vadí odsťahovanie sa od rodiny ako konkrétne prostredie a spôsob života ale ako písal @lubk0  dnes 80 km nieje skoro žiadna vzdialenosť teraz síce bývaš blízko rodiny ale spočítaj si ako často sa navštevujete alebo koľko času spolu strávite či by sa to naozaj nedalo nahradiť víkendovými návštevami alebo podobne. Čo môže byť problém tebe by po presťahovaní mohol vadiť napríklad pomalý internet, ak pracujete z domu myslím že pomalí internet by mohol byť problém na lazoch to z pokrytím nemusí byť ideálne, a deti hlavne aby tam mali ako a s kým tráviť čas, ak si budú chcieť zahrať futbal na ceste či sa nazbierajú aspoň šiesti, keď začnú chodiť do školy budeš ich voziť alebo budú ráno vstávať o pol šiestej na nejaký autobus v takom prípade ti moc nepoďakujú.

 • Takže nakoniec je to lepšie vybavená dedina zo škôlkou a školou. Tu sa dá vytknúť veľkochov, hnoj, psy, ak je tam potok, treba počítať s tým, že v ňom budú plávať rozmixované h*enka, po brehoch záchodové papiere, v lete to bude aromatická stoka. V zime smrad, zadymená celá dolina, každý kúri mokrým drevom, alebo uhľom, starý dedo v pecúchu všetko skúry - od topánok až po starú ovčiou vlnu. Chodí sa po ceste, chodníky zväčša nie sú. Staré babky vedia byť pekne nepríjemné, hriech, kostol, nábožné rodiny s 10 deťmi, slobodní 50 čudáci bývajúci v rozpadnutých dreveniciach, alkoholizmus, po dedinách vedia pekne poohovárať neznabohov čo napríklad v nedeľu kosia. Nečakajte tam inteligentných a ekologicky zmýšľajúcich ľudí, 60% tam zvyčajne volí Mečiara 🙂 80km po diaľnici nie je veľa, do kopcov po kľukatých úzkych cestičkách Pánu Bodu za chrbtom to už bude viac. Autobus ráno, na obed a večer. Nemusí tam byť signál, nie všetky dediny majú pokrytie na 100%. Pre malé deti to bude raj, pre veľké to bude utrpenie.

 • @martosko veď práveže, manželovi rodičia sú zvyknutí byť stále s nami, nakoľko bývajú o poschodie nižšie...ťažko by to brali a manžel to vidí ako dosť veľkú prekážku, že by si museli zvyknúť, že by neboli dennodenne spolu...ja v tomto problém nevidím samozrejme 🙂 k práci rýchly internet nepotrebujeme, sme remeselníci. Vlastne som už asi aj pomenovala svoj strach a obavy, plynú hlavne z obáv manžela...keby je on úplne presvedčený a odhodlaný, asi by som už neváhala ani chvíľu.... on ani nevidí problém v lazoch ako takých, ako odchodu od blízkych.

 • @roman_x  ty si sa hádam preniesol niekam do Rumunska...😃 Normálne sa bojím opýtať, ako by si opísal napríklad takú Bratislavu, ale prečítala by som si to...máš veľkú fantáziu a vidím aj kus talentu pri opise, síce trochu hororový žáner, ale je to dobré 😉 ide samozrejme o dedinu a k nej priľahlé lazové osady/časti , uvažujeme nad jednou z nich.

 • @mirunkad  No ak sú napokon problém len tí svokrovci myslím že by nebol problém ak by chceli zobrať ich zo sebou postaviť im na záhrade menší samostatný domček alebo im v dome postaviť vlastní izbu s kúpeľňou a malou kuchynkou prípade vlastným vchodom.

 • Táto téma ma zaujala aj keď nie ako PRO.

  Keď som mal 17 rokov, kamaráti si za peniaze zarobené na brigádach kupovali motorky a magneťáky. Ja som si kúpil chalupu na laze na Kysuciach v 900 m n.m. Takže už skoro 45 rokov pozorujem život na laze.

  Najprv ako študenti sme chalupu opravovali z toho čo bolo. Drevo bolo v lese, výmeny zhnitých trámov, šindlovanie, nová omietka, dlážka ....
  Na laze sme boli 4 domy chalupári, 2 domáci a 1 dom učitelia z Čadce, ktorí tam boli najviac.
  Stalo sa mi veru, že ma aj na týždeň v zime samého zafúkalo, že som vyšiel z lesa a chalupu som už skoro videl ( 500m ) a aj tak sme sa dvaja vytrénovaní borili v sneh ešte dve hodiny a boli sme radi že sme vyšli.
  Keď boli naše deti veľmi malé v zime sme chodili len keď sme vedeli, že prejdeme v snehu autom.
  Pozor však, aj zvýšené 4x4 so všetkými uzávierkami, profi reťazami na všetky 4 má niekde svoj limit. Takže nastupujú, bežky lepšie však skialpynistické lyže s pásmi alebo riadne snežnice.

  Domáci sprvoti žili dosť ťažkým životom. Keď si spomenirem že moja vrstovníčka vstávala o 4-ej, podojila kravy, zbehla v zime v lete 4km k autobusu a o 6-ej už bola vo fabrike v meste a po robote nakúpiť, vyšlapať a obriadiť dobytok a opatriť otca. Celé sa to časom menilo. Starí pomreli, mladá sa vydala na dolniaky a jej brat robil v Ostrave a doma stratil záujem o gazdovanie a prehĺbil sa uňho záujem o alkohol. ďalší takýto sused zomrel, keď si v alkoholovom opojení ustlal priamo uprostred cesty ( min -10°C ) .

  Ďalší susedia chalupári mali pre prípad na chalupe vždy kanadské sane, keby bolo treba dole niekoho zviesť.

  Ďalší susedia - učitelia obaja telocvikári boli na chalupe v zime v lete každý víkend a prázdniny. Ale tiež keď počasie nedovolilo tak to nesilili. Pred pár rokmi sa k nim na chalupu natrvalo prisťahoval vnuk so ženou a
  žili tam aj s dvoma malými deťmi. On robí z domu s počítačmi, žena bola na materskej a občas chodila predcvičovať jógu. Deti do školy ešte nechodili. Dlhšie im šťastie prialo, deti nemali v zime ťažké choroby alebo úrazy, zimy boli pomerne mierne... Minulý rok sa však všetko zmenilo behom jednej noci. Chalupu zachvátil prudký požiar a hasiči sa kvôli cca 20-30 cm snehu nevedeli dostať ku chalupe. Vyhoreli do tla.
  Neskôr dostali sociálny byt v meste a dnes, keď deti chodia do škôlky a chystajú sa do školy sa už nechcú vrátiť.

  Život na laze je perfektný, no vyžaduje naozaj veľa znalostí, fyzickej kondície, predvídavosti a vybavenia aby ste všetky rizikové faktory obmedzili. Je veľmi veľa vecí, na ktoré treba myslieť predom a spoliehať sa predovšetkým na seba. Už dávno som to nevidel aby na "Modrej streche" mal každý diskutujúci svoj kus pravdy.

  Predom však treba myslieť najmä na :
  - DOM : do posledného detailu premyslený dom s možnosťou vlastného kúrenia, vlastný zdroj vody v nezámrznej hĺbke, záložný zdroj el. energie
  - MOBILITA : kým v lete často stačí trochu vyšie auto aj napriek globálnemu oteplovaniu treba počítať v zime s autom 4x4, s reťazami, navijákom ( v kufri zo sekerou, pílou) . Alebo mať snežný skúter, vlastný traktor s pluhom na sneh a pod. Najlepšie je ak je človek manuálne a technicky zdatný inak musí mať techniku nuvú a spoľahlivú. A keď všetko zlyhá v lete aspoň bicykel a v zime lyže, snežnice, kanadské sane alebo sane na lyžiach a dobrú kondičku.
  - BEZPEČNOSŤ : veľmi ustráchaní ľudia by nemali uvažovať o bývaní na laze. Strelná zbraň pri ustráchanom človeku môže spôsobiť tragédiu. Pes resp. psi však nás upozornia na každú anomáliu a sú dobrí spoločníci.
  ( mimochodom tých našich susedov zachránil pes, ktorý ich upozornil na požiar )
  - ŽIVOT : Treba byť pripravený na každú situáciu a nespoliehať sa iba na obec, že odprace cestu, elektrárne že do hodiny obnovia dodávku, že v prípade potreby sanitka zastane pred domom...Zásoby potravín hlavne v zime min. na 2-3 týždne

  Už sa mi ďalej nechce písať čo všetko ešte treba.

  Dúfam že som neodradil, lebo na druhej strane život na laze za to stojí.

  P.S. Dúfam, že na penziu budem opäť tráviť na chalupe dlhé obdobia ( aj v zime )

 • @roman_x 😃 😃 😃 brutááál, ale dobre

 • @kosto13  klobuk dole. Niet nad rady cloveka co to uz ma odzite (a uz ma co, to odzite 😉 )

 • Ja by som nemenil 🙂 😃 😮

 • @martosko  na ďalší samostatný dom už rozpočet nemáme a v jednom dome tiež nie... to je jeden z dôvodov prečo ideme vôbec stavať druhý dom. Ale ďakujem za tip 🙂

 • Pokiaľ máte auto, tak sa nemáš čoho obávať. Ani od rodiny to nie je tak ďaleko. Podľa mňa o takomto type bývanie sníva mnoho ľudí. Budete tam mať aj priateľov, takže sami tam nebudete. ja by som do toho šiel.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Prenájom odvlhčovacov a na sušenie priestorov. Vhodné na urýchlenie schnutia poterov, omietok,podláh, maloviek, vytopených priestorov a pod.
  INTERIÉROVÝ DIZAJN A REALIZÁCIE INTERIÉROV NA MIERU
  Ak vás oslovili moje vizualizácie a návrhy, neváhajte ma kontaktovať. Spolu pre vás vytvoríme jedinečné miesto zvané DOMOV.
  Články od našich partnerov
  Podľa čoho si vybrať schody na povalu?
  Ultratenká izolácia Kingspan – Najúčinnejšia tepelná ochrana
  Spoznajte účinné riešenia pre teplo a teplú vodu
  Archív článkov od partnerov