Aký je minimálny odstup stavby od hranice pozemku?

Susedný pozemok je stále ako orná pôda aj teraz platí , že nemôžeme ísť so stavbou menej ako 2m od hranice pozemku? Nechceme stavať na hranici ale 1,5m od hranice. Viem ,že treba povolenie od susedov , lenže oni nemajú postavený dom ani inú stavbu berie sa to aj v tomto prípade? Všade čítam len o susedných stavbách a dodržaní 2m prípadne 7m od okien. Máme úzky pozemok ale aj tak kuchynské okno ( neviem či patrí do sekundárneho) bude na susedov. Ďakujem
Odpovedať
Minimalna odstupova hranica ktoru by si mala dodrzat je 2m. Ak sa nemylim kuchyna nie je povazovana za obytnu miestnost ak je mensia ako 12m stvorcovych. Cize ak ani z jednej strany tvojho pozemku nestoji ziadna stavba, teoreticky ti staci dodrzat 2m vzdialenosti z oboch stran. Susedia ale mozu proti tomu namietat. Zalezi aj na tom ci nejako obec neupravuje odstupove vzdialenosti v danej lokalite. Mozes mat v niektorych pripadoch urcene ze z jednej strany je potrebne dodrzat 3m a z druhej 4m.
Odpovedať
Profilova fotka
@andyno hovorí Vám niečo pojem "Stavebný zákon" a vykonávacie predpisy?
Odpovedať
Profilova fotka
@karolina244 2m je odstup budovy od hranice, 7m od inej budovy, to su dve rozne veci. Menej ako 2m od hranice stavebny urad moze zvazit, len pri stiesnenych podmienkach, co u vas z popisu nevyplyva.
Odpovedať
@jan45 a co som napisal zle? Samozrejme som mal na mysli 2m od hranice parcely.
Odpovedať
@majkoj ono je najlepšie zájsť na stavebný úrad nech oni zvážia či sa môže stavať či nie..či? aspoň bude človek na istom.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Tak my mame 3 metre od hranice kde nieje este vedla nic. len orna poda. Mame to schvalene mame tam aj okna z obyvacky a balkon. Problem teraz nastava ze sa budeme musiet posunut na 2 az 2.5 metra. Tak som zvedavy co nam povedia
Odpovedať
2,5m bez problemov...
Odpovedať
Ja si myslím, že ak sa so susedom dohodneš a podpíše ti súhlas tak aj na hranici pozemku.
Odpovedať
my chceme 1m od hranice,sused s tym nema problem,dodrzali sme 7m od obytnych miestnosti..dufam ze ani na stavebnom nebudu mat problem
Odpovedať
Profilova fotka
Mozem sa Vas spytat. Ak zburame stary dom ktory je 0,5m od susedovho pozemku mozme na tu zakladovu dosku vytiahnut nove mury? Ci sa treba posunut minim na 2metre? Odstup od okien suseda je viac ako 7m. Len nam by sa velmi zuzil ppzemok ked musi ist novy dom dalej..
Odpovedať
pokial bude ten projekt ako zburanie stareho a novostavba tak musis dodrzat 2m, ak sused bude suhlasit a stavebny urad to povoli tak mozes mat aj menej. Pokial bude ten projekt ako pristavba/nadstavba/rekonstrukcia tak kludne mozes ostat na tom co stoji cize 0.5m... Proste treba si uvedomit o co ides ziadat na papieri.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Profilova fotka
Nam sa stalo to, ze stavebny urad zahlasil, ze 7 m medzi domami, co by nebolo divne, ale sused je 2 m od hranice... takze my musime 5m, napriek tomu, ze nebudeme mat okna z obytnych miestnosti. Najprv pan na stavebnom, ze chceme poschodovy tak aby sme netienili. Tak ze ok dame tam garaz prizemnu a to uz zmenil dovod. Ze ved sused tam ma okno z obyvacky. Viete my niekto vysvetlit ako mohol dostat stavebne povolenie a stavat 2 m od hranice s oknom do obytnej miestnosti? :(
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Zdravim Vas. Borim sa s problemom ako vela z Vas. Odstupova vzdialenost. Pozemok je na hranici stavebneho planovania. Za nim uz je pole, ktore ma majitela sukromnu osobu, kde vsak nieje ziaden dom, ani vznikajuci a ani ziaden stavebny zamer tam nieje. Podla situacie vzhladom k uzemnemu a stavebnemu konaniu tam este dlho nic nebude ale na to sa nespolieham, chcem vychadzat z aktualnej situacie, no taktiez ochranne pasmo vysokeho napatia vylucuje stavbu na tejto susediacej parcele. Tak teda z jednej strany som dodrzal odstup 2m od suseda na ktoreho pozemku taktiez nieje nic a je to orna poda a z druhej strany je spominany pozemok ktory je aktualne mimo stavebneho alebo aj uzemneho planu obce. K tejto hranici mam v projekte 3.79m. Avsak stavebny urad ma tlaci k tomu aby som tam dodrzal 5m aj napriek aktualnej situacii s odovodnenim ze mam prihliadat na suseda(ktory tam nema ziadnu stavbu a ani ziaden plan na stavbu ako som spominal z dovodu ze ten pozemok je mimo staveb. a uzemneho planu obce). Nemozem uz zuzovat projekt domu, nakolko som ho uz upravil a stratil dost z predstav garaze a chodby a uz uzsie to nechcem. Musim teda dodrzat 5 m odstup? Pretoze zakon vravi o odstupe 7m od budov, ale nepytal by som sa ak by tam uz bolo podane stavebne s istym planom vystavby 2m od mojho pozemku. Snazil som sa to opisat co najlopatistickejsie. V prilohe je zakreslene kde je hranica uzemneho planu obce, teda na hranici mojho pozemku-modra ciara, teda som posledny. Uvital by som radu odbornika.
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@brandejs55 rada by som sa opytala s odstupom casu ako ate vyriesili Vasu situaciu. Momentalne mame podobnu (susedny pozemok 6m siroky a navyse nevysporiadany) a SU nas nuti do 3.5 m
Odpovedať
@engynka Napiste mi na branislav.duncko5@gmail.com Spojime sa
Odpovedať
Zdravim Vas, mam podobny problem, ze susedov dom je necely meter od mojho pozemku a nie je uplne rovnobezne zarovnany.S tym nemam problem takto to je uz x rokov. Sused si ale pristavil k domu (predlzil v jeho osi ) krytu drevenu "terasu", ktora je teraz presne na hranici pozemku a ja mam problem si postavit plot. Dohoda ziadna, sused je totalne "neprisposobivy" a skor hlada konflikty. Konal sused v sulade so zakonom?Viete mi niekto poradit? dakujem
Odpovedať
@pepo50 Prečo by si mal problém postaviť plot? Píšeš, že susedova terasa je na jeho strane. Veď tvoj pozemok je voľný. Tvoj plot musí byť celým svojím objemom na tvojom pozemku. Takže vykopeš základy na svojej strane tesne vedľa susedovej terasy a postavíš plot. Za plotom bude susedova terasa. Nevidím v tom problém.
Odpovedať
@chrobak7 ahoj, prave to by ma zaujimalo, ci teda ked uz bola vzdialenost domu 1m a sused ju teraz skratil na "doraz! ci je to v poriadku. Neviem ako je to z tou minimalnou vzdialenostou od susedneho pozemku v takomto pripade.
Odpovedať
@pepo50 Terasu si môže postaviť až na hranicu pozemku. To nie je stavba, ktorá by musela byť od hranice pozemku 2 metre.
Odpovedať
@chrobak7 asi som sa zle vyjadril, asi to nebude terasa lebo vlasne "predlzil" strechu a boky domu az na hranicu mojho pozemku. Je to pevne ukotvene k domu cize spravne by to mala asi byt potom asi pristavba. A pod tym ma nejake sedenie... Aj tak je to v poriadku?
Odpovedať
@pepo50 Ak je to prístavba, tak sa to malo riešiť cez stav. povolenie. AK si chceš s ním úplne pokaziť vzťahy, tak si jeho terasu odfoť, choď na stav. úrad a spýtaj sa, či mu na to dali stav. povolenie. Alebo ho rovno nahlás s podozrením na čiernu stavbu. Aj tak mu stav. úrad nemusí prikázať zbúrať terasu. Možno ju zlegalizujú s nejakou pokutou a s tebou sa sused už v živote nebude baviť. A raz ti to vráti. Nerozumiem, v čom ti vadí tá jeho terasa. Veď je celá na jeho pozemku. A či je terasa tesne pri hranici pozemku, alebo 2 metre od hranice, na súkromní nič nemení. Aj tak budeš všetko počuť, čo bude robiť na terase. Ak ho nechceš vidieť, tak si postav ten plot na hranici pozemku, urob ho nepriehľadný a terasu ani nebudeš vidieť. Alebo ti ide o princíp? Že či to má legálne. Tak sa vráť na začiatok môjho príspevku.
Odpovedať
@chrobak7 Ahoj vdaka za info. Na vysvetlenie vtahov by ti malo stacit slovo "neprisposobivy"... 🙂
Odpovedať
@pepo50 Tak tam daj 2 m betónový plot a suseda nemusíš ani vidieť. Počuť ho ale budeš za plotom.
Odpovedať
@chrobak7 🙂 🙂 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
@chrobak7 ahoj si ma potešil, ja tiež som dal zastrešiť terasu a trošku ma to prekvapilo ako to vytiahli tú strechu a prichádzam až na hranicu so susedom rínou cca 20cm od zvyslej osi.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Ahojte, Strecháči. 🙂 Na túto tému sme pre vás napísali článok. 😉 Čítajte TU: bit.ly/3QgreQL
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?